Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 03 Mai 2024, 07:19

Info sistem de supraveghere

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Info sistem de supraveghere

Mesajde Gaidos pe 04 Sep 2016, 14:19

Va salut domnilor. Deschid acest topic in speranta ca voi afla mai multe informatii referitoare la sistemele de supraveghere, acele camere care se ataseaza pe copaci. Ar fi bine-venite cateva opinii de la cei care le folosesc si sunt familiarizati cu asa ceva. Se stie ca au dat rezultate in cazul celor din Caras-Poiana Marului, fapt care probabil in mod cert le-a pus intr-o lumina buna. Poate suna ciudat pentru unii dar sunt tentat si interesat sa folosesc asemenea sistem pentru supravegherea unei livezi cu suprafata de 1 ha. Spun ciudat in sensul in care ele sunt des folosite la padure. Se ridica la performanta celor pe care le vedem montate peste tot prin magazine,banci etc. ? Merita efortul financiar sau sunt mai mult o fita?
9mm-12/76-222 Rem-30.06
Gaidos
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 23 Ian 2016, 15:10

Re: Info sistem de supraveghere

Mesajde proteam pe 12 Sep 2016, 14:17

Salut
Eu am folosit trei tipuri de camere de supraveghere cu IR.
1. rusesc, cumparat de pe un site din Rom. De c...t. A costat vreo 700-800 lei, nu face nici cat bateriile din el. Vede noaptea, cand vede, la 3-5 m .
2. AMG germane (sitele www.amg-alarmtechnik.de). Bunisoare, pe la 1500 lei. Bat la 10-15 m, au SIM pt tramsmisie de poze, filmeaza si/sau fotografiaza. Merg baterii NiMg care sunt scumpe. Ursii au o placere deosebita sa le molfaie, personal cred ca-i deranjeaza lumina IR. Oricum, desi este molfaita de 3 sau 4 ursi, camera inca functioneaza.
3. RECONYX - cea mai buna. Variantele PROFESIONALE au IR nedetectabil (www.reconyx.com) Eu am RECONYX PC 900 Hyperfile Professional Convert Camera Trap. Face toti banii si nu sunt putini. O folosesc de 3 ani si merge si in soare si in viscol. Nici un animal sau om nu a dat semne ca a vazut IR. Bate la 20-30m, adica la 20 m vezi daca are camasa sau tricou individul. Daca ai vreun prieten prin state te poate ajuta sa scapi de celelalte taxe. Face doar fotografii, dar daca setezi 1s intre poze sunt apropape ca o filmare.
Decat sa dai banii pe niste prostii, mai bine inti cumperi una-doua bune si le muti in diverse locatii. Merita sa vezi fetele istetilor cand le arati a doua zi pozele. Sa stii ca frica pazeste pepenii!
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 91
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: Info sistem de supraveghere

Mesajde Gaidos pe 21 Sep 2016, 07:25

Salut Proteam, foarte faine 'jucariile' pe care le ai, si banii sunt frumosi dar vorba aia, dai un ban dar stai in fata. Multumesc mult pentru sugestii, inca mai caut si studiez problema.
9mm-12/76-222 Rem-30.06
Gaidos
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 23 Ian 2016, 15:10

Re: Info sistem de supraveghere

Mesajde ventura pe 21 Sep 2016, 10:39

Cred ca merita.
Petrica Florian avea asa ceva de vanzare la preturi bunicele.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Re: Info sistem de supraveghere

Mesajde Gaidos pe 21 Sep 2016, 10:59

Da asa este, am luat legatura cu domnul Petrica si are o gama destul de variata de produse. Probabil ca-i voi face o vizita.
9mm-12/76-222 Rem-30.06
Gaidos
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 23 Ian 2016, 15:10


Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori

Publicitate