Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 21:44

Armurier Cristi Nitu

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 23 Feb 2014, 18:42

Am avut relativ recent privilegiul de a tine in mana un Hambrusch Ferlach trio, o arma cu trei tevi de glont, toate trei in calbrul 8x57 JRS. Hambrusch este practic un ¨tuner¨, arma fiind realizata plecand de la un blanc de Krieghoff dublu express clasic, la care s-a adaugat inca o teava identica.
Evident, procedeul nu este la indemana oricui, necesita sute de ore de munca si pretul e pe masura. Uluitor insa este faptul ca - in calibrul 8x57JRS, extrem de pretabil pentru o arma de goana si cu suficient stop power pentru orice vanat din Romania, arma e cam la fel de grea ca un express cu doua tevi de 9,3x74R .
Comparatia mi-a fost la indemana, dat fiind ca am un astfel de express.
Si mai uluitor este grupajul armei: la 100 m, cele trei gloante deseneaza pe tinta un triunghi atat de strans, de parca ai fi lipit tevile de foaie si ai fi descarcat cele trei focuri simultan. Va dati seama de cate ori or fi lipit/ dezlipit tevile mesterii de la Hambrusch, pana acand arma a ajuns sa traga asa???
Una peste alta, minunea asta a costat probabil -data fiind bogatia gravurilor, a intarsiilor de aur si a lemnului deosebit, cat si datorita faptului ca e un trio Hambrush, undeva intre 60-80.000 euro.
Cel mai interesant aspect este ca proprietarul nu a tinut-o de bibelou, ci a vanat intens cu ea, astfel incat patul s-a matuit - finisajul initial fiind exceptional, amintind mai mult de marmura decat de lemn.
Ei bine, cred ca e interesant sa aflati ca lemnul acestei bijuterii a fost recondiotionat in Romania, de catre un domn numit Cristi Nitu, care mai e si forumist pe deasupra. Am fost curios sa vad ce iese si sa va arat si voua, asa ca am urmarit acest proiect.

Uite cum arata lemnul cand arma a ajuns la reconditionat:

Imagine

Imagine

Uimitor a fost sa revad arma dupa, imi era si frica sa umblu cu ea, data fiind valoarea armei cat si faptului ca dupa reconditiobare arata fix ca o arma noua, acum venita din Germania sau Austria:

Imagine

Imagine

Sincer sa fiu, initial fusesem sceptic si nu credeam ca cineva in Romania poate sa reconditioneze un pat la acest nivel. Se pare ca da si asta e o veste tare buna, mai ales ca si preturile practicate de Cristi Nitu sunt absolut rezonabile, as spune chiar foarte bune, data fiind calitatea.
Va mai delectez cu cateva poze ale ¨bijuteriei¨:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Imagine

Imagine

Practic fiecare portiune a armei e o mica opera de arta, facuta manual, cu truda si migala. A fost un pivilegiu ca am putut admira asa ceva si faptul ca proprietarul nu a dus-o in Germania sau Austria, spune mult despre increderea pe care proprietarul armei a avut-o in ce poate mesterul. Dupa ce am vazut ce poate, tind sa cred ca a ¨tras lozul castigator¨.
De altfel, mesterul a ¨recidivat¨ reconditionand o alta arma minunata, care apartine lui Wactelfeld. Cum pun mana pe niste poze vi le arat, asta daca nu ne arata Mihai arma pana atunci.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde adrian1123 pe 23 Feb 2014, 20:04

Cristi ... mester bun si cu pretentii...Face si niste gravuri daca tin minte bine,nu face rababat de la calitate[cinste lui]
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde jack pe 23 Feb 2014, 21:35

Poate ar trebui sa stim si noi,ceilalti,mai multe detalii despre acest Maestru-Cristi Nitu.Cinste mare!
jack
Nou membru
 
Mesaje: 20
Membru din: 12 Feb 2014, 20:34

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Vlad_tulcea pe 24 Feb 2014, 15:47

Spune-ne cate ceva despre mecansismele armei,vad doua tragace si 3 tevi.Cum functioneaza?
Vlad_tulcea
Membru important
 
Mesaje: 170
Membru din: 30 Sep 2011, 14:41

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 24 Feb 2014, 22:27

Sistemul in care trage ¨minunea¨ e cel mai simplu din lume: poti trage trei focuri unul dupa altul, in secventa tragacelor 1-2-1 si se declanseaza tevile stanga-dreapta-jos.
Intre timp am vorbit cu Cristi, e de acord sa-i postez numarul de telefon si mi-a mai trimis cateva frumuseti mesterite de el, reconditionari si ceva sculptura de pat. Legat de sculptura de pat, personal nu sunt adeptul ei, mai exact nu-mi plac paturile foarte incarcat sculptate. Ce am vazut la Cristi mi-a placut, pe langa pistolete de pat si pana de arma fasonate elegant si fara a fi incarcate, am vazut cateva mici chestii care mi-au placut grozav. In speta o urma de labuta gravata in pistolet si o floare de colt pe un pat de arma, ambele foarte dragute.
Cu pozele revin maine, telefonul este : Cristi Nitu- 0745 344 440.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde adisan77ro pe 24 Feb 2014, 22:28

Felicitari mesterului; asta da dovada de profesionalism. E clar ca exista si multa pasiune ca "fara de suflet" nu cred ca ar fi iesit la fel de bine. MUNUNAT
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde adisan77ro pe 24 Feb 2014, 22:29

Ce greutate are o astfel de arma?
RABDAREA incepe atunci cand nu mai ai RABDARE
adisan77ro
Veteran
 
Mesaje: 715
Membru din: 15 Noi 2011, 13:56
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 24 Feb 2014, 22:33

adrian1123 scrie:Cristi ... mester bun si cu pretentii...Face si niste gravuri daca tin minte bine,nu face rababat de la calitate[cinste lui]


Asa este, nu face nici un rabat la calitate, este extrem de meticulos si decat sa dea buleala prefera sa nu ia lucrarea. Poti sa fii sigur ca ce iese din mana lui e lucru bine facut, nu doar asa de suprafata, ci temeinic si riguros. O strategie buna, pe termen lung, bravo lui.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Sly_Fox pe 25 Feb 2014, 01:44

Acum nu vreau sa fiu carcotas,dar totusi in Romania ducem lipsa de armurieri,nu de tamplari. Si in grupa de vanatoare am un veteran care face niste paturi de arma de pici jos,cu ce gravuri vrei. In sat am cativa tamplari capabili sa faca orice piesa din lemn,in orice forma si cu toate dichisurile posibile.
Chiar si bunica mea poate finisa un pat de arma la perfectie,despre lacuire nu mai spun,ea lucrand in tinerete la o fabrica de mobila,sectiunea finisari de lux,pentru export. Aveam in copilarie niste pusti din lemn,finisate si lacuite,de ar fi trezit interesul si celor de la Ferlach.
Lemnarii facem,nu este problema,insa cati armurieri sunt capabili sa execute lucrari de armurerie adevarate,lucrari precum schimbarea tevilor la o arma,indiferent de configuratie,brunarea ca la carte care sa nu se duca dupa prima iesire,recalibrarea tevilor,confectionarea oricarei piese dintr-o arma,relipirea unei sine astfel incat aceasta sa nu se mai dezlipeasca vreodata si sa nu se cunoasca relipirea,montarea profesionista a lunetelor,franelor de gura,scoaterea de pe teava a unui glont blocat,fara afectarea ghinturilor, cromarea dura a tevilor pe interior,pe scurt cam tot ce ar trebui sa faca un armurier cu adevarat.
Despre gravuri nu mai spun,pentru ca aici este domeniul gravorilor de meserie, nu a armurierilor.
Ce avem noi nevoie de fapt? Avem nevoie de armurieri in adevaratul sens al cuvantului,cu scoala,scoliti la marile scoli europene de armurarie.
In ultimul timp a mai inceput si pe la noi sa se miste cate ceva in domeniu,unul mai face cate un pat de arma,altul mai schimba un ejector,altul mai monteaza o luneta,insa mai este cale pana o sa avem un centru de armurerie modern,dotat cu scule profesionale,cu mesteri care pot executa orice operatiune ce tine de acest domeniu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde violiv pe 25 Feb 2014, 08:17

recalibrarea tevilor,
cromarea dura a tevilor pe interior,


Astea sunt manopere care peste tot se fac in foarte rare locuri.
Daca e vorba de tevi ghintuite, e mult mai ieftin sa pui o teava noua decat sa realezezi si sa tai alte ghinturi. Se mai practica numa in cazul cine stie caror arme cu valoare mare "istorica" daca pastrezi teava originala, in foarte putine locuri si cu multi de tot bani.
Cromajul dur la interior presupune niste instalatii nu foarte complicate dar costisitoare si mai niciun armurier nu face asta acasa. Exista centre sopecializate in acoperiri si e mai ieftin si mai eficient sa le trimiti acolo.

schimbarea tevilor la o arma
O manopera foarte frecventa afara si aproape complet necunoscuta pe la noi. Nu numai ca azi se face doar pe la Cugir intr-un ritm sa-i zicem constant :lol: dar cererea pentru asa ceva este atat de mica incat nu merita nici macar ca un singur armurier in toata tara sa aiba dotarea si sa stie sa faca asta. Nici nu mai stiu cu cati "vestiti" armurieri am vorbit despre aceasta problema si nici macar unul nu avea macar un set de calibroare de camera ... si care a mai facut asta a facut-o folosind un cartus nou ... rasul curcilor. 99% din vanatori o sa-ti spuna ca de schimbi teava ai stricat complet arma.


confectionarea oricarei piese dintr-o arma,
Asta e interzis de lege in Ro. Teoretic armurierii au voie doar sa inlocuiasca piese defecte cu piese originale. fabricarea pieselor si armelor e inca monopol de stat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde tehărău pe 25 Feb 2014, 11:52

Azi o caut cu lumanarea! Da' pana deseara ma banez singur! Asa ca hai sa va zic eu ce am inteles de aici:

- Ca @Alin3006 nu-s cum face, da pipaie niste arme jos palaria! Asta nu-i normal, noi sa-i facem goana si el sa stea numa-n post :evil:

- Ca arma e frumoasa tare!

- Ca a facut-o frumoasa nea Nitu, care are mana!

- Ca unii are pusti de 60-80 000 Eur, pe care la scot in teren si le zgarie :!: :twisted: Asta nu-i normal si o consider blasfemie pe un forum ca al nostru :!: Sa fie banati si sa posteze la aia in emirate!

- Ca @Alin3006 face poze cu bijuteria si cu burta bijutierului! Sa fie anuntati oamenii de la Minolta :mrgreen:

- Ca nemtii aia nu lipesc trei tevi din prima si ca repeta treaba! Si daca ucenicul e chuck norris, ce mai zici... ???

- Ca unul Mihai sta conspirativ pe colea si ne mai arata poze daca vrea el... 8)

- Ca printre noi sunt oameni care vor detalii despre treaba aia :shock: Adica in traducere libera ar fi ca cum bag io in viteze un Ferrari :lol: . Treaba voastra fratilor, da' nu cred ca e de folos...

- Ca @Sly vrea sa fim si noi nemti :!: :roll: N-avem cum :oops: :!:

- Ca @violiv ramane in continuare "Eu, Robotul - Asimov, Gnome Press, 1950"

:mrgreen:
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 25 Feb 2014, 12:24

@ Consider ca Violiv a cam raspuns la majoritatea ¨doleantelor ¨tale pe acer le impartasesc in mare masura; eu unul as fi multumit daca ar fi cineva capabil in Romania sa reproduca perfect o montura de luneta ¨copita de porc¨si sa puna o lunteta pe o arma veche asa cum o face un neamt. Nici cu brunaje de calitate nu e simpla problema si chiar am discutat aspectul cu Cristi. Pentru a face un brunaj adevarat, sau monturi de luneta ca alea de fabrica, investitia in scule e mai mare decat merita piata. La noi lucrarile de ¨armurerie¨ inseamna in 90% din cazuri sa refaci brunajul la ¨Sulu ¨ lu bunicu, dar eftin domne, la rece, ca duce mai mult ca puca. Sau o prindere de luneta la IJ18. Si cam atat.
Ar fi grozav sa existe armurieri care sa faca lucrari complexe la noi, insa ma tem ca ar cam muri de foame...
Legat de lemn si tehnica bunicii versus ce am pus eu mai sus...sau nea Caisa tamplarul care face paturi sculptate si le lacuieste frumos...ma intreb daca are sens sa mai comentam, e clar din punctul meu de vedere ca vorbim de chestii total diferite.
Eu vorbeam de paturi tratate cu solutii profesionale si de finisaje pe care le poti intelege doar daca ai tinut in mana o astfel de arma. Si de ideea ca un pat de nivelul ala costa niste mii de euro sa-l faci - numai lemnul poate costa 2-3000 - si niste sute zdravene prelucrarea. Eu nu l-as da nici pe mana lu nea Caisa sa-mi f....a un Truoil pe el, cum am patit la una din cele doua Mannlicher 1903 de-mi venea sa-l impusc cu ea pe cetatean, altminteri nume cu pretentii in Bucuresti- iar pe al bunicii nici atat. Si nu vorbesc de patul de ¨Ferari¨vorba lui teherau ci de o arma cu mai ^putine pretentii.
Probabil cand piata va evolua de la Ij si carpeli catre arme de calitate si pasiune pentru arme, atunci vom avea si mesteri capabili sa faca o prindere complexa sau o frana de gura. Si cum spunea Vio, poate vreodata va fi legal sa faci piese de arma, desi nu cred.
Dar ca sa revenim la subiect, un pat de nivelul asta NU stie oricine sa faca si daca il faci afara te costa cel putin dublu.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde violiv pe 25 Feb 2014, 13:46

Sa faci un pat de nou e una, sa refinisezi unul cu urme serioase de folosire e cu totul altceva - e ca si cand ai refinisa o casa veche ... ca sa-ti iasa ca la inceput e belea de belea. Cine crede ca e suficient sa dai o mana de smirghel si una de ulei mai are de invatat. Numa "valurile" de sub obrazar sa-ti iasa cu muchii ca la un original inseamna ore de migalit, ce sa mai vorbesc de caroiaj atat de fin. Trebe avut in vedere ca nu-ti poti permite sa pierzi din grosimea initiala a lemnului decat foarte-foarte putin. Cele mai multe din impresiuni, mai ales cele adanci se reconditioneaza umfland lemnul la loc nu slefuind si asta ia cam un minut de fiecare milimetru de zgarietura de cateva zecimi adancime.
Exceptionala lucrarea, adevarat.

P.S. recomanda-i posesorului un obrazar subtire de neopren sau gel modern - face bine si la obraz si la arma.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde paungeorgica pe 25 Feb 2014, 21:05

violiv scrie:P.S. recomanda-i posesorului un obrazar subtire de neopren sau gel modern - face bine si la obraz si la arma.

Cu scuzele de rigoare pt off dar vazand ca ati mai amintit de asa ceva v-as ruga daca doriti sa detaliati putin si cel mai important unde gasim asa ceva?
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani


Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2014, 12:41

Alte ateva lucrari:
Un pat de Sauer:
Imagine
Imagine

Inca un Sauer, cu o poza dintr-un stadiu intermediar de prelucrare:
Imagine

Imagine

Ceva Blasere:

Imagine

Imagine

Imagine

Un pat ¨succes¨ deosebit : Imagine
Si favorita mea, ¨labuta¨ de pe pistolet:
Imagine
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde olimpiusorin pe 26 Feb 2014, 14:03

Intradevar lucreaza foarte frumos si ingrijit.Face cumva si gravura pe partea de metal?
olimpiusorin
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 07 Sep 2009, 23:35

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2014, 14:20

Am vorbit acum cu el, ca s-au pus intrebari concrete si e bine sa lamuric clar ce face si ce nu face Cristi. Prin urmare:
- Omul face tot ce tine de refacerea sau imbunatatirea aspectului unei arme:
- lemn - si ce ati vazut in poze nu e lac sau truoil, ci ulei, manopera e extrem de minutioasa, tratamentul folosit e taman ce folosesc mesterii adevarati din Austria si Germania;
- Brunaje
- face si gravuri, insa lucreaza numai de mana, nu face rabat la calitate si in consecinta ce face el dureaza destul de mult; insa va asigur ca merita. :wink:
- nu face strungarie - gen prinderi de luneta - sau reparatii arme.
- pentru ¨clientii casei¨ regleaza si lunete.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde paungeorgica pe 26 Feb 2014, 15:12

Doar lustruieste si infrumuseteaza lemnaria la o arma sau face si de la 0 (paturi, piesa a treia)?
Foarte frumoase lucrarile.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 26 Feb 2014, 21:30

Face si de la zero si de multe ori ii ies mai bine ca alea de fabrica. Iar pretul e muuult mai avantajos.
Legat de Hambrusch -ul de la inceputul topicului, cu ajutorul lui Ulissepro am gasit si alte poze, pe site-ul producatorului: http://www.ferlachguns.com/ la Video presentation ( buton in stanga sus) prezentarea video nr 18. Acum vad si eu ce am tinut in mana :lol:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde wachtelfeld pe 02 Mar 2014, 23:59

Acum am vazut topicul. Intr-adevar are mana !!!
Cu aceasta ocazie chiar vreau inca odata sa ii multumesc d-lui Cristian Nitu pentru ajutor. Arma a implinit acest an frumoasa varsta de 100 de ani, din care vreo 22 de ani la mine si pe deasupra mai multor caini...cate lazi de cartuse a tras, nu mai stiu, dar stiu ca am adus acasa datorita cainilor si ei mult vanat, asta ca sa fiu modest :oops: :roll: :D
Dupa renovare :
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Inainte de renovare ...
Imagine
Imagine
Imagine

A durat ceva dar a meritat. Doar ca o completare, mai am o arma ce am trimis-o in Germania la un armurier. Mecanismul a fost reconditionat in Germania iar lemnul a fost trimis de armurier la Lebeau-Courally, era mult prea valoros si mi s-a cerut permisiunea sa fie trimis in Belgia.Nu are sens sa va spun pretul.
Dar are sens sa va spun ca lucrarea d-lui Nitu nu este cu nimic mai prejos decat cea facuta in Germania-Belgia. Cu nimic mai prejos !
Palaria jos d-le Nitu !
wachtelfeld
Veteran
 
Mesaje: 2476
Membru din: 07 Mai 2004, 23:17
Locaţie: bucuresti

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Sly_Fox pe 16 Mar 2014, 21:36

violiv scrie:confectionarea oricarei piese dintr-o arma,
Asta e interzis de lege in Ro. Teoretic armurierii au voie doar sa inlocuiasca piese defecte cu piese originale. fabricarea pieselor si armelor e inca monopol de stat.

In legea 295 republicata am gasit un articol interesant legat de acest subiect.
Art 105
Categorii de operatiuni care pot fi desfasurate de catre armurierii autorizati.
Armurierii autorizaţi în condiţiile art. 104 pot desfăşura următoarele activităţi:
c) cei autorizaţi să desfăşoare operaţiuni de producere a armelor, pieselor şi muniţiilor:
producerea, asamblarea, modificarea, prelucrarea, experimentarea, efectuarea inspecţiilor
tehnice, casarea şi distrugerea de arme şi, după caz, muniţii;
Din acest articol ar rezulta ca totusi armurierii autorizati in acest sens,ar putea sa fabrice si piese.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde adrian1123 pe 17 Mar 2014, 11:37

In lege exista dar nu are norme metodologice,eu stiu ca producerea ,constructia de arme in RO o face statul,nu cunosc ca vre un particular sa produca arme sau piese principale in Romania,chiar daca s ar da voie costurile ar fi atat de mari incat nu cred ca s ar amortiza in doua generatii{parerea mea}.Sa lasam topicul omului in pace mai bine .Cu respect pentru cei ce fac si pentru admiratori.Adrian
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde violiv pe 17 Mar 2014, 12:41

Exista inca monopol de stat la producerea de arme. Chiar daca da voie legea armelor, aia a monopolului nu da.
A fost o initiativa sa se schimbe pe vremea buuum-ului economic, pe cand umblau unii sa privatizeze Cugir-ul dar a picat. Pana la o schimbare in acest sens, armurierii au voie teoretic doar sa inlocuiasca piese stricate cu unele "originale".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Armurier Cristi Nitu

Mesajde Alin3006 pe 20 Feb 2015, 19:49

Imi pare rau ca nu pot sa va prezint aceasta lucrare incepand cu halul in care era arma INAINTE de a ajunge in mana lui Cristi. Pentru simplu motiv ca, desi am facut cateva poze, nu le gasesc. Cert este ca arma a fost chinuita rau de fostii proprietari si lemnul arata deplorabil, in anumite zone fiind sparte baucatele. Povestea armei o gasiti aici: viewtopic.php?f=73&t=12081&p=177912&hilit=mannlicher+schonauer#p177912 - este vorba despre cea in calibrul 8x57js.

Am dus-o la Cristi si rezultatul final m-a lasat cu gura cascata, sincer nu puteam sa cred ce a scos omul asta dintr-un ¨lemn de matura¨. Pozele nu pot exprima 100% calitatea lucrarii din cauza reflexiei, insa arma este impecabila si in zone unde lemnul era spart pur si simplu nu se vede nici o urma. Jos palaria!

Imagine

Aici, la imbinarea cu talpa metalica, lipseau fragmente de lemn:

Imagine

Imagine

O sa revin cu o floare de colt - care din pacate nu a iesit in acest set de poze - si cu alte cateva detalii.

Pe scurt, un lemn de matura s-a transformat in arma de colectie impecabila.

Maestre, felicitari si multumiri pentru atentie si migala.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate