Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 18:41

Zilele Sfântului Eustațiu

Forum dedicat actiunilor intreprinse de organizatiile vanatoresti de interes general

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, Mircea-B

Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde Ghinda pe 08 Sep 2023, 08:33

Vă anunț aici despre acest eveniment. Este al doilea an, trebuie vizitat. Nu este iarmaroc, este ceva altfel!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde Ghinda pe 11 Sep 2023, 06:54

Mulțumesc!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde Ghinda pe 24 Sep 2023, 13:36

Mare emulație a fost aici!
Și când vă doare, săriți de cur în sus că nu vă reprezintă nimeni, că să ne strângem la un miting, că facem, că dregem.
Băieții ăștia fac, chiar fac imagine și cinste tagmei.
Și a fost acolo un @șoimu, niște șoimari, șoimari, mai mult din Bulgaria să arate lumii ce sunt păsările de pradă și frumusețea acestei îndeletniciri, un cor cu goarne, trompete etc., care toată ziulica au cântat, de vânătoare, dar și de altele. A fost și un artizan cu diverse, un magazin cu echipamente, niște mașini de teren, un atelier cu picturi și jocuri pentru juniori, un stand de tras cu arcul, o bucătărie vânătorească, produse vânătorești, a fost Romsilva cu trofee, vânat viu (fazani, 3 voliere), bazin cu păstrăv etc. Două zile au muncit cei de la Muzeul Cinegetic Posada (avem și așa ceva în țară, si foarte dotat) să așeze trofee, animale naturalizate, minidiorame (și două zile să strângă și să ambaleze cu grijă patrimoniul).

Doar Public nu prea, că pe forum este mai simplu, nu te vede nimeni când te dai cu părerea, doar pasionați și trecători care chiar se opreau și se minunau că nu suntem cu omorâtul.

Felicitări Fe.A.V.!!!!!!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde UrsuAke pe 24 Sep 2023, 21:44

Eu am participat duminica, chiar a fost frumos.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde Sly_Fox pe 25 Sep 2023, 11:17

Dacă vorbim strict de membrii forumului, atunci să știi că nu este de mirare că participarea a fost slabă. În primul rând cred că unii nici nu au dat click pe acest topic și nu au știut de eveniment. În al doilea rând pe forum activi mai sunt o mână de oameni. În al treilea rând o parte dintre forumiștii activi locuiesc la sute de kilometri de București, iar alții nu sunt în țară. Și în final mai sunt cei care nu dau doi bani pe vânătoare și evenimente legate de vânătoare, acest domeniu fiind la coada priorităților. Pentru ei întâlnirea cu vânătoarea a fost accidentală, existând o perioadă în cadrul societății românești în care a predominat concepția că dacă ești vânător și ai armă atunci ții pasul cu moda, ești „cool”. Eu unul am văzut postarea inițială prin care ai anunțat evenimentul, dar fac parte dintre cei care bântuie pe alte meleaguri. Acum să spună ceilalți de ce nu au venit! Pentru cei care locuiesc la sub 100 de km de București singurele scutiri valabile sunt cele de genul mi-am scrântit piciorul sau m-a bătut nevasta și aveam ochiul vânăt. Pentru cei care locuiesc între 100 și 300 de km de București se acceptă în plus și scuza că au avut deranjament stomacal sau că au limbrici. Pentru cei care locuiesc la peste 300 de km nu se mai cer motive, se acceptă scuza distanței, vremuri grele și combustibil scump. Pentru cei din București și Ilfov, Mr. Ghindă trebuie să pregătească un bici cu nouă cozi. Pedeapsa se va aplica la Muzeul Satului, câte o lovitură pe fese pentru fiecare stand prezent la eveniment și nevizitat. Pedepsitul, pentru a fi distras de la supliciu, poate beneficia de o goarnă sau o trompetă (din cele aflate în dotarea corului participant la eveniment) pentru a sufla și a se căii.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde Septimiu pe 26 Sep 2023, 08:03

Mie mi-ar fi placut sa pot participa la un astfel de eveniment dar datorita distantei (implicit a timpului necesar pentru parcurgerea acestei distante) nu am luat in calcul deplasarea.
Parerea mea este ca daca astfel de evenimente s-ar desfasura undeva prin centul tarii (Sibiu, Brasov etc.) numarul celor interesati ar fi mult mai mare. De exemplu, Muzeul Astra din Sibiu ofera conditii similare cu Muzeul Satului din Bucuresti.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 671
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Zilele Sfântului Eustațiu

Mesajde biriuck pe 26 Sep 2023, 11:27

Ghinda scrie:Doar Public nu prea, că pe forum este mai simplu, nu te vede nimeni când te dai cu părerea, doar pasionați și trecători care chiar se opreau și se minunau că nu suntem cu omorâtul.

Pana la urma imaginea proiectata catre ei e cea mai importanta in astfel de evenimente ca intre noi oricum ne aplaudam si batem pe umar :roll:

Ghinda scrie:Felicitări Fe.A.V.!!!!!!!!!!!!!!

Subscriu!


@Sly_Fox la mine a fost ochiul vanat de la nevasta si un inceput de limbrici :lol:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti


Înapoi la Actiuni ale Organizatiilor Vanatoresti

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Publicitate