Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 17:42

Pat succes Blaser r 93

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Pat succes Blaser r 93

Mesajde gunsmith pe 05 Noi 2014, 13:10

Va prezentam pe etape executia unui pat de arma tip success pentru Blaser r 93.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
ImagineImagineImagine
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
gunsmith
Membru activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 11 Apr 2011, 16:00
Locaţie: Bucuresti

Re: Pat succes Blaser r 93

Mesajde iliealexandruionut pe 05 Noi 2014, 17:51

interesanta initiativa dar rezultatul nu ma prea incanta....cred ca trebuia putin mai multa fluenta,prea multe unghiuri drepte..prea putina atingere magica,vorbim totusi despre blaser...

nu sunt un cunoscator al carabinelor dar sunt cunoscator al lucrurilor fine,de mare calitate...acest pat cred ca este la nivel intermediar fata de ce pot face cei de la mld...

mult respect.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Pat succes Blaser r 93

Mesajde violiv pe 05 Noi 2014, 20:35

iliealexandruionut scrie:..prea putina atingere magica,vorbim totusi despre blaser...



Vezi, cum anume gusturi si mod de a privi pot modifica perceptiile. Blaser este intai si intai o UTILITARA in cel mai pur inteles. Partea posterioara a metalului, adica port-inchizatorul si camera cartusului sunt departe de a fi o opera de arta .... daca le pui alaturi de o Sauer 90, de ex. nici nu-ti vine sa te mai uiti la ele. Faptul ca producatorul a priceput repejor ca o arma scumpa se va vinde si mai bine si mai scump daca o inzorzoneaza un picut este meritul lui incontestabil. Insa oricat de inalt ar fi gradul lemnului si oricat de adanc gravate "timbrele" care se lipesc pe lateralele carcasei, Blaser nu este o arma eleganta in sens clasic.

Revenind la patul prezentat - foarte buna initiativa ... dar mai merge perfectionata. Poate ca a avut oarece special comanda nu neaparat mesterul a avut ideea de la un cap la altul. Ideea nu e noua, exista pe eGun cel putin cateva in orice zi ai cauta. Realizarea are insa cel putin o particularitate: ulucul foarte neobisnuit atat ca lungime/grosime cat si ca proportii fata de arma. Crosa pistolet e ca pentru o mana mica da' cu degete lungi.

Ce n-am priceput eu este de ce sunt exceptionale obrazarele reglabile pe inaltime la astfel de constructii. Inchizatorul nu te lasa sa ridici linia patului foarte mult, e adevarat, dar cursa lui uzuala de rearmare te lasa sa faci un obrazar ridicabil cativa cm, cat sa fie bine pentru luneta, in care aproape sa se opreasca inchizatorul. Iar senzatia de frica la rearmare, ca te-ar lovi inchizatorul in obraz, dispare cu desavarsire.

Oricum, tineti-o tot asa ...

P.S. la ce bani ?
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8538
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pat succes Blaser r 93

Mesajde mialxx pe 06 Noi 2014, 08:51

Frumoasa lucrarea, dar totusi cam butucanos.
Violiv are dreptate cu obrazarul reglabil pe inaltime. Simbata trecuta am participat la o vinatoare, si la masa de prinz un nene a prezentat o Blaser cu in pat asemanator dar cu obrazarul reglabil, omul avea cam aceiasi constructie corporala cu mine, nici nu am observat inchizatorul cind se misca.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 966
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate