Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 03:34

Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 27 Ian 2015, 13:06

Va salut domnilor.\,
Astazi am butonat si eu,pe un site de anunturi am gasit acest anunt al unui ARMURIER AUTORIZAT:
http://olx.ro/oferta/sc-artemis-vanatoa ... 2LBSH.html
Ce pot spune este ca acest mare armurier autorizat care desfasoara activitati de reparatii arme de vanatoare
isi face reclama cu lucrarile mele (foto),cu logouri copiate integral din siturile mele fara acordul meu scris sau
verbal:http://armurierul.ro/catalog/ro/ si
http://corv.ro/corv/,care sunt protejate cu drept de autor.
Astept si eu un raspuns din partea forumistilor ,si din partea acestor mari armurieri autorizati daca cumva au auzit de dreptul de autor.
Armurier Ing. Vasile Craciun
vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 27 Ian 2015, 13:19

au avut grija sa stearga dar am salvat eu datele :
SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME
Ploiesti Adaugat La 16:01, 15 Decembrie 2014, Numar anunt: 40899707
Oferit de:
Firma

SC ARTEMIS VANATOARE SI PESCUIT PRAHOVA CA ARMURIER AUTORIZAT ELIBEREAZA CERTIFICATE PENTRU INSPECTIA TEHNICA PERIODICA A ARMELOR CONFORM ART.94 ALIN.1 DIN LEGEA 295/2004 ACTUALIZATA SI REPUBLICATA PE 2014.
Va asteptam la sediul nostru din Ploiesti , str.George Cosbuc, nr. 5, Prahova, pentru o analiza de specialitate pentru armele pe care le detineti.
CONTACTATIE-NE pentru mai multe detalii
Executam la comanda orice reparatie la oricare arma de vanatoare si numai in conformitate cu legile in vigoare.

1.Se executa la armele defecte orice tip de arcuri, suruburi,slefuire,reglare arme ghintuite, se confectioneaza sisteme de ochire mecanice,cui percutor,eliminare jocuri,reconditionare gravura,brunare la rece si cald,brunare ornamentala,tratamentede suprafata... etc.

2. Unde este cazul, se aliniaza si se lipesc tevi sau se schimba la toate tipurile de arme pentru vanatoare: lise, ghintuite, mixte.

3. Reconditionari arme vechi sau noi dupa necesitati, respectandu-se normele legale pentru acest tip de lucrari. La armele foarte vechi, reconditionarile se fac respectand aceleasi tehnologii ca la fabricarea lor, pentru a nu le scadea valoarea.

4. Reconditionari paturi arma. Acestea pot fi reconditionate chiar daca au fisuri fara sa trebuiasca sa mai faceti o investitie pentru un pat nou, dandu-le o viata noua acestor paturi.

SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME Ploiesti - imagine 2
SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME Ploiesti - imagine 3
SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME Ploiesti - imagine 4
SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME Ploiesti - imagine 5
SC ARTEMIS Vanatoare si Pescuit Prahova executa REPARATII ARME Ploiesti - imagine 6
Vizualizari:160
Anunturile utilizatorului Saitoc Sorin
13 ian
A.V.P.S. Penes Curcanul PRAHOVA
A.V.P.S. Penes Curcanul PRAHOVA
Alte cursuri si traininguri
Google ad
Turbine Auto
Reparam orice tip de turbina, 12 luni Garantie & livrare in 24 h
http://www.turbineauto.ro
Google ad
Canapele Moderne Mob&Deco
Peste 400 Modele de Canapele. Orice Culoare Textură Configurație!
mobdeco.ro/Canapele-Colțare-Living
vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde yoghi pe 27 Ian 2015, 13:54

Este un anunt mai vechi .Din cate stiu acum firma nu mai functioneaza .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 27 Ian 2015, 14:02

Postarea a fost publicata in 15.12.2014 adica acuma o luna, si aceasta firma functioneaza.
vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde laurul pe 27 Ian 2015, 14:50

Vorba multa , saracia omului...
Trimite-le un avertisment recomandat prin posta , cu continut declarat si daca problema persista, cere-le daune interese in justitie.
Si cu asta , basta!

