Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 05:11

boicot impotriva magazinelor virtuale, relicve din stoneage

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

boicot impotriva magazinelor virtuale, relicve din stoneage

Mesajde violiv pe 17 Mar 2014, 18:02

Eu m-am saturat de site-urile cele mai de rahat din toata lumea virtuala a comertului electronic, adica cele ale marilor noastre magazine de arme si munitii.
Azi sunt prea capsat ca sa intru in amanunte. Revin.

Propun boicot general pana ajung si ei in secolul XXI si sa priceapa ca respectul fata de cumparator se manifesta si on-line.

Dau nume in ordine alfabetica: arrow, beretta-agh, huntershop, mldguns .... poate mai stiti si voi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Aght pe 17 Mar 2014, 19:52

Buna ziua Dl Violiv,

Site de prezentare este una, comert electronic altceva.

va rog sa ne elencati probleme intalnite. asa ca putem sa evaluam eventuale remedii.

Cu respect
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde pipabh pe 17 Mar 2014, 20:51

D-l Violiv are mare dreptate in ceea ce spune legat de comertul electronic aproape 100%.
Cred ca a fost dezamagit de ceva sau de cineva, ramane se ne spuna ulterior acum vedem ca e tare suparat!
Acum, din punctul meu de vedere sunt 2 site-uri care pana acum nu m-au dezamagit : flytying.ro - care mi-a trimis totdeauna ceea ce am comandat si mai nou si d-voastra cei de la agh.ro vad ca va dati interesul si se vede o imbunatatire in ceea ce priveste interesul de dezvoltare, de orientare spre client si pot sa spun ca ceea ce v-am cerut si am comandt mi-ati trimis. ACUM AM CEVA COMANDA "PE TEAVA" LA VOI SI ASTEPT sa va tineti de cuvant asa cum mi-ati promis.
Ceea ce mi se pare de secolul trecut dpdv al magazinelor este mai mult decat comertul electronic si site-urile marilor magazine, mi se pare ca daca intri in oricare dintre magazinele de specialitate cei de acolo sunt cei mai slabi vanzatori din cati cunosc, lipsiti de orice idee de cum sa retii clientul, lipsiti de cele mai elementare informatii despre ceea ce vand si te mai si privesc cu oarecare suspiciune: oare asta chiar vrea sa cumpere?, oare ma intreaba ceva?. Nu am cunoscut pana acum pe nimeni dintr-un magazin de vanatoare care sa incerce sa descopere ceea ce-mi doresc odata cu intrarea mea in respectivul magazin si am vazut destule. 99,99% dintre vanzatori adreseaza celebra intrebare: CE DORITI? , o intrebare foarte atractiva!, restul pana la 100% nici nu te intreaba trebuie sa "fugi" tu dupa ei prin magazin sa-ti spuna cate ceva.
Nu cred ca sunt 5 persoane din tot comertul vanatoresc cu care sa poti sa vorbesti in termeni de specialitate si din acestia nu cred ca sunt 1-2 persoane deschise sa si discute.
Parerea mea e ca trebuie sa invate sa ne comporte cu clientul caci dupa acel client traieste, are ce sa puna pe masa, etc etc si daca doreste sa evolueze trebuie sa se autoeduce si sa se autoperfectioneze ca nimeni nu va veni sa le bage cu "palnia" in cap. Dar..... trebuie sa caute in DEX sa vada ce inseamna cuvintele autoeducare si autoperfectionare.
Sa auzim numai de bine
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Alin3006 pe 17 Mar 2014, 21:53

La ce te referi? La noi numai asocierea comert electronic- arme si munitii e total nerelevanta. Si in cam toate exemplele date, nu vorbim de NICI UN CAZ DE COMERT ELECTRONIC- decat absolut accidental. Toate exemplele date de tine sunt in principal site-uri de prezentare, un soi de showroom virtual, in care pur si simplu poti gasi o informatie si eventual un pret, dar de vandut online in Romania pe bransa asta...e cam imposibil.
Melteanul roman vrea sa vina el, sa puna mana, sa percuteze arma, altfel nu cumpara.Si nu numai melteanul, asa facem toti.
Daca percuteaza in gol de trei ori o pusca de 5000 euro si apôi pleaca, tot el se supara ca ii atragi atentia ca nu e ok ce a facut.
Vrei sa cumperi arme la noi online? Nu se poate. Nu permite legea.
Vrei sa cumperi online munitie? Nu se poate. Nu perlite legea.
Vrei sa vinzi online orice ? Nu se poate. Din mai multe motive:

1. Tu esti magazin si platesti taxe. ¨Vine niste baieti¨ care iti propun alternative mai ieftine, ca ei nu platesc nimic la stat. Sunt exemple multe si le stim cu totii. Mai mult le incurajam, ca ne convine sa cumparam ieftin.
Prostul ala cu magazinul baga bani in: site, publicitate, logistica, stoc, angajati. Il fute si statul, ca asa e la noi.¨Baietii¨ lucreaza pe forumuri, aproape gratis,nestingheriti de nimeni, aduc pe comanda, fara taxe, la negru. Cam orice/ cu sau fara voia administratorilor forumului.
Cum poate magazinul sa faca fata? Pai numai TVA-ul inseamna o gramada de bani. Impozit pe profit - 16%. Pe dividende - inca 16%.
Pai daca magazinul are adaos la un binoclu vandut sa spunem 100 de ron, din aia 32 de lei se duc la stat. Raman 68 lei din care daca scazi chirie la magazin, logistica, utilitati, sie, hosting si omul ala de la tejghea pe care il injurati toti, ramane cu p...a si caciula. Fix cu p...a. ¨
Baietii¨ in schimb, au profit de 100%, ca nu au nici taxe nici costuri, vand din garajj, asa ca isi permit adaos minim, iar concurenta e neloiala.
Fix din acest motiv- nu din altul- piata nu se dezvolta. Cu ¨baieti¨ care fac smenuri, va sta pe loc mult si bine. Nu stiu cum e la Huntershop ca nu am fost, dar la oricare din ceilalti trei ai cateva zeci de variante la orice gama de produse.Nu conteaza daca vorbim de arme, munitii, sau alt produs.
In general pe stoc, iar asta inseamna zeci sau sute de mii de euro blocati in marfa, ca apoi sa vina un bou sa ia o pûsca pe care stie ca nu si-o va permite in viata lui si sa o percuteze in gol, ca asa vrea p...a lui.
Si daca i se spune ceva, intra tot pe forum si face mega circ ca a fost tratat de cacat la nu stiu ce magazin.
2. Consumatorul roman e varza. Iar comertul electronic e o taina majora pentru el. Se intampla fix ca pe forum: le pui o intrebare de genul ¨cine era regele dacilor cand se bateau cu Traian? O pui ca sa elimini robotii de spam, dar o groaza de natarai sa blocheaza la ea, ca raspund cu avant ¨Burebista¨. Dar nu unul-doi. Multi! Puzderie! Grav de multi! Pai la astia merita sa le faci shop online? Si aia care trec de Burebista te fac cu nervii. Pe mine m-a sunat unul pentru o luneta Schmidt&Bender. M-a tinut la telefon doua ore, sa comparam SB cu toate marcile din lume, chiar si cu Hawke sau alte fineturi din aceeasi gama, desi i-am explicat ca una e cal si alta magar. Dupa ce m-a f...ut doua ore, a incheiar prin a ma ruga sa-i pun pe mail toata discutia, ca el se hotaraste greu si ar mai studia. Pai ce p...a lui, ca ma castigase la loz in plic, mare smecherie sa scrii asa, vreo 12 pagini....area tare sa fiu asa prost si sa pun botul, si sa-mi spuna ca a luat un second hand de 300 euro, ca de fapt n-are bani de luneta noua.
3. Educatia consumatorului.
Ce sa facem, boicot? No offense Vio, dar taman asta am facut si pana acum. Daca cel mai tare formator de opinie din mediul online sustine ca e ok sa cumperi cel mai ieftin produs care face treaba, nu e nimic altceva: toti vom vana cu Benelli si Blaser si restul care vand alte pusti pot inchide de pe acum... Asa ca nu inteleg, ce ar fi diferit? Comenzile pe Cabellas, de pe Frankonia si alte ¨combinatii¨ de genul, ne ajuta pe termen scurt, dar omoar piata pe termen lung. Si tot noi suferim si ne enervam.
Pai tipam toti ca e targ Aventuri la Pescuit - un cacat de targ unde au fost an de an 3-4 expozanti. Organizatorii cer 100 euro pe mp de stand. Sub 4mp nu iesi nici cu un stand de suc. Ce dracu sa vinzi ca sa iti scoti banii? Eu am fost la cateva targuri cu Peltor, in tara, unde e mult mai ieftin.
Nu mi-am scos nici motorina...Pai la ASTIA ar trebui sa le facem boicot, dar acolo ne ducem, mancam trei mici, nu cumparam nimic si venim acasa. Apoi ne ducem la IWA - ca mai nou asa e trendy, daca nu iti faci cumparaturi la Nuremberg esti prostu satului- si cumperi marfa care o gasesti si in tara. Si nici macar nu e mult mai ieftina. Dar ai luat-o de la IWA si in loc sa ramana banii in tara se duc la nemti, fara sa mai platim un salariu aici, un TVA sau un impozit. Le facem la nemti p...a mare.
4. Toti pe care i-ai dat exemplu, sunt importatori ai unor branduri importante. Si toti au dealeri locali, gen magazinul mic din ¨Fundul Moldovei¨ unde poti cumpara Blaser sau Beretta, sau CZ, pentru ca sunt dealeri ai celor pe care vrei sa-i boicotam. E drept ca dureaza un pic mai mult, dar poti. Gasesti si doi nadragi de camuflaj si trei cutii de cartuse. Amarate dar gasesti. Daca s-ar vinde Norma Orix, probabil ca ai gasi si asa ceva, ca daca i s-ar cere de trei ori pe zi ar aduce si amaratul ala, chiar daca ar fi retard.
Pai primii nu fac shop online de secolul 21 pentru ca i-ar inchide pe dealeri.
Toti am cumpara numai online si ultimii ar inchide pravalia. Toata lumea ar avea de pierdut; mai ales initiatorii boicotului, care nu ar mai avea ce sa cumpere de nicaieri. Doar online, in conditiile in care piata online e subtire rau. Cam 10% din total- cei care pot face shopping online trecand de Burebista si reusind sa dea adresa corecta si sa confirme comanda. Restul de 90% nu ar mai avea de unde sa cumpere nimic.

