Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 00:32

Calibrul 5.45

Totul despre cartusele si munitiile de vanatoare, cu alice sau proiectil unic

Moderator: liviur

Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 14 Feb 2024, 22:58

Bună ziua, din ce am văzut pe forum prezentarea este foarte importantă aici, așa că o să încep cu ea prima dată:
Mă numesc Radu, am 23 ani, sunt din Bistrița Năsăud iar în maxim 2 luni o sa am prima armă de vânătoare, mă gândesc la 308 sau 30-06 dar schimbând păreri cine știe, poate mă ,,îndrăgostesc" de alt calibru potrivit unui începător.
Am văzut că sunt mulți vânători experimentați pe aici, poate mulți vânează încă de când m-am născut eu, astfel testând și auzind păreri despre o mulțime de calibre.
Am o curiozitate despre un calibru care se află chiar în Nickname-ul meu: 5.45.
Știu că la vânătoare nu este permisă muniția cu diametrul mai mic de 5.6 dar pentru poligon aș lua o armă în calibrul 5.45x39mm.
Mă interesează atât de tare pentru că am văzut un test pe internet între diferite calibre (5.45x39, 5.56x45, 7.62x39, 308) au tras într-un copac iar 5.45 e singurul care a trecut prin acel copac, chiar daca avea cea mai mica energie (jouli) dintre toate. Oare din ce cauză? O fi din cauza densității secționale mai mici ?
E calibrul principal al armatei romane, arma principală a soldaților fiind în 5.45x39.
Acest topic am considerat că este potrivit pentru acest calibru pentru că aștept părerile voastre, că poate ați fost în armată sau aveți arma pe tir sportiv în acest calibru. Aș dori să știu dacă e superior lui 223 Remington, și când zic superior mă refer strict la poligon. Am citit pe internet multe păreri (că are recul mai mic decât toate și este superior lui 5.56 sau 223 rem. și 7.62x39) dar altfel e când auzi niște păreri de la oameni experimentați care au testat cu mana lor și îmi spuneți dacă e adevărat ce am citit pe internet, știm cu toții că nu tot ce zboară se și mănâncă!
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Ray pe 15 Feb 2024, 01:45

Mă interesează atât de tare pentru că am văzut un test pe internet între diferite calibre (5.45x39, 5.56x45, 7.62x39, 308) au tras într-un copac iar 5.45 e singurul care a trecut prin acel copac, chiar daca avea cea mai mica energie (jouli) dintre toate. Oare din ce cauză? O fi din cauza densității secționale mai mici ?

O fi fost copac de esenta moale =))
si uite asa se renaste iara careva din cenusa.............. :ymdevil:
@ 5.45 cred ca pana acuma ai fost interesat numai de calibre magnum @-)
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 205
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Ghinda pe 15 Feb 2024, 08:26

Leșin!
Introducerea ok. Caută mult în forum, ai o gramadă de informație, nu trebuie deschise mereu subiecte pe eternul care este mai bun.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 5.45

Mesajde teuton pe 15 Feb 2024, 08:36

@5.45, bun venit pe forum!

Nu stiu sa iti spun despre calibrul asta, dar sa stii ca pentru a putea sa tragi bine, atat la vanatoare cat si in poligon, cu orice calibru, importante sunt arma, optica, munitia si mai ales antrenamentul
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Calibrul 5.45

Mesajde zeb stump pe 15 Feb 2024, 08:50

Nu sunt convins ca faptul ca a trecut prin trunchiul unui arbore e cel mai potrivit criteriu pentru a alege un calibru pentru poligon…Ar tb avute in vedere razanta, placerea de a-l trage, precizia intrinseca, posibilitatea de a gasi arma in acel calibru care sa il si traga precis etc, si, nu in ultimul rand, disponibilitatea munitiei … Cum il tragi in poligon daca nu il gasesti?
Nu te mai lua dupa ce vezi in clipuri la americani, pe langa disponibilitatea munitiei,incomparabila cu cea din Europa in general si Romania in special, se practica pe scara larga incarcarea/reincarcarea la ei.
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde drflorea pe 15 Feb 2024, 08:57

Bina ai venit printre noi!

Nu.
Nu este superior ca performante lui 223, si nu este un calibru indicat pt poligon.
Este un calibru absent in piata romaneasca atat ca munitie cat si ca arme. Practic nu vad ce arma ai putea cumpara in calibrul acesta. Am vazut o singura data o mixta in acest calibru, si vanatoul respectiv nu gasea munitie pt ea. Era in perioada cand la vinatoare erau interzise doar calibrele cu rama, fara a fi specificate carcteristici minime la combatere.
Singura munitie care probabil o vei gasi, va fi de productie romaneasca pt armata, si care poate este satisfacatoare ca precizie pt AK, dar nu are constanta necesara pt trageri de precizie.

Faptul ca un glont a penetrat mai bine decat altul (5.45 vs 223) nu tine doar de performanta cartusului, ci de glontul in sine. 5.45 este un calibru militar si poate a fost folosit un glont armor piercing.
Poate fi foarte important si copacul in care s-a tras, nu este prea stiintifica aceasta comparatie.

Ca la foarte multe dintre informatiile transmise pe internet, cea mai mare importanta o are cine a facut filmuletul si ce mesaj a vrut sa transmita. Untr-un fel ies testele facute de propaganda rusa, si in alt fel de cea americana :))
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Azmodan pe 15 Feb 2024, 09:20

din cate stiu eu, 5.45x39 nu se gaseste pe piata civila.
m-am interesat si eu pe la lume: nimeni nu a vazut vreodata cartuse in calibru asta de vanzare pe undeva.
Avatar utilizator
Azmodan
Membru important
 
Mesaje: 136
Membru din: 11 Apr 2018, 13:18
Locaţie: Cluj

Re: Calibrul 5.45

Mesajde zeb stump pe 15 Feb 2024, 14:34

Exact! Daca ar fi important care glont trece prin trunchi,testul ar fi relevant exclusiv in situatia s-ar folosi exact acelasi proiectil la toate calibrele incercate, altfel,compari alune cu struguri,nici macar mere cu pere…exista clipuri si cu astfel de comparatii pe placi de otel, pe cuburi de argila, calupui de gel,etc,etc, unde se foloseste exact acelasi tip de munitie,de fabrica sau incarcata. Altfel e complet irelevant…
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde violiv pe 15 Feb 2024, 16:17

https://en.m.wikipedia.org/wiki/5.45%C3%9739mm

Da un ochi aici. Vei vedea ca proiectilul are fix 5,6 mm, asadar legal si la noi la vanatoare.

Bine ai venit, din nou!

La putin timp dupa introducerea pe scara larga a vestitului 7,62x39, rusii au strans un pic tubul la gat, au montat un proiectil de 5,6 mm si s-a nascut 5,6x39 zis si BARS. Performantele lui au fost perfect superpozabile cu ale americanului 222 R si s-a folosit la vanatoare si tir pe scara larga pana in urma cu ceva ani. A fost destul de prezent si la noi si inca mai sint arme si munitie (proasta).
Cam pe cand americanii treceau la 223 pentru armata, rusii au trecut la AK 74 si noul calibru 5,45x39. Acesta monteaza un proiectil cu un fir de par mai subtire intr-un tub asemanator cu precedentul dar incarcat la presiuni mai mari si reuseste sa egaleze practic americanul 223 ca si performante. Spre deosebire de americani, rusii raman la un proiectil usor, eficient pana pe la 300 m dincolo de care este surclasat net de 223.

Totusi, tubul de la x39 initial este unul foarte-foarte norocos si a fost folosit intens de americani pentru a construi calibre celebre:
- 22 PPC si 6 mm PPC ... inca raman cele mai precise calibre din lume pe 200 m, cu cele mai mici grupaje realizate vreodata ... ceva de genul 5 focuri intr-o gaura pentru care numai analiza computerizata a pozei cu rezolutie mare a decis ca unul a fost cu ceva sub 0,1 mm pe langa
- 6,5 grendel si mai noile 6 mm ARC si 5,6 mm ARC de la Hornady, niste super-calibre, foarte precise, foarte potente, capabile sa atinga mia de metri cu succes si care surclaseaza de departe rusul 5,45x39.
In plus, exista deja multe arme pentru ele si munitie de fabrica foarte buna si pentru poligon si pentru vanatoare, fiind legale si la noi la combatere si tap.

Totusi, pe plaiurile noastre, daca vrei sa tragi calibre bune, pe care sa le gasesti in magazine, fara recul, relativ ieftine, precise, eficiente, legale, bla-bla ... alege unul dintre 222 R, 223 R sau 22-250. Cel mai tras este de departe 223 si cel mai recomandat la noi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2024, 23:00

Domnule CINCI ȘI APROAPE JUMĂTATE, ai intrat prima dată cu stângul și ai fost faultat. Acum ai intrat din nou, dar schiopătând.
1) Ai recunoscut că prezentarea este foarte importantă dar totuși nici de această dată nu te-ai prezentat. Ce ai scris tu la acest topic nu este prezentare, ci este bătaie de joc. La topicul celălalt ți-am spus cum trebuie să fie o prezentare și la ce secțiune trebuie deschis topicul prezentării.
2) Faptul că în două luni o să ai pe mână o armă este o tragi-comedie românească. TU NU TREBUIA SĂ AI PE MÂNĂ O ARMĂ. Nu știu ce cursuri de legislație și utilizare a armelor ai făcut și unde, dar este cel puțin ciudat cum de ai trecut examenul pentru atestat. Cred că ți-au luat banii și restul nu a mai contat!
3) Ești un pericol pentru tine și pentru nefericiții care te vor avea coleg de vânătoare, astfel că îți dau câteva sfaturi sincere. Citește legislația în domeniul armelor și munițiilor de la cap la cap, apoi pe cea care reglementează domeniul cinegeticii. Citește toate cărțile disponibile care abordează armele și munițiile, plus vânătoarea. Sunt asemenea cărți în limba română, le găsești pe la biblioteci și anticariate (exemple ION SMATOC-Arme de vânătoare cu țevi lise și munițiile lor și ION ȘMATOC-Carabine și cartușe de vânătoare, plus VASILE COTTA-Vânatul) După ce citești tot ce găsești, pentru a crea o bază de plecare, începe și citește acest forum de la cap la cap, pe fiecare secțiune în parte, topic cu topic. Apoi postezi din nou aici și întrebi unde ai nelămuriri și ce nu ai înțeles. După aceea participă la vânătoare măcar un an de zile să vezi ce și cum în teren, fără armă, în calitate de gonac eventual. Întreabă vânătorii din grupă despre absolut orice ține de vânătoare și arme, întreabă despre regulile de siguranță, despre vânat, despre tirul cu arma de vânătoare. Când crezi că ești cât de cât pregătit, după toate aceste etape, de abia atunci poți lua și arma cu tine în teren. Până atunci TU NU EȘTI UN VÂNĂTOR, EȘTI UN PERICOL PUBLIC. Nu vreau să crezi că am ceva cu tine, dar tu ești un produs al dezastrului care a afectat această țară într-un mod care va fi înțeles de către generațiile viitoare și care probabil va deveni obiect de studiu în viitor pe la marile universități europene.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 15 Feb 2024, 23:12

Am uitat ceva! Vezi că în această perioadă Armata Română desfășoară un amplu program de recrutare în vederea pregătirii militare pentru calitatea de rezervist. Ai anii, probabil ai și o condiție fizică bună, plus o sănătate specifică vârstei, așa că nu ar strica să te înscrii pentru a urma pregătirea militară. O să înveți tot ce trebuie despre armele militare aflate în dotarea Armatei Române, despre calibrele utilizate, tehnică și echipamente. După ce instructorii se vor asigura că ai înțeles foarte bine regulile, o să ai ocazia să tragi cu diferite arme, inclusiv cu AK-ul în calibrul 5.45. Nu este rău deloc să urmezi aceste cursuri! Am înțeles că vor dura câteva luni, iar participarea la cursuri obligă angajatorul să-ți rezerve postul și să îți continui munca din viața civilă. În plus vei primi și o soldă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde mialxx pe 16 Feb 2024, 13:43

Răspuns de 10, mai bine nici că se putea. Bravo @Sly_Fox!
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Stefan_23 pe 16 Feb 2024, 15:29

10 +++++++. Excelent @Sly_Fox !
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 19 Feb 2024, 16:15

Mulțumesc de răspunsuri tuturor, m-am lămurit cu acest calibru dar am câteva întrebări adresate în special lui @Sly_Fox:
Am văzut că ai scris ,,TU NU EȘTI UN VÂNĂTOR, EȘTI UN PERICOL PUBLIC"
,,Ești un pericol pentru tine și pentru nefericiții care te vor avea coleg de vânătoare"
O să fiu vânător în curând dar sunt curios ce te face sa fii așa pesimist in cazul meu ? Consideri că nu am maturitatea necesară să am o armă? Te temi că o să iau un calibru puternic care are șanse mari să ricoșeze daca nu își lovește ținta(vânatul) ?
Am auzit deseori asta la mulți vânători ,, ia-ți domnle lisă calibru 12 că dacă nu nimerești ținta nu ricoșează așa tare si nu ne omori"
Cu armata nu zici rău dar cursurile pe care le-ai menționat nu îmi sunt de folos, acum fiind rezervist de 1,5ani (.
Dar în armată daca nu te duci că SGP, nu poți să tragi cu 5.45 calibrul râvnit de mine, îți dă un ak47 calibru 7.62, și plus de asta nu ai cum sa vezi cat de performant e un calibru in armată, armata română e o glumă și acum în ,,prag" de război că nici măcar acum nu se alocă mulți bani tragerilor.
Nu înțeleg cum poți să te temi/vă temeți de cineva care a tras în poligon și armată (în armată mult mai puțin cei drept ) înainte să devină vânător, sunt cazuri de băieți care se bagă în vânătoare pe relații cum ziceai mai sus de teste luate pe bani și au 0 experiență practică și teoretică în mânuirea armelor de foc, ei nu ar fi un pericol mai mare pentru tine/colegi de vânătoare decât mine de exemplu?
Off topic: în caz că vina războiul pregăți-vă puștile că o să faceți cu siguranță mai multă treabă, la cum văd eu antrenamentele din armată, aici vorbind de rezerviști, e jale de noi și tot NATO nostru care cel mai probabil nu o să intervină cum se laudă că o va face!
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 19 Feb 2024, 21:57

@Sly_Fox ți-am luat sfatul cu prezentarea în considerare, dă un ochi că cine știe, poate îți și place :D.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde zeb stump pe 20 Feb 2024, 13:09

Hai sa îţi spun de ce pari, cum să zic, prea puţin responsabil pentru a participa la vanatoare:
Prin ce ai postat pe forum, dai impresia ca nu ai înţeles nimic din ce spui că ai studiat si din practica pe care spui ca ai facut-o in poligon, din moment ce ai sarit direct la o postare despre tras la nu stiu cate sute de metri şi nu stiu ce calibre tari, si mai si aveai pretentia ca dai sfaturi pentru incepători, in condiţiile in care tu inca nu esti nici măcar incepător, despre lunete cu calculator balistic pentru vanat la 500m, cu exprimări care, la randul lor, par sa arate ca nu ai habar deloc despre ce vorbesti : "unde sa pui luneta", "fără lunetă nu poti sa tragi", fără luneta "nu e etic sa tragi decat cu arma de cal. 12", etc, exprimări care par să vina, mai degraba, de la o persona care asistat la o discutie la o cafea intre vanatori si cam atat a reusit sa priceapă.
Apoi sari la cal. 5.45 pe care arăti ca il râvnesti pentru că ... ai văzut tu un clip in care a fost singurul care trece prin trunchiul de copac, si ai vrea pt poligon...pai adaca asta e criteriul după care ravnesti un calibru, cum poti fi luat in serios? Poate doar daca o fi vreo proba, mai nou, la străpuns trunchiuri de copac, atunci, da, e o alegere cu ceva logică...desi ti-as recomanda pt asta un burghiu sau o drujba...
Ai facut ceva cautare cam ce armă ti-ai putea procura in calibrul asta?De unde, in ce pret, si cat de precisă e? Da de munitie, te-ai asigurat ca o poti gasi? si ca e de calitate?E plin pe forum de postări de la colegi care au "râvnit" o armă că le-a plăcut ce lemn are, sau ce gravuri, sau ca a fost a lui Maurer sau a lui Old Firehand, si acum se uita la ea, ca nu gasesc munitie...deci, ori nu e adevarat ca ai studiat macar forumul, ori, si mai rau, ai studiat degeaba,ca nu s-a lipit mare lucru...
De asta pari genul care se aruncă cu capul inainte, fără să stie ce face si de ce o face, ori, genul asta de persoane, sunt foarte periculoase la vanatoare...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 20 Feb 2024, 15:11

Calibru 5.45 îmi place pentru că sunt rezervist și nu pot trage cu el, acest calibru fiind doar pentru SGP.
La treaba cu trasul prin trunchiuri de copac doream sa scot in evidență puterea lui de penetrare, că el practic e calibru 5.6 MM chiar daca i se spune 5.45, și astfel fiind permis și la vânătoare. M-am gândit că dacă trece mai mult prins lemn așa o să fie și în vânat.
Cu calibrele mari și trageri la sute de metrii cred că e o problema la mine, mereu am dorit să incep un lucru de sus , sa ajung sus cat mai repede și mi-a reușit de cele multe ori, se pare că vânătoarea nu se încadrează la ajunge vânător bun in cel mai scurt timp.
Oricum dacă știam să mă exprim mai pe înțelesul tuturor de la bun început, era cu totul și cu totul altă treabă.
Și în Romania nu ai cum sa faci rost de acest calibru și arme pentru că el , Romania produce muniție armor piercing și evident că noi oamenii de rând nu avem voie la așa ceva, doar militare forțele de ordine, poliția și altele pe care nu le mai știu eu au acces la muniție militară.
Eu mă gândeam că se poate importa dar după ce mi a spus spus acum mai mulți cu siguranță nu se merită efortul.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde sean pe 20 Feb 2024, 18:06

Bine ai revenit colegule...se pare că acum ai o abordare mai adecvată,prin urmare o sa emit o părere chiar daca tu ai unele îndoieli vis-a-vis de profilul meu psihologic și a faptului că aș putea fi deținător de arme. :lol:
Ești calat pe un calibru militar care nu aduce nimic deosebit aspirațiilor tale de viitor vânător,sunt altele mult mai accesibile și mai bune pentru acest deziderat.
Că a trecut vârful ăla de andrea prin pom și altele nu e irelevant,e aici un coleg care a pus jos porc mare în stânga mea cu glonț de 9.3 trecut prin fag de 10 cm cel puțin.
E o diferență mare intre un vârf de vânătoare și unul pentru vânat oameni...primul trebuie sa se deformeze ca sa cedeze în corpul vânatului cat mai multa energie cinetică și să asigure o moarte rapida ...al doilea e gândit să rănească,se alocă de 4-5 ori mai multe resurse unui rănit decât unui mort.
Sunt curios cum vei evolua,pari a fi un studiu de caz... :lol:
Inca o data,bine ai revenit...doar de tine depinde felul cum te vei integra.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Calibrul 5.45

Mesajde sean pe 20 Feb 2024, 18:12

sean scrie:Bine ai revenit colegule...se pare că acum ai o abordare mai adecvată,prin urmare o sa emit o părere chiar daca tu ai unele îndoieli vis-a-vis de profilul meu psihologic și a faptului că aș putea fi deținător de arme. :lol:
Ești calat pe un calibru militar care nu aduce nimic deosebit aspirațiilor tale de viitor vânător,sunt altele mult mai accesibile și mai bune pentru acest deziderat.
Că a trecut vârful ăla de andrea prin pom și altele nu e irelevant,e aici un coleg care a pus jos porc mare în stânga mea cu glonț de 9.3 trecut prin fag de 10 cm cel puțin.
E o diferență mare intre un vârf de vânătoare și unul pentru vânat oameni...primul trebuie sa se deformeze ca sa cedeze în corpul vânatului cat mai multa energie cinetică și să asigure o moarte rapida ...al doilea e gândit să rănească,se alocă de 4-5 ori mai multe resurse unui rănit decât unui mort.
Sunt curios cum vei evolua,pari a fi un studiu de caz... :lol:
Inca o data,bine ai revenit...doar de tine depinde felul cum te vei integra.

PS
Pe aici suntem destui rezerviști,chiar dinainte sa te naști tu.:D
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 20 Feb 2024, 18:53

Sean, ca să-ți răspund la : ,,doar de tine depinde felul cum te vei integra"

Colegu, cred că cea mai potrivită metoda de a mă integra aici este cea de a scrie mai puțin dar totodată a citi și ,,asculta" mai mult. Am pus cu ghilimele ,,asculta" pentru că nu ai cum sa asculți un mesaj scris dar de băgat la cap o sa pot ,cu siguranță.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde sean pe 20 Feb 2024, 21:06

Nu neapărat...daca ai ceva de spus nu te jena...dar să fie ceva pe care alții să citească fara să li se ridice parul pe spinare. :D
La tentativa ta trecută de integrare în comunitatea asta in care ne cam cunoaștem tu ai intrat cu bocancii înainte...
Mi-ai adus aminte de o călătorie cu trenul in care 2 studente la medicină foarte pline de ele îl tot luau la măciuci pe un moșulică ...până la coadă,după câteva mojicisme de la fetele alea mosu le-a zis că el a scris cartea pe care ele o dezbăteau in drum spre Cluj unde aveau examen... :lol:
Cam asta este esența,e greu să-l înveți pe tatăl tău cum se fac copiii... :lol:
Eu personal chiar nu am nici un resentiment pentru prima ta intrare aici atât timp cât ai învățat ceva din asta.
Chapuis S12 9,3x74R
Kimber Longmaster Classic 308 win
Mossberg Mariner,IJ mod.12 cal.16...s.a.
sean
Membru important
 
Mesaje: 190
Membru din: 25 Noi 2013, 09:21

Re: Calibrul 5.45

Mesajde violiv pe 21 Feb 2024, 07:25

Pana la urma cred ca vei ajunge vanator!
Fata de o gramajoara de alti tineri entuziasti care au trecut pe aici si si-au pus coad pe spinare dupa doua glume, tu ai dovedit ca esti perseverent, ca intelegi ce ti se cere si ca poti actiona ca sa indeplinesti ce ti s-a cerut. BRAVO!

Pentru ultima data: uita de 5,45 rusesc. Ca in multe alte situatii in lumea armelor, jumate e adevar, jumate mituri demontate in timp. Nu esti primul cu nostalgii militare. Candva am vanat cu o carabina Mosin Nagant in 7,62x54 tot rusesc, facuta prin anii "40 si inca n-am renuntat la ideea de a-mi lua o Garand in 30-06.

La un acelasi diametru de proiectil, efectul depinde de 4 factori: masa, forma, tipul proiectilului si viteza cu care este lansat. Pentru vanatoare ca si pentru tir, de cele mai multe ori un proiectil de tip militar, accesibil si civililor, adica FMJ, este mai prost - este mai putin precis si in vanat produce daune initiale prea mici ca sa cada in foc cand e lovit la corp. 22 hornet cu proiectil SP are toate sansele sa fie mult mai eficient la o vulpe decat 5,45 cu FMJ, desi primul pleaca mai lent cu cateva sute de metri pe secunda. Ai dezvoltat o pasiune cel putin eronata ... o fi ea dragostea oarba da' de aia ai prieteni, sa te zgaltaie sa te trezesti.
Cat despre "ajuns repede la performanta de top" ... nu prea am auzit sa mearga. Stiu cazul unui baiat care a vrut cam ca tine, dupa ce a incercat nu mai stiu cate sporturi extreme. A reusit cam intr-un an si jumatate sa loveasca bine tinte la 500-800 m ... doar ca a investit de la inceput catre 10.000 € in asta, chiar si-a gasit "profesor" care sa stea pe langa el zi de zi si a tras in fiecare saptamana cat un vanator "normal" in trei ani. In, final ... acum nu mai vaneaza! De fapt n-a vrut decat sa-si demonstreze ca poate. Nu e singurul in lume ... este mai celebru cazul unei fetite care avea 6 ani cand a inceput sa traga si pe la 9 concura in competitii de long-range cu succes.
O pasiune "pe viata" este un pic altceva decat un "record".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 21 Feb 2024, 13:59

violiv scrie:Pana la urma cred ca vei ajunge vanator!
Fata de o gramajoara de alti tineri entuziasti care au trecut pe aici si si-au pus coad pe spinare dupa doua glume, tu ai dovedit ca esti perseverent, ca intelegi ce ti se cere si ca poti actiona ca sa indeplinesti ce ti s-a cerut. BRAVO!

Pentru ultima data: uita de 5,45 rusesc. Ca in multe alte situatii in lumea armelor, jumate e adevar, jumate mituri demontate in timp. Nu esti primul cu nostalgii militare. Candva am vanat cu o carabina Mosin Nagant in 7,62x54 tot rusesc, facuta prin anii "40 si inca n-am renuntat la ideea de a-mi lua o Garand in 30-06.

La un acelasi diametru de proiectil, efectul depinde de 4 factori: masa, forma, tipul proiectilului si viteza cu care este lansat. Pentru vanatoare ca si pentru tir, de cele mai multe ori un proiectil de tip militar, accesibil si civililor, adica FMJ, este mai prost - este mai putin precis si in vanat produce daune initiale prea mici ca sa cada in foc cand e lovit la corp. 22 hornet cu proiectil SP are toate sansele sa fie mult mai eficient la o vulpe decat 5,45 cu FMJ, desi primul pleaca mai lent cu cateva sute de metri pe secunda. Ai dezvoltat o pasiune cel putin eronata ... o fi ea dragostea oarba da' de aia ai prieteni, sa te zgaltaie sa te trezesti.
Cat despre "ajuns repede la performanta de top" ... nu prea am auzit sa mearga. Stiu cazul unui baiat care a vrut cam ca tine, dupa ce a incercat nu mai stiu cate sporturi extreme. A reusit cam intr-un an si jumatate sa loveasca bine tinte la 500-800 m ... doar ca a investit de la inceput catre 10.000 € in asta, chiar si-a gasit "profesor" care sa stea pe langa el zi de zi si a tras in fiecare saptamana cat un vanator "normal" in trei ani. In, final ... acum nu mai vaneaza! De fapt n-a vrut decat sa-si demonstreze ca poate. Nu e singurul in lume ... este mai celebru cazul unei fetite care avea 6 ani cand a inceput sa traga si pe la 9 concura in competitii de long-range cu succes.
O pasiune "pe viata" este un pic altceva decat un "record".








@violiv : Referitor la primul paragraf consider că ambiția și perseverența sunt cele mai importante lucruri în a reuși să faci ceva în viață, dacă întorci fundul și pleci cu coada între picioare două glume cu siguranță nu o să ajungi vânători sau nici măcar deținător legal de armă în România din cauza birocrației grele și muncă multă chiar dacă s a redus stagiatura la jumătate.

Citind forumul mai amănunțit am observat că sunt multe persoane cu experiență care știu ce vorbesc, și văzând că ai avut probleme trăgând cu un calibru magnum (30-378 weatherby) și ai spus că în doi trăgători trăgător experimentați de beat ați reușit să trageți 12 cartușe în două zile mi am dat seama că eu nu aș avea nicio șansă să trag precis cu astfel de calibre, dar am o întrebare.
De ce toată lumea zice că nu poți exersa cu un calibru mare și trebuie să începi cu unul mic ?
Din ce am citit și m am documentat pe forum pe internet și pe alte site uri, eu am văzut că ar fi trei motive principale:
1: reculul
2: zgomotul, cu cât e mai tare calibru cu atât de tare tresari
3: costul muniției.
Mai este alt motiv pentru care nu poți deveni un trăgător bun începând cu un calibru mare sau magnum , pe asta după ce ai tras cu un calibru mai micuț cum ar fi 30 06?
Reculul plus zgomotul armei te fac să tresari și să închizi ochii dezvoltând acel reflex numit în engleză ,,flinch".
Costul munitiei are de asemenea un rol enorm pentru că o să devii un trăgător mult mai bun trăgând cu 30 06 decât dacă ai trage cu 338 lapua, pentru că o să tragi cu 30 06 de cinci ori mai mult.
Țin minte că spuneați mai mulți veterani că vă afectează zgomotul mai mult decât reculul, așa că o să fie și la mine având în vedere că sunt o persoană destul de solidă 1,88 cm , 89 kg.
Țin minte că am fost odată în poligon iar instructorul era ocupat să facă niște teste cu muniție, nu l am întrebat ce muniție era dar am văzut tuburile după si dacă te uitai la una 300 win mag , avea tubul mult mai mic decât cele care erau tras acolo.
Mi a spus să l aștept și locul de așteptare era undeva la 25 m, eram învățat cu zgomotul din poligon trăgând mult până la vremea aceea dar când a tras primul foc mi am pus mâinile în cap și mi am lăsat capul în jos vreo 40 50 de cm din vina zgomotului pe care l a făcut, la a doua tragere la fel.
Să zicem că o să iau arma de la Savage care are 7 kg + optică ajunge la aproape 8, mai pun niște accesorii cum ar fi un bipod din oțel o fac de nouă kilograme, mai pun un pat care absoarbe foarte bine rec ul și astfel să zicem că o să scot un recul aproximativ cât 300 win sau cu atâta greutate cine știe poate chiar mai mic daca că o să montez un muzel break.
De zgomot cap să zic așa punând un dopuri de urechi plus niște căști antifoane de calitate.
Să zicem că de costuri muniției nu o să fie problemă pentru că o să încarc și o să mi permit cât de cât să trag măcar 25 de cartușe pe lună.
După cum am zis prin acest forum, ca să devii un cred că vor bun trebuie să stăpânești calibrul și arma, deci degeaba tragi cu 30 06 sau 300 win toată viața, când ajungi la 338 lapua îți dai seama că nu știi nimic (mă refer la chestiile care țin de traiectoria glonțului la distanță, că diferă de la acela pământ trasul cu 30 06 comparativ cu 388 lapua)
Deci înafara chestiilor menționate mai sus, ce mare împiedica să ajung un trăgător bun cu 338 lapua, asta în condițiile în care am tras cel puțin doi ani proiectile grele de 30-06?
De 5.45 din motivele pe care le-ați menționat toți mai sus, o să renunț la calibru dar în ceea ce privește 338 lapua puteți să vă supărați cat vreți să mă și blocați de pe forum dar nu mi-l scoateți din cap =))
Scuzați greșelile de scriere , sunt la muncă și nu mai am timp să corectez.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde zeb stump pe 21 Feb 2024, 15:35

I-auzi, ai rezolvat probema costurilor..."o sa încarci muniţie"...pfiuuu, cum de nu s-or fi gandit mai multi la asta?
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Calibrul 5.45

Mesajde violiv pe 21 Feb 2024, 16:10

Eu am pornit ca un baiat saracut, cu o singura carabina si aia in 30-06. La inceput cu acelasi entuziasm. Am testat zeci de munitii in nu mai stiu cate feluri. Trageam cam un cartus la vanatoare pentru 100 in poligon. Trageam si de 2-3 ori pe saptamana. La vremea aia abia de bagam niste filtre de tigari in urechi. Era si "viziunea" de genul esti barbat, trebuie sa suporti. Apoi m-a lovit magnumita si am luat arme in calibre tot mai mari, tot mai greu de tras.
Intre timp mai reglam cate o arma pe la amici. Si intr-o zi am ajuns sa am arma mea in 223. Doi ani dupa aia am tot zis cat de prost am fost in precedentii!!
Tine cont ca am facut tir ca pustan si am tras mii de cartuse in 22 lr, din arme grele si lungi, fara recul si fara zgomot. In plus, vanam constant de la 14 ani cu o arma de 16. Nu eram chiar novice cand m-am apucat de glont. Eram invatat si cu reculul si cu zgomotul si cu notiunile de baza.

Trasul cu arma este la fel ca orice activitate complexa, care pune creierul si muschii sa faca miscari coordonate, fine, repetate. Ca la invatatul scrisului sau al conducerii trebuie repetat muuuuult, pas cu pas, gest cu gest, cu cat mai putini factori perturbatori.

In ordinea crescatoare a complexitatii, metodele de antrenament folosite ar fi
- trasul in gol sau "sa faci tub" ... adica folosesti un tub tras o data ca sa nu loveasca percutorul in gol si te prefaci ca tragi; exersezi toate gesturile, pozitiile la nesfarsit cu costuri zero si factori perturbatori minimi; poti face asta in casa, oricand
- air-soft ... deprinderile de baza sint aceleasi, costuri mici, practic o poti face oriunde
- aer comprimat si 22 lr ... sint tot cam pe acolo, necesita poligon si ceva bani
- arma de vanatoare sau tir folosita ... aici pui in practica tot ce ai invatat.

Poti sari peste 2-3 daca faci 1 constiincios, pana strici cateva cartuse de percutie. Avantaj ca se rodeaza si arma manevrand-o de sute de ori.
De foarte mare folos este sa te filmeze un amic, eventual folosind slow-mo, ca sa vezi exact ce faci bine si ce gresesti si sa stii unde corectezi.
Daca pornesti direct cu trasul unui calibru suparator, ceva n-o sa faci bine sau faci inconstant. Nu spun ca nu se poate dar pentru un calibru ca 30-06 inseamna drumuri multe la poligon unde sa nu tragi mai mult de 10 cartuse la o sedinta ... dupa astea intervine oboseala si mergi din prost in mai prost.
Cu un calibru mic, gen 223, poti trage si 50 cartuse la o sedinta, fara sa mori nici tu si sa poti constata rezultate cat mai exacte a ce poti face.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 21 Feb 2024, 18:46

@violiv: mulțumesc, iar ceea ce mi-a intrat cel mai tare la cap din ceea ce mi-ai spus este :
,,Trasul cu arma este la fel ca orice activitate complexa, care pune creierul si muschii sa faca miscari coordonate, fine, repetate. Ca la invatatul scrisului sau al conducerii trebuie repetat muuuuult, pas cu pas, gest cu gest, cu cat mai putini factori perturbatori.
Daca pornesti direct cu trasul unui calibru suparator, ceva n-o sa faci bine sau faci inconstant"


Ca prima armă nu o să pot lua un 223, din pricina vânatului pe care o să trebuiască să l vânez constant la mine în zonă(mistrețul) dar pentru poligon după ce iau prima carabină nu suna rău deloc 223 sau 7.62x39.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde 5.45 pe 21 Feb 2024, 19:05

zeb stump scrie:I-auzi, ai rezolvat probema costurilor..."o sa încarci muniţie"...pfiuuu, cum de nu s-or fi gandit mai multi la asta?



Nu'stiu, dar totuși dacă consideri că te-am luminat poți să-mi iei o bere la vânătoarea , fara alcool normal, sau daca te temi de mine ca, coleg de vânător cum o face ,,Sly_Fox" mai sus rămân fără bere :))
Sănătate lui Timi Secoban, fără el aș fi cumpărat lapua la 30 lei ...pacoste de cartuș...dar daca îți place îți place, nu ?
Având în vedere că 338 lapua are puțin peste jumate din cartușul pe care îl deține Violiv wby trag lapua cu o mână :)) .

Ar trebui să se ia în serios din acest mesaj doar sănătatea ce ține de Timi.
5.45
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 12 Feb 2024, 00:38

Re: Calibrul 5.45

Mesajde DanCo pe 21 Feb 2024, 20:32

Ba eu cred ca ai putea sa iei 223 ca prima arma liniștit, sa tragi cu ea câteva sute de cartuse in poligon si o poți folosi liniștit și la caprior sau la combatere. Dupa câteva luni poți sa iei și o arma de vanatoare intr-un calibru care sa se preteze și la mistret. Dupa măcar 2 ani cu aceste doua arme vezi tu dacă vrei 338 LM, 50 BMG sau tun de 75.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Calibrul 5.45

Mesajde dtdpuu pe 21 Feb 2024, 21:06

@5.45

Daca tii mortis la un 3006 ia-o, poate te uiti si la 308 Winchester care este "aproape" tot aia (nu chiar) dar cu mai putin recul. Daca vrei sa cauti o discutie 3006 vs 308 o gasesti pe forum (si cu ceva spirite incinse :-) )

DAR pentru invatat e imporatant sa tragi mult mult. Cel mai ieftin de tras este 22lr, considera-l ca si prima carabina de poligon. Daca ai ceva mai mult budget, 223 este bineinteles o consideratie buna, dar e mai scump de tras decti 22lr (cel putin aici in USA) insa probabil ca e cel mai ieftin calibru cu percutie pe capsa.

Ca fapt divers, prima mea carabina a fost tot 22lr si am pierdut sirul cita munitie am pus prin ea. Numai la teste am testat cel putin 20 de sortimente, pina m-am decis la 2 anume si din alea am luat 800 de bucati. Din pacate in Ro nu este, dar aici este permisa la vinatoare la vinat mic si daunatori. Multe zeci de "jackrabit" au cazut cu 22lr, ieftin, distractiv si instructiv. De asemenea citeva zeci de porumbei.

Multumesc,
CristianC
dtdpuu
Veteran
 
Mesaje: 666
Membru din: 15 Ian 2008, 23:58
Locaţie: Michigan, USA

Re: Calibrul 5.45

Mesajde Sly_Fox pe 21 Feb 2024, 21:08

Show total! O să intru pe acest topic ca în sala de teatru, pentru spectacol!

Colegul @zeb stump vine cu o postare de finețe, iar noul nostru coleg face caterincă cu bere. Așa da, cât mai multe postări din acestea și să vedeți ce teatru de mahala o să devină forumul.

5.45, m-ai întrebat într-o postare anterior ce mă face să fiu pesimist în cazul tău. Păi în primul rând nu ai ascultat ce ți-am spus legat de cărți, stagiul de pregătire în teren fără armă, cititul forumului de la primul și până la ultimul topic. Nu ai făcut nimic din toate acestea, doar ai făcut alt cont și continui cu același tupeu, pe care colegii văd că îl interpretează drept „perseverență”. Nici măcar forumul nu l-ai citit, astfel ai fi realizat că încărcarea muniției acasă nu este permisă în România și nu ai fi dat un răspuns bășcălios colegului @zeb. Nu înțeleg cum de ai ajuns până la acest stadiu în care ești pe cale să cumperi o armă de foc când tu nu ai nici cele mai elementare noțiuni în domeniu, iar legislația pentru tine are aceeași semnificație precum calendarul pentru pisică. Arunci cu niște calibre în stânga și în dreapta de parcă am juca Baba-Oarba și cam atât! Ai dreptate în ultima postare, nu aș merge cu tine la vânătoare! Dar ca să te mai consolez, îți spun că nu ești singurul de acest fel, motiv pentru care am și renunțat de ani buni la vânătorile organizate cu grupa. Ce să mai spun, spor la show, văd că ai reușit să convingi câțiva colegi!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Discutii despre munitii, caracteristicile lor, performante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Publicitate