PS: pune un watermark pe pozele pe care le publici pentru a evita astfel de neplaceri pe viitor.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Ce inseamna copyright si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 27 Ian 2015, 19:02

Aceasta firma cu personalitate juridica nu cunoaste legea,eu nu am de gand sa blochez copierea pozelor,sunt ale mele si sunt autorul acelor lucrari si imi-asum toata responsabilitatea .
Ce este mai grav este ca acest mare armurier se lauda si se promoveaza cu lucrarile mele care sunt protejate cu dreptul de autor,sau mai pe concret fura si nu isi asuma nici-o responsabilitate.
Credeti ca acestia au responsabilitate cind au arma in mina,cu atit mai putin sa o duci la reparat la ei.
Sa ai responsabilitate cind te autorizezi sa faci operatiuni cu arme si munitii este una din primele obligatii,conform legilor din Romania
Ce sunt in stare sa faca ei daca isi fac reclama cu armele facute de catre mine,care au fost vazute doar in poze?
Armurier ing. Vasile Craciun
.
vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde adrian1123 pe 27 Ian 2015, 21:24

Si de la mine au avut o fotografie cu un ij 54 grvat,am crezut ca le a placut pusca chiar am fost mandru si ma gandeam sa i sun sa mi faca si mie una la fel,tare curios sunt sa vad atunci ce raspuns primeam....daca reuseau sa copieze nu numai in poze lucrarile respective la aceleas preturi ar fi fost un mare castig pentru vanatori.Succes armurierului respectiv.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde ache2 pe 28 Ian 2015, 09:38

haideti mai oameni buni, astea-s mizilicuri :lol: ...
omul e stiut in tirg ca un tepar si mincinos... ma rog, asa zic unii, pe mine unul nu m-a mintit si nici nu mi-a dat teapa, ca n-am avut placerea vreunei colaborari...
la cite prostii a facut voi va mai puneti problema ununi "banal" furt intelectual!?
Victor Ponta va spune ceva?
ache2
Nou membru
 
Mesaje: 57
Membru din: 26 Oct 2006, 08:03
Locaţie: Ploiești

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 28 Ian 2015, 10:51

adrian1123 scrie:Si de la mine au avut o fotografie cu un ij 54 grvat,am crezut ca le a placut pusca chiar am fost mandru si ma gandeam sa i sun sa mi faca si mie una la fel,tare curios sunt sa vad atunci ce raspuns primeam....daca reuseau sa copieze nu numai in poze lucrarile respective la aceleas preturi ar fi fost un mare castig pentru vanatori.Succes armurierului respectiv.

Adriane te bagi,eu fac plingere penala pentru furtul dreptului de autor,din cauza lui am pierdut o gramada de clienti seriosi care au aparut dupa ce si-au dat seama ca au fost inselati de catre aceasta firma, autorizata ca armurier,care reconditionau paturile si le tratau cu crema de ghete sau ceara de parchet din Germania si spun ca sunt cele mai perfecte tratamente,ca nu spun ca unele paturi au fost compromise.Am gasit si situl cu arma ta si le-am salvat,aceasta este inca o dovada.
O zii buna,
Tel.0723295351
Armurier Ing. Vasile Craciun
vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde Zeres Ciprian pe 28 Ian 2015, 19:50

E clar furt si trebuie pedepsit cumva! Poate sunt colegi care si-au facut paturi de arma la ei, iar daca le-au copiat pe ale domnului Craciun, dovada e clara. Nu trebuie sa incurajam asa ceva!
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde brin pe 28 Ian 2015, 20:21

Din pacate il cunosc pe respectivul,sunt din acelasi oras, si am avut ocazia sa colaborez cu firma dumnealui.
E de evitat pentru reparatii,modificari,etc. Armurierul pe care-l avea imi arata odata un cartus si-mi spune ca ''de asta nu se gasesc pe oriunde,mic si bun..da porcul jos la 50 metri''
Ce credeti ca era? Un .410
brin
 
Mesaje: 11
Membru din: 17 Noi 2014, 19:01

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde vasile craciun pe 01 Feb 2015, 18:56

vasile craciun
Nou membru
 
Mesaje: 26
Membru din: 03 Dec 2009, 09:59

Re: Ce inseamna copyreigt si concurenta neloiala in armurerie

Mesajde paungeorgica pe 18 Feb 2015, 14:41

Ceea ce spuneti este regretabil.
Este specificat dreptul de autor in Legea 8/1996 art.7, drept pentru care puteti sa actionati in consecinta.
Acest topic cred ca ar trebui sa-l facem cat mai mult posibil public, ca alte persoane sa nu mai fie duse in eroare.
Merkel KR1; Beretta Perennia lll; Baikal IZH 18
paungeorgica
Veteran
 
Mesaje: 635
Membru din: 04 Aug 2009, 16:51
Locaţie: Focsani


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

cron
Publicitate