Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 04:35

Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde zforis pe 19 Iun 2023, 22:40

A trecut o luna de cand am facut aceste teste, prima zi era vreme urata, ploua, relativ frig... N-aveam chef nici eu... 14.05.2023... Am cumparat aceasta munitie acu cateva luni, ca am gasit 5 cutii "identice", acelasi lot. Dar mai aveam HIT-ul asa ca nu m-am grabit cu reglajul. Prima zi am reglat luneta de goana... Am masurat vitezele, aproape -50 m/s fata de fabrica, dar eu am teava de 52, nu de 60, asa ca nu ma asteptam la 810 m/s. Temperatura si conditiile meteo sunt notate in captura de ecran de mai jos.

rws_15_grade.png


Ca si concluzie: este o munitie relativ grea pentru .30-06, recul destul de mare (fata de HIT si KS), desi am frana de gura. Pe viitor nu mai cumpar aceasta munitie, prefer un varf mai usor. Prefer sa vad tinta dupa foc. SI cu aceasta munitie nu prea vad.

Dar povestea inca nu s-a terminat, urmeaza ziua a 2-a...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde zforis pe 19 Iun 2023, 22:58

Ziua a 2-a (21.05.2023), zi frumoasa, 24 grade, hai sa reglez si luneta de panda, mai cu chef, am avut chef de tras, am masurat 8 bucati.. si m-am distrat cu inca 20 de bucati.... si la aceasta temperatura am obtinut aproape +18 m/s..... dar ES mai slab....

Reglajul am facut la 100m. Astept, pana cand timpul imi permite sa ma duc si la vanatoare.... La tap.

rws_24_grame.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde cata pe 20 Iun 2023, 09:39

Felicitări pentru munca depusă și concluzii, este mare lucru să primim astfel de rezultate "for free" de la colegi de forum!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde zforis pe 20 Iun 2023, 11:51

Multumesc! Insa doresc sa subliniez faptul ca acest tabel balistic este valabil doar pentru arma mea. Din arma Dvs, chiar daca ar fi CZ557 Sporter, s-ar putea sa iasa alte date. Cu aceste posturi am dorit doar sa evidentiez diferenta intre fabrica si ce am masurat eu. Diferentele sunt datorate in primul rand de: lungimea tevii, iar in doilea rand de conditii meteo.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde violiv pe 20 Iun 2023, 21:34

EVO a fost lansat cred ca acum mai bine de 10 ani, poate chiar 15. Cu mare tam-tam, cu surle si trambite ... cel-mai-cel din cate existau. A fost practic primul proiectil modern al firmei, preconizat a fi si bland cu tevile si bun in zbor si mai grozav ca UNI cand ajunge in tinta. Si a fost si exorbitant de scump pentru timpurile alea. Inca din primul an parerile au fost impartite, cu multi utilizatori dezamagiti. Practic nu a reudit sa faca in mod constant, foc de foc tras, nimic din ce a promis RWS. Si mai prost a fost ca printr-un efect ciudat a tras in sus preturile tuturor celorlalte cartuse ale firmei.
Gandeste-te ca la lansare era dat de firma cu vreo 825 m/s din 30-06 ... viteza pe care n-a reusit s-o masoare nimeni real. A determinat prin reclamatii la "OPC-ul" nemtilor modificarea datelor de pe toate cutiile RWS. Nici de zburat n-a zburat asa cum au promis iar in tinta a avut toate efectele posibile. Eu am vazut vier de 170-180 kg care a avut nevoie de 4 buc. din astea de 30-06, trase tot din teava de 50 cm, ca sa rama lat, trase intre 60 si 120 m, cu primele doua care numai l-au "scuturat" si care au fost gasite oprite in platosa, fara sa fi trecut din soric in slanina ... noroc ca ultimele doua au fost gat si cap.
In acelasi timp, fata de multe alte cartuse cu care puteai sa mergi iarna pe reglajul de vara-toamna, EVO a fost mult prea dependent de temperatura.

Ce vad ca ai obtinut? Rezultatele unui cartus mult prea dependent de temperatura pentru zilele noastre si nu atat prin diferenta vitezelor medii intre 15 si 25 grade cat mai ales prin comportamentul zurbagiu de-a dreptul la cresterea temperaturii. Practic, pe alea aproape doua cutii trase ai obtinut o diferenta enorma, de zeci de metri pe secunda intre cel mai puturos si cel mai slab, chestie pe care numa' pe la cartuse ex-militare luate la kilogram am mai vazut-o.
Cu multi ani in urma, la un test similar, cu mai multe calibre si sorturi de cartuse, eu am concluzionat ca "aproape toti producatorii mint dar RWS cel mai mult!"
Culmea e ca munitie mai ieftina, tot de la ei, pe care au mai si scos-o din fabricatie pe motiv ca "nu se cere" - este vorba de KS - a avut un comportament mai bun la toate-toate capitolele, cu conditia sa alegi gramajul potrivit ... pentru ca erau vreo 3 variante la 30-06.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde zforis pe 20 Iun 2023, 22:21

Si eu sunt surprins de aceste viteze obtinute. De ce am luat aceste cartuse? Pentru ca nu am gasit altceva... KS-ul era preferinta mea, cel de 9.7 grame (ca erau si de 10.7 si cred ca si 13g). Pe urma, nu am mai gasit KS, si am luat HIT cu care eram multumit, dar trebuia sa renunt si la HIT ca nu am mai gasit. Zilele astea am trecut si la huntershop, nici acolo nu era, defapt nu era de niciun fel de lla RWS pentru .30-06. AM mai tras cu Hornady ELD-X, care este un cartus fantastic....

Singurul lucru pozitiv din aceste 2 experimente este ca am 2 teste la 2 temperaturi diferite, prin urmare pot introduce in Strelok Pro 2 viteze la 2 temperaturi diferite. Astept sa ma duc la vanatoare, sa vad si acolo cum se comporta.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Tabel balistic RWS EVOLUTION 11.9g .30-06

Mesajde Zeres Ciprian pe 11 Iul 2023, 20:39

RWS Evo a devenit un cartuș de evitat. Am multe întâmplări nefericite de povestit și multe animale rănite și nerecuperate din cauza lui Evo.
Ultima însă, de aseară m-a convins.
Calibrul 7x64, căprior lovit în mijlocul spetei pe care nu a perforat-o. A deviat spre gat și a ieșit.
A fost nevoie și de a-l doilea foc.
Îmi pare rău că nu am făcut poze.
E muniție de cartoane.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 413
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59


Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori

Publicitate