Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 08:37

Combaterea braconajului

Sectiune dedicata normelor de etica vanatoreasca , scrise si nescrise , comentarii , gesturi etic regretabile , relatari , obiceiuri vechi , etc

Moderatori: liviur, MAsterD

Re: Combaterea braconajului

Mesajde aghiuta pe 31 Ian 2009, 17:40

VANATORU77 scrie:ce credeti ca se poate face, in conditiile actuale, pentru a scadea sau chiar elimina, braconajul?

Multumesc,
Bogdan

NIMIC!! Din pacate , totul ramane la nivel de discutzii si atat.
Cu parere de rau va spun asta dar ........, asta e parerea mea :( :([/quote]

Eu cred ca se poate dar trebuie niste corectii la lege si anume:
1. si cel mai important, inasprirea pedepsirii "organului" care este mana in mana cu braconierul.Este una din cele mai mari probleme.Din experienta va spun ca am semnalat de nenumarate ori cazuri de braconaj cu curent electric pe Dunare(legat de pescuit),sunand fie la 112 fie direct la Politia de Frontiera si.....nimic :( pentru ca "frontieristul" din zona tinea de sase la braconieri :shock:
O sa ma intrebati cum se poate rezolva practic chestiunea;as spune ca daca se aduna mai mult de trei sesizari legate de braconaj intr-o anumita zona,cel insarcinat cu paza ei sa fie suspendat din functie si sa se initieze o ancheta de catre organele superioare frontieristului respectiv.Nu cred ca in cazul asta cel de zona o sa mai stea cu maineile in san stiind ca poate ramane fara slujba pe perioada nedeterminata pana se finalizeaza ancheta.Sa nu sariti sa ziceti ca in felul asta orice nebun care are pica pe bietul frontierist poate sa-l lase fara job.Dupa cum stiti apelurile la 112 se stocheaza si poate fi chemat la ancheta si reclamantul.Vreau sa va spun ca eu de cate ori am sunat am avut si martori care puteau confirma "concubinajul",am facut si poze,etc.
2.inasprirea pedepselor legate de braconaj.Din pacate mersul justitiei romane este cum este si daca ai PCR scapi.As propune o modificare legislativa care sa spuna ca un individ prins braconand sa piarda nu numai dreptul de port arma dar pedeapsa sa fie sanctionata si cu obligativitatea inchisorii cu efectuare (nu amenda penala,nu suspendare,etc.) plus decaderea din drepturile cetatenesti pe cativa ani (interdictie la parasit tzara,retragerea dreptului de vot,etc.)
La punctul asta as mai adauga si sricta precizare a actiunii de braconaj avand in vedere atat situatiile cand esti braconier din prostia legii (urmarirea vanatului ranit pe un fond de vanatoare pe care nu ai autorizatie,vanatoarea fara autorizatie pe un fond de vanatoare,etc.;am detaliat modificarea in topicul "meu" deshis la Legislatie)cat si situatiile in care nu esti direct implicat (unul din grupa cu care mergi la vanatoare unde tu esti organizator,desi i-ai facut instructaj la ce are si la ce n-are voie sa traga,baga un glontz aiurea).
3.debarasarea oamenilor simpli de frica de a-i "turna" pe sefi (de cele mai multe ori braconajul "nedovedit" este practicat de VIP-uri),pe care pana si paznicului de vanatoare ii este frica sa-i intrebe de sanatate;sunt patit cu un "ales" al neamului care pushca in toate directiile dintr-o shalupa in viteza si cand am reclamat paznicului din zona mi-a zis: "ce !!! esti nebun !!! cum sa ma iau de ala ??? ".
Poate ar mai fi si alte masuri dar nu vreau sa iau initiativa si altora :lol:
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Sly_Fox pe 04 Apr 2009, 23:24

Ce putem face impotriva braconajului?

Unii , daca vor, pot face multe( dar nu vor)
Noi, vanatorii de rand, putem doar sa ne rugam sa le ramana oasele in gat. :D
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Cristi pe 08 Feb 2015, 15:14

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2015, 19:15

Inraiti nu gluma,baietii opereaza in stil mafiot. Oare de pe unde au invatat tehnicile? :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Combaterea braconajului

Mesajde aghiuta pe 09 Feb 2015, 03:20

Cum o fi, cum n-o fi,mie remaraca asta mi-a placut cel mai tare:
"niciun posesor legal de armă de vânătoare n-ar fi scos-o din rastel fără acordul obligatoriu al poliţiştilor de la Arme, mai ales înaintea unei vânzări."
Dragii nostri ziaristi.Cum le stiu ei pe toate.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 12 Mai 2015, 22:45

N. Selaru:

"ASOCIAŢII NOI ŞI VÂNĂTORI INDEPENDENŢI

În ziua de 17 aprilie 2015, interpuşii AVPS Călifarul Glina au organizat o vânătoare colectivă, în grup mare, pe fondul cinegetic nr. 25 Brăeşti din judeţul Buzău. Când au parcat maşinile în satul Tulburea, com. Cozieni, se interesau de un urs care umbla prin zonă şi mâncase, chipurile, un miel.
Vânătorii înarmaţi cu carabine şi cu o haită de câini de mistreţi neautorizaţi după ei – proprietatea vânătorului Potârniche Cornel, membru al AJVPS Buzău, fără cotizaţie achitată pe 2014, deci fără asigurare valabilă – au lăsat impresia că vânătoarea organizată este legală, deşi ar fi putut să fi fost eliberată doar pentru un singur vânător.
Fiindcă nu au găsit ursul în zona căutată, grupul de vânători şi gonaci şi-au încercat norocul la limita dintre fondurile Brăeşti şi Colţi, cel din urmă aparţinând AJVPS Buzău.
Paznicul de vânătoare Albu Alexandru, angajat al AJVPS Buzău, i-a surprins însă în punctul „La Bordei”, pe limita dintre cele două fonduri, dar şi în interiorul fondului Colţi, care nu le aparţinea, unde au fost descoperite două tuburi de cartuşe proaspăt trase. Martorii din zonă susţin că au auzit mai mult de 14 focuri de armă, din care cel puţin 7 în standuri, iar câinii şi gonacii se auzeau mânând mistreţii de departe, dinspre centrul fondului Colţi.
La o primă cerere a paznicului Albu Alexandru, organizatorul vânătorii, un anume Doru Minică, cercetat de mai multe ori pentru tentativă sau bănuială de braconaj, nu a putut prezenta decât o autorizaţie incompletă, eliberată pentru vânătoare de vulpi, la care participau însă vânători înarmaţi, în marea lor majoritate, cu carabine, ajutaţi de gonaci şi câini de mistreţi.
Între timp, la locul faptei, au sosit încă doi angajaţi ai AJVPS Buzău, paznicul de vânătoare Guţeniuc Iulian, care a fotografiat autorizaţia şi vânătorii cu carabine, şi secretarul de filială Pană Gheorghe. Apoi au sosit poliţişti din com. Pănătău, din com. Cozieni şi de la IPJ Buzău.
În învălmăşeala produsă, o parte dintre vânători şi gonaci au dispărut. Unul dintre vânători a fost oprit de poliţişti şi identificat tocmai la ieşirea din satul Tulburea, la peste 5 km distanţă. Despre alţii nu se cunosc amănunte, iar fotografiile din aparatul foto al paznicului Guţeniuc Iulian, referitoare la vânători şi autorizaţia incompletă, au fost „întâmplător” şterse. Un tub de cartuş cu glonţ proaspăt tras a fost totuşi recuperat şi a fost reţinut ca probă în acest caz.
Cert este că la locul „vânătorii” au fost găsiţi, ulterior, doi mistreţi împuşcaţi, unul deja jupuit şi unul întreg.
La momentul actual, poliţiştii IPJ Buzău, care au preluat cazul, desfăşoară cercetări profesioniste pentru stabilirea condiţiilor în care a fost organizată vânătoarea şi s-a consumat braconajul. Lucrurile nu sunt foarte simple, cu toate că din mistreţi s-au extras gloanţe deformate, fiindcă vânătorii din zonă, excluşi de la vânătoare din fondul gospodărit de ei de când s-au făcut vânători până de curând, şi de pe terenurile ce le aparţin în proprietate, încep să vorbească despre alte şi alte braconaje, săvârşite anterior de membrii şi invitaţii AVPS Călifarul Glina, printre care senatori, deputaţi, generali etc. Autoturismele de teren IF – 11 – AVP, B – 910 – NUT şi IF – 06 – RFL, dar nu numai, cu care aceştia veneau frecvent în zonă, plecau, după afirmaţiile lor, încărcate cu vânat, cu crotaliile recuperabile, aplicate pe dos. Deocamdată însă, oamenii locului doar vorbesc, fără a se hotărî să-şi susţină şi eventual să probeze ceea ce susţin în faţa poliţiştilor care cercetează braconajul.
Ceea ce trebuie reţinut din prezentarea succintă a acestui caz de braconaj, organizat în ziua de 17 aprilie 2015, în grup mare de vânători, inclusiv cu vânători care nu îndeplineau condiţiile legii, pentru a practica vânătoarea, în prezenţa a doi paznici de vânătoare, cu o haită de câini neautorizaţi, în plină perioadă de fătare a scroafelor şi de gestaţie a căprioarelor, este că respectiva AVPS Călifarul Glina nu merită să gestioneze fonduri cinegetice, iar patronii şi interpuşii acesteia, ca de altfel şi tovarăşii lor participanţi la astfel de vânători, nu trebuie să rămână printre vânătorii onorabili, cărora le afectează grav prestigiul.
Rămâne de văzut însă, cum se vor finaliza cercetările şi dacă „prieteniile” sus-puse, dintre reprezentanţii AVPS Călifarul Glina şi ai unor instituţii locale şi centrale, printre care ITRSV Focşani şi MMAP, îi mai poate salva.
N. Şelaru"
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde OVI762 pe 13 Mai 2015, 02:10

