Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 09:47

Calibrul 5.45

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Re: Calibrul 5.45

Mesajde CCM pe 21 Feb 2024, 23:38

Da.
Il dai afara pe usa si intra inapoi pe fereastra; e o chestie, nu zic, colegul e clar motivat sa faca parte din comunitate, e f bine; intreaba ba de lapua, ba de un calibru rusesc milatar relativ nou, ba spune ca o sa ia propabil un 223 sau un alt calibru rusesc in 7,62, celebrul...
E incepator - dar pare sa stie destule despre calibre, in special rusesti.
Pune intrebari, insa la care pare sa aibe deja raspunsuri; ne trateaza un pic de sus, cu finete mare. Inainte vreme era fara nici o finete; dupa ce a fost un pic placat (rugby), a schimbat un pic abordarea;
Nu, Sly, vulpea nu se inseala - nici eu nu cred in minuni.
Au bon entendeur, fie el moderator sau admin.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 22 Feb 2024, 02:03

Sly_Fox scrie:Show total! O să intru pe acest topic ca în sala de teatru, pentru spectacol!

Colegul @zeb stump vine cu o postare de finețe, iar noul nostru coleg face caterincă cu bere. Așa da, cât mai multe postări din acestea și să vedeți ce teatru de mahala o să devină forumul.

5.45, m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău. Păi în primul rând nu ai ascultat ce ți-am spus legat de cărți, stagiul de pregătire în teren fără armă, cititul forumului de la primul și până la ultimul topic. Nu ai făcut nimic din toate acestea, doar ai făcut alt cont și continui cu același tupeu, pe care colegii văd că îl interpretează drept „perseverență”. Nici măcar forumul nu l-ai citit, astfel ai fi realizat că încărcarea muniției acasă nu este permisă în România și nu ai fi dat un răspuns bășcălios colegului @zeb. Nu înțeleg cum de ai ajuns până la acest stadiu în care ești pe cale să cumperi o armă de foc când tu nu ai nici cele mai elementare noțiuni în domeniu, iar legislația pentru tine are aceeași semnificație precum calendarul pentru pisică. Arunci cu niște calibre în stânga și în dreapta de parcă am juca Baba-Oarba și cam atât! Ai dreptate în ultima postare, nu aș merge cu tine la vânătoare! Dar ca să te mai consolez, îți spun că nu ești singurul de acest fel, motiv pentru care am și renunțat de ani buni la vânătorile organizate cu grupa. Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi!




Te-ai aruncat cu capul înainte exact cum am făcut-o eu la început pe forum, ai spus numai prostii și aș dori să enumăr câteva:
,,m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău"
Stai liniștit și poți fi pesimist in continuare in ceea ce mă privește, eu am fost invitat la a mă înscrie în vânătoare de câțiva vânători din orașul meu cu care mă cunoșteam.
Culmea că m-au invitat la ceea ce ai specificat că te temi și fugi, adică : vânătoare în grupa de multe ori, rar fiind grupuri restrânse și la goană in 95% cazuri.
Cu forumul stai puțin mai ușor, crezi că se citește peste noapte cap coada ? L-am citit ,,cap coada" până am ajuns la discuții despre munitii și am intrat aici sa vad daca mi-a zis cineva ceva că aparent nu primesc notificare pe email și trebuie să intru manual...
Si așa citind forumul am văzut că te bagai deseori înseamnă degeaba și atacai persoane sau băgai cuțite la coaste și aici uită de membrii noi , cu veteranii aveai treabă care ziceau chestii pentru care nu meritau sa vii tu sa te iei de iei.
Se plângea lumea de miștocăreala ieftină când am fost Banat, am oferit exact ce am primit dar nu o să se mai întâmple asta acum că nu are rost, eu am venit aici din NOU să învăț, nu sa intru in discuții fara sens.
Până acum la subiectul arme de foc și muniții, balistică, experiență eu am găsit 2 oameni care s-au implicat cel mai mult pe acest forum din cat am citit eu, iar aceia sunt:
@dtdpuu (cristianC)
@violiv

Cine nu crede poate sa citească sa vadă de la cine am primit răspunsuri în bășcălie sau glume fără haz, dar și răspunsuri detaliate, informate și care aveau legătură cu ce am întrebat eu, personale pe care le-am @ menționat mai sus le consider cele mai capabile și informate de pe acest forum, pot sa se supere ceilalți dar e părerea mea.
Să-ți răspund și la ultima: ,,Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi"
Lasă colegii să vadă schimbarea, au avut ochi buni spre deosebire de tine care se pare că nu ai lăsat în urmă ,, securele războiului" pe care le-am avut în subiectul 300prc vs 338 lapua vs norma.
Mi-am primit răspuns la întrebări și subiectele deschise de mine, restul vreți să scrieți miștocăreala și bășcălii? Succes, de data asta nu o să vă mai fac jocul astfel încât să fiu banat din NOU.
In plus de asta trebuie să-ți fac in ciuda ție și celorlalți colegi care nu cred că mă pot schimba față de tura trecută, îți demonstrez opusul.
In plus m-au atins cuvintele tale de la final: ,,, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi" chiar am reușit să-i conving că mi-am schimbat puțin percepțiile dar ca să-i conving de tot, ar trebui sa ignor membrii ca tine plus restul care îți seamănă.

Colegii menționați: @dtdpuu (cristianC)
@violiv, încă odată tot respectul și trebuie să vă dovedesc că m-am schimbat dar cea mai buna metoda este de a citi mesajele numai de la voi(cel puțin pe subiectele deschise de mine) că restul văd că dau răspunsuri de miștocăreala și tare cred că îi supăr așa tare încât vor să mă facă să iau ban din nou așa că abordez o noua atitudine: citesc și când simt că răspunsul e de miștocăreala sar peste el pur și simplu!

Referitor la cei 2 colegi menționați, citind forumul mi-am notat într-un caiet 38 noțiuni care o să mă ajute enorm la tragerile la distanță, vânat, antrenament, ce armă sa iau ,etc.
Din alea 38 de noțiuni și sfaturi, 35 le-am luat din ce au scris @dtdpuu (cristianC)
@violiv, asta VĂ spune ceva? MIE DA!!!


Sky fox nu ți-aș fi răspuns dar când am văzut că tu te iei inclusiv de niște oameni care îți sunt net superiori la cunoștințe despre armele de foc și experiența, am zis că ai o problema.

Dacă vede vreun moderator asta, miștocăreala o să se încheie aici, cel puțin din partea, nu mai e nevoie de BAN dar daca stau și mă gândesc, de ce ar fi miștocăreala ce am spus aici ? In orice caz, se oprește aici dar ce e cert e că eu o sa devin vânător și poate o să devin unul mai bun decât Sky fox la goana de mistreți cel puțin că din ce am văzut el vânează numai fazani și păsări că se teme de tinerii vanatori care sunt doritori să învețe lucruri noi și doamne ferește să nu-l împuște la vreo goană de mistreți....

Am încheiat, definitiv, cel puțin pentru cei care dau răspunsuri ca cele pentru care am fost nevoit să scriu acest mesaj!
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 22 Feb 2024, 02:14

Sly_Fox scrie:Show total! O să intru pe acest topic ca în sala de teatru, pentru spectacol!

Colegul @zeb stump vine cu o postare de finețe, iar noul nostru coleg face caterincă cu bere. Așa da, cât mai multe postări din acestea și să vedeți ce teatru de mahala o să devină forumul.

5.45, m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău. Păi în primul rând nu ai ascultat ce ți-am spus legat de cărți, stagiul de pregătire în teren fără armă, cititul forumului de la primul și până la ultimul topic. Nu ai făcut nimic din toate acestea, doar ai făcut alt cont și continui cu același tupeu, pe care colegii văd că îl interpretează drept „perseverență”. Nici măcar forumul nu l-ai citit, astfel ai fi realizat că încărcarea muniției acasă nu este permisă în România și nu ai fi dat un răspuns bășcălios colegului @zeb. Nu înțeleg cum de ai ajuns până la acest stadiu în care ești pe cale să cumperi o armă de foc când tu nu ai nici cele mai elementare noțiuni în domeniu, iar legislația pentru tine are aceeași semnificație precum calendarul pentru pisică. Arunci cu niște calibre în stânga și în dreapta de parcă am juca Baba-Oarba și cam atât! Ai dreptate în ultima postare, nu aș merge cu tine la vânătoare! Dar ca să te mai consolez, îți spun că nu ești singurul de acest fel, motiv pentru care am și renunțat de ani buni la vânătorile organizate cu grupa. Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi!





Te-ai aruncat cu capul înainte exact cum am făcut-o eu la început pe forum, ai spus numai prostii și aș dori să enumăr câteva:
,,m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău"
Stai liniștit și poți fi pesimist in continuare in ceea ce mă privește, eu am fost invitat la a mă înscrie în vânătoare de câțiva vânători din orașul meu cu care mă cunoșteam.
Culmea că m-au invitat la ceea ce ai specificat că te temi și fugi, adică : vânătoare în grupa de multe ori, rar fiind grupuri restrânse și la goană in 95% cazuri.
Cu forumul stai puțin mai ușor, crezi că se citește peste noapte cap coada ? L-am citit ,,cap coada" până am ajuns la discuții despre munitii și am intrat aici sa vad daca mi-a zis cineva ceva că aparent nu primesc notificare pe email și trebuie să intru manual...
Si așa citind forumul am văzut că te bagai deseori înseamnă degeaba și atacai persoane sau băgai cuțite la coaste și aici uită de membrii noi , cu veteranii aveai treabă care ziceau chestii pentru care nu meritau sa vii tu sa te iei de iei.
Se plângea lumea de miștocăreala ieftină când am fost Banat, am oferit exact ce am primit dar nu o să se mai întâmple asta acum că nu are rost, eu am venit aici din NOU să învăț, nu sa intru in discuții fara sens.
Până acum la subiectul arme de foc și muniții, balistică, experiență eu am găsit 2 oameni care s-au implicat cel mai mult pe acest forum din cat am citit eu, iar aceia sunt:
@dtdpuu (cristianC)
@violiv

Cine nu crede poate sa citească sa vadă de la cine am primit răspunsuri în bășcălie sau glume fără haz, dar și răspunsuri detaliate, informate și care aveau legătură cu ce am întrebat eu, personale pe care le-am @ menționat mai sus le consider cele mai capabile și informate de pe acest forum, pot sa se supere ceilalți dar e părerea mea.
Să-ți răspund și la ultima: ,,Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi"
Lasă colegii să vadă schimbarea, au avut ochi buni spre deosebire de tine care se pare că nu ai lăsat în urmă ,, securele războiului" pe care le-am avut în subiectul 300prc vs 338 lapua vs norma.
Mi-am primit răspuns la întrebări și subiectele deschise de mine, restul vreți să scrieți miștocăreala și bășcălii? Succes, de data asta nu o să vă mai fac jocul astfel încât să fiu banat din NOU.
In plus de asta trebuie să-ți fac in ciuda ție și celorlalți colegi care nu cred că mă pot schimba față de tura trecută, îți demonstrez opusul.
In plus m-au atins cuvintele tale de la final: ,,, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi" chiar am reușit să-i conving că mi-am schimbat puțin percepțiile dar ca să-i conving de tot, ar trebui sa ignor membrii ca tine plus restul care îți seamănă.

Colegii menționați: @dtdpuu (cristianC)
@violiv, încă odată tot respectul și trebuie să vă dovedesc că m-am schimbat dar cea mai buna metoda este de a citi mesajele numai de la voi(cel puțin pe subiectele deschise de mine) că restul văd că dau răspunsuri de miștocăreala și tare cred că îi supăr așa tare încât vor să mă facă să iau ban din nou așa că abordez o noua atitudine: citesc și când simt că răspunsul e de miștocăreala sar peste el pur și simplu!

Referitor la cei 2 colegi menționați, citind forumul mi-am notat într-un caiet 38 noțiuni care o să mă ajute enorm la tragerile la distanță, vânat, antrenament, ce armă sa iau ,etc.
Din alea 38 de noțiuni și sfaturi, 35 le-am luat din ce au scris @dtdpuu (cristianC)
@violiv, asta VĂ spune ceva? MIE DA!!!


Sky fox nu ți-aș fi răspuns dar când am văzut că tu te iei inclusiv de niște oameni care îți sunt net superiori la cunoștințe despre armele de foc și experiența, am zis că ai o problema.

Dacă vede vreun moderator asta, miștocăreala o să se încheie aici, cel puțin din partea, nu mai e nevoie de BAN dar daca stau și mă gândesc, de ce ar fi miștocăreala ce am spus aici ? In orice caz, se oprește aici dar ce e cert e că eu o sa devin vânător și poate o să devin unul mai bun decât Sky fox la goana de mistreți cel puțin că din ce am văzut el vânează numai fazani și păsări că se teme de tinerii vanatori care sunt doritori să învețe lucruri noi și doamne ferește să nu-l împuște la vreo goană de mistreți....

Am încheiat, definitiv, cel puțin pentru cei care dau răspunsuri ca cele pentru care am fost nevoit să scriu acest mesaj!
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde pipabh pe 22 Feb 2024, 08:00

Iti place sa scrii, pacat ca doar tampenii si la topicuri nepotrivite, pe langa asta esti si cam tare in clanta! O faci intentionat? Moderatori, ar trebui sa-l trimiteti la planeta ca acolo se potrivesc postarile si atitudinea!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Calibrul 5.45

Mesajde zeb stump pe 22 Feb 2024, 09:43

@ 5.45: Ce sa mai zic, tu citesti ce scrii? În primul post scrii că stii că 5.45 nu e permis la vanatoare, dar te-ar interesa pt poligon, apoi vii si spui că voiai să subliniezi că, deşi e numit 5,45 , are de fapt 5,6, şi că treaba cu trunchiul ai scris-o că te-ai gandit ca asa trece si prin vanat; scrii că te intereseaza calibrul pt ca ai vazut că trece prin trunchi şi că in clipul ala ziceau ca e "mai bun decat (...) calibre", apoi vii si spui că de fapt vrei calibrul fiindca esti rezervist şi nu ai putut trage cu el...etc, etc...fiecare postare a ta le contrazice pe cele dinainte...
controleaza-te, omule...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 22 Feb 2024, 13:22

Să luăm luăm pe rând!
5.45 scrie:Te-ai aruncat cu capul înainte exact cum am făcut-o eu la început pe forum, ai spus numai prostii și aș dori să enumăr câteva:
,,m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău"
Stai liniștit și poți fi pesimist in continuare in ceea ce mă privește, eu am fost invitat la a mă înscrie în vânătoare de câțiva vânători din orașul meu cu care mă cunoșteam.
Cu forumul stai puțin mai ușor, crezi că se citește peste noapte cap coada ? L-am citit ,,cap coada" până am ajuns la discuții despre munitii și am intrat aici sa vad daca mi-a zis cineva ceva că aparent nu primesc notificare pe email și trebuie să intru manual...