Cam asa sta situatia reala si in mod bizar piata a evoluat in ultimii ani. Daca acum 3 ani vedeai in rafturi NUMAI IJ si CZ, acum te poti duce la Arrow si sa vezi un Blaser de 5000 euro, sau te poti duce la magazinul Beretta al AGH si te ia capul cate pusti poti sa vezi live, sau la MLD sa vezi un Verney Carron. Si tot de vreo trei- patru ani poti sa vezi si ceva lunete de calitate, fara sa treci granita. Sau haine de buna calitate. Sau cartuse bune.

A face boicot...eu nu vad rostul. Decat daca vrem sa ne intoarcem la cele trei optiuni: IJ, CZ si Sellier&Bellot.

Chiar sunt tare curios ce te-a suparat asa de indemni la boicot...Insa tu mai ales ar trebui sa cantaresti bine astfel de afirmatii, ca sunt tare multi cei care se uita in gura ta si iau ad litteram ce spui. Si risti sa dai nastere la ceva ce nu iti doresti de fapt, dintr-o vorba spusa la nervi.

As adauga ca spre deosebire de alte forumuri intretinute de ¨baieti ¨ care traiesc din smenuri si vand ace brice si carice - nu dau nume ca nu e frumos- ACEST forum se sustine in principal din contracte legale de publicitate, taman cu cei pe care vrei sa-i boicotam. Si ei si noi platim taxe la stat ca sa vina aia si sa scrie Burebista - apoi sa trimita mail ca nu se pot loga. Asa ca nu prea vad cum am putea sa incurajam acest boicot. Ma tem ca nu prea avem cum.
Sau cine stie, poate nu am vazut eu motivul? :roll:
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde catalin1981 pe 17 Mar 2014, 22:13

....de cate ori intru intr-un magazin, in 95% din cazuri, am impresia ca deranjez si ca ei imi fac mie o favoarea ca imi iau banii......insa in ultima vreme am vazut totusi o mica schimbare de atitudine ...sa fie oare pt ca nu au vanzari ?:)...totusi ..cu o floare nu se face primavara

legat de comertul online....siturile ar trebui sa fie aduse mai aproape de anul 2014 atat la capitolul produse cat si detalii produse , insa de cate ori am solicitat pe mail informatii despre anumite produse spre surprinderea mea in 98% din cazuri mereu am fost sunat si am purtat o discutie normala legat de ceea ce ma interesa....................... insa aproape tuturor le lipseste Customer Care .............



un boicot consider ca este totusi prea mult ...fara suparare Maestre ....insa cred ,ca atat mesajul Maestrului , cat si cele asemanatoare lui , ar trebui fie un mesaj pentru firmele de specialitate prin care piata le cere ceva anume .
Ultima oară modificat de catalin1981 pe 17 Mar 2014, 22:25, modificat 1 dată în total.
catalin1981
Membru activ
 
Mesaje: 77
Membru din: 01 Aug 2011, 20:13

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde adrian1123 pe 17 Mar 2014, 22:21

Felicitari Alin,bine punctat si foarte corect,cred ca Violiv a avut si el un motiv intemeiat sa spuna ce a spus[e om socotit]dar de ce ai spus tu eu m am lovit frecvent.Stima.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 17 Mar 2014, 22:48

E tarziu, am avut niste zile nu prea usoare, n-am suficienti neuroni activi ca sa-ti raspund pe puncte asa ca o sa postez si aici ce-am spus dincolo:

Eu incerc de cand ma stiu sa am o relatie cordiala cu toti cei care lucra in acest domeniu. Stiu foarte bine ca nu suntem ai de cumpara patru milioane de electrocasnice anual, cum stiu ca suntem cei mai putini posesori de arma/cap locuitor ba si tragem cele mai putine boabe anual, stiu foarte bine ca pentru multe magazine este un job care abea le asigura subzistenta. De-a lungul timpului am cumparat din magazine de-a lungul si de-a latul tarii, am intalnit mai peste tot oameni chiar de treaba. Au fost situatii cand am cumparat si pe datorie.
Nu cu micul magazin de la colt am eu ce am.
Stiu foarte bine si ca n-am fost solidari cu magazinele pe vremea acccizei celei mari, adica n-am cumparat din raft de la noi ci am importat fraudulos cat s-a putut.
Am fost solicitat, rugat sa mai scriu pe ici pe colo despre cate o arma, un cartus. Am fost pus in situatia chiar sa fiu "angajat" pentru asa ceva si am refuzat doar pentru ca nu-mi place sa fac o treaba la comanda ... e de ajuns o slujba cu sefi multi.
Relatia personala, la telefon, pe mail, etc. a functionat in 90% din cazuri fara probleme si chiar ma simt ramas dator fata de unele persoane.

Saptamana trecuta mi s-a stricat masina de spalat rufe .... neavand timp de hoinareala prin magazine am luat site-urile la rand pana am gasit ceva ce mi s-ar fi potrivit. Am dat fuga la magazinul real ca inca nu m-am dezbarat de obiceiul de a pipai inainte de a alege si-am constatat ca realitatea nu e tocmai ca pe site. M-au apucat ceva dracusori. Am dat fuga la calculator, am facut click-click de cateva ori si gata - s-a rezolvat in sensul dorit de mine.
Ca sa nu innebunesc de tot printre bule de aer, kg, rotatii/min, consumuri de apa si energie si revu-uri de la tot felul de amatori am mai scapat cate un click si pe site-urile noastre. Ei bine, absolut din greseala, deschid pagina cu "accesorii autoaparare" de pe site-ul arrow

http://www.arw.ro/categorie.php?c=99

si gasesc cu mare surprindere o lista luuuunga de accesorii de Blaser. Chiar pe prima pagina dau de anuntul acesta:

http://www.arw.ro/produs.php?p=13218

TEAVA PT.CARAB.BLASER R93 9.3X62 SEMI WEIGHT (V.BL.T.R93.9.3X62)

BLASER Fabricant: BLASER
Pret: 3,404.67 RON

Eu urmaream de aproape un an o teava pentru R 93 in acest calibru asa ca pun iute mana pe telefon, sun la magazinul local, dau codul de produs, intra in stocul de depozit si-mi confirma existenta produsului dorit. Dau comanda si soseste. O strangere de inima tot am avut pentru ca pretul afisat era exact cat al unei tevi standard

http://www.arw.ro/produs.php?p=16982

TEAVA PT.CARAB.BLASER R93 308WIN (V.BL.T.R93.308)

BLASER Fabricant: BLASER
Pret: 3,404.67 RON, anunt pus la partea cu "arme" de data asta.

Dau fuga la magazin si gasesc o teava standard, nou-nouta, sigilata in cutie. De luat o iau ca-mi trebe si nu tineam mortis sa fie una cu 300 g mai grea.
Insa asta a fost picatura care a revarsat paharul. Efectiv m-am saturat sa tot sun, sa-mi spuna azi ca au, maine ca n-au, sa vad pagini in sir de tot felul de poze de arme si-n cel mai fericit caz expresia "stoc 0" alaturi sau "disponibil la comanda", sa vad munitii pe care le-as fi dorit si sa aflu ca nici n-au existat vreodata pe stoc.

Nu sar de fund in sus fara sa ma informez atent inainte. Am aflat, dupa cum spunea cineva mai sus, ca e de 100 de ori mai usor azi sa tii un stoc de marfa la "capat de ata" decat era acu 10 ani, ca pana si un amarat de chiosc de ziare poate face asta in timp real. Ei bine, principalii nostri jucatori pe piata au site-urile neschimbate de peste 5 ani, cu aceleasi deficiente reclamate iar si iar, la nesfarsit.
Ca sa nu mai spun ca la mijloc e vorba si de o problema legala - din ce stiu, afisarea de informatii false despre produs, privind caracteristicile acestuia sau pretul nu-s chiar "trecut strada pe langa trecerea de pietoni" in fata legii.

Eu n-am spus sa lansam o avalansa de sesizari la OPC, am vrut sa spun doar ca eu unul nu voi mai cumpara dintr-un magazin romanesc ce are un site execrabil pentru anul in care suntem.
De arme nu ma plang ca am de toate, de munitii am macar 5 cartuse pentru fiecare din ele si-mi ajung, alte echipamente gasesc oriunde.
Nu va rog sa faceti ca mine. Faceti cum va taie inima!



In plus, Aline, imi pare rau dar n-am inventat eu nici capitalismul, nici regulile concurentei de piata. Pur si simplu daca vrei sa existi trebe sa te misti in rand cu ceilalti PE TOATE PLANURILE. Eu nu pot sa inteleg cum poti sa te descurci sa devii reprezentant Blaser, Merkel, Steyr, Benelli, Beretta (nu luati in sens peiorativ termenul "descurci", cam stiu ce inseamna sa ajungi sa poti face asta) da' nu poti sa ai un site de prezentare pentru anul 2014.
Vina mea daca s-a inteles ca eu vreau sa cumpar on-line ... stiu ca nu-i voie da' mi-ar placea macar sa pot lansa o comanda on-line si sa-mi ajunga la magazinul din colt.

Restul, pe maine.

P.S. de ce crezi ca unii aleg sa-si faca reclama pe forumuri? Ma refer la reclama cinstita.
Din acelasi motiv pentru care aleg sa cumpere minute de publicitate la meciul Steaua-Dinamo: pentru ca exista audienta. Si audienta asta suntem noi .... forumul acesta nu traieste pentru ca exista magazinul xxx care cumpara spatiul publicitar. E doar foarte frumos colorat din cauza asta. Tot noi dam 1 ban in plus pe cartus ca si pe cutia de Cola pentru ca si cheltuielile cu publicitatea si promovarea sunt incluse in pretul de raft.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 17 Mar 2014, 22:57

Imi permit sa te citez:

Daca cel mai tare formator de opinie din mediul online sustine ca e ok sa cumperi cel mai ieftin produs care face treaba, nu e nimic altceva: toti vom vana cu Benelli si Blaser si restul care vand alte pusti pot inchide de pe acum..


Fraza asta e un pic ambigua, ce are "cel mai ieftin" cu Benelli si Blaser ???
E opinia mea, invatata de la bunicul sa aleg pentru o treaba de facut cel mai ieftin lucru care-si face treaba bine .... asta nu inseamna nici pe departe ca este cel mai ieftin de pe piata ci doar ca este cel mai ieftin dintre cele bune.

N-am spus-o niciodata atat de franc ca tine dar trebe sa recunosc ca ai dreptate: ceilalti ar trebui sa traga obloanele .... sau sa se munceasca sa inventeze ceva mai bun decat Benelli sau Blaser. De la "piatra cioplita" si "piatra slefuita" la "naveta spatiala" tot asta face omenirea - inventeaza ceva mai bun. Daca maine apare ceva mai bun ca Benelli pe piata liselor semi o sa fiu primul care sa strig URA!!!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde pipabh pe 18 Mar 2014, 00:08

Alin3006 scrie:La ce te referi? La noi numai asocierea comert electronic- arme si munitii e total nerelevanta. Si in cam toate exemplele date, nu vorbim de NICI UN CAZ DE COMERT ELECTRONIC- decat absolut accidental. Toate exemplele date de tine sunt in principal site-uri de prezentare, un soi de showroom virtual, in care pur si simplu poti gasi o informatie si eventual un pret, dar de vandut online in Romania pe bransa asta...e cam imposibil.
Melteanul roman vrea sa vina el, sa puna mana, sa percuteze arma, altfel nu cumpara.Si nu numai melteanul, asa facem toti.
Daca percuteaza in gol de trei ori o pusca de 5000 euro si apôi pleaca, tot el se supara ca ii atragi atentia ca nu e ok ce a facut.
Vrei sa cumperi arme la noi online? Nu se poate. Nu permite legea.
Vrei sa cumperi online munitie? Nu se poate. Nu perlite legea.
Vrei sa vinzi online orice ? Nu se poate. Din mai multe motive:

1. Tu esti magazin si platesti taxe. ¨Vine niste baieti¨ care iti propun alternative mai ieftine, ca ei nu platesc nimic la stat. Sunt exemple multe si le stim cu totii. Mai mult le incurajam, ca ne convine sa cumparam ieftin.
Prostul ala cu magazinul baga bani in: site, publicitate, logistica, stoc, angajati. Il fute si statul, ca asa e la noi.¨Baietii¨ lucreaza pe forumuri, aproape gratis,nestingheriti de nimeni, aduc pe comanda, fara taxe, la negru. Cam orice/ cu sau fara voia administratorilor forumului.
Cum poate magazinul sa faca fata? Pai numai TVA-ul inseamna o gramada de bani. Impozit pe profit - 16%. Pe dividende - inca 16%.
Pai daca magazinul are adaos la un binoclu vandut sa spunem 100 de ron, din aia 32 de lei se duc la stat. Raman 68 lei din care daca scazi chirie la magazin, logistica, utilitati, sie, hosting si omul ala de la tejghea pe care il injurati toti, ramane cu p...a si caciula. Fix cu p...a. ¨
Baietii¨ in schimb, au profit de 100%, ca nu au nici taxe nici costuri, vand din garajj, asa ca isi permit adaos minim, iar concurenta e neloiala.
Fix din acest motiv- nu din altul- piata nu se dezvolta. Cu ¨baieti¨ care fac smenuri, va sta pe loc mult si bine. Nu stiu cum e la Huntershop ca nu am fost, dar la oricare din ceilalti trei ai cateva zeci de variante la orice gama de produse.Nu conteaza daca vorbim de arme, munitii, sau alt produs.
In general pe stoc, iar asta inseamna zeci sau sute de mii de euro blocati in marfa, ca apoi sa vina un bou sa ia o pûsca pe care stie ca nu si-o va permite in viata lui si sa o percuteze in gol, ca asa vrea p...a lui.
Si daca i se spune ceva, intra tot pe forum si face mega circ ca a fost tratat de cacat la nu stiu ce magazin.
2. Consumatorul roman e varza. Iar comertul electronic e o taina majora pentru el. Se intampla fix ca pe forum: le pui o intrebare de genul ¨cine era regele dacilor cand se bateau cu Traian? O pui ca sa elimini robotii de spam, dar o groaza de natarai sa blocheaza la ea, ca raspund cu avant ¨Burebista¨. Dar nu unul-doi. Multi! Puzderie! Grav de multi! Pai la astia merita sa le faci shop online? Si aia care trec de Burebista te fac cu nervii. Pe mine m-a sunat unul pentru o luneta Schmidt&Bender. M-a tinut la telefon doua ore, sa comparam SB cu toate marcile din lume, chiar si cu Hawke sau alte fineturi din aceeasi gama, desi i-am explicat ca una e cal si alta magar. Dupa ce m-a f...ut doua ore, a incheiar prin a ma ruga sa-i pun pe mail toata discutia, ca el se hotaraste greu si ar mai studia. Pai ce p...a lui, ca ma castigase la loz in plic, mare smecherie sa scrii asa, vreo 12 pagini....area tare sa fiu asa prost si sa pun botul, si sa-mi spuna ca a luat un second hand de 300 euro, ca de fapt n-are bani de luneta noua.
3. Educatia consumatorului.
Ce sa facem, boicot? No offense Vio, dar taman asta am facut si pana acum. Daca cel mai tare formator de opinie din mediul online sustine ca e ok sa cumperi cel mai ieftin produs care face treaba, nu e nimic altceva: toti vom vana cu Benelli si Blaser si restul care vand alte pusti pot inchide de pe acum... Asa ca nu inteleg, ce ar fi diferit? Comenzile pe Cabellas, de pe Frankonia si alte ¨combinatii¨ de genul, ne ajuta pe termen scurt, dar omoar piata pe termen lung. Si tot noi suferim si ne enervam.
Pai tipam toti ca e targ Aventuri la Pescuit - un cacat de targ unde au fost an de an 3-4 expozanti. Organizatorii cer 100 euro pe mp de stand. Sub 4mp nu iesi nici cu un stand de suc. Ce dracu sa vinzi ca sa iti scoti banii? Eu am fost la cateva targuri cu Peltor, in tara, unde e mult mai ieftin.
Nu mi-am scos nici motorina...Pai la ASTIA ar trebui sa le facem boicot, dar acolo ne ducem, mancam trei mici, nu cumparam nimic si venim acasa. Apoi ne ducem la IWA - ca mai nou asa e trendy, daca nu iti faci cumparaturi la Nuremberg esti prostu satului- si cumperi marfa care o gasesti si in tara. Si nici macar nu e mult mai ieftina. Dar ai luat-o de la IWA si in loc sa ramana banii in tara se duc la nemti, fara sa mai platim un salariu aici, un TVA sau un impozit. Le facem la nemti p...a mare.
4. Toti pe care i-ai dat exemplu, sunt importatori ai unor branduri importante. Si toti au dealeri locali, gen magazinul mic din ¨Fundul Moldovei¨ unde poti cumpara Blaser sau Beretta, sau CZ, pentru ca sunt dealeri ai celor pe care vrei sa-i boicotam. E drept ca dureaza un pic mai mult, dar poti. Gasesti si doi nadragi de camuflaj si trei cutii de cartuse. Amarate dar gasesti. Daca s-ar vinde Norma Orix, probabil ca ai gasi si asa ceva, ca daca i s-ar cere de trei ori pe zi ar aduce si amaratul ala, chiar daca ar fi retard.
Pai primii nu fac shop online de secolul 21 pentru ca i-ar inchide pe dealeri.
Toti am cumpara numai online si ultimii ar inchide pravalia. Toata lumea ar avea de pierdut; mai ales initiatorii boicotului, care nu ar mai avea ce sa cumpere de nicaieri. Doar online, in conditiile in care piata online e subtire rau. Cam 10% din total- cei care pot face shopping online trecand de Burebista si reusind sa dea adresa corecta si sa confirme comanda. Restul de 90% nu ar mai avea de unde sa cumpere nimic.

Cam asa sta situatia reala si in mod bizar piata a evoluat in ultimii ani. Daca acum 3 ani vedeai in rafturi NUMAI IJ si CZ, acum te poti duce la Arrow si sa vezi un Blaser de 5000 euro, sau te poti duce la magazinul Beretta al AGH si te ia capul cate pusti poti sa vezi live, sau la MLD sa vezi un Verney Carron. Si tot de vreo trei- patru ani poti sa vezi si ceva lunete de calitate, fara sa treci granita. Sau haine de buna calitate. Sau cartuse bune.

A face boicot...eu nu vad rostul. Decat daca vrem sa ne intoarcem la cele trei optiuni: IJ, CZ si Sellier&Bellot.

Chiar sunt tare curios ce te-a suparat asa de indemni la boicot...Insa tu mai ales ar trebui sa cantaresti bine astfel de afirmatii, ca sunt tare multi cei care se uita in gura ta si iau ad litteram ce spui. Si risti sa dai nastere la ceva ce nu iti doresti de fapt, dintr-o vorba spusa la nervi.

As adauga ca spre deosebire de alte forumuri intretinute de ¨baieti ¨ care traiesc din smenuri si vand ace brice si carice - nu dau nume ca nu e frumos- ACEST forum se sustine in principal din contracte legale de publicitate, taman cu cei pe care vrei sa-i boicotam. Si ei si noi platim taxe la stat ca sa vina aia si sa scrie Burebista - apoi sa trimita mail ca nu se pot loga. Asa ca nu prea vad cum am putea sa incurajam acest boicot. Ma tem ca nu prea avem cum.
Sau cine stie, poate nu am vazut eu motivul? :roll:


Alin, nu ti se pare ca in continuare arati cu degetul clientul?
Cum "dreac" sa cumperi o pusca pe care nici nu o vezi?, lucru care mi s-a intamplat mie la arw cand am zis ca doresc sa vad o arma nu de mii de euro ci una modesta rizzini omnium em, pe stoc la ei si mi s-a raspuns ca aduce arma doar daca o cumpar!!! daca vrei sa ai cumparatori , aduci si marfa ca in afara de 2-3 magazine nationale nu gasesti decat ij ij si iar ij, deci investesti si in marfa mai de calitate ca lumea mai aude ca ala si ala are altceva fata de ij ij si iar ij dar asa cum spuneai trebuie sa stai putin cu bani blocati sau altfel spus cine isi permita sa faca acest lucru sa o faca cine nu sa taca! Dar cu personalul, analfabet dpdv al business-ului pe care il face, din magazin care nu stie cate prune are in traista cum ramane, cel care trebuie sa educe clientul sa-l aduca cu picioarele pe pamant cum ramane? Cu trei cutii de cartuse si cu ij-uri in magazin nu poti sa multumesti toti vanatorii din tara asta!!
AAAAA ca si clientul e roman! asta asa e si iti dau dreptate in multe privinte dar ma face sa ma duc cu gandul tot la cel din magazin care prin tact, cunoastere, atitudine , implicare, rabdare il aduce pe "cretinul" de client cu picioarele pe pamant.
Sunt initiative demne de laudat AGH de ex. care nu poate decat sa aiba succes dar succes care va veni in timp nu de azi pe maine, si ei sunt la inceput si au lacune , recunoscte, personal am intampinat anumite greutati in comenzile trimise de ei, dar am observat implicarea de care vorbeam mai sus , am observat grija fata de client, atitudinea potrivita, dorinta de dezvoltare continua etc etc lucruri de laudat si sunt convins ca o vor tine tot asa.
Mai tin sa spun ca nu toti vanatorii sunt din Bucuresti sa aiba magazine gen AGH, MLD etc.etc

Keep walking!
Nu doresc sa ai impresia ca dau vina doar pe comercianto
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 00:27

Iti inteleg frustrarea si e perfect justificata in cazul Arrow, din ce povestesti tu mai sus.Ei chiar au un site de acum 5 ani - poate si mai mult. Si pe care pun preturi...E normal sa te enervezi si probabil ca multi patesc asta. le-am spus si eu asta, nu odata. E pacat de cati bani baga in marfa, si de tot efortul.
Probabil ca urmeaza si ce te-a deranjat la ceilalti trei, care culmea ca au site-uri la zi. Chiar daca nu sunt neaparat magazine virtuale, poate nici nu vor sa vanda asa.
In tot cazul, vad ca te-au enervat rau.
Legat de afirmatia pe care ai citat-o, e recunosc ca am facut un mic mix, dar asa cum ti-am mai spus si face to face, e chestie de parer epersonala pana la urma. Vezi discutia Blaser vs Merkel Helix. Eu am avut Blaser dar daca mi-as lua a doua arma de genul ala, adica tevi interschimbabile si inchizator cu cursa scurta si lineara, as lua Helix.
Asta pana la urma e mai putin important; important e ca tu chiar esti cel mai citit formator de opinie si poate ca parerea ta ar trebui sa fie mai putin radicala.
De exemplu un Sauer - desi are culata mai lunga si alta actiune, are o calitate a executiei pe care nu cred ca Blaser o poate atinge- ma refer la modele din acelasi nivel de ëchipare¨. Asta cred eu, tu poti crede altceva, insa probabil oamenii te-ar asculta pe tine.
Dar e foarte clar ca si Benelli si Blaser ar fi trebuit sa-ti faca o statuie, dat fiind cat ai ¨vandut ¨ pentru ei. Eu am spus asta de mult.
Insa, tu nu ai spus ca nu mai cumperi TU de la Arrow, ci ai spus:
Propun boicot general pana ajung si ei in secolul XXI si sa priceapa ca respectul fata de cumparator se manifesta si on-line.

Dau nume in ordine alfabetica: arrow, beretta-agh, huntershop, mldguns .
... poate mai stiti si voi.

Pai e putin cam diferit. Ce intelege din asta badea Cartan? Ca dpm doctor ala care le zice bine pe net a zis sa nu mai luam de la aia. Pai nu mai luam, ca stie el ceva, ca e destept.
Si apoi Site-ul Arrow e drept ca e din ciclul piatra slefuita, dar restul, adica:

www.agh.ro - ce are? Nu e mai vechi de 6 luni, iti spun sigur. Daca il compari cu site-ul Beretta- o sa vezi ca ALA e mega imbecil si daca vrei sa gasesti un produs faci cu nervii. Pe http://www.ahg.ro sunt vreo 15 branduri mari, si cca 1000 de produse in total. Nu vad ce alta solutie se putea gasi. Tocmai din cauza asta nu pun pret la fiecare, pentru ca e practic imposibil. Nici una din firmele mari de arme NU au pretul pe site-ul de prezentare. Vrei pret, le trimiti mail, iti dau lista de preturi. La AGH o poti descarca direct din site, pdf. Ce nu e ok?
http://www.Huntershop.ro - aici nu sta treaba prea grozav, desi si-au dat silinta si au un site relativ modern. Doar ca e prost facut, dar asta de regula nu e vina beneficiarului ci al celui care il face si care nu are taria sa-i spuna ca nu poti sa inveti o maimuta sa numere cu doi lei. Le ia banul si dispare, iar ei traiesc cu iluzia ca au un site ok. Oamenii vand arme, nu se pricep la IT in definitiv...desi ar trebui sa se sesizeze ca nu e ok...macar la un moment dat.
http://www.mldgun.ro - astia chiar au magazin virtual. E cel mai nou din toate si pare ca si functioneaza. E drept, la unele produse apare ¨precomanda¨ - dar cred ca e firesc, dat fiind ca vorbim de obiecte de 2000 euro si clienti romani. Daca ai stii cate tepe se dau inca in Romania, ai fi mai putin inversunat. cer marfa cu ramburs si iese bunica si spune, ca e plecat nepotu, o fi comandat, dar ea n u stie nimic...etc. Marfa se intoarce si tu platesti transport x2 ...
Dar una peste alta, e drept ca mai au toti de munca la capitolul client service. Insa de aici si pana la boicot general- din punctul meu de vedere e cale lunga.
Nu ma intelege gresit, pot sa fiu de acord cu tine ca te-a nemultumit situatia x, de la magazinul Y, dar nu pot fi de acord sa generalizam si sa propunem boicot general.
Legat de banul dat in plus ce include publicitatea si promovarea - e si nu e adevarat. Reclama pe forumuri fac toti, unii insa au bunul simt sa o si plateasca. Pot alege sa puna un banner si sa coloreze forumul, sau sa vaneze incepatori pe PM, pozand in baieti de gasca. Cum si cei ¨de la butoane¨ vand publicitate, rachiu sau nu vand nimic; fiecare cum a ales. In definitiv nu e nimic rau in asta.
De asemenea audienta are optiuni multiple, cum ar fi cei cu banner, cei cu pm, Ungaria, IWA, etc. Si Steaua si Dinamo ar avea o problema daca nu s-ar mai vinde publicitate si in final calitatea fotbalului ar scadea.
Ce e bizar e ca te-au putut enerva taman pe tine, desi reactia normala ar fi sa se poarte cu tine cu manusi fine de tot... :mrgreen: Si din ce povestesti tu unii au si incercat, cum era firesc. Poate nu suficient. Ce e clar e ca daca cei ca tine dispar, taman EI vor fi primii cu probleme reale, desi e greu sa intelega de ce.

E foarte adevarat si ca in bransa asta suntem in secolul 14 - insa tu i-ai ¨busit¨ taman pe cei care s-au trezit sau incearca sa se treazeasca. Mai au de parcurs un drum lung, insa in ultimii ani se vede progres si asta de cand au iesit cacaturile alea de accize si romanii cumpara arme din Romania. Si asa cum unii au sesizat deja, se incearca o imbunatatire a serviciilor; unora le iese, altora nu. Nu se face primavara peste noapte.

Ca si concluzie, spuneam ca e bine sa nu mai indemni la boicot atat de vehement - poate ca a sunat mai dur decat ai vrut tu sa sune, dar taman asta s-a intamplat. In mod evident la nervi...

Insa un om simplu exact asta ar intelege - ca forumul ii indeamna la boicot impotriva magazinelor de arme.
Al dracu de multi ar intelege povestea asa, ca ei nu stiu ce pozitie oficiala are unul sau altul, sau ce¨fonctie¨. El stie ca aici a citit una-alta, i-au prins bine si ce a aplicat a fost bun? Pai aplica si boicotul...ca asa au spus aia pe forum, care ë mai destepti¨.

Eu chiar astept cu nerabdare restul - ca asa ai spus- si cred ca si cei citati, daca vor sa se lamureasca cum pot sa-si imbunatateasca afacerea proprie. Asa ar fi normal cel putin. Unul a si intrebat care-i baiul...
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 00:50

@pipabh - nu arat cu degetul clientul, incerc doar sa nu mai generalizam.
Uite eu am cumparat un Blaser destul de scump fara sa vad arma si n-am murit. :lol: Nu ca mi-ar fi placut, ci pentru ca atunci nu aveam alta alternativa ca in Romania nici vis nu era sa vezi un Blaser pe raft. Stii care a fost primul meu post pe forum? Am facut ditai topicul cu ¨Reprezentanta Blaser¨ ca mi se parea normal ca ditai Blaser sa aiba o reprezentanta in Romania. Nu avea. Nu puteai sa vezi asa ceva decat la cei care aveau de afara. Asa ca Ghinda, dupa ce a ras bine de mine, m-a invitat la el acasa la o cafea si sa vad un Blaser sa nu mor prost. Mers, vazut, placut, importat cu Ancex si tot cacatul de rigoare. Ca asa se putea....
Au trecut 7 sau 8 ani de atunci cred. Diferenta este enorma. Acum te poti duce la Arrow si vezi un Blaser luxus in raft. Eu am vazut, am cerut si nu mi-a facut nimeni mutre, mi-au dat sa ma uit. Si nu l-am cumparat si stiau ca nu-l cumpar ci doar vreau sa-l vad. E drept ca au si vanzatori gretosi sau au avut. Acum ca nu au avut taman Rizzini Omnium - nasol, dar eu am vazut alte modele de Rizzini si le aveau in raft.

Oameni buni, ca suntem nemultumiti de una alta, e normal. Putem fi si foarte nervosi, putem alege sa nu mai intram niciodata intr-un anumit magazin, am patit si eu asta. Dar de aici si pana la boicot general...cale lunga. Si sa fim atenti la nominalizari...in caz ca nu avem ceva de povestit si despre ceilalti.

Una peste alta, topicul poate deveni constructiv...daca Vio ne spune tot ce la nemultumit, ne adaugam si noi pasurile si ¨impricinatii¨ isi insusesc critica in mod constructiv.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2014, 01:14

Alin3006 scrie:Toti am cumpara numai online ..... Cam 10% din total- cei care pot face shopping online trecand de Burebista si reusind sa dea adresa corecta si sa confirme comanda. Restul de 90% nu ar mai avea de unde sa cumpere nimic.

:roll:


Restul de 90 %-prietenii lui Burebista sau nevasta-sa Sarmisegetuza :mrgreen: ajung in magazin:

_""ce doriti
-gloante pt mistret!
-aa cartuse....-ce calibru
-nu stiu
-.......pai vedeti ca scrie in permis
-va cred dar nu am permisul la mine......""""

"""Ce doriti
-cartuse 7,62
-avem dar specificati ce calibru
-7,62 vam spus .....dar mai lungi un pic
-aratati-mi permisul va rog ..scrie acolo
-........
-Dv aveti 300win Mag ..ce gramaj va interesa
-de 180g """

""""-Buna ziua
-Buna ziua cu ce va ajutam
-as vrea cartuse 7,62 x51 trei cutii;7,62x 63 trei cutii si 7.62x67 trei cutii
-permisul va rog
-da......
-totusi dv aveti in permis numai un CZ in cal 308 adica 762 x51....
-da stiu dar am citit pe internet ca merge si cu gloante mai puternice.
........"""

"""buna ziua sunt din Bacau am vorbit ieri la tefon pt o zastava 3006
-da aceasta estearma
-ok super ,sa va dau autorizatia
-.....dar aveti autorizatie pt arma cu alice ...mai aveti alta ?
-nu, asta e singura
-....ne pare rau dar nu va putem vinde arma
-sti ce... esti nesimtit de ce nu ai spus ieri la telefon ca trebuie sa scrie acolo -cu glont."""


etc etc .....cam 2-3 pe saptamana.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 01:31

Pai de ce nu i-ai spus omului de care sa ia? El de un sa stie? De asta ce zici?

Formular de contact

Nume: Vitalie

Localitate:
Judet: Iaşi

Telefon:
E-mail:
Mesaj:
Buna,de ce nu pot sa ma inregistrez ?,cand apas ΄΄ trimite ΄΄imi spune ca trebue sa introduc e-mail valid

Pam-pam! 8)
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re:

Mesajde yoghi pe 18 Mar 2014, 01:33

Alin3006 scrie:.......daca Vio ne spune tot ce la nemultumit, ne adaugam si noi pasurile si ¨impricinatii¨ isi insusesc critica in mod constructiv.


pai a zis mai sus !
Este suparat pe..masina de spalat si a hotarat ca magazinele de arme sunt "di vine".

si nici macar nu este corect ""'nu mai cumparati voi ca eu deja am acum, chiar si cartuse """
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Re:

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 01:52

yoghi scrie:
Alin3006 scrie:.......daca Vio ne spune tot ce la nemultumit, ne adaugam si noi pasurile si ¨impricinatii¨ isi insusesc critica in mod constructiv.


pai a zis mai sus !
Este suparat pe..masina de spalat si a hotarat ca magazinele de arme sunt "di vine".

si nici macar nu este corect ""'nu mai cumparati voi ca eu deja am acum, chiar si cartuse """


Eu cred ca tu nu ai citit atent...au sunt eu prea obosit si tu prea subtil... :lol:

Si ca tot ai dat exemplele alea de dialog - de foaarte multe ori au loc in sens invers, cu vanzatorul care nu intelege nimic. :oops: Aici e mult de lucrat la noi.
Si la seriozitate, timp de raspuns, atentia fata de client. Ca de servicii post vanzare si alte chestii de finete, nici nu s-a auzit pe la noi. Pai cum ar fi un simplu telefon:
- Salut, sunt Gogu Steriade de la magazinul BD La munte. Ai luat un IJ de la noi acu un un. Mai merge domne arma, sau ai dat-o la fier vechi?
Dar ca sa invatam fineturi din astea e greu si costa bani. Ca si site-urile, ca vine un nene si iti zice ca-ti face site cu 200 euro, altu spune ca site-u ala e 2000. Tu alegi ca 200 e mai eftin... Atata dai, atata face.
Dar se intampla si la case mai mari: http://www.beretta.com/en/
Rar un site asa imbecil, daca vrei sa gasesti un model de arma te ia capûl. Deci se poate si la case mai mari.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde claudiu0306 pe 18 Mar 2014, 08:00

Eu cred ca avem magazinele de arme pe care le meritam . Adica de ce ar face o treaba mai buna romanii pe domeniul asta decat in altele,unde se stie deja suntem ultimii din UE. Pana si bulgarii ne-au intrecut, au un site cum la noi nu gasesti , il mai folosesc si eu sa fac comparatie intre preturi la diferite modele http://www.guns.bg Uitati-va si voi si site e ala si vedeti daca avem asa ceva in Romania.
A doua explicatie ar fi aceea ca suntem pe ultimul loc in UE la numarul de vanatori raportat la populatie - chiar nu vreau nu stiu ce "combatere" savanta legat de nr de vanatori, pt ca informatia am auzit-o la stirile Pro Tv . Ori cu totii stim din propria experienta ca cel putin 80 % din vanatorii nostri folosesc arme rusesti, vechi si noi.In asa conditii , pretentia alinierii comertului de arme la standarde vestice sau chiar americane mi se pare fara sens. Adica ai pretentia la magazine dichisite in care poti sa pipai arme de la 2000 euro in sus, dar de cumparat iti iei oricum doar Baikal. Cand am incercat sa ma explic pe forum anul trecut ca nu mi-as lua Baikal nici gratis, am fost chiar " infierat :D " cu manie proletara . Revenind la comercianti, eu unul am fost multumit de cele 2 magazine cu care am intrat in contact, - MLD si RENTARM. Super amabili, iar tarifele de pe site chiar erau pe bune. Deci eu consider indemnul la boicot al initiatorului topicului, de-a dreptul hilar. Cu tot respectul pe care il merita pentru cunostintele impartasite si noua despre arme.
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06
CZ USA Mallard 12/76
Avatar utilizator
claudiu0306
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 24 Sep 2013, 20:15
Locaţie: Bucuresti

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde florin.t pe 18 Mar 2014, 09:44

Eu unul sunt poate dintre putinii care-si cumpara aproape tot ce e aparatura elecrocasnica, componente pc, haine, etc (aproape orice inafara de alimente) de pe net. Am o lunga relatie cu emag.ro , am cumparat si de la altii, inclusiv de pe okazii.ro si n-am avut probleme , intotdeauna am primit ce am comandat. E foarte important sa stii ce vrei, ce masura ti se potriveste la haine, ce astepti de la masina de spalat, de la TV, etc .
In domeniul arme munitii situatia e particulara, e oligopol, de aici si "durerea in p*" a unora fata de ce vrea clientul in particular, ei au o oferta generala, fiind putini vanzatori merge si asa. Toti pun in lista de produse din situl de prezentare si ce nu au pe stoc , lista care nu trebuie confundata cu lista de produse al unui magazin online. De fapt nici nu prea exista magazin online in adevaratul sens al cuvantului in domeniu.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Ursus2006 pe 18 Mar 2014, 09:49

[quote=":

_""ce doriti
-gloante pt mistret!
-aa cartuse....-ce calibru
-nu stiu
-.......pai vedeti ca scrie in permis
-va cred dar nu am permisul la mine......""""

"""Ce doriti
-cartuse 7,62
-avem dar specificati ce calibru
-7,62 vam spus .....dar mai lungi un pic
-aratati-mi permisul va rog ..scrie acolo
-........
-Dv aveti 300win Mag ..ce gramaj va interesa
-de 180g """

""""-Buna ziua
-Buna ziua cu ce va ajutam
-as vrea cartuse 7,62 x51 trei cutii;7,62x 63 trei cutii si 7.62x67 trei cutii
-permisul va rog
-da......
-totusi dv aveti in permis numai un CZ in cal 308 adica 762 x51....
-da stiu dar am citit pe internet ca merge si cu gloante mai puternice.
........"""

"""buna ziua sunt din Bacau am vorbit ieri la tefon pt o zastava 3006
-da aceasta estearma
-ok super ,sa va dau autorizatia
-.....dar aveti autorizatie pt arma cu alice ...mai aveti alta ?
-nu, asta e singura
-....ne pare rau dar nu va putem vinde arma
-sti ce... esti nesimtit de ce nu ai spus ieri la telefon ca trebuie sa scrie acolo -cu glont."""


etc etc .....cam 2-3 pe saptamana.[/quote]


Astia au dat examen :!: Deci, sunt vanatori :!: Foarte riscant sa mergi cu oameni de-astia la vanatoare. Problema este ca s-au inmultit peste masura.

On-topic: La Deva, amabilitatea este de nota 10+ la magazinele de arme si munitii. Jos palaria!
MELANISM: orice, cu conditia sa fie vopsit de catre doamna Melania!
Avatar utilizator
Ursus2006
Veteran
 
Mesaje: 2473
Membru din: 08 Iun 2005, 17:21
Locaţie: Deva. HD

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 18 Mar 2014, 10:38

A venit o noua zi, parte din "draci" au mai trecut dar nemultumirea persista.
O sa incerc ca pe parcursul acestei zile sa le iau pe rand si sa incerc sa ma explic.

Cateva consideratii generale iscate de prima postare a lui @Alin3006.

Asa cum am precizat si initial nu am nimic impotriva magazinului cel mic si foarte real in care intri. Aici e foarte simplu: iti place mai vii, nu-ti place nu-i mai treci pragul si cauti alta sursa. Unii o sa spuna ca n-au incotro, ca e singurul magazin pe o raza de sute de km. Poate o fi asa, insa acel magazin daca e de doi bani nici nu te satisface daca-i treci pragul. Nu vei gasi acolo nimic nou, nu vei gasi nici macar ceea ce-ti doresti sau atunci cand doresti.
Nu m-am legat de profesionalismul si/sau amabilitatea vanzatorului de la raft. Pana la urma ar trebui sa va amintiti ce scria in vechiul vest salbatic deasupra pianului: nu trageti in pianist, face si el ce poate! Vanzatorul e un slujbas care trebe ales si format continuu de patron. A auzit careva de cursuri de calificare urmate de angajatii magazinului X sau Y?

TVA-ul, ca tot s-a amintit. Pardon....statul nu ia TVA-ul din buzunarul magazinului ci din buzunarul cumparatorului. In cel mai bun caz pentru stat, pentru magazin reprezinta doar niste cifre in contabilitate, care se muta dintr-un loc in altul. In cel mai bun caz pentru magazin reprezinta o sursa de "deduceri". E adevarat ca legea din Ro permite asta si nu acuz pe nimeni de ilegalitati. Dar asa, luand-o la bani maruntei, cam cati din patronii de magazine de orice fel se plimba in concediu cu masina inmatriculata pe numele lor si nu pe numele firmei? Si mai exact, cam cati din patronii de magazine de arme si munitii se duc la vanatoare cu masina inmatriculata pe numele lor si cati cu masina inscrisa pe firma? Ori la achizitia acelei masini au dedus TVA-ul de care-i caina Alin mai sus. Cu riscul ca devine plictisitor, in UE legislatia prevede ca de te plimbi cu copilul pana la scoala in masina de firma si te descopera politia ca nu folosesti masina in interesul strict al afacerii platesti urgent TVA-ul dedus anterior + o amenda foarte-foarte consistenta. La noi legea e mai permisiva si-ar trebui sa fii prost sa nu profiti de ea. Dar moral cum suna? TVA-ul platit din buzunarul cumparatorului ajunge sa faca o masina mai ieftina pentru vanzator .... si Alin il plange pe bietul vanzator ca tare-i jecmanit de stat. Statul ne jecmaneste pe toti in egala masura. Nu-i nici pe departe obligatoriu sa mentii afacerea. Nu-ti convine cata munca depui si cat castigi las-o naibii. Da' daca tot o faci macar fa-o profesionist.

Cheltuieli de publicitate? E doar o redirectionare a banutului din buzunarul cumparatorului in directia dorita de patronul magazinului, de orice fel, nu numai de arme. Vrei nu vrei, trimiti 1 cent in buzunarul mai nu stiu cui fotbalist la fiecare doza de Cola deschisa.
Revenind la situatia noastra particulara, sunt perfect constient ca daca inscrierea pe forum si ramanerea aici ar fi conditionata de plata unui euro pe luna, 90% din useri ar disparea pe loc. Asa, prin micul artificiu de a da pe un cartus cu 1 ban mai mult, banut ce ajunge la forum, acesta supravietuieste si ne da voie sa ne intalnim virtual.

Consumatorul roman e varza. Probabil 75% adevarat. Dar cine formeaza consumatorul? In orice domeniu e o relatie biunivoca: consumatorul cere ceva, vanzatorul incearca sa-i satisfaca cererea versus vanzatorul (producatorul) propune ceva si-l convinge pe consumator ca are nevoie de acel produs .... vezi numa' "telefoanele destepte" - statistic peste 80% din utilizatori nu le folosesc nici la 10% din potential dar au eliminat din piata amaratul de telefon simplu.

Piata e o concurenta acerba continua. Nu suntem nici pe departe singurii care incearca sa cumpere de unde e mai ieftin .... n-ar mai fi existat eBay daca eram atat de singulari. Si pentru cine e suficient de curios sa caute, acolo exista mai multi vanzatori care incalca legile lor decat la noi ... cel putin in materie de ce ne doare, sunt care eludeaza taxe, sunt care trimit de peste ocean cu factura "cadou" si fara licenta de export, etc. N-am inventat noi niciun fel de furtisag, doar le-am preluat si ne-am adaptat la conditiile locale. Nu-i treaba nici a magazinului nici a cumparatorului sa elimine concurenta neloiala. Maine-poimaine o sa ajunga magazinul sa spuna ca si achizitia s-h e o concurenta neloiala si ca singura modalitate de a rezista in piata este sa casam orice arma de care am vrea sa ne despartim .... programul rabla suna bine?

Nu suntem nici singurii care avem magazine cu site-uri de prezentare varza si situatia stocurilor la fel de varza. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne dorim mai mult.
Ce inseamna (daca stai un pic sa te gandesti) ca magazinul X sau Y are acelasi site de 5-6 ani, cu toate bubele lui? Inseamna ori ca treaba "merge si-asa" si-l doare fix in pix pe patron de realitatea virtuala ori ca treaba merge foarte prost si n-are fonduri pentru imbunanatiri .... atunci se inchide si dispare.
Eu am gandit ca au ales prima varianta, adica mai pe romaneste .... isi cam baga picioarele. Au disparut cumva de pe piata? NU! Ba chiar s-au inmultit. Si cum apare un nou jucator in piata ceilalti plang de nu mai pot ca le fura din clienti.

E vina cumparatorului ca traim in UE, adica intr-un mecanism de piata libera si fara frontiere? Zicea ceva Alin de banii dati neamtului si nu vanzatorului roman .... Cate produse MADE IN ROMANIA se vand in magazinele de profil? Magazinul nu face decat oficiul de tranzit pentru banii nostri catre neamtul care produce (sau ce natie o fi el). De ce sa nu iau direct de la sursa?

Sa mergem mai adanc la partea cu nemultumirile.
Ia incercati sa va amintiti cate din ultimele sezoane au fost marcate de absenta aproape completa a munitiilor dedicate din magazine! Incepe sezonul la prepelita - munitia dispare in doua zile si alta vine pe cand incepe sezonul mistretului la goana .... da' atunci nu mai gasesti un "glont" potrivit nici sa dai cu tunul. Stoc de munitie pe care scrie la anul fabricatiei 1998 sau 1999 ..... o fi ea pe veci valabila???

Piese pentru armele cumparate? Ioc! Nici macar una. Mint, sa-mi fie rusine - a mai aparut o talpa de pat, o curea, un toc. Ani de zile n-au existat amaratele de inele care sa lege luneta de arma. Eu am fost capos si m-am chinuit sa le aduc de peste ocean sau ei au fost cei care m-au obligat sa gasesc drumul acesta?

Si inca multe altele....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Aght pe 18 Mar 2014, 12:04

Aght scrie:Buna ziua Dl Violiv,

Site de prezentare este una, comert electronic altceva.

va rog sa ne elencati probleme intalnite. asa ca putem sa evaluam eventuale remedii.

Cu respect


Dl Violiv astept un raspuns, si mai vreu sa spun ca nu condivid ce ati spus cu banii la neamti, cum pot sa fie Italieni sau Belgieni, noi firme in Ro dam de munca, platim taxe, chirii, ne asiguram ca tot ce intra si ce iese sa fie monitorizat si legal, si nu la utlimu loc dam si un serviciu de garantia post vanzare. daca cumparati de la Nemti,...ecc.. in viitor va duceti si va angajati acolo pentru ca nu sa mai fie locuri de munca, care deja sunt foarte putini (acest este valabil pentru toate domeniile de afaceri) si cand sa strica arma, tot la Nemti ar trebui sa va duceti si nu la reprezentanta din Ro.

cu respect

PS. cer scuze pentru gramatica.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 18 Mar 2014, 12:05

Sa incerc sa le iau pe rand, in ordine invers alfabetica.
Pe piata noastra nu-s multi importatori de arme si munitii. Practic, este singurul domeniu comercial, cu o piata ce face la total o sumusoara frumusica, in care concurenta este discreta si cei implicati sunt putintei tare, cat degetele de la o mana.
Repet, sunt pareri personale si sunt constient ca ele pot diferi de la cumparator la cumparator.

Daca moderatorul nu se supara o sa pun si link-urile directe. Daca se supara si le sterge, e suficient un minut pe google. Si iau numai partea referitoare la arme.

Steyr Romania

http://www.steyrmannlicher.ro/

dau de traducerea paginii originale, la fel de anosta in privinta informatiilor despre stocul de arme existent sau preturile lor. Cum ziceam cand eram copii ZERO BARAT. Imi trebe ceva informatii, pun mana pe telefon, gasesc o persoana foarte amabila care-mi raspunde competent si politicos la toate intrebarile. Am autorizatia si banii in buzunar si-mi doresc un model "banal" nu cine stie ce comanda speciala ..... ca-n bancul cu Bula in noaptea nuntii si fecioria nevestei: cum ti-o fi norocul, mai Bula!

Savage Romania

http://www.savagearms.ro/category/arme-cu-glont/

un site binisor construit in care gasesc o lunga lista de arme ale producatorului american, in care defilez un numar lung de pagini ca sa aflu ca pe stoc sunt vreo 4-5 modele dar le gasesc preturile. Din experiente anterioare, stocul este actualizat cu o periodicitate rezonabila. Personal nu sunt foarte incantat de lunga lista de posibilitati de "disponibil la comanda" ... parca ar vrea sa-mi ia ochii dar realitatea cruda este ca stoculetul e micut si modelele disponibile putintele tare. Tine de o periodicitate a importurilor, dinamica de vanzari, etc. Prezentari discrete ... poate nici nu e nevoie cate vreme site-ul producatorului e OK. Da' daca tot mi-a umplut ochii cu varietatea de modele putea sa continue sa-mi ofere mura-n gura. Primesc telefonic informatii OK.


MLD Guns
http://www.mldguns.ro/

Un site nou, "lucrat", usor accesibil prin modul de structurare, gasesc iar o gama variata de arme si iar constat ca numai o mica parte sunt disponibile.
Imi mai iau ochii si niste expresii de genul "cea mai variata gama de arme" sau "singurul service din Romania care ofera servicii complete incepand de la confectionarea elementelor din lemn si a pieselor metalice pana la reconditionarea armelor indiferent de gradul acestora de uzura". Am o vaga banuiala ca mai nimic din ce scrie mai sus nu-i tocmai curat-adevarat. Din ce stiu eu nimeni nu-i in stare sa aduca mortii la viata si nici sa reconditioneze o arma indiferent de gradul de uzura.
Da' trecem cu vederea pentru ca baietii sunt "jos palaria" si e suficient sa le calci pragul o data .... ce-i al lor e al lor, macar pun si ceva pasiune.

Huntershop
http://www.huntershop.ro/index.html

Site "colorat", intr-un colt gasim scris "since 1993" si imaginea sigur nu-i de atunci ci a mai fost imbunatatita intre timp. Te misti usor prin el, gasesti si ceva informatii, daca sapi un pic gasesti si o lista de preturi actualizata periodic dar absolut nimic despre disponibilitatea in magazin a vreuneia din armele afisate. Dai telefon si iar e cum ti-o fi norocul. Daca raspunde un "baiat bun" ai impresia ca-si da silinta sa te ajute .... cat reuseste o sa constati dupa ce ajungi la fata locului. Se poate sa nu primesti o informatie valabila sau se poate sa n-aiba habar despre ce-l intrebi. Pana la urma e posibil s-o scoti la capat ... nu e sigur. Din toata lista aia luuuunga de arme si munitii afli ca n-au real nici macar 15% si aproape cu siguranta ce te intereseaza nici nu este pe stoc si ori nu se va mai aduce ori nu exista vreo informatie despre cand va sosi. La fata locului e un pic altfel (in bine, serios) dar nu acesta era subiectul.

Arrow

http://www.arw.ro/

Varza complet. De departe cel mai anost, mai incurcat si mai plin de tot felul de greseli, ca si cel mai vechi ca format si mai recidivist in erori. Nicio structurare eficienta, alergi zeci de minute ca sa gasesti ceva, teoretic ce-i acolo ar trebui sa fie si-n raft, practic cum ti-o fi norocul.
Undeva pe forumul lor s-a ridicat problema de "n" ori iar raspunsul invariabil a fost: stoc prea mare de produse, mii de repere, lucram la asta. N-au lucrat deloc.
Dincolo de faptul ca de vrei sa afli ceva e ingrozitor de greu de descoperit, ce afli de pe site daca ai norocul sa gasesti este aproape 0. Cu tot consursul vanzatorilor locali ce au acces la o baza de date ceva mai aproape de adevar, e aproape imposibil sa comanzi exact produsul dorit, mai ales cand ajungi la chitibusuri de genul unei monturi iar sa-ti si ajunga ce ti-ai dorit e ca la dat cu banul. De ani buni le lispeste cineva care chiar sa se priceapa la ce vand. Daca dai o fuga la B, la sediu, dai de oameni amabili, placuti, o atmosfera cu aparenta de profesionalism dar care nu trece mai departe de a afla un pret exact. Singura posibilitate este sa fii foarte-foarte bine informat inainte, sa stii exact ce ceri, sa-i rogi sa scotoceasca dupa produsul dorit. Se misca bine in piata si sunt prezenti cu modele noi periodic dar de care afli numa daca te nimeresti in vreun magazin sau ai memorie de elefant ca sa vezi ce-a mai aparut nou fata de ce era acu' o saptamana. Produsele apar si dispar dupa legi astrale nu pamantene, unele n-au fost niciodata sau nu mai sunt de ani buni nici macar in fabricatie, altele exista in raft da' nici vorba de ele pe site. Sunt in stare sa editeze un catalog periodic tiparit, ceva mai bogat in detalii da' nu-s in stare sa aiba niste informatii macar de "Doamne ajuta" pe site .... rusinica mare.


AGH sau Beretta Ro
http://agh.ro/

Cea mai noua aparitie, un site modern, interactiv, poze si prezentari pe larg, cele mai multe copiate in engleza de pe site-ul original ....
Exista si-o lista de preturi la arma da' tot nicio informatie despre ce gasesti real in raft. La telefon rezolvi destul de usor problema, baietii sunt chiar OK.



Uite ca, cu aceasta ocazie, am si facut o listuta cu "jucatorii" importanti, pentru cine nu stia de ei.
Sper ca n-o s-o considere cineva reclama mascata.

Poate ca pot indulci usor pilula si sa nu mai fiu asa "agresiv" ca ieri dar eu imi mentin ideea ca noi trebe sa-i face pe vanzatori sa ne indeplineasca dorintele juste nu ei sa ne bage pe gat orice si oricum pe motiv ca din alta parte n-avem de unde alege. Sper din tot sufletul ca toti sa ramana in piata, sa prospere, sa creeze un climat concurential adevarat din care sa avem si noi de profitat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde alex1500ro pe 18 Mar 2014, 12:08

Din pacate multe din magazinele din Romania inca nu au invat cum sa trateze clientul. Daca mergi in strainatate poti sa freci un vanzator si cateva zile in sir pana cumperi si nu se supara nimeni. Pana la urma cumparatorul are banul in buzunar, tu ca vanzator ai un produs pe care il au si altii. Daca nu stii cum sa ii iei banul ramai cu produsul si in final inchizi si afacerea, pana la urma asta face diferenta intre succes si esec.

Multi se plang ca nu au vanzari insa uita sa specifice ca preturile din Romania sunt uneori de 2-3 ori mai mari decat cele din austria, germania, etc. ( es: surubul de fixare a unui bipod Harris la Blaser costa acum cateva luni in Romania in jur de 93 de ron acum este 125 de ron iar in Germania costa 11 Euro, un bipod Harris cu articulatie mobila si cu posibilitatea de reglare pe 6 nivele costa 135 de euro in DE pe cand in RO este cu ca. 200 de ron mai scump, o luneta SB care in RO este vanduta la super pret de aprox 2000 de euro in DE o cumperi intre 1700 si 1800 si exemplele pot continua). Poate ca nu as comenta prea mult legat de pret insa pregatirea vanzatorilor in Romania este la pamant, toti au aceiasi replica: Sistemul este de vina. In toate tarile civilizate se plateste TVA si impozit.

Degeaba dai o gramada de bani pe reclama , daca tu nu esti capabil sa convingi cumparatorul cand intra in magazin sa ia produsul de la tine. Multi sunt dispusi sa plateasca un pic mai mult insa se asteapta sa primeasca servicii mai bune.

Sa nu mai vorbesc de armurierii romani care pana la cateva exceptii sunt adevarate catrastofe din punct de vedere al relatiei vanzator - cumparator.
alex1500ro
Membru activ
 
Mesaje: 97
Membru din: 14 Noi 2010, 11:36
Locaţie: Germania

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 18 Mar 2014, 12:20

Tin sa va reamintesc ca relatia mea personala cu oricare din magazinele de mai sus si cu reprezentantii lor a fost una foarte buna. Ii cunosc personal pe cei mai multi si, asa cum am spus, unora dintre ei simt ca le-am ramas dator. Mi-am dat singurel cu barda in oute cu acest topic si sunt perfect constient de asta.

Aght scrie:
Aght scrie:Buna ziua Dl Violiv,

Site de prezentare este una, comert electronic altceva.

va rog sa ne elencati probleme intalnite. asa ca putem sa evaluam eventuale remedii.

Cu respect


Dl Violiv astept un raspuns, si mai vreu sa spun ca nu condivid ce ati spus cu banii la neamti, cum pot sa fie Italieni sau Belgieni, noi firme in Ro dam de munca, platim taxe, chirii, ne asiguram ca tot ce intra si ce iese sa fie monitorizat si legal, si nu la utlimu loc dam si un serviciu de garantia post vanzare. daca cumparati de la Nemti,...ecc.. in viitor va duceti si va angajati acolo pentru ca nu sa mai fie locuri de munca, care deja sunt foarte putini (acest este valabil pentru toate domeniile de afaceri) si cand sa strica arma, tot la Nemti ar trebui sa va duceti si nu la reprezentanta din Ro.

cu respect

PS. cer scuze pentru gramatica.


Parerea si micile critici la adresa site-ului o gasiti mai sus. Magazinul e prea nou ca sa poti emite o parere, ce-am vazut mi-a placut si am spus-o la data respectiva.

Cat despre banii ce merg la straini ..... daca deschideati un atelier de productie chibrite sau scobitori in Romania as fi fost perfect de acord. Atata vreme cat doar vindeti in Ro produse fabricate pe alte plaiuri situatia e un pic alta si castigurile sunt impartite ..... tot "neamtul" ia caimacul.
Perfect de acord, asta nu este nicidecum vina dumneavoastra - pana la urma orice investitie, cat de mica o fi ea si mai de unde vine, are si un punct bun - un roman va castiga un piculet de pe urma ei. Insa situatia noastra generala de piata de desfacere pentru producatorii mondiali nu e o incantare.



Partea cu garantia si service-ul la arme e cu totul alta. Din experienta, cel putin pana acum, a fost mult mai usor (cu tot hatisul birocratic si cheltuielile suplimentare) sa trimiti arma afara si s-o primesti buna la loc decat sa rezolvi asta in Romania. E o alta discutie si poate o vom aborda si pe asta ....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde florin.t pe 18 Mar 2014, 12:21

Tehnic (economic) pot sa te contrazic in ce priveste TVA la achitiile intracomunitare si importuri, la fel si cheltuielile cu masina (chiar de firma) nu sunt deductibile (si nici tva aferent) la masinile folosite in alte scopuri decat realizarea de venituri (chiar si la autoutilitare). Realitatea e una si legea alta, din pacate , unii isi cumpara si echipament de vanatoare pe firma, deconteaza tot felul de cheltuieli si daca nu-i prinde fiscul scapa si nu prea-i prinde.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde florin.t pe 18 Mar 2014, 12:25

violiv scrie:Cat despre banii ce merg la straini ..... daca deschideati un atelier de productie chibrite sau scobitori in Romania as fi fost perfect de acord. Atata vreme cat doar vindeti in Ro produse fabricate pe alte plaiuri situatia e un pic alta si castigurile sunt impartite ..... tot "neamtul" ia caimacul.


eronat ... statul roman incaseaza 24% tva (nemtul vinde fara tva ca face taxare inversa) , incaseaza 16% impozit pe profit, acciza dupa cum e cazul si alte impozite pe venitul salariatilor.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde violiv pe 18 Mar 2014, 12:44

"neamtul" nu este egal cu statul german.
Daca stai sa le aduni pe toate si mai pui si implicatii sociale, neamtul de rand care munceste ca are unde vinde ce-a produs e mai castigat decat romanul al carui stat incaseaza TVA pe ce-a muncit neamtul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Aght pe 18 Mar 2014, 12:51

Multumesc pentru precizari,

oricum apreciez ca de la BOICOT care aduce un pic la actualitate din referendum in Crimea, sa ajuns la o discutie civila si interesanta. asa ar trebui sa fie de fiecare data pe acest forum.
Aght
Membru important
 
Mesaje: 180
Membru din: 29 Iun 2010, 09:11

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde jderul pe 18 Mar 2014, 12:53

ca am are dreptate violiv m am lovit si eu cu situatia asta , vezi articolul pe sait te duci la magazin ( pierzi cateva ore bune pe drum ) si ...... vanzatorul " stai co fi si co patii " , sti..... nu l avem momentan , sa sun la depozit , veniti peste doua zile etc etc. alta zi pierduta alti bani cheltuiti.daca m ati intreba de ce nu am sunat in prealabil la magazin pentru a mi comfirma daca au articolul v as raspunde astfel : 1 sun pe cheltuiala mea, 2 timp alocat , 3 nu e de datoria mea sa sun , datoria comerciantului este sa fie serios o face pe pielea lui asa , in termeni vanatoresti .
jderul
Membru activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 14 Apr 2010, 18:57

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 13:03

florin.t scrie:
violiv scrie:Cat despre banii ce merg la straini ..... daca deschideati un atelier de productie chibrite sau scobitori in Romania as fi fost perfect de acord. Atata vreme cat doar vindeti in Ro produse fabricate pe alte plaiuri situatia e un pic alta si castigurile sunt impartite ..... tot "neamtul" ia caimacul.


eronat ... statul roman incaseaza 24% tva (nemtul vinde fara tva ca face taxare inversa) , incaseaza 16% impozit pe profit, acciza dupa cum e cazul si alte impozite pe venitul salariatilor.


Perfect de acord, iar asta chiar influenteaza decizia cumparatorului. Daca la arme e mai complicat sa sari statul- desi se poate si acolo ca ¨neamtu¨ iti scrie pe factura cat vrei tu cand iei o pusca de afara, cand cumperi de la magazin e alta situatia. Nu mai vorbesc de lunete, accesorii si altele.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Re: boicot magazine arme din epoca de piatra

Mesajde Alin3006 pe 18 Mar 2014, 13:39

[quote="violiv"] Mi-am dat singurel cu barda in oute cu acest topic si sunt perfect constient de asta.[quote="Aght"][

La modul cum incepuse discutia, le nervi, cam asta iesea. :lol: :lol:
In final, eu cred ca iese o treaba buna. Macar asa vad si importatorii de arme ce probleme au. Gratis. In lumea marketing-ului un astfel de studiu costa o palarie de bani, asa ca ar trebui sa fie multumiti ca afla astfel de amanunte. In definitiv, afla taman ce probleme au si ce au de facut ca sa le merga pravalia mai bine.
E bine ca i-ai pomenit pe toti si nici un bai ca ai pus link-uri, ca asa poate toat alumea sa urmareasca discutia.

Nu as vrea sa ma intelegi gresit, reactia ta e perfect normala. Sincer, eu daca scriam despre Blaser cat ai scris tu si patea treaba aia cu teava, faceam chiar urat. Tu ai fost un domn, daca stau sa ma gandesc. :lol:
Numai ca la nervi ai generalizat si ai propus un boicot general, cam mult din punctul meu de vedere.

Legat de munitie, ca ai pomenit: in plin sezon AGH a avut - din cate stiu eu - ditai tirul de munitie blocat in vama, ca li s-a sculat la japitele astea de guvernanti sa se joace de-a ¨na aciza neamule, asa peste noapte¨. Cacatul ala a dat peste cap pret, contract, tot ce tinea de marfa aia? A cui e vina, a ¨neamtului¨?
Pai decat boicot, mai bine iesim in strada, 70.000 de vanatori, si ne reclamam drepturile. Si daca si DUPA asta se mai intampla la fel, ne indreptam catre ¨neamt¨, ca ala e de vina.
Dar noi romanii nu suntem in stare de asta, ne enervam numai cand ne ajunge cutitul la os.
E drept ca sunt multe de facut de catre proprietarii de magazine. Dar noi vanatorii si posesorii de arme avem probleme mai mari. Legea e de cacat, ingradiri 1000, AGVPS nu face nimic in nici un sens - nici legat de arme, nici de fonduri- ei bine, toate astea fac piata sa fie de cacat.
Pai toti ne-am dori sa vedem zeci de arme pe stoc in fiecare magazin, nu pe comanda, insa nu le cumpara in puii mei nimeni. Daca MLD vinde lunete Swarovsky si Arrow lunete Zeiss cate am vandut noi Schmidt&Bender, ma mir ca n-au inchis magazinul/ magazinele.
Trebuie sa investesti sume enorme, cu un adaos relativ mic, pentru o piata care nu cere. Orice altceva ai face cu banii, e mai rentabil. Asa ca ajungem la realitate: tot piata e de vina ca nu sunt arme in fart. daca s-ar vinde, probabil ca si vanzatorii ar aduce, ca batuti in cap nu sunt. Dar sa aduci o arma si sa o tii in raft doi ani nu e un bussines - si apoi vin unii cu gura mare ca le vinzi model vechi la pret de model nou. Oricum o dai, nu e bine.
Alin3006
Veteran
 
Mesaje: 6458
Membru din: 26 Sep 2007, 12:35
Locaţie: bucuresti

Următorul

Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate