Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:11

Alice de otel

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Alice de otel

Mesajde zforis pe 17 Iun 2023, 02:48

Azi am trecut prin Oradea si nu am putut sa nu trec pe la magazinul de arme, cand am iesit m-am trezit ca am la mine un trepied, un set de 5 socuri (am vrut doar o cheita, ca pierdusem acu ceva vreme, si m-am saturat de cilindru si IV, dar separat nu se putea doar cheia, asa ca am luat setul), 2 sepci, dar cel mai important este ca mi-a sarit in ochi Rottweil Game Edition Lead-free, 3.25mm, 32 grame. Detalii aici: https://rottweil-ammunition.com/en/prod ... 01bddee1c9

Am masurat, am catarit, am calculat, am numarat.... Incarcatura este de 32g, dar pe cantarul meu de buzunar arata 31.55...Bine, e cantar de buzunar. Intr-o incarcatura de ~32grame intra 210 alice. Prin urmare, o alica aproximativ cantareste 0.15 grame. Se lipeste de varful cutitului, la varful surubelnitei, se lipesc intre ele.... CU magnet adevarat nu am incercat, dar promit ca voi incerca. Ca si comparatie, am pus pe cantar aproximativ 31.55 grame de alice de plumb de 3.3mm (stiu, nu e comparatie exacta), in aceasta incarcatura intra "doar" 140 de alice de plumb. Duminica voi incerca noile socuri si un grupaj pe o foaie mare. Sunt tare curios. Si astept 1 septembrie, ca producatorul zice ca aceasta munitie se preteaza cel mai bine pentru vanatoare de rate.

Eu zic ca e bine... Incarcatura mai mica, alice mai multe =)) (fiind otelul mai usor decat plumbul). Vom vedea in viitor puterea de penetrare a otelului :-)))))).

Imagine
Stanga: ditamai pahar alice otel, incarcatura 32 grame, 3.25mm
Dreapta: pahar alice plumb, incarcatura 36 grame, 3.3mm

Imagine
Alice de otel, pahar plin.

Pe cutie nu scrie nicio avertizare de presiune, parerea mea este ca se poate trage din orice arma, orice soc. Reculul va fi mai mare din cauza lipsei sistemului de reducere a reculului a paharului?

Voi ce parere aveti?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 17 Iun 2023, 04:28

Undeva s-a strecurat o greseala. Aceea fundamentala ca incarcaturile cu alice de otel ar fi mai bune ca alea cu alice de plumb. Multitudinea aia de alice de otel, mai usoare pe bucata decat cele de plumb de aproximativ acelasi diametru tocmai de aia duc lipsa: de masa pe bucata! Fara masa n-ai impuls (sau momentum), fara impuls n-ai penetratie. Fara masa pierzi viteza mai usor, adica iar pierzi la impuls si penetratie. Practic, alica aia de +3 mm de otel este inferioara ca si eficienta uneia de 2,5, poate chiar 2,25-2,3 de plumb. Daca vrei o comparatie reala, atunci compara alice de aceeasi masa. Cele +200 alice otel or fi mai eficiente ca alea -150 de plumb pe 15 m. Odata ce tinta se apropie de acei clasici 35 m sau depaseste distanta asta, eficienta alicelor de otel se apropie mai mult de cea a unui cartus cu pene.
Pentru rata, intre 2,5 si 3,5 mm plumb poti folosi aproape orice. Statistic, 2-3 alice de 3,5 dau jos o rata la 35 m dar iti vor trebui vreo 7-10 din alea de otel de acelasi diametru.

Din toate "non-plumb" numai tungsten/wolfram depaseste in eficienta plumbul la toate capitolele, mai putin cost per piesa doborata. Culmea e ca pe loturi mari de tragatori, folosirea tungstenului n-a dus la doborarea unui procent mai mare de piese.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 17 Iun 2023, 04:32

Am uitat: nu presiunea este factorul limitativ, ci otelul. Ce cartuse ai luat tu sint in gama "light", cu presiuni normale de lucru. Dar tevile necromate dur, pregatite din start pentru a putea trage otel, vor suferi la contactul cu otelul. Daca ai impresia ca plasticul burei va proteja tevile ... incearca sa recuperezi niste bure trase si vorbim apoi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde zforis pe 17 Iun 2023, 11:09

Bure am recuperat multe... pe poligon, ca e greu pe camp, nici nu am incercat. Nu sunt distruse... Voi incerca sa recuperez maine cateva si de la munitia noua. Bura de plastic totusi protejeaza teava, cand trag cu munitie cu pahar, teava e "oglinda", dupa curatare nu gasesc foarte putin plumb. Daca trag cu munitie cu bura standard, teava arata cos de de fum si dupa curatare gasesc foarte mult plumb.

Am observat ca bura/paharul de alice de otel este pana la varful cartusului, iar bura de alice de plumb nu e chiar pana la capatul cartusului, hai sa zicem ultimul rand de alice nu mai incap in pahar, am observat asta la mai multe tipuri de cartuse.

Evident, alicele de otel find mai usoare (aceeasi dimensiune de alica este mai usoara decat alica de plumb) nu are atata energie la aceeasi viteza.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Alice de otel

Mesajde zforis pe 19 Iun 2023, 23:07

Bure nu am gasit.... Era aglomerat poligonul, am pus flacon plin de apa la 25 de metri altul la 35 de metri. Am tras cu munitia de otel Rottweil 3.25mm, 32 de grame.
la 25 de metri au patruns 6 alice, grupaj bunicel de o palma.
la 35 de metri au patruns 4 alice, grupaj bunicel tot de o palma+.

Am tras din mana... Putin important cate alice au intrat, important este ca au intrat. De iesit nu au iesit.

Testul cu foaia mare la 35 de metri nu am avut cum sa fac, ca m-am strecurat intre tragatori, era destul de aglomerat poligonul.

Data viitoare.

ps: ca si recul? nu am simtit diferenta....
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Alice de otel

Mesajde pipabh pe 20 Iun 2023, 06:34

La care poligon?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alice de otel

Mesajde pipabh pe 20 Iun 2023, 06:36

La care poligon?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Alice de otel

Mesajde zforis pe 20 Iun 2023, 07:52

La Lugoj, unde de obicei reglez armele si trag la talere aproape saptamanal. E la 50 de km de mine, e fain. Este linie de glont, acolo poti incerca si alice (gramaj mai mare de 28 de grame) si brenneke.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Alice de otel

Mesajde DanCo pe 20 Sep 2023, 11:32

De luni bune caut alice mai mari și nu am gasit nimic prin magazinele din Cluj. Azi am gasit dar doar de otel. Am luat 50 de bucăți și sunt tare curios cum se comporta la vanatoare.
https://www.arw.ro/cartuse-cu-alica/che ... 4-5mm-4-0/
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alice de otel

Mesajde zforis pe 21 Sep 2023, 07:51

Nu e din aur din greseala? 100 lei/cutie...ce vremuri urmeaza...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Alice de otel

Mesajde DanCo pe 21 Sep 2023, 08:12

Răbdare și pasiune! Numai astea ne țin pe drumul cel bun. Ca sunt scumpe sau nu tot ii mai bine decât nimic. Dacă un cartus de carabina mai răsărit se duce incet spre 30 lei astea pot părea normale.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alice de otel

Mesajde Ghinda pe 21 Sep 2023, 12:06

Dar de ce vă încăpățânați cu alea de oțel?
Plumbul ce are?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alice de otel

Mesajde DanCo pe 21 Sep 2023, 12:25

Nu are nimic doar ca de 6 luni nu am gasit nimic cu alice mai mari în magazine in Cluj. Asa ca ori otel ori dau cu pietre.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 21 Sep 2023, 17:23

Cam asta e diferenta:
- cea mica este o 2,8 mm plumb placat cu cupru, dintr-un cartus de 33 g, 12/70, cu sub 400 m/s, din ala de nici nu simti cand tragi si foarte eficient in distante uzuale
- cea mare este 3,5 mm din otel, dintr-un cartus de 36 g, 12/76, cu 430 m/s declarati de producator, la 1050 bari presiune de lucru (adica maxim admis), pe care-l simti cam ca pe un MG 2 flash la umar (eu nu l-as trage din basculante) si care s-a dovedit la fel de eficient pe aceleasi distante.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 21 Sep 2023, 17:27

Asta este o sarseluta, luata la sarite, undeva intre 30-35 m, cu alicele de otel de mai sus. A picat pachet si are vreo 4 gauri zdravene, complet penetrate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 21 Sep 2023, 17:42

Asta e o rata mare, tot cu alica de otel, la un pic peste 20 m, tot la sarite.
7-8 alice raspandite de la gat la coada, toate penetrate complet.
Se vede mai bine caracterul un pic diferit al ranilor produse, cu echimoza in cocarda la toate orificiile ... chestie pe care o vezi mai rar la plumb si fara pene antrenate in plaga.

Am impuscat in aceeasi seara si cu cele de plumb ... abia se vad gaurelele si au obisnuitele firicele din pene antrenate in piele, carne, asa cum le stim.

Concluzia mea este ca se poate impusca si cu otel .... da' atata vreme cat nu te obliga nimeni, chiar nu merita. N-am testat inca si cartuse cam de aceeasi incarcatura, adica mai mica, la presiuni mai mici, la viteze mai mici.

P.S. am citit undeva mai sus ceva intrebare vis-a-vis de diferenta de "amortizor" la fundul burei. Acela nu este pus ca sa reduca presiunea in teava, chiar nu are niciun rol in asta. Este pus ca sa reduca socul initial asupra alicelor si sa se turteasca mai putin intre ele, pe motiv ca de nu mai sint perfect sferice zboara aiurea si strica snopul. Alicele de otel sint mult mai dure ... sar frumos daca le dai drumul pe ciment si nu patesc nimic. Asadar nu au nevoie de acel amortizor si spatiul poate fi folosit pentru incarcatura.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 21 Sep 2023, 18:00

Astea sint cele de otel.
Cele de plumb placat cu cupru sint ceva Eley.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Alice de otel

Mesajde the_mav pe 22 Sep 2023, 19:21

Vio, unde ai gasit acele Eley la noi? :? :| :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Alice de otel

Mesajde violiv pe 23 Sep 2023, 02:03

A ajuns la un magazin o parte mica-mica dintr-un import mic. Am ajuns sa iau si eu, intamplator, 4 cutii. Nu e un diametru de alica pe care sa-l folosesc deobicei da-n vremurile astea nu prea mai stai sa alegi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate