Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 10:07

Accidente de vanatoare

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Accidente de vanatoare

Mesajde Marius pe 18 Oct 2004, 16:09

Unul din motivele pt. care nu merg la vanatorile colective este ca mi-e frica de accidente.
Voua nu?
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 19 Oct 2004, 11:24

In urma cu vreo 4-5 ani, la o vanatoare de rate, la grupul nostru de 4 vanatori, printr-un concurs de imprejurari, s-a "lipit" un alt grup de 3 vanatori localnici. Eram pe o coada de balta, nu prea lata (30-40m), unde cand se lumina (era foarte devreme, pe noapte), presupuneam ca vin rate. Cei trei localnici au mers pe celalalt mal, vis-a-vis.
S-a luminat de ziua, au inceput sa vina ceva sarsele si cand un stol a venit in zbor la rasul apei, unul din cei de vis-a-vis a tras, tot la rasul apei.
Unul din colegii mei a strigat: "mai omule, ai dat focul pe mine!" si a venit imediat langa mine care eram la vreo 50m. Mi-a zis ca o gramada de alice l-au atins in haine (fara sa-i faca nimic, ca era ascuns in stuf), dar ca a simtit o ciupitura pe gat. M-am uitat, avea un strop de sange undeva mai jos de ureche. Am plecat imediat la spital. Radiografie. O alica de 3mm patrunsa in gat pana la 1,5 cm de carotida. O mica operatie. Totul rezolvat din fericire fara urmari.
Putea fi nasol de tot!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

accidente

Mesajde claudiu pe 19 Oct 2004, 12:41

Nu am fost partas la vreun accident la vinatoare dar nici nu as vrea sa fiu. Din timpul goanelor la padure am desprins concluzia ca de departe sunt situatiile cele mai periculoase. Armele cu glont, vizibilitatea redusa, ricoseurile fac viata periculoasa vinatorilor de pe stand.
In cazul acesta vinatorii posesori de carabine ar trebui sa aiba experienta f bogata iar celor tineri ar trebui sa li se faca instructajul foarte temeinic.

Va dau exemplul nefericit , povestit de un fost conducator de grupa cind la o goana la mistret la munte paznicul de vinatoare a plecat sa urmareasca porcul ranit. Cu el a plecat si cel care a dat focul. S-au impartit pe 2 directii paralele . La un moment dat cel care a dat focul a vazut un bradut de 1,5 metri inaltime care se misca suspect. A pus arma la ochi si nu a asteptat prea mult si a dat focul. Nefericirea face ca paznicul era in spatele bradutului (cazuse intr-o groapa si incerca sa iasa de acolo tinindu-se de brad). Cel care a dat focul nu a vazut pe nimeni de statura unui om .. bradul avea un metru jumatate inaltime ... decizia fatidica ... foc. Paznicul a murit pe loc.
Groaznica intimplare. Oricum cei mai in virsta cunosc mult mai multe cazuri asemanatoare.
Am fost martor la o chestie total bizara, nefericita as spune la o goana in padure. Lume multa .. toamna tirzie 2003.... cred ca noiembrie era. Vreo 32 vinatori de pe la 3 grupe adunati .. nu ne cunosteam prea bine. S-a tras la sorti si s-a stabilit standul. Ne-am asezat .. goana a trecut ... mistretii nu au fost prinsi in goana numai eu i-am vazut .. iesind prin lateral chiar cind haitasii se asezau sa bata. Ne-am ridicat standul si am plecat spre urmatoarea bataie . Pe traseu am povestit ca am vazut mistretii la inceputul goanei. Suparare ... vina data de pe unul pe altul intre organizatori ... in mijlocul discutiilor un mistret cam la 80 kg apare prin spate (se intorcea la locul de unde a plecat) ... confuzie intre vinatori ... o buna cunostinta epoleaza carabina si trage .. mistretul croseteaza grupurile razlete de vinatori si dus e . Suparare mare ... isi da cu parerea fiecare .. ca trebuia lasat sa iasa mai bine dintre hatisuri desi distanta la care s-a dat focul a fost de 30 metri. In multitudinea de impresii si datorita si faptului ca nu ne cunosteam intre noi cel care a fost lasat aripa linga masini (un vinator batrin) nu s-a alaturat grupului nesesizindu-i-se absenta. Abia la a treia bataie organizatorul se sesizeaza si intreaba vecinul respectivului la prima bataie. Ala raspunde ca necunoscindu-l nu l-a interesat de ce nu a mai venit la deal. Oricum organizatorul concluzioneaza ca probabil datorita starii sanatatii probabil s-a dus la masini. Ziua de vinatoare se termina asa cum a inceput si toti pleca acasa . Vreo 10 masini si nimeni nu sesizeaza absenta batrinelului. Seara filiala primeste telefon de la sotia acelui domn care se arata nelinistita ca respectivul nu a ajuns acasa. L-au gasit a doua în acelasi loc in stand. Murise de inima . Ma gindesc ce probleme ar fi putut avea cel care a dat focul de arma la mistret (mai ales ca oarecum a tras cam pe directia acceea- desi eu am vazut ca a tras spre pamint) in cazul in care in acea noapte lupii ar fi gasit corpul si s-ar fi infruptat din el. Va spun eu ca nu ramine nimic dupa o haita de lupi flaminzi ... poate doar cizmele .
Dumnezeu sa-l odihneasca! ... pe vesnicile plaiuri ale vinatorii ...
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde christianpindichi pe 21 Oct 2004, 21:08

fRATILOR terminati ca ma las de vanatoare :)
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 21 Oct 2004, 21:48

Cristian,
Nu trebuie sa ne lasam de vanatoare, trebuie doar sa fim foarte atenti.

Mi-am mai adus aminte o poveste.
Am un prieten caruia ii e draga rau de tot vanatoarea la vulpe, de orice fel (panda, goana sau chiar din masina noaptea - il stiu bine, din masina altceva dacat vulpe nu impusca).
Era intr-o noapte singur cu masina, vede vulpea, opreste masina, o da cu farurile in camp pe vulpe, ia carabina, baga glont pe teava, umbla la accelerator sau la piedica, nu prea mai stiu cum a zis, si inainte sa ochiasca aude un bubuit ingrozitor, se umple masina de fum de cartus iar el nu mai intelege nimic pret de cateva secunde. Ce s-a intamplat? A scapat focul in masina, prin podeaua locului din dreapta. A avut noroc. N-a stricat nimic grav, a ramas doar cu o gaurica in podea.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 22 Oct 2004, 19:17

din fericire nu am avut parte de nimic grav,di sper ca in continuare sa fie tot as.oricum cred ca sunt cel mai tanar dintre utilizatori :D
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Mesajde valpangica pe 22 Oct 2004, 22:21

Eu am si acum o urma pe picior de la o alica care mi-a trecut prin cizma . V-am mai povestit de patania asta . Acum sa va zic alta . mergem la o "vinatoare" de iepuri vii . La sfirsitul vinatorii , noi fiind strinsi grupati , la o tuica fiarta , se joaca asta la o semiautomata Benneli si nu stiu cum dracu face si scapa un foc - la incarcare . Inghetam cu totii - noroc ca a tinut arma in sus si nu si-a spart decit portbagajul de la Daewoo Musso . Nu mai avea grupul de lumini de pe spate si avea tabla desfacuta ca o conserva . Pe pragul masinii - in spate stateau 2 colegi si focul a trecut la max 30-40 cm de capul unuia dintre ei . Asta da noroc ! De atunci cind il vad pe asta la vinatoare fac in asa fel incit sa stau cit mai departe de el - ca i-am luat frica .
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

