Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 17:12

Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde violiv pe 18 Iul 2022, 17:33

Cu un pic sau mai mult timp in urma, intr-una din nenumaratele discutii despre calibre, cu refrenul "mai mare e mai bun!", prietenul nostru @ghinda a zis ceva de genul: "de ce nu este un 10x100 ca sa scapam de griji?".

Ei bine, se pare ca nu e singurul care a gandit asa si calibrul a aparut. E pentru doborat dinozauri la peste 3000 m, trage un proiectil cam de 27 grame (adica un "brenneke" modest) la peste 1200 m/s (adica de vreo 3-4 ori viteza aceluiasi brenneke modest).
Normal ca necesita si o arma pe masura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde Dr.47 pe 18 Iul 2022, 18:30

Dupa țâșpe pixuri trase o sa ajungă nenea ala sa-i sara umarul si cand stranuta.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde DanCo pe 18 Iul 2022, 18:53

În sfârșit calibrul universal. De la vulpe la tanc. Zici ca trage cu castraveți.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde zforis pe 18 Iul 2022, 19:35

Paznicul iti da cordonatele pe whatsapp, tu de acasa tragi. Mai trebuie un sistem de ghidare (care dupa razboi, nu cred ca va fi o problema de procurat un second hand stinger :D :D :D ) Asta este un calibru universal! :D :D :D
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde Sly_Fox pe 18 Iul 2022, 21:26

Multe calibre inventate de către armurieri excentrici au ajuns extincte precum dinozaurii. Cam așa va fi și în acest caz! Vreo câteva arme construite la comandă care vor atârna în panopliile unor personaje, o firmă care va face la comandă vreo câteva loturi de muniție (Blackwater Ammunition)...și cam atât. Nicio importanță practică pentru noi, se va fâsâii rapid!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde yoghi pe 18 Iul 2022, 21:40

Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde violiv pe 18 Iul 2022, 23:10

Sly_Fox scrie:Multe calibre inventate de către armurieri excentrici au ajuns extincte precum dinozaurii. Cam așa va fi și în acest caz! Vreo câteva arme construite la comandă care vor atârna în panopliile unor personaje, o firmă care va face la comandă vreo câteva loturi de muniție (Blackwater Ammunition)...și cam atât. Nicio importanță practică pentru noi, se va fâsâii rapid!



Da. Pentru noi n-are nicio importanta. Depaseste limitele legale, pe de o parte.
Iar pe de alta parte noi sintem vanatorii mioritici etici care trag pe catare la 100-150 m vanatoresti.
Pe de alta parte, stii care este domeniul cu cea mai rapida si mai evidenta crestere in ultimii 5 ani, in materie de tras cu arma?
Concursul de tras la 2 mile!
Niciun alt domeniu nu suscita la fel de mult interes din partea "inventatorilor". Cam 2 calibre apar in fiecare an. Cam la 3 luni se dubleaza (constant) numarul de tragatori. Cam la 6 luni se mai naste cate o combinatie arma-tub-proiectil-dispozitiv optic "de succes". Cam la un an mai apare o proba.
Pentru cei care au fonduri suficiente, reteta coeficient balistic+viteza initiala cat mai mari e aia de succes.
Oricum, chiar si pentru acest domeniu, 10x100 pare sa fie deja depasit de noile calibre ale lui Bryan.

Da' ce ne intereseaza asta pe noi? Ce? E proba omogata de federatia de tir?

P.S. departe de mine gandul de a intra in polemica. Am citat postarea ta doar ca sa am un punct de plecare. Deschiderea acestui subiect a fost provocata doar de coincidenta de nume a calibrului (complet inuzual pentru un calibru american) cu cel "imaginat" in joaca de colegul nostru @ghinda.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Iul 2022, 09:28

violiv scrie:Iar pe de alta parte noi sintem vanatorii mioritici etici care trag pe catare la 100-150 m vanatoresti.

Afirmație răutăcioasă!
violiv scrie:Pe de alta parte, stii care este domeniul cu cea mai rapida si mai evidenta crestere in ultimii 5 ani, in materie de tras cu arma?
Concursul de tras la 2 mile!
Niciun alt domeniu nu suscita la fel de mult interes din partea "inventatorilor". Cam 2 calibre apar in fiecare an. Cam la 3 luni se dubleaza (constant) numarul de tragatori. Cam la 6 luni se mai naste cate o combinatie arma-tub-proiectil-dispozitiv optic "de succes". Cam la un an mai apare o proba.

Unde se dezvoltă acest domeniu? Asta este întrebarea care mă interesează! Nu știu de ce, dar în zilele de grație ale secolului XXI am devenit mai pragmatic. Poate este de la Soarele care răsare din ce în ce mai roșu și cumva am devenit fotosensibil și la unii fotoni care bântuie dincolo de granițele domeniului vizibil al spectrului electromagnetic.
Eu nu am spus că nu se dezvoltă, dar unde? Pe ce maidane? Sau nu este pe maidane? :mrgreen:
Noi nu am fost în stare să trasăm câteva străzi drepte prin localitățile noastre din ce în ce mai rărite. Tot strâmbe și înclinate au ieșit, pe teren plat ca-n palmă, de ajungi să mergi doi kilometri când în linie dreaptă dintr-un capăt al străzii în altul sunt cinci sute de metri. Și mai vrem în mile! :|
violiv scrie:P.S. departe de mine gandul de a intra in polemica. Am citat postarea ta doar ca sa am un punct de plecare. Deschiderea acestui subiect a fost provocata doar de coincidenta de nume a calibrului (complet inuzual pentru un calibru american) cu cel "imaginat" in joaca de colegul nostru @ghinda.

Deschiderea topicului este bună, nimic de spus. Dar și postarea mea a fost cât se poate de pe bune, fără ironie. Nicio importanță practică pentru noi, pe un ton cât se poate de relaxat și totodată morbid de resemnat (așadar șterge inepția cu vânătorul mioritic și suta de metri).
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde tehărău pe 19 Iul 2022, 15:13

Calibrul a fost inventat de @ghinda, ăla i-a furat ideea!
Vulpoi, nici nu știi ce adevăr ai spus cu maidanul și aplicațiile ;)
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde Ghinda pe 19 Iul 2022, 15:32

Crește inima în mine. Dacă o să am lovele de prisos, fac cumva să îl cumpăr. Mulțumesc Vio!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde laurul pe 19 Iul 2022, 16:38

Ghinda scrie:Crește inima în mine. Dacă o să am lovele de prisos, fac cumva să îl cumpăr. Mulțumesc Vio!!!

Recunoaște!
Acu vrei 11 x 111mm....
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde Sly_Fox pe 19 Iul 2022, 17:38

Eu cred că o să vrea să pună în tuburi vârfuri Hammerhead, din alea grele. :lol:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde laurul pe 19 Iul 2022, 17:57

Sly_Fox scrie:Eu cred că o să vrea să pună în tuburi vârfuri Hammerhead, din alea grele. :lol:

Dalea mari, negre....
Ptr cunoscători.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Calibrul lui @ghinda, inventat in sfarsit!

Mesajde popaliviu pe 19 Iul 2022, 18:21

Sly_Fox scrie:Eu cred că o să vrea să pună în tuburi vârfuri Hammerhead, din alea grele. :lol:


Sau Tezlehead! :|
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori

Publicitate