In Cozieni,in acelasi judet,la un sfarsit de Gustar al lui 50 se nascu al nostru Neculai.Sa fie doar joss-ul?Sau se supara al nostru ca-i luara pe Martin din luneta?Cam cu hau-miau toata treaba...Zic si io...
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2015, 05:56

Hai sa dau eu detalii, asa cum au fost ele prezentate de semnatar la adunarea generala Bz.
Cineva din sat a auzit bum bum si era in tema ca sezon ioc. Asa ca l-a sunat direct pe boss la bucu (neam ceva, de avea numarul?!). Directorul 1 l-a sunat pe directorul 2, Bz. D2 l-a sunat pe GI, paznicul din zona ce nu raspundea. Apoi l-a sunat pe AS, paznicul din zona vecina, ce e si neam cu D1 si l-a trimis la treaba, ca-i ordin de sus. Din cauza de comunicare, i-a zis sa se duca in alta parte, foarte departe. AS a zis Da, sa traiti, acum plec! si .... ca ma trimiti la dracu-n praznic. Asa ca l-a sunat pe D1 sa ceara detalii. D1 e din zona si, mai mult, tatal lui D1 (Dumnezeu sa-l odihneasca, ca l-am cunoscut), a fost paznic de vanatoare in zona, cand era D1 pubertin. D1 a avut toate informatiile la el, asa ca i-a zis la fix lui AS unde sa se duca. AS era la o gradina cu calul, calare (cati paznici mai fac paza calare?), asa ca nu i-a luat multsa ajunga la aia. Intre timp a aflat si nenea 112 de treaba si povestea e descrisa mai sus. Urs legal nu s-a mai impuscat demult la Cozieni (nici nu stiu daca s-a impuscat vreodata) iar D1 vine o data pe an la mistreti (eu nu am participat dar imi doresc sa vad cu ochiul). Asta stiu, asta zic...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Ghinda pe 13 Mai 2015, 08:27

proprietatea vânătorului Potârniche Cornel, membru al AJVPS Buzău, fără cotizaţie achitată pe 2014, deci fără asigurare valabilă

Citat cu care nu sunt de acord. Eu nu mai platesc de cativa ani si am asigurare valabila in fiecare an.
Iar daca poate sa ii dovedeasca pe aia ar fi parfum.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian S pe 13 Mai 2015, 08:35

Din "povestea" lu D1 si altele care completeaza tabloul (gen articolul din VPR cu Catalin Vrabie) inteleg ca toti care nu sunt membrii vanatori cotizanti la o asociatie si bineinteles afiliata AGVPS sunt .. braconieri :shock: :shock: :shock:
Mai sa fie!!! De unde dracu concluzia asta?
Aaaa... "nu si-a platit cotizatia pe 2014, clar nu are asigurare valabila" :shock: :shock: :shock:
Voi care ati fost sambata in discutii cu nenea asta, nu i-ati explicat ca se poate face asigurare si altfel decat prin institutia "lu dansu".
Si mai stiu o vorba din batrani, pentru cine isi face iluzii - calu' batran nu-l mai inveti la trap. :wink:

Propun ca la viitoarele intalniri (daca or mai fi) sa faca parte si Ghinda. Cred ca el m-ar reprezenta cel mai bine. Si nu glumesc deloc.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Ghinda pe 13 Mai 2015, 08:40

Sau Adrian: Craca batrana nu se mai indoaie!
Pot participa, doar daca agreaza baietii.
Si daca craca batrana se indoaie, salt sapca. Oricum initiativa, de ambele parti este mai mult decat laudabila. Politica pasilor marunti face bine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian S pe 13 Mai 2015, 08:42

Si culmea nu ne-am vorbit dinainte... am scris in acelasi timp. :wink:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde biriuck pe 13 Mai 2015, 09:11

Ghinda scrie:proprietatea vânătorului Potârniche Cornel, membru al AJVPS Buzău, fără cotizaţie achitată pe 2014, deci fără asigurare valabilă


Citatul acesta nu cred ca este sustinut de vreun forumist. Derapajul acesta provenit din mentalitate nu trebuie sa scuze in vreun fel contextul in care se aflau cei acuzati.
Pasi marunti si reconciliere pe subiectele de interes comun, cam asta cred ca trebuie urmarit...
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde laurul pe 13 Mai 2015, 09:48

biriuck scrie:Pasi marunti si reconciliere pe subiectele de interes comun, cam asta cred ca trebuie urmarit...

A M I N ! ! !
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3080
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Ghinda pe 13 Mai 2015, 10:06

A mai mare dreptate ai Biriuck! Dar trebuie sesizate, sa nu se strecoare tiptil in mentalitatea celor care vor veni.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7710
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde adigeo pe 13 Mai 2015, 11:22

Ghinda scrie: Craca batrana nu se mai indoaie!
Pot participa, doar daca agreaza baietii.

Si "calul batran nu invata buestru" cum mai zicea un "coleg",,,, mai oameni buni , va rog sa-l intrebati pe marele vanator al tarii care sunt " cainii de mistret autorizati " si care nu . Si daca se pot si unde anume, autoriza .
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 13 Mai 2015, 16:43

adigeo scrie:
Ghinda scrie: Craca batrana nu se mai indoaie!
Pot participa, doar daca agreaza baietii.

Si "calul batran nu invata buestru" cum mai zicea un "coleg",,,, mai oameni buni , va rog sa-l intrebati pe marele vanator al tarii care sunt " cainii de mistret autorizati " si care nu . Si daca se pot si unde anume, autoriza .


Bine punctat! Am vorbit si de asta. Se incearca niste treburi. Rabdare.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde adigeo pe 14 Mai 2015, 09:05

Ce e bine punctat : calu', craca sau autorizarea cainilor ?
Dresajul tarziu al bidiviului sau flexibilitatea cracii , sau a coardei , batrane din discutie pot fi exceptia care confirma regula . Desi eu nu cred . Dar ce cred eu nu e important decat pt mine .Da' asta cu autorizarea cainilor chiar nu o cred realizabila. Doar nu v-o fi trecut prin cap practicarea vanatorii cu caini de rasa , sau metisi, care sa aiba probe de lucru ? Sau carnete de sanatate la zi ? Sau va credeti in vreo tara cu "apa calda " ? Adica cu d-aia de sufla-n corn si la inceputul si la sfarsitul vanatorii , si-s toti imbracati in verde sau brun.
adigeo
Veteran
 
Mesaje: 349
Membru din: 14 Noi 2008, 13:55

Re: LEGE NR.407 A VANATORII SI A PROTECTIEI FONDULUI CINEGETIC

Mesajde cybelle pe 14 Mai 2015, 12:18

OVI762 scrie:In Cozieni,in acelasi judet,la un sfarsit de Gustar al lui 50 se nascu al nostru Neculai.Sa fie doar joss-ul?Sau se supara al nostru ca-i luara pe Martin din luneta?Cam cu hau-miau toata treaba...Zic si io...


Nici nu iti imaginezi cata dreptate ai !
Vand carti de gramatica. E ieftine...
Avatar utilizator
cybelle
Veteran
 
Mesaje: 1577
Membru din: 24 Mar 2007, 16:05
Locaţie: Magurele

Re: Combaterea braconajului

Mesajde CornelP pe 20 Mai 2015, 13:53

1. Acum indeplinesc conditiile legii, domnule N. Selaru?

Chitanta 2014.jpg

2. Poate spune cineva cum arata autorizatia unui caine de vanatoare? Are cineva un astfel de document? Daca exista, cat este taxa de autorizare? Se plateste in lei... sau euro?
3. In legatura cu afirmatiile domnului D1, acestea nu au nici un fel de sustinere, din punctul meu de vedere. Asa-zisul braconaj a fost o actiune de combatere, perfect legala. Mai mult decat atat, ea a fost "vizata" de organele de politie, precum si de catre reprezentantii trimisi de AJVPS - paznicul de vanatoare AS si secretarul filialei Patarlagele, PG.
Procesul verbal incheiat de organele de politie (AEST) cuprinde si afirmatiile celor 2 reprezentanti ai AJVPS cu privire la cele intamplate, acestia sustinand ca nu exista nici o fapta ilegala si ca au fost pusi pe drumuri degeaba.
Pentru ca exista o ancheta in curs, ma opresc aici!!!
Un lucru insa este foarte clar: interesul domnilor D1 si D2 de a obtine "dreptul legal de a vana din curte"...
CornelP
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2015, 13:29

Re: Combaterea braconajului

Mesajde CornelP pe 20 Mai 2015, 14:17

CornelP scrie:1. Acum indeplinesc conditiile legii, domnule N. Selaru?

Imagine

2. Poate spune cineva cum arata autorizatia unui caine de vanatoare? Are cineva un astfel de document? Daca exista, cat este taxa de autorizare? Se plateste in lei... sau euro?
3. In legatura cu afirmatiile domnului D1, acestea nu au nici un fel de sustinere, din punctul meu de vedere. Asa-zisul braconaj a fost o actiune de combatere, perfect legala. Mai mult decat atat, ea a fost "vizata" de organele de politie, precum si de catre reprezentantii trimisi de AJVPS - paznicul de vanatoare AS si secretarul filialei Patarlagele, PG.
Procesul verbal incheiat de organele de politie (AEST) cuprinde si afirmatiile celor 2 reprezentanti ai AJVPS cu privire la cele intamplate, acestia sustinand ca nu exista nici o fapta ilegala si ca au fost pusi pe drumuri degeaba.
Pentru ca exista o ancheta in curs, ma opresc aici!!!
Un lucru insa este foarte clar: interesul domnilor D1 si D2 de a obtine "dreptul legal de a vana din curte"...
CornelP
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2015, 13:29

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian S pe 20 Mai 2015, 18:13

Se pare ca tovarasu Selaru, cel putin in privinta cotizatiei, a facut o acuzatie nefondata.
Oare ce credibilitate poate avea (asta-i deja pleonasm :wink: ), daca o simpla chitanta emisa din "ograda" dumnealui, nu a putut-o verifica, dar in acelasi timp a facut acuze nefondate?
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 07:13

adigeo scrie:.Da' asta cu autorizarea cainilor chiar nu o cred realizabila. Doar nu v-o fi trecut prin cap practicarea vanatorii cu caini de rasa , sau metisi, care sa aiba probe de lucru ? Sau carnete de sanatate la zi ?


Sa stii ca s-a discutat serios si de asta. Cu oameni competenti beton. Nu e deloc simplu, detaliile tehnice si interesele din spate fac ca realizarea sa nu fie usoara dar s-au creionat niste solutii. Eu sunt curios daca cei implicati vor avea vointa de a realiza ceea ce si-au propus. Ar fi parcursa o etapa importanta spre normalizare si o lovitura de imagine ce ar arata ca suntem iubitori de animale si ca avem o grija deosebita fata de cainii nostri.
Ideile nu-mi apartin, eu nu am facut altceva decat sa discut cu cei ce au avut incredere si mi le-au prezentat si sa reusesc sa-i aduc la discutii directe. Nu dau nume deoarece cei implicati doresc asta, nedorind de a intra in conflicte si nefiind interesati de "medalii". Le sustin demersul.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 11:45

@CornelP, pentru ca am fost cel care a primit si postat "sesizarea", consider ca postarea probelor si aici este binevenita. Chiar as dori ca la finalul anchetei, partea vinovata de fapta sau acuza nefondata sa isi prezinte macar scuze sau explicatii. Si asta tot aici, la subiect.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 12:04

Adrian S scrie:Se pare ca tovarasu Selaru, cel putin in privinta cotizatiei, a facut o acuzatie nefondata.
Oare ce credibilitate poate avea (asta-i deja pleonasm :wink: ), daca o simpla chitanta emisa din "ograda" dumnealui, nu a putut-o verifica, dar in acelasi timp a facut acuze nefondate?


Adi, am un comentariu. Chitantele emise de asociatiile afiliate nu au nici o treaba cu AGVPS-ul. Ca trebuia sa verifice bine inainte de a acuza e una, dar n-as vrea sa se inteleaga din afirmatia ta ca afiliatii sunt subordordonati AG-ului. De fapt e pe dos: ei platesc cotizatie pentru a fi reprezentati, ei trimit oameni in consiliul AG-ului, ei ar trebui sa decida ce trebuie sa faca executivul AGVPS. Numai ca in general nici ei nu isi respecta interesele si au ramas pe vechi, cum ca de la Bucuresti se da ora exacta.
La acuze, fac eu o mica lamurire. @CornelP are cotizatia platita pe 2014. Asta ii ofera o asigurare valabila pana pe 15 mai 2015. Fara a plati prima transa din cotizatia pe 2015, nu ar avea dreptul sa participe la vanatorile organizate de asociatia respectiva, dupa 31 martie 2015. Scriu pentru ca asta reprezinta o alta anomalie birocratica care te face sa te certi cu oamenii ce se prezinta la combatere si pe care nu ii poti trece in autorizatie pentru ca nu au platit prima transa dar care au asigurare valabila (caz real). Poate ca acest topic va contribui la reglarea problemei. CornelP am inteles ca a participat la o vanatoare pe alt fond decat cel al AGVPS, asa ca nu e cazul discutiei despre cotizatie decat ca parte rezultativa a asigurarii, lucru ce a fost discutat.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde the_mav pe 21 Mai 2015, 12:09

unele aJv-uri au renuntat la a mai baga cu forta in taxa si asigurarea de accidente, evident dealtfel din moment ce se liberalizeaza si aceasta piata si poate fi facuta aceasta asigurare precum un RCA/CASCO/etc.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Combaterea braconajului

Mesajde laurul pe 21 Mai 2015, 12:18

Toata idiotenia pleaca de la faptul ca, cotizatia este considerata a fi platita pe un an calendaristic si nu pe un sezon de vanatoare 201X- 201X+1
Asigurarea si planurile de recolta sunt pe sezon.... cotizatia pe calendaristic.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3080
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Combaterea braconajului

Mesajde Adrian S pe 21 Mai 2015, 13:12

tehărău scrie:Adi, am un comentariu. Chitantele emise de asociatiile afiliate nu au nici o treaba cu AGVPS-ul. Ca trebuia sa verifice bine inainte de a acuza e una, dar n-as vrea sa se inteleaga din afirmatia ta ca afiliatii sunt subordordonati AG-ului.


Stii foarte bine ce vreau sa zic si stiu foarte bine ce vrei sa zici sau mai bine zis unde vrei sa "bati" :wink: . De ce ma iei "ca la Ploiesti"? :wink:
Una e asociatie afiliata si alta AJVS, chiar daca din punct de vedere juridic sunt pe acelasi palier. Una e asociatia lui Catalin Vrabie (sa presupunem ca ar fi afiliata la AGVPS, nu stiu daca e sau nu - bine ar fi sa nu fie - mi-a venit prima in mine pentru usurinta rationamentului :wink: ) si alta AJVPS Buzau.
Ce s-o mai lungim, omu' inainte de a fi facut afirmatia, trebuia sa se documenteze, dupa care.. sa vorbeasca.
Si subliniez inca o data, documentarea se facea in curtea domniei sale.

PS. Daca nici acum nu sesizezi diferenta inseamna ca tii cu ursu. :evil: Nu te voi banui niciodata de neintelegerea situatiei. :oops:
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 14:33

Adica tin cu ursu... :lol:

Nu-i asa, ba chiar cred ca tu ai afinitati la ursuleti :wink: :mrgreen: '(asta ca sa vezi cum e!)

Nu mai citi printre randuri si ia textual ceea ce am scris.

Iar ca sa spun cinstit cum gandesc, o sa scriu ce am auzit inca de copil si ce cred ca are cu adevarat valoare cand vorbim de vanatoare:

"In vanatoare, eu il pup in cur pe ala cinstitu'! " ziceau mosnegii. Si toti tineau nadragii pe ei. Daca era dupa mine, topicul asta exista numai ca si discutie intre patru ochi. Restul e can-can.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Combaterea braconajului

Mesajde tehărău pe 21 Mai 2015, 14:58

laurul scrie:Toata idiotenia pleaca de la faptul ca, cotizatia este considerata a fi platita pe un an calendaristic si nu pe un sezon de vanatoare 201X- 201X+1
Asigurarea si planurile de recolta sunt pe sezon.... cotizatia pe calendaristic.


Eu asta am zis.

<em>the_mav</em> scrie:unele aJv-uri au renuntat la a mai baga cu forta in taxa si asigurarea de accidente, evident dealtfel din moment ce se liberalizeaza si aceasta piata si poate fi facuta aceasta asigurare precum un RCA/CASCO/etc.


Si asta e parte a rezolvarii. Mai sunt si altele. Daca vorbim punctual, cei ce trag cu ochiul pe aici pot gasi si alte rezolvari. Sau le putem propune noi. Mav, cum se numeste asta, ca tu ai si scoala? Centrarea pe actiune, sau cam asa ceva...
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Etica si legi nescrise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate