Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 15:59

Beretta Urika, buba la incarcare

Stiti un armurier bun, un mester care reconditioneaza paturi de arma sau un atelier de reparatii arme serios? Impartasiti si colegilor forumisti experientele voastre!

Moderator: liviur

Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 13 Feb 2020, 15:57

Salut!
Am una si dupa ceva focuri, sa zicem o cutie, ia cartusul mai lent, cateodata cursa se duce pana la capat, inchide complet, alta data nu. Si nu percuteaza. A fost demontata, curatata inaintea cutiei mentionate. Tot din cauza asta, dar m-am gandit ca o fi de la pamant ca m-am tavalit cu ea prin aratura la gaste si mai scuturam pamantul.
Tura a doua, cu o cutie, a batut si un vant gen Sahara, cu un praf rosu, aproape de tornada, vreo ora maxim doua. Posibil sa fie de la praful intrat?

Sau trebuie curatata des sau mai special? Sau anumite piese?

Multumesc
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde adrian1123 pe 13 Feb 2020, 20:36

Semiautomatele se curata temeinic,eventual cu produse profesionale de cate ori este nevoie sau as spune eu de cel putin doua ori pe sezon
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde yoghi pe 13 Feb 2020, 23:17

Daca imi dai o autorizatie la sacal ,o curat Io. :mrgreen:
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde kama3 pe 14 Feb 2020, 07:43

Daca la inceput a mers bine si eliminam calitatea cartuselor inseamna ca de la mizerie face asa. Si nu atat noroiul, cat praful de care spuneai. Cu cat sunt pulberile mai fine cu atat intra mai bine peste tot.
Fa-i o curatare temeinica si o sa vezi ca nu mai face figuri.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 14 Feb 2020, 07:46

Multumesc!
Pentru sacal vorbeste la ocol la Snagov.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde the_mav pe 14 Feb 2020, 08:33

Ghinda scrie:Sau trebuie curatata des sau mai special? Sau anumite piese?

Multumesc

Crezi ca va merge daca o cureti ca pe blaserul tau? :mrgreen: :lol: :D :mrgreen:
Daca ar fi venit gasca miliarde pe tine si flinta dadea rateuri, nu ai fi rupt-o pe genunchi in camp?
:mrgreen:
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde radubichis pe 14 Feb 2020, 09:56

Ghinda scrie:Salut!
Am una si dupa ceva focuri, sa zicem o cutie, ia cartusul mai lent, cateodata cursa se duce pana la capat, inchide complet, alta data nu. Si nu percuteaza. A fost demontata, curatata inaintea cutiei mentionate. Tot din cauza asta, dar m-am gandit ca o fi de la pamant ca m-am tavalit cu ea prin aratura la gaste si mai scuturam pamantul.
Tura a doua, cu o cutie, a batut si un vant gen Sahara, cu un praf rosu, aproape de tornada, vreo ora maxim doua. Posibil sa fie de la praful intrat?

Sau trebuie curatata des sau mai special? Sau anumite piese?

Multumesc

Trebuie curatata mai des pe interior cu produse pe baza de alcoholl cu tarie de minim 40 grade :lol:
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde violiv pe 15 Feb 2020, 07:39

Asa cum descrii problema e evident ca necesita curatare.
O greseala ultra-frecventa a posesorilor de arme de orice fel este ca le "curata" cu ulei.
Uleiul nu-i pentru curatat. Pentru asta trebuie un "detergent". Urika trimite sub teava carbon cu kilogramele. Se curata greu dupa focuri multe, aplicand solutii speciale care indeparteaza carbon sau din alea pentru curatat franele la masina, perie de bronz la greu si multe carpe.
Toate armele care functioneaza cu recuperare de gaz NU SE UNG sub uluc, acolo unde este sistemul de recuperare, piston, valve si ce alte prostii mai sint. Se sterg lacrima si se lasa uscate. Uleiul pus acolo nu face decat sa arda, sa se amestece cu particulele de pulbere nearsa si sa se transforme intr-un noroi care face arma sa lucreze exact cum spui. Cu cat o "cureti" mai serios cu ulei cu atat mai prost va merge.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 08:22

Atentie, era curatata proaspat inainte de buba cu praful.

WD 40 este bun? Sau dau cu mehlem de placute de frana? Intreb preventiv.

Deocamdata s-a demontat, sters cu wd40 pa peste tot, montat, clancanit din inchizator, merge si la dulap. Mai iese cand o incepe gasca.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde the_mav pe 17 Feb 2020, 09:36

Ghinda scrie:Atentie, era curatata proaspat inainte de buba cu praful.

WD 40 este bun? Sau dau cu mehlem de placute de frana? Intreb preventiv.

Deocamdata s-a demontat, sters cu wd40 pa peste tot, montat, clancanit din inchizator, merge si la dulap. Mai iese cand o incepe gasca.

primul nu prea, al doilea numai daca nu ai altceva. suna-ma diseara si iti spun cu foto ce sa iei de la brasov, vine a doua zi.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 11:26

the_mav scrie:
Ghinda scrie:Sau trebuie curatata des sau mai special? Sau anumite piese?

Multumesc

Crezi ca va merge daca o cureti ca pe blaserul tau? :mrgreen: :lol: :D :mrgreen:
Daca ar fi venit gasca miliarde pe tine si flinta dadea rateuri, nu ai fi rupt-o pe genunchi in camp?
:mrgreen:


Nu, ca tin la arma. Nu sunt calic ca tine de gasca, vanez de placerea vanatorii. =))

Ia da tu foto cu ce zici, ca ma duc la Salzburg si iau de acolo, daca merita la pret si calitate.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde the_mav pe 17 Feb 2020, 13:30

Ghinda scrie:
the_mav scrie:
Ghinda scrie:Sau trebuie curatata des sau mai special? Sau anumite piese?

Multumesc

Crezi ca va merge daca o cureti ca pe blaserul tau? :mrgreen: :lol: :D :mrgreen:
Daca ar fi venit gasca miliarde pe tine si flinta dadea rateuri, nu ai fi rupt-o pe genunchi in camp?
:mrgreen:


Nu, ca tin la arma. Nu sunt calic ca tine de gasca, vanez de placerea vanatorii. =))

Ia da tu foto cu ce zici, ca ma duc la Salzburg si iau de acolo, daca merita la pret si calitate.

:lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen: Am mai auzit asta cu placerea si cu semi, dar mie imi da cu virgula :twisted: :twisted: Unii cu suprapusa, altii cu semi :mrgreen: :mrgreen: :twisted: csf, ncsf… placerea cica e cam la fel, doar numerele pot sa difere la final.
Data viitoare uita-te si tu peste prognoza inainte de gasca, daca e cu vant, ploaie/praf, ceva racoare, ia-ti bockul macar stii ca dai cateva focuri :lol: :lol: :D :mrgreen: :mrgreen: :D Vezi de viscol, sa nu ramai p'acolo :lol: :mrgreen:

Fa ce ti-a zis vio mai sus, iti spun diseara ce folosesc eu. Cred ca o sa vreau si eu ceva de la Bore Tech de la expo, vb in timp util.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 14:39

O sa ma uit pe prognoza, asa facea si tata acu 30 de ani. Nu mai bine stai in casa si te faci ca vanezi?
Ca dupa prognoza, nu are rost sa iesi.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 22:20

Dă-i cu ulei de trasformator, apoi o peliculă fină cu seu de oaie. Știu pe cineva care a aplicat această rețetă, apoi a fost nevoit să pună piesele armei în cazanul de țuică, printre boasca, fierbând conținutul jumătate de zi la foc domol. A meritat, a ieșit o băută de pomină, mai ales că omul a tot gustat să vadă dacă iese licoarea "oțeloasă".
După aia nu a mai avut probleme cu flinta 30 de ani, adică până la pensionare. Praf, polei, noroi, nimic nu se mai lega de ea, avea deja antidotul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde violiv pe 18 Feb 2020, 00:06

Eu ce-am zis despre ulei?
WD 40 este un ulei nu agent de curatare!
Singura indicatie a lui la arme este atunci cand intri in casa cu arma uda. Dai un spray serios peste tot, uleiul acesta miraculos se insinueaza intre metal si apa si peste cateva zeci de minute sau chiar ore o cureti usor si nu mai rugineste. Apoi stergi frumos tot uleiul de pe piesele de sub teava. Daca-l lasi acolo patesti exact cum ai spus.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Beretta Urika, buba la incarcare

Mesajde Ghinda pe 18 Feb 2020, 08:00

Am inteles maestre. La toamna o scot, ii dau cu placutele de frana sa se curete.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Armurieri, ateliere de reparatii, produse de intretinut armele

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Publicitate