Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 05:27

Bracken! Prima rasă de câini de vinatoare.

Exclusiv discutii legate de linii de singe , dresaj , concursuri de frumustete , probe de lucru , inclusiv canise , precum si prezentari ale raselor care nu sunt permise de AGVPS la vanatoare in Romania , samd .

Moderator: mialxx

Bracken! Prima rasă de câini de vinatoare.

Mesajde mialxx pe 24 Apr 2024, 19:56

După spusele multor experți, aproape toate rasele de câini de vinatoare se trage din acești câini, Die Bracken, (Copoi).
Ei stau la originea limierilo, scotocitorilo, șamd.
Eu sunt extrem de pasionat de câini de vinatoare, de aceia am deschis acest topic. Nu sunt expert în chinologie, de aceia rog pe ce-i mai documentați ca mine să contribuie cu cunoștințele lor la acest subiect.
Va aștept cu drag la discuții. Bineînțeles ca toți sunt bineveniți, nu doar experții. :ymhug: :ymhug: :ymhug:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Bracken! Prima rasă de câini de vinatoare.

Mesajde Ghinda pe 25 Apr 2024, 07:33

Primul meu câine a fost copoi. Trebuie să caut poză cu ea să pun. O chema Moacă! Mergeam cu ea inclusiv la fazan. Urmă nu am încercat, dar porc rănit s-a dus după și la blocat până am ajuns cu vânătorul la el. Grozavi câini!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Bracken! Prima rasă de câini de vinatoare.

Mesajde Sly_Fox pe 25 Apr 2024, 14:00

Eu fiind axat pe vânătoarea la picior, cu câinele de aret, am avut doar braci. Copoi am văzut la goanele de mistreț, câini foarte buni care au ajutat la recuperarea mistreților răniți sau căzuți în desișuri. Erau doi-trei crescători pasionați care veneau cu câinii la toate vânătorile de mistreț la goană. A fost cu adevărat interesant să văd cum lucrează acești copoi și cât de eficienți sunt în astfel de situații.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bracken! Prima rasă de câini de vinatoare.

Mesajde mialxx pe 25 Apr 2024, 21:12

Câinii de vinatoare îmi plac extrem de mult, dar nicio o rasă nu ma atras mai mult ca, copoii. Sunt câini fantastic devotați vinatorii. Cine a vinat sau a văzut copoi la vinatoare știe despre ce vorbesc. Câine mai inteligent, orientativ și pasionat de vinatoare nu există mai presus de copoi.
Cel puțin asta e părerea mea. Da, sunt deținător de copoi, dar nu ăsta-i motivul de îmi plac. Este încăpățânat, la fel ca mine, e muncitor la fel ca mine, pasionat de vinatoare la fel ca mine. Mă regăsesc în această rasă. :roll: :roll: :roll:
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia


Înapoi la Caini de vanatoare - genetica , concursuri , canise , etc

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Publicitate