Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 08:38

Criză de muniție cu glonț?

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Criză de muniție cu glonț?

Mesajde tehărău pe 07 Apr 2023, 10:04

Dragan scrie:Si in Spania se simte lipsa munitiei pentru carabine,au urcat preturile atat la cartuse pentru lise,dar mai ales la munitia pentru carabine in toate calibrele. Folosesc winchester EXTREM POINT 30-06 .Dupa vizita la armerie ,nu pot spune ca viitorul suna bine.Am cumparat ultima cutie ce o aveau pe stoc si pot spune ca am avut noroc.De la 42 euro a urcat la 66 euro in interval de o luna,dar problema este ca nu au nici o informatie sau garantie de la fabricanti.Cele mai mari probleme le au calibrele 7mm,30-06 si 300,cele mai folosite. Speram ca totul se va regula ori se va duce pe rapa.


O scumpire de 40-50% o simtim la majoritatea "consumabilelor". Ar fi culmea sa nu se aplice si la hobby. Sunt forme de a ni se lua banii pe care unii (majoritatea ALTII) i-au primit in pandemie, ajutoare de razbel etc.
Tragem mai putin si gata. Multi dintre noi am mai trecut prin asta. Si aici pe forum tin minte postari sarcastice despre multitudinea de modele de cartuse din cartusiera. Si ca "bastinasii" se ofereau sa faca goane pentru ceva cartuse recompensa.
Mai stiti de cate ori a zis Vio ca risipim prea mult? Ca traim prea bine? Uite ca a avut dreptate. Si asta in timpul vietii noastre. Preferam sa se insele...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Criză de muniție cu glonț?

Mesajde violiv pe 07 Apr 2023, 15:40

Sincer, si eu preferam sa raman cu mustrarile din partea baiatului ... "ne lasati o planeta de rahat, o societate pe cale de disparitie, etc." si sa apuc sa plec linistit.
Si cand ma gandesc ca au fost ani cand aveam 100 cartuse trase la cartoane pentru unul in vanat... #:-s :-o
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Criză de muniție cu glonț?

Mesajde Mircea-B pe 07 Apr 2023, 20:13

Lipsa cartuselor din magazinele de specialitate era vizibila de mai bine de 2 ani.
La momentul respectiv chiar am avut confirmare din 2 surse cum ca fabricile de munitie din Europa au comenzi extrem de mari din partea cealalta a Atlanticului si nu numai. Ca intre timp a inceput a treia conflagratie mondiala "prin procura" asta nu a facut altceva decat sa complice si mai mult lucrurile.....practic, a fost cireasa de pe tort.
Deci unde este nelamurirea?!
12/70, 12/76, 30.06, 9,3x62
Avatar utilizator
Mircea-B
Membru important
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Iun 2017, 13:34
Locaţie: Bucuresti/Buzau

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori

Publicitate