Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 09:27

Achiziție muniție din străinătate

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Andi Bria pe 11 Feb 2023, 09:15

Dacă cineva dintre colegi are experiență cu acest tip de operatiune, m-ar interesa care ar fi procedura, dacă există, pentru achiziționarea de muniție din străinătate, pe persoană fizică. Îți vinde neamțul muniție doar cu permisul de port armă românesc, trebuie pașaportul european, trebuie autorizație de achiziție/transfer european?
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Septimiu pe 11 Feb 2023, 16:18

Eu am intrebat la un magazin din Ungaria si mi-au spus ca am nevoie de pasaportul european. Apoi am intrebat la politie si mi-au confirmat ca asa este. Pasaportul nu este greu de obtinut. Se depune o cerere tip, o fotografie si cateva copii dupa documente si dureaza cam 2 satamani. Eu o sa imi depun cererea dupa ce imi cumpar inca o arma.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Azmodan pe 11 Feb 2023, 19:37

fix azi am cumparat munitie din ungaria (debrecen):
-pentru cumparare e necesar buletinul romanesc si pasaportul european de arme de foc in care sa fie inscrise calibrele solicitate. neaparat solicitate factura sau bon
-la intrare in tara spui ca ai ceva de declarat. vamesul face poze la bon si la munitie, noteaza cantitatea per calibru, face copii la buletin, permis de arma si talon masina. si apoi a sunat undeva (parca a zis ca la AESP de care apartin). dupa cam 15 min m-a lasat sa plec mai departe
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde yoghi pe 11 Feb 2023, 22:16

Vamesul sau politistul de frontiera?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Andi Bria pe 12 Feb 2023, 01:06

Azmodan scrie:fix azi am cumparat munitie din ungaria (debrecen):
-pentru cumparare e necesar buletinul romanesc si pasaportul european de arme de foc in care sa fie inscrise calibrele solicitate. neaparat solicitate factura sau bon
-la intrare in tara spui ca ai ceva de declarat. vamesul face poze la bon si la munitie, noteaza cantitatea per calibru, face copii la buletin, permis de arma si talon masina. si apoi a sunat undeva (parca a zis ca la AESP de care apartin). dupa cam 15 min m-a lasat sa plec mai departe


Mda, la Kettner în Viena nu au vrut sa vândă doar cu pașaportul european, au spus ceva despre o autorizație de cumpărare muniție, de fapt au spus ca nu au nevoie de pașaport vor doar acea autorizație.
Iar în legătură cu procedura de la întrare în țară, de fapt cred ca nu există o procedură. Dacă întru la 2 noaptea în țară, pe cine sună polițistul de frontiera?
Andi Bria
Nou membru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Ian 2019, 14:43

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Azmodan pe 12 Feb 2023, 09:26

politist de frontiera

yoghi scrie:Vamesul sau politistul de frontiera?
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde Dr.47 pe 14 Feb 2023, 18:31

In urma cu vreo doua luni am intrebat si eu la Calarasi, in ce conditii pot sa cumpar munitie din UE.
Raspunsul lor a fost scurt si nu tocmai logic si cuprinzator.
Munitia o poate cumpara si transporta doar o persoana juridica, iar ca exceptie, vanatorul poate cumpara munitie din UE doar daca e la vanatoare in acea tara.
Evident ca am intrebat daca trebuie sa prezint vreo invitatie pt vanatoare la magazin sau la intoarcere in tara, si domnii politisti au ramas putin fara raspuns.
Tind sa cred ca atunci cand politistul nu cunoaste o anumita speță, il baga pe ‘nu se poate’ si se termina discutia.
Apropo de munitie, caut si eu munitie pt calibrul 28. Dau o tuica buna!
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Achiziție muniție din străinătate

Mesajde adisan77ro pe 15 Feb 2023, 20:29

Autosuficienta caracteristica, din pacate, din ce in ce mai multor indivizi din tara asta
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

Publicitate