În primul rând nu ai proprietatea termenilor! Când spui cuiva că „spui numai prostii” înseamnă că acea persoană a vorbit niște neadevăruri care nu au nicio legătură cu realitatea. Ce neadevăruri ai găsit la motivele de pesimism pe care le-am enumerat? Ai găsit vreun neadevăr la recomandarea de a te apuca de citirea și înțelegerea legislațiilor în domeniile vânătorii și armelor, legislații pe care se vede clar că nu le cunoști? Până la această etapă trebuia să cunoști foarte bine legislația! Ai găsit vreun neadevăr la recomandarea de a citi câteva cărți de bază în care se abordează domeniile cinegeticii și a armelor de foc? În cărțile recomandate găseai inclusiv istoriile celor două domenii, istoria cinegeticii românești și istoria armelor de foc. Inepțiile despre calibre și aparatele optice de ochire vin și din cauza faptului că nu ai urmat sfaturile mele. Nu se poate să discuți cu cineva într-o comunitate de vânători precum vînătorul.ro dacă tu nu ai bazele, nu ai cunoștințele minime. Este ca și cum o persoană care nu cunoaște alfabetul se bagă în seamă cu un membru al Academiei Române, spunându-i că ar cam fi timpul să fie schimbată gramatica limbii române. Nu este posibil! Iar faptul că persoana analfabetă reacționează jignitor la răspunsul academicianului, care i-a explicat că nu se poate schimba gramatica limbii la propunerea unei persoane care nu cunoaște nici măcar alfabetul acelei limbi, nu constituie un pas înainte, ba din contră. Învață mai întâi alfabetul! O spun la figurat, dar poate că înțelegi ceea ce doresc să îți transmit!
Într-adevăr, forumul nu se citește într-o noapte, ci poate într-un an, cu tot cu analizarea detaliată a postărilor, din acest motiv, timp de un an, nu trebuia să mai scrii nimic legat pe subiecte. Doar să întrebi acolo unde nu înțelegi ceva. Uitați, am ajuns la secțiunea X, acolo se discuta de subiectul Y, însă eu nu am înțeles un aspect. Mă puteți ajuta în această privință? Cam așa trebuia să decurgă evoluția ta pe acest forum!
Dacă spui că ai fost la grupă, invitat de către „niște vânători din oraș”, atunci treaba este bună. Glumesc, este foarte proastă. Du-te la grupă și încearcă și cu alți vânători, mai „de la țară” și cu ani mulți de vânătoare adunați prin tălpile bocancilor.
5.45 scrie:Culmea că m-au invitat la ceea ce ai specificat că te temi și fugi, adică : vânătoare în grupa de multe ori, rar fiind grupuri restrânse și la goană in 95% cazuri.

Am participat la vânătorile cu grupa încă de la vârsta de 6 ani (ȘASE ANI), mai întâi privind pe geamul vagonului de transport, urmărind desfășurarea vânătorii în condiții de zăpadă și ger, apoi în calitate de gonac din momentul în care am fost apt să merg o zi întreagă pe câmp, apoi ca ucenic vânător mulți ani, iar la împlinirea vârstei legale în calitate de vânător cu drepturi depline. Ani și ani nu am avut probleme să merg la goane mixte, iepuri și fazani, și la goane dedicate pentru vânarea mistreților. Dar în ultimul timp au apărut vânători noi, așa ca tine. Și au apărut și incidentele. Prima dată un accident fatal, vânător împuscat în cap și gât! Mi-am călcat pe conștiință și am continuat să merg la goane. Apoi la o goană de mistreți au început să zboare gloanțele dinspre linii către flancuri și invers. Se stătea pur și simplu pe burtă. Apoi chiar în grupa mea, în care au mai rămas trei vânători din cei vechi, restul fiind nou veniți, s-a întâmplat o nenorocire și unul dintre vânători a fost împușcat în ochi. A supraviețuit, dar și-a pierdut ochiul! Ai dreptate, nu mai particip (nu fug, așa cum spui tu), asta deoarece siguranța este cea care are prioritate. Eu îți doresc să nu ai evenimente din acestea neplăcute, fie că vorbim despre faptul că tu bagi un plumb în oase altuia, ori vreun amic din acela din oraș de care pomeneai îți lasă ție un plumb în oase.
5.45 scrie:Si așa citind forumul am văzut că te bagai deseori înseamnă degeaba și atacai persoane sau băgai cuțite la coaste și aici uită de membrii noi , cu veteranii aveai treabă care ziceau chestii pentru care nu meritau sa vii tu sa te iei de iei.

Nu este treaba ta ce am discutat eu pe forum și cu cine, ce discuții am avut eu pe forum cu ai mei colegi și pe ce teme. Uneori pasiunea pentru un subiect sau altul poate ridica temperatura ambientală, însă acest lucru nu înseamnă că nu rămânem amici. Aici este o platformă on-line în care se discută despre vânătoare, mai domol sau mai aprins, însă întotdeauna în limita bunului simț. Tu ești un membru nou care nu are dreptul să comenteze discuțiile contradictorii dintre membrii mai vechi. Nu ai niciun drept să faci asemenea afirmații, iar dacă le mai faci voi cere personal administratorului să fii banat definitiv. Ai înțeles?
5.45 scrie:Până acum la subiectul arme de foc și muniții, balistică, experiență eu am găsit 2 oameni care s-au implicat cel mai mult pe acest forum din cat am citit eu, iar aceia sunt:
@dtdpuu (cristianC)
@violiv

Sunt persoane care au mai multă răbdare! Poate că s-ar fi implicat mai mulți forumiști dacă ar fi găsit de cuviință se o facă, dar probabil aceștia nu au considerat că merită efortul. Nu au văzut că există o perspectivă!
5.45 scrie:In plus de asta trebuie să-ți fac in ciuda ție și celorlalți colegi care nu cred că mă pot schimba față de tura trecută, îți demonstrez opusul.
In plus m-au atins cuvintele tale de la final: ,,, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi" chiar am reușit să-i conving că mi-am schimbat puțin percepțiile dar ca să-i conving de tot, ar trebui sa ignor membrii ca tine plus restul care îți seamănă.

Felicitări pentru capacitatea ta de de convingere! Pe mine nu m-ai convins! Nu îți mai consuma resursele să „îmi faci în ciudă”, încearcă să pricepi că pe acest drum pe care mergi sunt numai gropi și riști să te împiedici. Asfaltează drumul, nu ocoli gropile!
5.45 scrie:Sky fox nu ți-aș fi răspuns dar când am văzut că tu te iei inclusiv de niște oameni care îți sunt net superiori la cunoștințe despre armele de foc și experiența, am zis că ai o problema.

Îmi pare rău, dar tu nu ai capacitatea de a aprecia cine are mai vaste cunoștințe în domeniul armelor de foc și ce experiență are fiecare în acest domeniu. [/quote]
5.45 scrie: In orice caz, se oprește aici dar ce e cert e că eu o sa devin vânător și poate o să devin unul mai bun decât Sky fox la goana de mistreți cel puțin că din ce am văzut el vânează numai fazani și păsări că se teme de tinerii vanatori care sunt doritori să învețe lucruri noi și doamne ferește să nu-l împuște la vreo goană de mistreți....

Sly Fox, nu Sky Fox! Vânător mai bun? În ce sens? Ce înțelegi tu prin vânător mai bun?
Vânez preponderent păsări, pentru că prefer acest tip de vânătoare. Liniștea serii în așteptarea pasajului, clipele petrecute alături de cățel, urmărind migrația prepelițelor, sunt pentru mine mult mai importante decât larma goanelor la mistreț Dar nu înseamnă că nu vânez și mistreț, doar că vânez la pândă. Ultimul mistreț vânat a fost la pândă, iar trofeul, pe lângă faptul că este frumos, îmi amintește de clipele superbe petrecute la vânătoare, fără larma gonacilor, fără lătratul câinilor, fără huruitul mașinilor, fără gloanțe șuierând pe la urechi. Siguranța și treaba cu împușcatul este cât se poate de serioasă și de reală și sunt trecut prin asta. Și da, îmi rezerv dreptul de a lua unele măsuri de precauție, iar printre acele măsuri se regăsește și cea de a nu merge la vânătoare cu tinerii ca tine, „doritori să învețe lucruri noi”.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde CCM pe 22 Feb 2024, 13:42

@Sly_Fox:
Excelent; nu stiu cat o sa inteleaga... iar cat o sa aplice, alta treaba.
Cum, practic, nu mai putem vorbi de un topic, imi permit sa fac la randul meu off:
Cartea aceea este in sfarsit disponibila? eu sint consecvent si tot doua exemplare vreau. PM pt detalii daca e cazul.
Merci - si salutari tuturor din Alpi! aici e zapada, e frumos.
Toate cele bune
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Calibrul 5.45

Mesajde CCM pe 22 Feb 2024, 14:06

5.45 scrie:
Sly_Fox scrie:Show total! O să intru pe acest topic ca în sala de teatru, pentru spectacol!

Colegul @zeb stump vine cu o postare de finețe, iar noul nostru coleg face caterincă cu bere. Așa da, cât mai multe postări din acestea și să vedeți ce teatru de mahala o să devină forumul.

5.45, m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău. Păi în primul rând nu ai ascultat ce ți-am spus legat de cărți, stagiul de pregătire în teren fără armă, cititul forumului de la primul și până la ultimul topic. Nu ai făcut nimic din toate acestea, doar ai făcut alt cont și continui cu același tupeu, pe care colegii văd că îl interpretează drept „perseverență”. Nici măcar forumul nu l-ai citit, astfel ai fi realizat că încărcarea muniției acasă nu este permisă în România și nu ai fi dat un răspuns bășcălios colegului @zeb. Nu înțeleg cum de ai ajuns până la acest stadiu în care ești pe cale să cumperi o armă de foc când tu nu ai nici cele mai elementare noțiuni în domeniu, iar legislația pentru tine are aceeași semnificație precum calendarul pentru pisică. Arunci cu niște calibre în stânga și în dreapta de parcă am juca Baba-Oarba și cam atât! Ai dreptate în ultima postare, nu aș merge cu tine la vânătoare! Dar ca să te mai consolez, îți spun că nu ești singurul de acest fel, motiv pentru care am și renunțat de ani buni la vânătorile organizate cu grupa. Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi!




Te-ai aruncat cu capul înainte exact cum am făcut-o eu la început pe forum, ai spus numai prostii și aș dori să enumăr câteva:
,,m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău"
Stai liniștit și poți fi pesimist in continuare in ceea ce mă privește, eu am fost invitat la a mă înscrie în vânătoare de câțiva vânători din orașul meu cu care mă cunoșteam.
Culmea că m-au invitat la ceea ce ai specificat că te temi și fugi, adică : vânătoare în grupa de multe ori, rar fiind grupuri restrânse și la goană in 95% cazuri.
Cu forumul stai puțin mai ușor, crezi că se citește peste noapte cap coada ? L-am citit ,,cap coada" până am ajuns la discuții despre munitii și am intrat aici sa vad daca mi-a zis cineva ceva că aparent nu primesc notificare pe email și trebuie să intru manual...
Si așa citind forumul am văzut că te bagai deseori înseamnă degeaba și atacai persoane sau băgai cuțite la coaste și aici uită de membrii noi , cu veteranii aveai treabă care ziceau chestii pentru care nu meritau sa vii tu sa te iei de iei.
Se plângea lumea de miștocăreala ieftină când am fost Banat, am oferit exact ce am primit dar nu o să se mai întâmple asta acum că nu are rost, eu am venit aici din NOU să învăț, nu sa intru in discuții fara sens.
Până acum la subiectul arme de foc și muniții, balistică, experiență eu am găsit 2 oameni care s-au implicat cel mai mult pe acest forum din cat am citit eu, iar aceia sunt:
@dtdpuu (cristianC)
@violiv

Cine nu crede poate sa citească sa vadă de la cine am primit răspunsuri în bășcălie sau glume fără haz, dar și răspunsuri detaliate, informate și care aveau legătură cu ce am întrebat eu, personale pe care le-am @ menționat mai sus le consider cele mai capabile și informate de pe acest forum, pot sa se supere ceilalți dar e părerea mea.
Să-ți răspund și la ultima: ,,Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi"
Lasă colegii să vadă schimbarea, au avut ochi buni spre deosebire de tine care se pare că nu ai lăsat în urmă ,, securele războiului" pe care le-am avut în subiectul 300prc vs 338 lapua vs norma.
Mi-am primit răspuns la întrebări și subiectele deschise de mine, restul vreți să scrieți miștocăreala și bășcălii? Succes, de data asta nu o să vă mai fac jocul astfel încât să fiu banat din NOU.
In plus de asta trebuie să-ți fac in ciuda ție și celorlalți colegi care nu cred că mă pot schimba față de tura trecută, îți demonstrez opusul.
In plus m-au atins cuvintele tale de la final: ,,, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi" chiar am reușit să-i conving că mi-am schimbat puțin percepțiile dar ca să-i conving de tot, ar trebui sa ignor membrii ca tine plus restul care îți seamănă.

Colegii menționați: @dtdpuu (cristianC)
@violiv, încă odată tot respectul și trebuie să vă dovedesc că m-am schimbat dar cea mai buna metoda este de a citi mesajele numai de la voi(cel puțin pe subiectele deschise de mine) că restul văd că dau răspunsuri de miștocăreala și tare cred că îi supăr așa tare încât vor să mă facă să iau ban din nou așa că abordez o noua atitudine: citesc și când simt că răspunsul e de miștocăreala sar peste el pur și simplu!

Referitor la cei 2 colegi menționați, citind forumul mi-am notat într-un caiet 38 noțiuni care o să mă ajute enorm la tragerile la distanță, vânat, antrenament, ce armă sa iau ,etc.
Din alea 38 de noțiuni și sfaturi, 35 le-am luat din ce au scris @dtdpuu (cristianC)
@violiv, asta VĂ spune ceva? MIE DA!!!


Sky fox nu ți-aș fi răspuns dar când am văzut că tu te iei inclusiv de niște oameni care îți sunt net superiori la cunoștințe despre armele de foc și experiența, am zis că ai o problema.

Dacă vede vreun moderator asta, miștocăreala o să se încheie aici, cel puțin din partea, nu mai e nevoie de BAN dar daca stau și mă gândesc, de ce ar fi miștocăreala ce am spus aici ? In orice caz, se oprește aici dar ce e cert e că eu o sa devin vânător și poate o să devin unul mai bun decât Sky fox la goana de mistreți cel puțin că din ce am văzut el vânează numai fazani și păsări că se teme de tinerii vanatori care sunt doritori să învețe lucruri noi și doamne ferește să nu-l împuște la vreo goană de mistreți....

Am încheiat, definitiv, cel puțin pentru cei care dau răspunsuri ca cele pentru care am fost nevoit să scriu acest mesaj!



Amice....
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 22 Feb 2024, 14:43

CCM scrie:@Sly_Fox:
Cartea aceea este in sfarsit disponibila? eu sint consecvent si tot doua exemplare vreau.
Merci - si salutari tuturor din Alpi! aici e zapada, e frumos.
Toate cele bune

Este publicată!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Ray pe 22 Feb 2024, 22:07

Draga Alin, 338.Lapua, Calibrul 5.45 sau Radu, 23 de ani din Bistrita.
Am citit toate postarile tale, de la a la z,
Sunt ferm convins ca o sa obtii acele acte pentru detinerea unei arme de vanatoare.
DAR !
A avea un permis de port arma si de vinatoare inca nu te face vinator !!
Doar purtator de arma .
Telul tau e in primul rand sa obtii permisul de vinatoare pentr a avea acces la arme si de a trage.
Mai departe spui ca vrei sa vinezi pentru a obtine carne pe care o dai parintilor tai ca sa nu mai fie nevoiti sa creasca animale. FRUMOS GANDIT! Dar nu o sa mearga asa cum gandesti tu! Sau vrei sa devii branconier ?
Mai departe ,,,, asa cum te prezinti , guraliv si a tot stiutor, nu stiu zau care grupa te va lua si cat o sa reziste cu tine.
Eu i-ti da un svat bun, dar numai o data.
Taci din gura, asculta, gandeste, si apoi da cu parerea!
Vinatoare nu consta numai de a impusca animale !!!
Si inca un lucru,
eu personal, vinez de peste 40 de ani, sunt poseror unui fond de vinatoare si i-ti spun sincer, la mine nu ai vina nici un minut !
P. S.
pe vremurile cind si parintii tai auf fost adolescenti, era o vorba.
SAPA MAI INCOLO CA AICI E BETON !
ca lucrator pe santier ar trebuii sa stii ce inseamna.
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Calibrul 5.45

Mesajde violiv pe 22 Feb 2024, 23:39

https://www.outdoorlife.com/guns/22-arc-review/

Ca sa revin in topic ... este un articol care relateaza despre cel mai bun (pana acum) calibru obtinut din batranul tub de 39 mm al AK-ului, imperecheat cu un proiectil de 5,6.
Este un exponent a ceea ce poate face stiinta moderna a proiectarii, testarii si punerii pe piata a unui nou calibru, foarte asemanator dar si suficient de diferit de tot ce exista pana acum, incat sa merite bagat in seama.

P.S. cat despre cine si cu cine vaneaza ... noroc ca inca avem posibilitatea sa alegem. Poate ca nici cu mine n-ar vana foarte multi daca ar sti ca ceea ce consider eu cel mai inutil lucru la o arma este "piedica" sau siguranta. Extrem de rar o folosesc la vreo arma (cu exceptia carabinelor Blaser), niciuna din armele mele nu are "siguranta automata". Si asta pentru ca acum tot mai bine de 40 de ani asa am fost invatat - ai de tras, stai cu arma incarcata si cu "piedica pe foc"; n-ai de tras, descarca (frange) arma. Cel care ma invatase facuse scoala vanatorii in Franta si acolo, de dupa primul razboi si pana la cel din Vietnam asta era optica ... chiar a culminat cu ultima arma militara sistem bolt-action proiectata si construita in lume, care nu a avut din start "piedica". Daca nu esti in stare sa controlezi arma, piedica nu te va ajuta cu nimic, ba chiar te va incurca! Au mai trecut 3 generatii de atunci si fiecare a adaugat inca un pic de siguranta (ca de, "siguranta e prima" e noul dicton la moda) astfel incat armele moderne au cel putin trei automate sau manuale ... si accidente se tot intampla. Se dovedeste ca nu "scula sigura" face vanatoarea sigura ci tot piesa a patra e cea mai importanta. De ce sa ma mai mir ca au ajuns sa scrie pe tevi "nu incarcati arma, devine periculoasa!"

Scuze pentru deviere, m-a luat si pe mine valul ...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 23 Feb 2024, 00:52

violiv scrie:https://www.outdoorlife.com/guns/22-arc-review/

Ca sa revin in topic ... este un articol care relateaza despre cel mai bun (pana acum) calibru obtinut din batranul tub de 39 mm al AK-ului, imperecheat cu un proiectil de 5,6.
Este un exponent a ceea ce poate face stiinta moderna a proiectarii, testarii si punerii pe piata a unui nou calibru, foarte asemanator dar si suficient de diferit de tot ce exista pana acum, incat sa merite bagat in seama.

P.S. cat despre cine si cu cine vaneaza ... noroc ca inca avem posibilitatea sa alegem. Poate ca nici cu mine n-ar vana foarte multi daca ar sti ca ceea ce consider eu cel mai inutil lucru la o arma este "piedica" sau siguranta. Extrem de rar o folosesc la vreo arma (cu exceptia carabinelor Blaser), niciuna din armele mele nu are "siguranta automata". Si asta pentru ca acum tot mai bine de 40 de ani asa am fost invatat - ai de tras, stai cu arma incarcata si cu "piedica pe foc"; n-ai de tras, descarca (frange) arma. Cel care ma invatase facuse scoala vanatorii in Franta si acolo, de dupa primul razboi si pana la cel din Vietnam asta era optica ... chiar a culminat cu ultima arma militara sistem bolt-action proiectata si construita in lume, care nu a avut din start "piedica". Daca nu esti in stare sa controlezi arma, piedica nu te va ajuta cu nimic, ba chiar te va incurca! Au mai trecut 3 generatii de atunci si fiecare a adaugat inca un pic de siguranta (ca de, "siguranta e prima" e noul dicton la moda) astfel incat armele moderne au cel putin trei automate sau manuale ... si accidente se tot intampla. Se dovedeste ca nu "scula sigura" face vanatoarea sigura ci tot piesa a patra e cea mai importanta. De ce sa ma mai mir ca au ajuns sa scrie pe tevi "nu incarcati arma, devine periculoasa!"

Scuze pentru deviere, m-a luat si pe mine valul ...



Mi-ai spus mai sus de alte calibre extrem de precise precizând că faci gaura in gaura la 200 metri cu ,,22 PPC si 6 mm PPC" acum mi-ai dat putina treabă și cu 22ar, în sensul că trebui să-l caut pe internet sa vad ce poate, haha.

Legat cu deviarea de care menționai la sfârșit, te înțeleg perfect doar că în alte circumstanțe.
Și eu am o groaza de întrebari, o groaza de arme și viitoare calibre dintre care trebuie să aleg peste 2 luni, m-am luat ori cu munca, ori cu demersurile pentru a ajunge vânător și am cam neglijat subiectul ,, ce carabină și calibru o să-mi iau când obțin autorizația finală?".
Ar trebui sa o iau cu pași mărunți? Sigur, dar având în vedere că mai am 2 luni până ce o sa pun mana pe ,, jucărie", trebuie să iau calul de frâie și să-i dau tare cu studierea informațiilor, cu forumul am cam terminat (mă refer la chestiile despre balistica, arme, calibre, tragerea la distanță, întâmplări la vânătoare și goană la mistreț).
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde dtdpuu pe 23 Feb 2024, 01:38

5.45 scrie:....... am cam neglijat subiectul ,, ce carabină și calibru o să-mi iau când obțin autorizația finală?".
Ar trebui sa o iau cu pași mărunți? Sigur, dar având în vedere că mai am 2 luni până ce o sa pun mana pe ,, jucărie", trebuie să iau calul de frâie și să-i dau tare cu studierea informațiilor, cu forumul am cam terminat (mă refer la chestiile despre balistica, arme, calibre, tragerea la distanță, întâmplări la vânătoare și goană la mistreț).


Cred ca am scris un articol mai demult referitor la alegerea primei carabine.....e pe undeva pe forum. Cel mai probabil mai intii te vei hotari la primul calibru....si despre asta este ceva maculatura :-), discutii tehnice, etc...... DAR in situatia de acum din RO cred ca cele mai importante considerente sint pret si disponibilitate, iar restul crec ca intra in categoria "cit de cit satisfactor". Spre exemplu, daca vrei mortish 6.5 PRC ca e ultima fitza balistica in actiune scurta probabil ca o sa ai un soc cind mergi sa cauti munitie, versus daca alegi batrinele 308/3006.

Considera ca orice calibru "satisfacator" care ai alege depaseste mult capabilitatile tale de a-l folosi "la limita posibilitatilor lui" asadar considerentele economice sint mai importante.

Ca fapt divers, personal nu am nici un calibru "nou", in schimb cred ca violiv a trecut prin mai toare sau urmeaza :-). Am tras 308 la 900m, sute de focuri...si am invatat. IN practica 300m sint mult, cind tragi din cine stie ce pozitie contorsionata printre crengile unui tufis, dupa 2 ore de stat intzepenit la -3C, cu suflarea aburinda si ochii inlacrimati de cit ai incercat sa peforezei liziera padurii. Ah...si daca ai noroc ai sansa citeva zeci de secunde...pentru ca apoi vinatul isi schimba pozitia. Si ai o singura sansa, sa lovesti o tinta cit o farfurie de aperitiv. Scuze de dizertatie, dar as vrea sa intelegi ca in practica sint multe calibre bune, sint alre considerente de echipament care conteaza, si in final cel mai mult conteaza rabdarea, nervii tai si bineinteles...antrenamentul.

Succes la citit, alegeri si examen.

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 23 Feb 2024, 01:54

dtdpuu scrie:
5.45 scrie:....... am cam neglijat subiectul ,, ce carabină și calibru o să-mi iau când obțin autorizația finală?".
Ar trebui sa o iau cu pași mărunți? Sigur, dar având în vedere că mai am 2 luni până ce o sa pun mana pe ,, jucărie", trebuie să iau calul de frâie și să-i dau tare cu studierea informațiilor, cu forumul am cam terminat (mă refer la chestiile despre balistica, arme, calibre, tragerea la distanță, întâmplări la vânătoare și goană la mistreț).


Cred ca am scris un articol mai demult referitor la alegerea primei carabine.....e pe undeva pe forum. Cel mai probabil mai intii te vei hotari la primul calibru....si despre asta este ceva maculatura :-), discutii tehnice, etc...... DAR in situatia de acum din RO cred ca cele mai importante considerente sint pret si disponibilitate, iar restul crec ca intra in categoria "cit de cit satisfactor". Spre exemplu, daca vrei mortish 6.5 PRC ca e ultima fitza balistica in actiune scurta probabil ca o sa ai un soc cind mergi sa cauti munitie, versus daca alegi batrinele 308/3006.

Considera ca orice calibru "satisfacator" care ai alege depaseste mult capabilitatile tale de a-l folosi "la limita posibilitatilor lui" asadar considerentele economice sint mai importante.

Ca fapt divers, personal nu am nici un calibru "nou", in schimb cred ca violiv a trecut prin mai toare sau urmeaza :-). Am tras 308 la 900m, sute de focuri...si am invatat. IN practica 300m sint mult, cind tragi din cine stie ce pozitie contorsionata printre crengile unui tufis, dupa 2 ore de stat intzepenit la -3C, cu suflarea aburinda si ochii inlacrimati de cit ai incercat sa peforezei liziera padurii. Ah...si daca ai noroc ai sansa citeva zeci de secunde...pentru ca apoi vinatul isi schimba pozitia. Si ai o singura sansa, sa lovesti o tinta cit o farfurie de aperitiv. Scuze de dizertatie, dar as vrea sa intelegi ca in practica sint multe calibre bune, sint alre considerente de echipament care conteaza, si in final cel mai mult conteaza rabdarea, nervii tai si bineinteles...antrenamentul.

Succes la citit, alegeri si examen.

CristianC


Vezi Cristian, de asta îmi place de tine și Vio, nu ați trăit degeaba și sunteți în stare să ajutați pe cineva.
Ca primul calibru o să fie 100% 30-06 in combinație cu o armă semiauto că vanez la goană de cele mai multe ori .
Legat de calibrul de care spuneai nu va puteți bucura numai voi prin America( îți port puțin pica că aveați atâtea libertate la arme acolo și calibre :lol: ), avem și noi la Bistrița un poligon care încarcă 6.5 prc , stai că mai jos îți dau lista cu ce mai încarcă: 22 hornet, 5,6x39 (220 Russian), 222 rem, 222 rem mag, 223 rem, 22-250 rem, 5,6x50 mag+R, 5,6x52R (.22 savage), 243 win, 6,5 creedmoore, 6,5 PRC, 6,5x54 Mannlicher Schonauer, 6,5x55 SE/swed/skan, 6,5x57 S+R, 6,5x58R Sauer, 6,5x65 S+R rws, 6,5x68 S+R rws, 270 win, 270 wsm, 270 weatherby mag, 7x57 S+R mauser, 7x64 brenneke, 7x65 R, 7 mm rem mag, 7 mm x 75R S.E.von Hoffe, 7 mm weatherby

magnum, 7,62x39 (.30 Russian short), 7,62x54R, 303 British, 308 win, 30-30 wcf, 30-06 sprg, 30R blaser, 300 wsm, 300 weatherby magnum, 300 win mag, 375 remington ultra magnum, 375 H&H mag, 8x57 JS+R (.323), 8x57 JR (.318), 8x60 S+R, 8x64 S+R, 8x68 S, 8x75 RS, 338 win mag, 338 lapua mag, 8,5x63 Reb, 9,3x62 mauser, 9,3x74R, 45 Blaser, 45-70 Govt., 400 Nitro Express Purdey.257 Roberts, 6,5x47 lapua, 30 carbine, 7,5 schmid rubin, 7,5x54 french MAS, 9,3x64 brenneke, 458 win mag, 500 Nitro Express 7,65 browning, 44 rem mag.

Îmi poți explica care e diferența dintre un calibru cu acțiune scurtă vs unul cu acțiune lungă ? Înafara de mărimea și lungimile diferite pe care le au, avantaje și dezavantajele fiecăruia.
Respect 5.45.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 23 Feb 2024, 02:05

Ray scrie:Draga Alin, 338.Lapua, Calibrul 5.45 sau Radu, 23 de ani din Bistrita.
Am citit toate postarile tale, de la a la z,
Sunt ferm convins ca o sa obtii acele acte pentru detinerea unei arme de vanatoare.
DAR !
A avea un permis de port arma si de vinatoare inca nu te face vinator !!
Doar purtator de arma .
Telul tau e in primul rand sa obtii permisul de vinatoare pentr a avea acces la arme si de a trage.
Mai departe spui ca vrei sa vinezi pentru a obtine carne pe care o dai parintilor tai ca sa nu mai fie nevoiti sa creasca animale. FRUMOS GANDIT! Dar nu o sa mearga asa cum gandesti tu! Sau vrei sa devii branconier ?
Mai departe ,,,, asa cum te prezinti , guraliv si a tot stiutor, nu stiu zau care grupa te va lua si cat o sa reziste cu tine.
Eu i-ti da un svat bun, dar numai o data.
Taci din gura, asculta, gandeste, si apoi da cu parerea!
Vinatoare nu consta numai de a impusca animale !!!
Si inca un lucru,
eu personal, vinez de peste 40 de ani, sunt poseror unui fond de vinatoare si i-ti spun sincer, la mine nu ai vina nici un minut !
P. S.
pe vremurile cind si parintii tai auf fost adolescenti, era o vorba.
SAPA MAI INCOLO CA AICI E BETON !
ca lucrator pe santier ar trebuii sa stii ce inseamna.



Tu fiind paznic de vânătoare n-ai de unde să știi că utilajul sparge foarte ușor betonul cu picamerul.
Ești posesorul unui ce ? Zău? O să dai faliment în curând, majoritatea care se înscriu la vânătoare sunt mai tineri și ,, nesăbuiți" decât mine.
Tu după 40 ani tot nu ești vânător, știi asta nu ? Sau cel puțin nu le știi pe toate , garantat.
Dacă citeai ai fi văzut că eu intru la vânătoarea ei pentru a avea o armă pentru poligon, recreere in timpul liber o numesc eu.
Ai 40 ani de vânătoare și tot degeaba, n-ai învățat nimic din ei pentru că mie personal nu mi-ai dat niciun sfat util despre vânătoare. Ai venit cu o morală care nu-și avea rostul...
Voi ,, bătrânii" nu puteți accepta tinerii în viețile voastre și doriți să scăpați de ei cât mai repede, bunicul la 87 de ani e mai hazliu de cat tine și nu sunt retoric deloc când zic asta. Mă face să râd și îmi dă câte sfaturi poate la 87 ANI.
,,Vânătoarea nu constă numai în a împușca animale"
Dar în ce constă ? Eu sunt tânăr și neștiutor dar tu nu ai nicio scuză pentru că ai 40 ani de vânătoare și nu mi-ai putut da un argument în ce mai constă vânătoarea.

Bine că dați voi sfaturi utile, tu și Sky fox(nume de vulpe) care dă sfaturi despre vânătoarea la goană de mistreți asta in condițiile in care el a vânează prepelițe și porumbei cu lisa că dacă vede mistrețul la goană arunca arma și fuge in copac .
Înafara de @violiv și CristianC plus inca câțiva nu prea ,,poate" niciunul de aici sa fie util cu ceva pentru tinerii în ziua de azi care vor sa devina vânători.

Ia spune-mi domle șef paznic de vânătoare, îți plac tinerii drogați și bețivi care te iau la bătaie pe strada ? Sau păcaniștii care îți dau in cap și îți fura portofelul că să-și ia bani de păcănele ?
Îți plac normal, și nu doar ȚIE, daca pe mine mă primiti așa ,, urât" și vă băgați în seamă aiurea? Pai am 23 ani, imediat o să devin vânător, am făcut și fac armata ca rezervist ,îmi văd de treabă mea, am o carieră de succes cu un salariu in Romania format din 5 cifre și vine un nene paznic de vânătoare și câțiva care vânează prepelițe să-mi zică mie numai de rău ? Ai copii și tu că mulți de pe aici, să-mi spui daca sunt mai buni ca mine cu ceva și îți dau jumatate de salariu, DAR, daca nu sunt mai buni in cariera și cu lucrurile pe care le-au realizat până la 23 ani eu te aștept cu scuze și flori înapoi.
Într-o generație de drogați, ratați și alcolici eu sunt cel care își vede de treaba lui și are o viață împlinită până la 23 ani că sa vina pașnicii și vânătorii de prepelițe să-mi sară în cap, ai o vârstă și degeaba, rușine să-ți ție si tuturor celor care nu încurajați lucrurile bune in Romania, primesc hate pentru că doresc să devin vânător legal....doamne ferește...


Înafara de violiv, cristianC și încât câțiva dar PUȚINI, restul nu sunteți buni de nimic, eu am fost la vânătoare ca și gonaci dar am văzut ce pot vânătorii din grupa mea și ce fel de caracter au, tare mie că sunteți ardeleni mulți...niciodată nu m-am înțeles cu ei , eu in calitate de ,,moldovean" din Suceava.


Am in grupa mea vânători care sunt pasionați de longrange și au împușcat vânatul la 500-600 metri și a căzut în foc , îmi pare rău că nu-mi place de paznicii de vânătoare, vânătorii de prepelițe, bagatorii de seamă și am aspirații de a ajunge ca vânătorii din grupa mea pe care ii iubesc, acum că am văzut cum sunt alții din alte grupe.


Îți dau un sfat: acceptă că sunt alții mult mai buni decât tine la vânătoare și chestii care țin de balistica pe grup, i-am menționat mai sus pe băieți, eu în momentul de față sunt un militar mai bun decât tine cu amaratele de 15 zile pe care le fac pe an și o să devin și un vânător mai bun decât tine pentru că oamenii că tine mă ambiționează cu critica, și no să am nevoie de 40 ani sa ajung un trăgător de distanță lungă sau un vânător mai bun decât tine, ai cuvântul meu ,niciodată nu m-am dezamăgit cu ceva ce mi-am propus și promis că fac.


Când și dacă o sa vina rușii peste noi, o să vă aștept să văd câți veniți ,câți vanatori cu 80 ani de experiență? 2-3 că restul o să comentați si trimiteți tinerii să apere patria că doar voi sunteți bătrâni și ați muncit pentru tara ...nu mai am nimic de spus ...simt că vorbesc cu pereții nu fu niste oameni maturi de 60+ ani ...
Uitati va la copii voștri și daca sunt mai buni decât mine eu mă deloghez și va las in supărarea voastra, CA E MARE TARE !!!
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde dtdpuu pe 23 Feb 2024, 02:40

5.45 scrie:\

..... avem și noi la Bistrița un poligon care încarcă 6.5 prc , stai că mai jos îți dau lista cu ce mai încarcă: 22 hornet, 5,6x39 (220 Russian), 222 rem, 222 rem mag, 223 rem, 22-250 rem, 5,6x50 mag+R, 5,6x52R (.22 savage), 243 win, 6,5 creedmoore, 6,5 PRC, 6,5x54 Mannlicher Schonauer, 6,5x55 SE/swed/skan, 6,5x57 S+R, 6,5x58R Sauer, 6,5x65 S+R rws, 6,5x68 S+R rws, 270 win, 270 wsm, 270 weatherby mag, 7x57 S+R mauser, 7x64 brenneke, 7x65 R, 7 mm rem mag, 7 mm x 75R S.E.von Hoffe, 7 mm weatherby

magnum, 7,62x39 (.30 Russian short), 7,62x54R, 303 British, 308 win, 30-30 wcf, 30-06 sprg, 30R blaser, 300 wsm, 300 weatherby magnum, 300 win mag, 375 remington ultra magnum, 375 H&H mag, 8x57 JS+R (.323), 8x57 JR (.318), 8x60 S+R, 8x64 S+R, 8x68 S, 8x75 RS, 338 win mag, 338 lapua mag, 8,5x63 Reb, 9,3x62 mauser, 9,3x74R, 45 Blaser, 45-70 Govt., 400 Nitro Express Purdey.257 Roberts, 6,5x47 lapua, 30 carbine, 7,5 schmid rubin, 7,5x54 french MAS, 9,3x64 brenneke, 458 win mag, 500 Nitro Express 7,65 browning, 44 rem mag.

Îmi poți explica care e diferența dintre un calibru cu acțiune scurtă vs unul cu acțiune lungă ? Înafara de mărimea și lungimile diferite pe care le au, avantaje și dezavantajele fiecăruia.
Respect 5.45.


6.5 PRC era un exemplu relativ la 3006 (nou vs vechi) nu il lua ad-literam.

Ok...ma bucur ca lista e lunga la Bistrita...DAR nu vrei sa ai o singura sursa (sau 2-3) de muntie, incarcat cu un singur proiectil. Vrei o multime de surse si vrei varietate la incarcare, MAI ALES IN RO unde nu ai voie sa incarci singur. Daca ai citit o sa vezi ca o carabina se impaca cu un anumit numar de munitii...si daca ce gasesti tu nu sint alea care trag precis? La 3006 sansa mai mica....ASADAR ramii pe el sau poate te pot lamuri de 308. In opinia mea pe 3006 platesti un recul pe care il ai in 7mm Magnum ca sa fi o idee mai iute decit in 308....dar eh...3006 e superbun de primul calibru...ca si 308 tot super bun.


Arma semi...hmm nu stiu ce gasesti in Ro, dar in general semi e mai putin precisa decit bolt. Poate sa iti spuna violiv ce bun local in semi.

Actiunile astea sint de multe feluri...dupa cum sint carusele. Pentru simplificare, pentru carabine uzuale de vinat mediu, considera ca 308 e scurt, 3006 e lung si 300 Winchester Magnum este.....Magnum. Ca urmare actiunea in 308 e mai scurta si cu o cursa a boltului mai scurta, in 3006 mai lunga si Magnum si mai lunga. Exista si mai scurte de 308 si mai lungi de Magnum...dar sa nu ne complicam. Diferenta, practica....in opinia mea nu e asa mare:
- cu cit mai scurta, e un pic mai usoara...nu chiar mare brinza la acelasi material si tehnologie
- daca e mai scurta, chipurile e mai usor de armat boltuul si are mai putine sansa sa agatze...iar nu e chiar mare brinza ca in ziua de azi a crescut calitatea armelor.
- de ce m-am lovit eu practic este cind scot boltul pentru curatare. La Magnum trebuie sa scot obrazarul sau sa il pun intr-o pozitie in car nu deranjeaza scoaterea boltului...din nou, nu mare brinza.

Asadar, nu transpira prea tare pe conceptul asta de actiune lunga scurta.

Tubul lung vs scurt la acelasi diameteru si calibrea asemanatoare...evident cel mai lung are mai multa pulbere in "butelie". DAR nici aici treaba nu e chiar asa alba/neagra, cel scurt poate fi specificat la presiuni mai mari sau poate fi unul mai butucanos. Insa la calibre asemanatoare cum ar 308 vs 3006 ultimul poate tine mai multa pulbere si e marginal mai performant.

Personal nu gasesc rostul la actiune lunga. Toate armele mele sint in actiune scurat cu exceptia unui Magnum. Adica daca e sa "cresca butelia" atunci sa creasca la Magnum daca "tot platesc" costul reculului. Insa si la Magnum am ales un Magnum mic si eficient (7mm RemMagnum). Calibrele in actiune scurta pot face practic aproape tot ce vrei sa faci si sa vinezi ca muritor de rind.

Tot ca fapt divers, acum ca am acoperit cam orice putere de calibre probabil ca urmatoare arma care o voi construi va fi un MAgnum "extrem", probabil 300 RUM sau similar......DAR mi-a luat 10 ani sa ajung in punctul asta.....ASADAR parerea mea e sa nu te lasi "furat de literatura". Vei avea satisfactii mari cu 3006

CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Ghinda pe 23 Feb 2024, 08:18

5.45, dacă nu revii la decență în exprimare o să ne părăsești.
@ray ți-a dat sfat, nu te-a luat peste picior, dar se pare că ai carențe mari în ceea a ce privește respectul.

Un moderator

5.45, dacă nu revii la decență în exprimare o să ne părăsești.

Radu, este ultimul avertisment!!!
La prima tentativa de derapaj te banez definitiv. Tentativa, nu derapaj !
Fii respectuos si decent, nu costa nimic.
Rezuma-te la postari tehnice care te intereseaza si evita sa polemizezi cu colegi pe care noi ii cunoastem de ani multi si despre care stim ca sunt OAMENI si VANATORI...

ADMIN.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 23 Feb 2024, 13:20

Ghinda scrie:5.45, dacă nu revii la decență în exprimare o să ne părăsești.
@ray ți-a dat sfat, nu te-a luat peste picior, dar se pare că ai carențe mari în ceea a ce privește respectul.

Un moderator

5.45, dacă nu revii la decență în exprimare o să ne părăsești.

Radu, este ultimul avertisment!!!
La prima tentativa de derapaj te banez definitiv. Tentativa, nu derapaj !
Fii respectuos si decent, nu costa nimic.
Rezuma-te la postari tehnice care te intereseaza si evita sa polemizezi cu colegi pe care noi ii cunoastem de ani multi si despre care stim ca sunt OAMENI si VANATORI...

ADMIN.



Aș dori ,daca se poate, să fie oprite comentariile la această postare având în vedere că mi-am primit răspunsurile la întrebarea mea despre calibrul 5.45.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde CCM pe 24 Feb 2024, 00:10

Ai dori!!!
Si ce altvceva ai mai dori?? Sa rescriem forumul si regulile lui pt ca doresti tu ceva??
Tu chiar nu intelegi nimic - e singura ta scuza. Singura.
Fa un efort, citeste - daca nu e prea greu - si mai ales, taci.
Forumul este o resursa si un spatiu virtual pt membrii care se respecta intre ei si isi spun " Buna ziua, domnule!"
Ce faci tu este o mizerie, insulti in stanga si in dreapta, spui cui nu stii cine este toate prostiile tale....
Ai mare noroc ca nu sint eu admin, ca te-as zbura definitiv si fara ezitare.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 784
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 24 Feb 2024, 00:43

5.45 scrie:
Tu după 40 ani tot nu ești vânător, știi asta nu ?
.......................................................................
Ai 40 ani de vânătoare și tot degeaba, n-ai învățat nimic din ei pentru că mie personal nu mi-ai dat niciun sfat util despre vânătoare. Ai venit cu o morală care nu-și avea rostul...
........................................................................................

Bine că dați voi sfaturi utile, tu și Sky fox(nume de vulpe) care dă sfaturi despre vânătoarea la goană de mistreți asta in condițiile in care el a vânează prepelițe și porumbei cu lisa că dacă vede mistrețul la goană arunca arma și fuge in copac .
............................................................................................
Înafara de @violiv și CristianC plus inca câțiva nu prea ,,poate" niciunul de aici sa fie util cu ceva pentru tinerii în ziua de azi care vor sa devina vânători.
..................................................................................


Într-o generație de drogați, ratați și alcolici eu sunt cel care își vede de treaba lui și are o viață împlinită până la 23 ani că sa vina pașnicii și vânătorii de prepelițe să-mi sară în cap, ai o vârstă și degeaba, rușine să-ți ție si tuturor celor care nu încurajați lucrurile bune in Romania...
......................................................................................


Înafara de violiv, cristianC și încât câțiva dar PUȚINI, restul nu sunteți buni de nimic,
.........................................................................................................


îmi pare rău că nu-mi place de paznicii de vânătoare, vânătorii de prepelițe, bagatorii de seamă...
.........................................................................................................



Ooops! Astăzi am cam citit pe sărite și pe acestea de abia acum le-am văzut. Nesimțire și bătaie de joc mai mare nu am văzut până acum. Au mai fost cazuri de gândaci intrați pe acest forum, dar ca acesta niciunul. În ultimele zile am mai discutat pe whatsapp și pe mesageria privată cu vechi colegi de forum, care mi-au spus că preferă să citească în loc să mai scrie ceva. O decizie bună în aceste circumstanțe! O să o adopt și eu până se va mai găsi cineva să se ocupe cu adevărat de acest forum, dacă se va mai ocupa cineva, iar sistemul moderatorilor să fie reformat, dacă se va mai reforma. Cred că moderatorii de secțiuni ar trebui să devină moderatori globali. Este doar o sugestie! Dacă forumul se transformă în Facebook... atunci mai bine lipsă! Nu se poate tolera așa ceva, forumul nu a fost niciodată un bâlci.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde popaliviu pe 29 Feb 2024, 21:52

@Sly_Fox, stai calm că nu merită nervii. Tipul sigur are dungă roșie pe cartelă. Cred că l-au dat afară nu e REZERVIST. :ympeace:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Anterior

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori

Publicitate