accidente

Mesajde claudiu pe 23 Oct 2004, 09:00

E povestea unei cunostinte .
La vinatore la pinda la mistret. Prin august. Statea omul binemerci linga o parcela de cartofi. Spre seara pe la 9:30 aude fosnet la marginea parcelei. Evident atent asteapta sa vada ce este . E un timp cu o experinta impresionanta in ale vinatorii. La marginea parcelei apare o mogildeata care isi facea ceva de lucru pe acolo. Parea ca scurma. Tipul ridica piedica armei si asteapta .. nu era sigur ce era dar dupa forma putea sa jure si el ca era un mistret. Numai ca "mistretul" a tusit odata, de doua ori si s-a ridicat in picioare..... vinatorul nostru a declarat mai apoi ca a inghetat efectiv. Era o babuta care fura si ea cartofi de pe tarlaua altuia. Citi ar fi avut rabdare sa se asigure?
Nu degeaba se tot vorbeste de faptul ca trebuie sa te asiguri de fiecare data inainte sa dai focul.
Bucovina .... leaganul vinatorii
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde valpangica pe 25 Oct 2004, 16:59

Apropo de asta - la noi la grupa acum 3 ani - i-au impuscat bracul german unui vanator . A trecut scroafa printr-o tufa si omul nostru a tras la urmatorul animal care a iesit din desul respectiv . Din pacate era o catea de brac desteapta si frumoasa foc !! Proprietarul a vrut sa-l impuste pe cel care ii omorose cateaua - dar l-au oprit ceilalti vinatori . Nici in ziua de astazi nu-si vorbesc . Ce e mai de ras din povestea asta ( daca poate fii ceva de ras ) este ca cel care a impuscat cateaua - nu mai impuscase un iepure sau alt vinat de vreo 2-3 ani - pe motiv de lipsa de pricepere . Singurul lui vanat in ultimii 6 ani se cheama Hana si era rasa brac german . Ceasul rau !!
valpangica
Site Admin
 
Mesaje: 1203
Membru din: 03 Ian 2004, 14:45
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin pe 27 Oct 2004, 19:08

Poveste 100% adevarata relatata de toate ziarele locale.

Acum 2-3 ani, nu mai stiu exact, cineva din zona merge la braconaj la iepuri noaptea cu masina. Pe scaunele din fata stateau doi vanatori, cel din dreapta cu arma in mana iar soferul a pus arma intre scaunele din fata.
In spate pe bancheta, la mijloc statea fata soferului. In timpul raliului pe camp, probabil din cauza socurilor, arma se descarca in pieptul fetei, care a murit pe loc. ...............
florin
 

Mesajde bigdaddy pe 08 Dec 2004, 19:08

Am tras cu un ij. Cartusul de plastic inclusiv dulia, alice mici de unu juma. Cind am tras, pusca s-a deschis si in mina dreapta in piele s-a infipt praf de pusca nears. Era arma tatalui meu a reparat-o dar tot am senzatia ca are putin joc. Se mai poate face ceva sau e de aruncat.
Reparatul a constat in incarcarea cu sudura si rectificare a ultimului inchizator plus pat nou.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Marius pe 08 Dec 2004, 20:09

Nu e de joaca cu fieru'!
Cred ca trebuie alta pusca.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi pe 09 Dec 2004, 14:29

Tipul care a facut reparatia nu e numai nepriceput, ci si criminal!Odata ce ai pus sudura pe tevi,la sfarsitul zonei influentate termic(ZIT) se creaza o sectiune calita ,dura ,care e viitoarea sectiune de rupere.Ar trebui facuta o decalire completa a tevilor, urmata de calire si revenire(asta presupunand ca ai sti calitatea otelului,nemaivorbind de dezlipirea sinelor cositorite samd.). Am vazut IJ cu tunetul spart din acelasi motiv.Se poate ca tatal tau sa aiba noroc, sau NU.Spune-ne cine ti-a facut "reparatia" ca sa NU ne ducem la el!
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde florin pe 09 Dec 2004, 14:49

Daca s-a lucrat la inchizator (asta fiind una din 'ghearele' de sub tevi fara ca sudura sa se faca pe teava ci pe gheara) arma se mai poate folosi, stiu si eu niste ij-uri reparate la fel. Problema se poate sa fie de la faptul ca nefiind rectificat suficient parghia nu revine la loc si arma nu se inchide corect, acesta fiind motivul ca s-a deschis. Armurierul trebuia sa traga el cu arma, sau ma rog, sa o puna pe stand pentru verificare. Este iresponsabil. Consulta altul si vezi sa fie autorizat. Acela o sa-ti spuna exact daca mai poti folosi arma sau o casezi.
florin
 

Mesajde bigdaddy pe 10 Dec 2004, 08:41

Sudura e data pe inchizator in virful ghearei destul de departe de tevi. Ramin la ideea lui Florin si cred ca nu e bine rectificat inchizatorul. Armurierul era din cadrul armatei si cred ca nu avea suficienta experienta cu armele de vanatoare.

Iata o poveste care mai scutura putin mitul IJ-ului, arma armelor.
bigdaddy
Membru activ
 
Mesaje: 104
Membru din: 07 Noi 2004, 16:50
Locaţie: Bucuresti

Mesajde the_mav pe 17 Noi 2005, 10:18

Intotdeauna securitatea tuturor la vanatoare, indiferent de forma de desfasurare a acesteia, ar trebui sa primeze.

Ramane pe prima pagina acest topic... este mult prea important pt a fi bagat la arhiva. :wink:
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde puscasumarin pe 17 Noi 2005, 10:30

culoarea portocalie - parca avea val un articol despre asta
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde lorand pe 17 Noi 2005, 11:20

In asociatia noastra incepind de 1 octombrie cine nu foloseste banda sa sapca cu culoare portocalie merge acasa.

Sa nu depinda viata, sanatatea noastra de o banda de 170000 lei!!!!!

Lorand
lorand
Membru important
 
Mesaje: 173
Membru din: 20 Mai 2005, 20:27
Locaţie: Cristuru-Secuiesc

Mesajde puscasumarin pe 17 Noi 2005, 11:31

trebuie facut ceva cu protectia impotriva accidentelor la vanatoare
personal, ma gandesc sa cumparam (la grupa) vreo 25 de veste reflectorizante pentru haitasi.
dar cum sa-i conving pe vanatori sa poarte orange, daca disperatii sunt convinsi/incapatanati ca ii vede porcu' sau iepurele? si nici ordin de la asociatie nu-i...
ps-de unde cumperi alea la 17 ron?
Avatar utilizator
puscasumarin
Veteran
 
Mesaje: 768
Membru din: 13 Ian 2004, 09:28

Mesajde Marius pe 17 Noi 2005, 12:47

tocmai am scris un post ref la aceste veste, la topicul despre echipament. Daca nu va suparati, il copiez si il pun si aici.

Vesta culoarea blaze-orange (rosu de te dor dintii) pt. vanatoarea colectiva, purtata in scopul evitarii accidentelor de vanatoare.

Pana anul acesta n-am purtat niciodata asa ceva, si cu ceva timp in urma n-as fi crezut ca voi purta. Dat fiind ca anul trecut un prieten (nu spun cine, dar nu eu) a luat vreo 15 alice de la alt prieten la o vanatoare de fazan, fapt pe care il credeam imposibil in grupul nostru , sunt hotarat sa port astfel de veste la vanatoarea de orice fel in grup.
La cele doua organizate cu grupa la iepuri la care am fost in ultimele doua sambete, am purtat astfel de vesta. Lumea s-a uitat la noi ca la felu' patru, au fost comentarii pe la spate cum ca speriem vanatul, dar aportul nostru la "recolta" a fost determinant in ambele cazuri , asa ca pana la urma, au tacut din gura.
La vanatoarea de sambata trecuta, fiind in stand, am avut ocazia sa ma conving ca iepurele nu distinge culorile. A venit dinspre bataiasi spre mine, l-am vazut de la 200m, a facut un pic la stanga, un pic la dreapta, pana la urma s-a directionat exact spre mine, desi eram cu vesta pe mine, foarte vizibil in camp pe scaunel.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

orage si iepurele

Mesajde claudiu pe 17 Noi 2005, 14:41

Salut Marius.
Povestea ta cu vesta si iepurele nu are final. Ai impuscat iepurele ori ba?
Probabil ca daca tot stateai asa vizibil in cimp o fi gindit: asta daca tot e in orange imbracat o fi mai milos din fire .... si a inaintat cu incredere :lol: . Ce s-a intimplat la vinatoarea de fazani cu cei 2 prieteni? A tras la sol din moment ce l-a accidentat?
claudiu
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Oct 2004, 14:49
Locaţie: Bucovina

Mesajde Marius pe 17 Noi 2005, 16:40

Finalul e la topicul cu iepurii, unde ziceam ca am impuscat trei. Asta e unul din cei trei.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde florin.t pe 17 Noi 2005, 18:43

Or fi zis iepurii : bai, a dracului, uita ce morcov mare si daca nu ne speriau astia nici nu-l vedeam, hai sa-l mancam pana vin fraierii ... :lol:

S-a mai discutat de culoarea orange, personal nu cred ca animalele salbatice nu disting culorile. Atunci a dat cineva si date stiintifice (surse americanesti ca ei au inventat moda). Fiecare face cum crede, daca voi considerati ca va ajuta de ce sa n-o folositi ? Siguranta trebuie sa fie pe primul loc !
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde Cristi pe 19 Noi 2005, 19:45

La Iasi a fost impuscat mortal un gonash, candidat vanator, la o vanatoare colectiva la iepuri.Nu stiu care a fost scenariul, dar in asemenea cazuri mortul e de vina,mai ales cand a fost impuscat de vreo personalitate.Poate prietenii de la Iasi stiu mai multe amanunte.
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde the_mav pe 19 Noi 2005, 23:08

cand s-a intamplat acest lucru cristi?
personal nu am auzit inca nimic prin presa... si banuiesc ca ar fi trebuit sa aparao stire-doua despre asa ceva :? :cry: :roll: :?
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Mesajde Cristi74 pe 19 Noi 2005, 23:25

s-a anuntzat evenimentul la stirile de la ora 19...ziceau ei ca bietul baiat ar fi sarit singur in bataia armei de vanatoare cal.12...lovit in zona omoplatului stang...probabil plaman+inima atinsa pt. ca nu a apucat sa mai vorbeasca. :(
sa-l odihneasca Dumnezeu !
Avatar utilizator
Cristi74
Membru important
 
Mesaje: 134
Membru din: 18 Noi 2005, 10:16
Locaţie: Bucuresti

Mesajde hunterb pe 21 Noi 2005, 09:10

salut,

eu sunt curios cum va fi lamurita situatia, deoarece vinatorul in cauza sustine ca la al doilea foc victima s-a ridicat brusc in picioare si a fost prins in foc. Asta inseamna ca al doilea foc a fost tras peste ucenic, si atunci imi pun intrebarea de ce a tras daca vedea ca intre el si iepure se afla cineva (chiar daca statea pe vine sau pe burta)???? Spun asta pentru ca am mai vazut tembeli care strigau sa las capul jos ca sa traga pe deasupra mea in fazan :x :x

o zi buna,

hunterb
is more fun in hunting with the handicap of the bow than is in hunting with the sureness of the gun
Avatar utilizator
hunterb
Membru important
 
Mesaje: 292
Membru din: 07 Ian 2004, 10:05
Locaţie: Bucuresti

Mesajde Cristi pe 21 Noi 2005, 14:41

Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Marius pe 21 Noi 2005, 15:14

Comentariul din presa lasa impresia ca mortul e de vina, asa cum prevedea si Cristi.
Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva!
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Mesajde christianpindichi pe 21 Noi 2005, 15:49

D-zeu sa-l ierte.Era si tanar.Acum stiti voi bine cu e cu presa.Numai cei de fata acolo pot stii exact cum s-a petrecut.
christianpindichi
Veteran
 
Mesaje: 341
Membru din: 14 Sep 2004, 11:03

Următorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate