Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 18:43

Extragere suruburi

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 07:00

Am incercat sa demontez bazele de pe carabina si am 2 probleme:
- cele 2 suruburi ale bazei posterioare au capetele (imbus) rotunjite. Unul era deja rotunjit complet de la strangere iar celalalt se vedea ca era putin deteriorat inainte sa pun bit-ul pe el dar am zis sa incerc. Evident ca a cedat imediat. Aveti vreo idee cum ar fi cel mai indicat sa procedez pentru a le scoate? Tinand cont ca nu mai am nevoie de baza, ma gandesc ca as putea taia baza si sa fac o crestatura pe capul surubului ca sa pot folosi o surubelnita lata. Problema este ca la strangere s-a folosit ceva solutie de blocare pe filet.
-suruburile bazei anterioare am reusit sa le scot dar surubul din fata a iesit putin mai greu si am observat ca filetul era putin afectat. Apoi am incercat sa introduc un surub de la bazele noi dar in gaura respectiva nu intra usor, infiletat cu mana ca si la cealalta gaura. Oare ar merge rectificat filetul cu un tarod?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde raz2012 pe 26 Sep 2018, 08:48

Salut,

Vezi ca exista ceva extractoare de suruburi si pe la Dedeman, Leroy etc. pe mine m-au ajutat in cazuri similare.
Googaleste "extractor suruburi" si o sa vezi despre ce e vorba.
Razvan

Merkel Suhl 12/70 bock
R93 270W / 9.3x62
UMC 22 Hornet
Beretta AL 390 Silver Mallard 12/76
raz2012
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 07 Apr 2013, 11:48

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 08:59

Stiu extractoarele respective dar nu cred ca am sanse la un surub de dimensiuni asa mici si cu pasta de blocare pe filet.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde raz2012 pe 26 Sep 2018, 09:13

Pe mine m-a ajutat pe imbus si cu pasta, dar e drept era cam veche.
Te costa 20-30 lei sa incerci si poate nu strici bazele.
Razvan

Merkel Suhl 12/70 bock
R93 270W / 9.3x62
UMC 22 Hornet
Beretta AL 390 Silver Mallard 12/76
raz2012
Membru activ
 
Mesaje: 69
Membru din: 07 Apr 2013, 11:48

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 09:48

Am un set de extractoare acasa si o sa incerc diseara cand ajung.
Oricum problema cea mai mare este rezolvarea filetului la baza anterioara deoarece vreau sa montez un dispozitiv cu punct rosu. Baza posterioara poate sa ramana ca nu ma incurca foarte tare. Vroiam sa o demontez doar pentru aspect.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde kama3 pe 26 Sep 2018, 09:49

Pasta de blocare cedeaza la temperatura. Incearca inainte de a incerca sa desfaci surubul sa incalzesti zona cu o bricheta antivant (aia care arata ca un autogen in miniatura si care directioneaza cat de cat flacara). Lasi sa se raceasca, mai incalzesti o data, lasi sa se raceasca si apoi incerci sa desfaci.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Extragere suruburi

Mesajde violiv pe 26 Sep 2018, 09:59

Sau cu un pistol de lipit tinut pe capul surubului. Apoi pui in surub un cap imbus, bit din acela cu maner, ca sa poti ciocani in el. Ciocanesti usor, pui presiune, incerci sa desfaci... Eventual incerci sa bati fortat un imbus imediat superior, de preferat din cel "stea".

Un monoax cu disc subtire poate taia fanta in surub fara sa strice baza. Din pacate, marginea surubului nu ofera o margine prea consistenta.

In cel mai rau caz bormasina cu burghiu de 6-7 mm "taie" capul suruburilor, scoti baza si ce ramane iese mai usor, de obicei. Prins in menghina, mops.

Sa rectifici la pasul initial nu prea merge. Ce ramane ca filet ofera putin suport. Pentru un punct rosu deschis, care e foarte usor, e suficient un singur surub si, eventual, un pic de "lipici".
Daca salvezi gaurile din spate poti incerca montarea unei sine lungi....vei avea 3 din 4 gauri si marja mai lunga de montare a punctului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 26 Sep 2018, 10:18

antidotul la lipici este focul sau spray care ingheata.

ai armurieri la Reghin si Bistrita.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 10:38

Va multumesc tuturor pentru idei!
Surubul din stanga este cel afectat. M-am uitat si la microscop si pasul este in regula. Doar varful filetului este tocit putin pe 3-4 spire si de asta ma gandeam ca reusesc cu un tarod sa refac filetul din culata. Nu imi explic cum s-a putut strica filetul la desfacere. :shock: E posibil ca surubul nou sa intre putin fortat si sa asigure strangerea necesara dar deocamdata nu am vrut sa fortez.
20180926_110750.jpg


In cazul in care nu reusesc restaurarea filetului din culata credeti ca helicoil-ul ar fi o solutie potrivita? Necazul este ca filetul nu este metric si o probabil o sa fie greu de gasit pe dimensiune.
Helicoil.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 10:43

Referitor la suruburile cu capul rotunjit, o sa incerc sa folosesc in prima faza un pistol cu aer cald ca sursa de caldura. Cred ca e mai safe decat flacara.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde kama3 pe 26 Sep 2018, 13:08

Blocatorul cedeaza cam la 300-350 de grade, ceea ce cu pistolul cu aer cald e mai greu de atins. In plus cu pistolul cu aer cald nu poti concentra jetul de aer.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2018, 16:16

Bune sfaturi ai primit. Dar dacă n-ai rupt cu mâna ta macar vreo 10 șuruburi în situatii asemănătoare, mai bine lasă pe cineva cu experiență.
Aș merge pe pistol de lipit cu ansa subțire sau pe ciocanul țigănesc. Ai grija sa nu racesti brusc pentru că vei obtine un șurub casabil. Apoi aș apela la o surbelnită mecanică de desfăcut șuruburi. E cea mai sigură. face câteva grade la stânga la fiecare bătaie de ciocan în capul ei. Daca pui un cap minus care să intre fix în diagonală hexagonului, un bit mai mare (Vio zice bine în stea, pentru că taie muchiile) sau altceva, numai la fața locului observi.
Mai merge și prin lipirea sau sudură a surubului de un imbus sau alta piesă metalică. Dar asta e pentru cunoscători...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 26 Sep 2018, 17:06

o poveste de acum 5ani.
se da o pusca ,luneta ,suporti si un propietar indemanatic.
problema: reglat luneta.
rezultat: stricat un Z6 nou nout.


cum?
a montat suportii ,a strans "exact cat trebuia" dar a rupt surubul. a bagat un spiral mai mare, a scos resturlie surubului ,un nou tarod dar a descentrat gaura ;a marit si gaura din suport (sa aiba loc noul surub mai mare) , a montat luneta ,dar in poligon a constatat ca crucea lunetei nu mai ajunge pe zero chiar cu tureta data la maxim.
a mai incercat "un pic" (cu o bucata de piele sa nu alunece mana) zice el si....a dat clicurile peste cap. mai avea totusi nevoie de trei patru clicuri si ...a insistat pina a blocat definitiv luneta.
(am incercat sa o desfac cu un cleste ,-luneta fiind pusa in menghina-nu am reusit.)

chestia cu nimbus sudat pe surub e buna la service auto NU la arme.
incearca cu o surubelnita lata dar ascutita .arma pusa in menghina si presiune mare pe surubelnita.

atentie la gaurit daca nu merge asa,
dai gaura tiptil cu un spiral de 1-1.5mm in centrul surubului. astfel gaurit pe interior nu mai face presiune pe filet. Dar e lucrare fina NU te grabi cand dai gaura. sa ai totusi linga tine 4-spirale.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 18:32

La mine problema este ca au fost stranse mai mult decat trebuie si, probabil, cu biti metrici cand imbusul surubului e sistem american. Clar ca s-a deformat capul si adaugand si lipici pe filet... cam greu de desfacut...
O sa incerc si cu un ciocan de lipit chiar daca imi vine greu sa cred ca surubul o sa ajunga la temperatura necesara datorita cantitatii mari de metal din zona care functioneaza ca un radiator si disipa caldura. Cel putin cu ciocanul de lipit care il am acasa...
Am incercat si azi noapte diversi biti care ii aveam prin trusa dar nu am gasit vreunul sa se potriveasca dar e drept ca nu am batut cu ciocanul sa intre fortat. Cand ziceti stea va referiti la PH, PZ, Torx sau M-uri?
O sa mai incerc niste biti si daca nu merge o sa aplic varianta cu crestatul bazei. Daca nici asta nu merge atunci burghiu de 5 si tai capetele suruburilor apoi cu menghina sau mops.
De sudat sau lipit pe capul surubului nu cred ca se poate, surubul fiind innecat in baza. Cea mai eleganta metoda ar fi electroeroziunea dar, din cate stiu, functioneaza numai daca materialele blocate sunt diferite iar in cazul meu este otel cu otel.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2018, 19:44

@yogi
fiind pe telefon si recomandînd, scriu mai telegrafic. Dar nu citi în cruce. Era lipit respectiv imbus, sudat respectiv ... depinde de șurub
de la m4 în sus,daca te tine,
iei o tevusca de plastic tare
un electrod de 2
regleze amperajul pe o fieroaica ( cam 60 A) cat sa se lipească electrodul
după ce te ai antrenat și știi cât să ții și cat sa apeși
pui tevusca în capul surubului că ghid, bagi electrodul pe ea și lipsești electrodul și desfaci cleștele din zbor
durează cam cat tintesti mistreți care iese din des lângă tine
dar nu i pentru toată lumea asta
după ce se răcește, faci electrodul T și dai surubul afară
să îți zic cum se dau și suruburile rupte în gaura, rămase în ultima parte a filetului insurubate?
îți zic, dar la o bere
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 20:37

Am incercat cu un ciocan de lipit de 35W si dupa 30 de minute surubul era doar caldut. Singurul bit care intra putin mai greu pe surub a fost un torx de 10 dar tot nu am reusit si acum capetele suruburilor sunt rotunjite bine.
Asadar urmatoarea incercare va fi sa crestez capetele cu tot cu baza.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2018, 20:49

Septimiu scrie:Am incercat cu un ciocan de lipit de 35W si dupa 30 de minute surubul era doar caldut. Singurul bit care intra putin mai greu pe surub a fost un torx de 10 dar tot nu am reusit si acum capetele suruburilor sunt rotunjite bine.
Asadar urmatoarea incercare va fi sa crestez capetele cu tot cu baza.


Daca ai incercat sa desfaci fără să constați că ai încălzit temeinic, înseamnă că n ai avut răbdare, n ai respectat pașii recomandați și că te hazardezi.
Parerea mea e să te oprești aici și sa te adresezi cuiva care a mai facut asta cu succes. Treaba ta. Spor!

ps. parcă mă doare pe mine inima. Am zis cu o ansa subțire. Chiar dacă pistolul are 35W o ansa subțire ajunge la incandescentă. Face vreo 400°C per total, transmite cu răbdare ceva temperatura. Dar vârful trebuie îndoit si eventual batut pentru a avea suprafață de contact mare. Daca nu ai încălzit cumva bine, nu mai încerca!
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2018, 21:09

Sunt convins ca forta de strangere a surubului este mai mare decat rezistenta lipiciului. Spun asta deoarece capul era distrus de la strangere si cand am pus bitul recomandat (3/32) se invartea in gol.
Nu mai tin minte ce lipici s-a folosit dar sigur a fost unul cu rezistenta medie din moment ce am reusit sa desfac suruburile de la baza anterioara fara sa le incalzesc iar daca ma uit in fisa lui Loctite 243, zice ca ar trebui sa se poata desface numai mecanic si doar in cazuri exceptionale ar trebui incalzit pana la 250 grade. Torxul respectiv a cedat si el foarte repede deci nu cred ca ar fi mers incalzit. Mai degraba as tine arma la congelator dar nu incape datorita lungimii.
In alta ordine de idei, s-ar putea inlocui doar culata? Tinand cont ca pe ea este trecuta seria, cat este de complicat dpdv al hartogariei? A mai facut cineva aceasta operatiune?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde yoghi pe 26 Sep 2018, 22:57

coleguu @teharau
Noi la atelier nu folosim sudura la arme. Lipitul sau dezlipitul sub flacara da.


Ce zici tu acolo e maestrie.

""după ce te ai antrenat și știi cât să ții și cat sa apeși ..."""

Ai bre...cati sudori de azi sunt in stare sa faca asta curat, fara sa topesca surubul ,si sa-l lipeasca de suport sau mai rau ..de teava.

si apoi aparatul de sudura daca e mare si destept e prea scump;daca e mic si ieftin are nevoie de contact mai prelungit sa scoata "scanteie".

si particular pt colegu nostru ..deja a renuntat ,crezi ca se descurca cu sudura?

@septimiu
De ce nu apelezi la un armurier din zona. Acum cateva zile am rezolvat un blaser cu doua suruburi sectionate dar, noi suntem prea departe.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 26 Sep 2018, 22:58

Eu zic pas...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde radubichis pe 27 Sep 2018, 07:12

Septimiu scrie:Am incercat cu un ciocan de lipit de 35W si dupa 30 de minute surubul era doar caldut. Singurul bit care intra putin mai greu pe surub a fost un torx de 10 dar tot nu am reusit si acum capetele suruburilor sunt rotunjite bine.
Asadar urmatoarea incercare va fi sa crestez capetele cu tot cu baza.

Incearca cu un bit torx cu diametrul usor mai mare decit gaura rotunjita din capul surubului . Cu un ciocan mic bate torxul pina intra fotat in gaura dupa care incearca sa destringi surubul .Pentru aceasta operatie da jos patul armei,prinde culata armei intr-o menghina si nu te sfii sa bati sanatos in bitul torx pina cind acesta ajunge in fundul gaurii din surub .Daca nici asa nu merge ,taie baza ca sa ai acces la suruburi
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Extragere suruburi

Mesajde Ghinda pe 27 Sep 2018, 07:27

Cumpara arma noua. :D
Vezi ca Loctite are si o gama care nu mai iese decat cu flexul. Sa nu fi pus asa ceva. Armurierul este sfant.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 27 Sep 2018, 08:12

yoghi scrie:coleguu @teharau
De ce nu apelezi la un armurier din zona. Acum cateva zile am rezolvat un blaser cu doua suruburi sectionate dar, noi suntem prea departe.


Ghinda scrie:Armurierul este sfant


Tocmai ca armurierul din zona m-a adus in situatia asta dupa ce am cumparat arma noua de la D-nul Bichis cu toate suruburile intacte dar nu vreau sa intru in mai multe detalii in legatura cu acest aspect...
Din fericire am acces la scule si materiale profi incepand cu Loctite si terminand cu surubelnite si chei dinamometrice calibrate si verificate periodic si tocmai din acest motiv am vrut sa montez eu singur noile baze si dispozitivul cu punct rosu cu gandul ca o sa le strang exact la cuplul recomandat de producator dar m-am lovit de problemele astea cu suruburile si filetul...
Oricum cel mai important acum este sa reusesc rectificarea filetului din culata pentru a putea monta Aimpointu-ul pe baza din fata. Baza din spate (cu capetele suruburilor rotunjite) poate ramane acolo pentru o perioada ca oricum nu o sa fie folosita.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 27 Sep 2018, 08:43

tehărău scrie:ps. parcă mă doare pe mine inima. Am zis cu o ansa subțire. Chiar dacă pistolul are 35W o ansa subțire ajunge la incandescentă. Face vreo 400°C per total, transmite cu răbdare ceva temperatura. Dar vârful trebuie îndoit si eventual batut pentru a avea suprafață de contact mare. Daca nu ai încălzit cumva bine, nu mai încerca!


Eu am folosit ciocan nu pistol. Varful este solid nu are ansa. Este ca si ciocanul tiganesc dar electric :)
Lucrez cu pistoale si ciocane de lipit cam de cand aveam 12 ani si asta nu inseamna ca le stiu pe toate dar tare mi-as dori sa vad practic cum ar putea incalzi o ansa subtire surubul care este in contact cu asa mult metal. Nu zic ca nu se poate dar, din experienta mea in electronica, stiu ca aveam de multe ori probleme cand trebuia sa lipesc sau sa dezlipesc componente de putere conectate la plan mare de cupru pe cablajul imprimat. Stiu ca otelul nu are conductibilitate termica asa buna ca si cuprul dar tot fura ceva caldura.
Cred ca flacara este varianta care ar merge mai bine.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 27 Sep 2018, 19:34

@yoghi
N am zis bre să facă @Septimiu, am zis cum se face de cine poate sa facă. E scris clar ca face cine a mai făcut. Dar merge. Amănunte la bere, cum am zis.

@Septimiu
Dacă chiar ai topit cositor și n ai aruncat prostia aia de ciocan (Cum ii spui tu, dar numai ciocan nu e), ce cazul să îți reconsideri dotările. E de departe cea mai proastă variantă. Ia pistol și pune i in varf o sârmă de cupru scurtă și subțire.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 27 Sep 2018, 19:42

Eram junior, abia imi luasem apartament. Confort n spe, ultimul etaj, om care a muncit banii...
Frig ca naiba, nevasta cu plan de copil. Hotărăsc să bag calorifere rusești, abia apăruseră.
Așa că mă duc la centrala termică. Meseriasul, un nene simpatic, turc. Vorbea stricat românește. Aranjez lucrarea, când să oprească apa, când să vină să fiu gata cu caloriferele în casă, alea alea. Si, cu gândul să nu fiu nepregatit cu ceva, mai pun o intrebare. Aia ultima, prostească:
- Efendi, da' scule ai?
Turcu, plictisit de mine deja:
- Am. Si știu și ce să fac cu ele!...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 27 Sep 2018, 21:51

tehărău scrie:@Septimiu
Dacă chiar ai topit cositor și n ai aruncat prostia aia de ciocan (Cum ii spui tu, dar numai ciocan nu e), ce cazul să îți reconsideri dotările. E de departe cea mai proastă variantă. Ia pistol și pune i in varf o sârmă de cupru scurtă și subțire.


Nu e prostie deloc letconul respectiv doar ca isi face treaba pentru care a fost gandit. Find doar de 35W este super pentru lipit componente active in electronica. Am si 2 pistoale cu ansa dar, revin la ce spuneam mai sus, tare as vrea sa vad practic cum se incalzeste la 250 de grade un surub blocat in arma cu un pistol de lipit si o ansa subtire. Eu vin cu berea :)

Dupa vreo 2 ore de munca migaloasa de chinez batran, am rezolvat una din cele 2 probleme: am scos ambele suruburi fara caldura si fara sa distrug baza. M-am folosit de un Dremel si niste freze diamantate cu varf ascutit. Am frezat in ce a ramas din capetele suruburilor un canal cat sa intre un bit cu varf lat. Am avut un bit care avea diametrul exterior aproape cat diametrul gaurilor din baza in care erau inecate capetele suruburilor astfel incat nu se putea deplasa de pe centru.
Din nefericire a aparut o alta problema: intre baza si culata a fost pus acelasi lipici de blocat filete iar cand am indepartat baza o parte din brunajul de sub ea s-a desprins. Dar asta cred ca se poate repara relativ usor. Oare cand montez noile baze sa procedez la fel, adica sa pun Loctite 243 intre baza si culata sau nu este necesar?
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde tehărău pe 27 Sep 2018, 22:45

Al draq Google cum ne face meseriași.
Adică să bagi pușca în congelator e bine, chiar poate face să crape componenta adeziva (care daca e cea presupusă lucreaza teoretic până la -50°C) si un congelator bun daca trece de -22, dar cu pistolul e musai să atingi 250 °C pentru că, nu-i asa, pe sticla zice producătorul că la 180 își face treaba.
Hai, spor la treabă și cătare plină.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Extragere suruburi

Mesajde Septimiu pe 27 Sep 2018, 22:56

Am spus intr-un post anterior ca suspectez ca forta de strangere a surubului a fost mai mare decat rezistenta lipiciului si cand am spus ca as tine-o la congelator ma gandeam la contractia otelului nicidecum la ruperea adezivului. Era doar o idee din multe altele care iti vin in astfel de situatii...
Oricum, ma bucur ca am scos suruburile. Acum mai am de rezolvat filetul si brunajul.
Noapte buna!
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Extragere suruburi

Mesajde CALUTUL pe 27 Sep 2018, 23:13

Încearca poate gasesti pe undeva burghie de dimensiuni mai mici pe stanga. Prin frecarea pe care o produce la aschiere încalzeste si surubul la o temperatura destul de mare pentru a actiona asupra adezivului de blocare. Masoara diametrul suruburilor scoase deja si incearca sa gasesti un burghiu cu diametru mai mic cu un mm.
CALUTUL
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 12 Feb 2009, 17:32

Următorul

Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate