Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 15 Mai 2024, 05:34

Cutitul de vanatoare

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde blackcrotal pe 25 Mar 2016, 18:40

popaliviu scrie:Razvan multumesc pentru aprecieri in primul rand, si in al doilea rand ma bucur sa aflu ca si tu iti ascuti cutitele cu piatra cu apa :) Eu am un set Lansky de pietre cu care imi ascut cutitele de mai sus, iar pentru cutitele de la munca folosesc piatra de granulatie 400/2000 cu care am rezultate foarte bune chiar daca nu sunt profesionist. Am aici o poza cu cutitele de la munca si cu piatra de la acelasi producator. Sanatate, respect si numai bine! :)

Salut Popa Liviu,
In general lamele care se respecta au nevoie sa fie " mangaiate " nu "siluite". Asta inseamna ca lamele din oteluri inalt aliate care au fost forjate capata prin tratament termic numit cementuire un strat foarte subtire de ordinul micronilor deosebit de dur . La prima ascutire care se face pe masini de rectificat acest strat capata un ascutis deosebit numit "ata" lamei.
In timpul folosirii cutitului aceasta "ata" se turteste, se indoaie pe o parte sau alta a lamei.
Daca fortezi ascutitul cutitului vei rupe "ata " si este pacat ca alta nu vei mai putea obtine.
In schimb daca "mangai" lama cutitului pe o piatra de apa sau chiar de ulei, ata se indreapta si cutitul v-a fi la fel de ascutit ca in prima zi.
Se intelege insa ca daca lama respectiva este folosita "industrial" la un moment dat tot indoindu-se si indreptandu-se ata , aceasta v-a ceda si se v-a rupe ( nimic nu este vesnic) dar purtandu-ne cu o lama cu grije putem sa-i facem o viata foarte lunga.
Siguri ca exista si lame cu o viata deosebit de lunga asa cum sunt lamele din otel de Damasc si lamele katanelor japoneze, dar acolo este vorba de cu totul altceva despre care daca vei dori putem sa stam de vorba in privat ca sa nu deranjam forumul prin mesaje off topic.
Respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde soimu` pe 26 Mar 2016, 00:08

blackcrotal scrie:"oteluri inalt aliate care au fost forjate capata prin tratament termic numit cementuire"....."nu atat de lunga asa cum sunt lamele din otel de Damasc si lamele katanelor japoneze"

"Siguri ca exista si lame cu o viata deosebit de lunga asa cum sunt lamele din otel de Damasc si lamele katanelor japoneze, dar acolo este vorba de cu totul altceva"

OAU
rar asa chestii spuse toate deodata...incat sa ma simt obligat sa raspund
Cementarea, pe scurt, este imbogatirea stratului de suprafata cu carbon, se realizeaza prin mentinerea otelului (sau a fierului) la temperatura de austernizare in strat de carbon.... adica in jar de carbune. La otelurile aliate este inutil, de acea se numesc inalt aliate pentru ca au mult spre foarte mult carbon in compozitie...din turnare. Procedeul se foloseste la otelurile carbon simple sau oteluirile SLAB aliate, pentru piese mari supuse uzurii de suprafata, exemplu ax pentru rulmenti sau lagare, unde doar suprafata este solicitata la frecare dar in rest nu este necesar un otel inalt aliat... pentru a nu se cali piesa la duritati mari si a nu avea riscuri inutile de a crapa la vibratii.
Aceasta cementare IN CAZUL UNEI LAME, este INUTILA, intrucat la prima ascutire micronii aia...nu mai exista, iar o lama nu este facuta sa fie folosita neascutita sau ascutita o singura data. In cazuri exceptionale se foloseste balenizarea... dar aia este CU TOTUL alta discutie si alte proceduri, care nu are sens sa le dezbatem aici.
Damascul...INDIFERENT CINE LA FACUT SI CUM, nu este magic, nu este dincolo de fizica, are proprietatile EXACT a otelului din care este facut. Nici mai mult nici mai ;putin. Un damasc facut din caroserie de masina ( cum sunt cele facute in Pakistan) o sa fie tot table ordinare, un damasc facut din otel de arc si nickel (pentru contrast) va avea EXACT SI IDENTIC calitatile otelului carbon, idem daca e din otel de rulment sau alt otel. Cel mai bun otel de damasc acum este Damasteel, facut de firma suedeza cu acelasi nume, din pulbere metalurgica RWL34 si are EXACT aceleeasi calitati ca si pulberea metalurgica RWL34. Nici un mister. Este o legenda, care ar fi trebuit sa moara de vreao 200 ani, dar se pare ca la unii le place sa o creada in continuare, dar legenda a plecat de la un fapt simplu, otelul de damasc original era un otel cu mult mai mult carbon decat fierul folosit in aceeasi perioada in armele ieftine.... inbogatire cu carbon efectuata prin CEMENTARE REPETATA DE FOARTE MULTE ORI, ALETERNATA CU IMPACHETARI SUCCESIVE, prin care se incerca impingerea straturilor cementate in toata masa otelului si cat mai uniform. Din clipa in care sa putut face otelul industrial, acesta a fost superior oricarui otel damasc traditional.... mai putin la aspect!!!
Katana... nici un secret, doar legende, este o lama deosebit de atent construita si din otel cu duritate mai mare decat a lamelor europene, specializata pe taiere, cu avantaje si multiple dezavantaje a otelului carbon dus la duritati foarte mari. O alta metoda de a incerca sa se faca lame din otel foarte prost si din care LA VREMEA LOR sa scos tot ce sa putut, din nou, depasite rau de tot de un banal otel 1095 (otel carbon cu 0,95% carbon, foarte ieftin si usor de gasit astazi). Deci, daca privim eficienta si performantele reale, vedem ca nu se potrivesc deloc cu legendele ... oricat de mult dorim sa fie altfel.
In ce priveste cmpararea ca si pret a unui cutit cu alt cutit... ca la orice marfa trebuie sa avem in minte ca bun si ieftinu nu exista, iar a compara un produs "made in china" cu un HM ... ei bine, trebuie sa fi tare rauvoitor si lipsit de respect pentru colegii care fac ceva unicat si de o calitate peste cea de serie de aiurea, pe care omul a pus mana doar cand la scos din cutie sa il puna pe raft.
O seara frumoasa !
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde UlissePro pe 26 Mar 2016, 01:37

Cateva modele constructive de Katane:
Imagine
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 14:25

Foarte foarte bie punctate toate aspectele de catre Soimu.

Din afirmatiile userului Blackcrotal, pe langa imperfectiunile neadevarurile pe care le-a lamurit Cristi cu profesionalism, nu pot sa nu remarc cateva alte lucruri, pe care banuiesc ca blackcrotal le-a preluat tot la nivel de legenda, din auzite, sau in cel mai fericit caz nu a avut ocazia de a le aprofunda pana acum.Asta nu e o problema, doar ca in situatia de fata aceste cunostinte de baza eronate, sunt baza afirmatiilor de blamare a tuturor produselor HM in privinta cutitelor, iar asta este deja o problema.

In primul rand m-a frapat modul cum a facut precizari despre acea "ata" de pe taisul lamelor, care odata disparuta sau alterata nu mai poate fi reobtinuta niciodata, afirmatie total gresita : - acea ata apare de fiecare data cand ascutim cutitul cu prima piatra (cea mai grosiera) din cele pe care dorim a le folosi la ascutitul lamei respective.De regula ascutitm doar cu prima piatra, apoi, dupa ce apare "ata", celelalte care urmeaza au doar rolul de a finisa taisul, momentul schimbarii pietrei la alta cu granulatie mai fina fiind atunci cand s-au slefuit si disparut urmele pietrei anterioare mai grosiere, si se merge pana unde se doreste ca granulatie fina a pietrelor, in functie de tabieturile si obiceiurile userului, a destinatiei lamei, si de ce nu de otelul , unghiul optim al taisului in functie de otel si destinatia preponderenta a folosirii cutitului.Dupa ultima piatra, mai tragem lama pe strob cu piele sau lemn(mesteacan de regula) , tocmai pt a inteparta acea "ata", pt ca atunci taisul este gata. Stropul putem sa il folosim cu pasta de slefuit, de diferite granulatii, de regula ajunge doar pielea.Pt intretinerea taisului putem folosi si multiple stroburi cu paste diferite pe dosul pielii, la final utilizand doar pielea curata.
Revenind la pietre, , afirmatia " otelurile pulberi metalurgice le ascutim usor intai pe pietre de apa apoi pe pietre de ulei", este complet eronata.Se pot folosi orice fel de pietre, unele care merg cu apa, altele cu ulei, ceea ce conteaza este succesiunea crescatoare a granulatiilor.Si pietrele sunt de multe feluri, otelurile performante nu prea pot fi ascutite pana la final cu pietrele din vechile generatii cu oxid de aluminiu, pentru asta este nevoie de pietre ceramice si diamantate.Asta este alt subiect.

Insa, pentru a nu induce in eroare cu privire la "ata" de pe tais, contrar celor afirmate de mine mai sus, exista si situatii cand e bine sa existe un tais care seamana cu acea ata, dar este de fapt un tais finisat mai grosier, ceea ce inseamna ca nu se merge pana la granulatii fine ale pietrelor, ci se opreste la granulatii de F400-800 sau mai rar 1000, insa asta nu se intampla la otelurile performante de genul pulberilor metalurgice, ci din contra, la otelurile mai moi, care nu au o retentie a taisului desavarsita, iar acest "microfierastrau" ce ramane pe tais dupa ascutit si stropuit duce la o eficienta buna in timpul utilizarii indeosebi la alimente, carne-vegetale, etc., si aceasta poate fi reprodusa la fiecare ascutire.

A aduce afirmatii cum ca toate cutitele HM sunt rele si nu se ridica la calitatea celor care sunt facute de serie, cu tehnologii automatizate si tot felul de masini, zic eu ca este in primul rand rauvoitoare, si nu bazata pe realitati si experiente personale VASTE. Poate userul blackcrotal a avut parte de una sau mai multe cutite HM de calitate indoielnica si cutite de "fabrica" numai bune toate, si astfel si-a format aceasta convingere, insa pot sa-i garantez ca exista cutite HM, facute cu migala si dedicatie, garantie pe viata smd, care se ridica cel putin la nivelul celor de serie.

Trebuie lamurit insa si ce e HM si ce e "de fabrica".Exista multe minifabrici care produc sute de cutite pe luna, dar in realitate sunt tot HM, pt ca sunt facute manual de angajati. Cred totusi ca un produs,, caruia i se dedice de zeci de ori mai mult timp pt operatiile facute, manual, mecanic, chimic, cum or fi, nu ar cum sa nu fi de calitate.

Concluzia mea este urmatoarea, unora le plac mai mult cutitele de serie, altora cele HM, e o tara libera, degustibus non discutandum, exista foarte multe produse de foarte buna calitate din ambele categorii, cum sunt si marfuri de cacao in ambele situatii, insa afirmatia corecta a userului blackcrotal ar fi fost daca scria "mie imi plac mai mult alea decat celelalte", si nu "alea sunt mai bune decat celelalte", pt ca la ce cunostinte a dat dovata ca are, nu are baza de judecata pt asta, fara suparare.anu se cuvine a critica munca cuiva in necunostinta de cauza, pana nu a luat in mana produsul respectic si sa se convinga de calitatea sau lipsa lui de calitate, indiferent ca de produs de serie sau unicat, HM sau de fabrica.

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 14:44

Tastatura mea de cacat sare cursorul unde vrea in timpul scrisului, uneori nu-mi dau seama si postez fara sa recitesc tot(suna telefonul in draci), imi cer scuze deci.


Am facut anul asta cateva teci, cutitele vor veni si ele mai tarziu, cu unele noutati in materie de oteluri. :D



Deci, piele de 4-5 mm.
Cutitele sunt facute de Ironzol

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine



Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 14:48

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 14:49

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 14:51

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 15:06

Am uitat sa ma laud cu bolovanii mei cei noi, au venit de ceva vreme si celelalte doua din noua gama pietrelor ceramice Hajdu HCK de F 1000 si 2000, langa cel avut mai devreme de la prima aparitiede F 1200.
Asa arsenalul de pietre HCK e intreaga pe langa cele HCA si HCB in F180-280-400-600-1000-1200-1500(Hard si Soft)
Multumesc Catalin Sorescu-

Adevarata delectare sa tragi lamele pe ele.Pietre mari si de nadejde :D

Imagine

Imagine

Imagine

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde laurul pe 26 Mar 2016, 15:37

@ Cristi Soimosan
@Iuliu Balogh Baci
...va felicit pentru rabdarea de care dati dovada in explicarea si demontarea aprecierilor eronate exprimate de un profan.
@ blackcrotal.
...sper sa nu apuc ziua in care ii veti da lectii de balistica lui @violiv sau de taxidermie lui @milo halasi.
Un lucru o sa va rog sa retineti: pretul cutitelor mult laudate de dvs este mult sub pretul unui cutit HM autohton pentru simplul motiv ca si performantele sunt mult inferioare.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde blackcrotal pe 26 Mar 2016, 18:48

Buna ziua domnulte Soimu si respect pentru creatile dvs . Sigur ca fiecare om are dreptul la parerile lui si discutand foarte posibil sa ajungem la final la concluzia corecta .

soimu` scrie:OAU

La otelurile aliate este inutil, de acea se numesc inalt aliate pentru ca au mult spre foarte mult carbon in compozitie...din turnare. Procedeul se foloseste la otelurile carbon simple sau oteluirile SLAB aliate, pentru piese mari supuse uzurii de suprafata, exemplu ax pentru rulmenti sau lagare, unde doar suprafata este solicitata la frecare dar in rest nu este necesar un otel inalt aliat... pentru a nu se cali piesa la duritati mari si a nu avea riscuri inutile de a crapa la vibratii.
Aceasta cementare IN CAZUL UNEI LAME, este INUTILA, intrucat la prima ascutire micronii aia...nu mai exista, iar o lama nu este facuta sa fie folosita neascutita sau ascutita o singura data.

Eu cand vorbesc de oteluri inalt aliate ma refer de otelurile care au in compozitia lor si elemente rare de gemul Wolfram ( sau tungstem cum i se mai spune ), Crom , Vanadiu, Molibden etc. obtinandu-se astfel aliaje deosebite.
Aceste aliaje sunt folosite pt obtinerea de piese din otel care trebuie sa se comporte intrun anume fel in situatii deosebit critice ( temperaturi si presiuni foarte mari , socuri mecanice extreme, medii deosebit de corosive)
Un asemenea aliaj se foloseste la palete de turbine ( de avion sau pt dotarea centralelor electrice ) spre exemplu. Am un asemenea cutit facut in urma cu aproximativ 28-29 ani care a fost ascutit o singura data si de atunci numai o data pe an ii indrept ata pe piatra de ulei . il folosesc la taiatul si transatul porcului si daca discutam de o medie de 2 porci pe an se aduna ceva .
Pentru ca sa nu incarc prea mult acest topic nu am sa reiau expunerea dvs ref la otelul de Damasc si la Katanele japoneze in schimb am sa va relatez ce stiu eu din surse documentate si autorizate .
Conform documentelor, primele Katane au fost produse in ateliere renumite la inceputul secolului IV-lea si a durat pana in secolul XVIII-lea, mai precis anul anul 1876 cand a fost interzisa purtarea sabiilor pe strada Tipul de Katane au purtat diferite denumiri dupa provincia unde au fost manufacturate.
Au mai fost :
- traditia Yamashiro
- traditia Sagami
- traditia Bizen
- traditia Yamato
- traditia Mino

modul in care le-am enumerat eu nu inseamna ca aceasta a fost inshiruirea cronologica .
Important este ca procesul de construire a acestor lame este aproximativ

Otelul de Katana este obtinut prin combinarea termo-mecanica a doua feluri diferite de otel avand insa o radacina comuna.
Ca si principiu de baza o parte din otelul obtinut din minereul de fier este inrosit pe foc pana la o anumita temperatura care temperatura nu este determinata cu termomentru care la acea vreme NU exista ci functie de culoarea otelului privit noaptea fara nici o sursa de lumina in apropiere. O data ajuns la culoarea ( temperatura potrivita este batut cu ciocanul lingoul de otel pana isi dubleaza lungimea . Apoi forma nou obtinuta este indoita in doua suprapunand cele doua parti una peste alta, si este introdus in cuptor pana ajunge din nou la culoarea ( temperatura potrivita si iarasi este luat la batut cu ciocanul .
Acest ciclu este reluat de foarte multe ori . De cate ori ? Nu stiu. nu stiu pentru ca fiecare maistru care a construit in timp sabii ( katane) celebre a avut propriile retete secrete care au fost transmide numai in interiorul familiei de la tata la fiu. Dar din cate am auzit este vorba de luni daca nu cumva chiar 1 an pentru realizarea lamei perfecte.
in timpul acestor sedinte se intampla cu materialul 2 lucruri :
1. Prin baterea celor 2 parti inrosite la foc, una peste alta ele se "sudeaza" si repetanduse aceasta operatie de multe ori vor fi la un moment dat o fultime de " foi de otel" sudate care vor avea flezibilitate extraordinara si tarie in acelasi timp foarte mare . Taria se obtine datorita unor schimbari in structura otelului la nivel molecular prin apropierea moleculelor intre ele datorita atat ciclului de incalzire cat si de forjare la cald.
2.In acelasi timp prin aceste "sedinte" repetare se schimba si compozitie chimica a materialului prin adaugarea de carbon in compozitia otelului.
Dupa ce sa incheiat aceasta operatie mai are loc o ultima indoire a otelului in doua si intre doua bucati de otel se introduce o alta bucata de otel care a fost obtinuta tot din minereu de fier dar care nu a avut parte de tratamentul primei bucati de otel. O noua sedinta de adus fierul la temperatura de "sudare"si apoi bine cunoscuta deja partida de luat la ciocane.
Acum avem in sfarsit lama care dupa inca cateva luni se v-a transforma in Katana.
Acum urmeaza modelarea lamei de Katana fiind inrosita si primind forma traditionala forma care nu a fost aceeasi in perioada de peste 1 mileniu cat s-au construit sabii in Japonie . Practic o data cu schimbarea Traditiei au avut si schimbari ale formei si lungimii sabiilor . Astfel sabiile construite pentru cavaleristi erau mai lungi decat pentru cei care se luptau pe jos .
Deci dupa ce s-a dat forma lamei se incepea ascutirea sabiei care se executa manual folosind pietre speciale de structuri si rugozitati diferite . Prin aceasta ascutire partea din lama care a fost deasupra imbracand "inima" lamei care a fost adaugata la ultima operatie de indoire si apoi de sudare, este inlaturata strict in zona taisului si mai cu seama in zona de 10-12 cm din varful Katanei descoperind inima care este din otel mai tare indestructibil . Nu ma intrebati cum si ce s-a facut cu acea inima de otel din mijlocul lamei ca nu stiu dar conform traditiei aceasta este partea care taie. De fapt acei 10-12 cm din varful Katarei sunt rezervati exclusin taierii pentru ca dupa cum sunt convinsi ca stiti.
Dupa ce prin slefuiri si ascutiri repetate cu instrumente traditionale si numai cu mana ( nu se folosesc nici macar scule de genul tocilei traditionale in Romania) urmeaza calirea
Calirea lamei are loc in mai multe etape deoarece taisul de caleste la temperaturi diferite de restul lamei. pentru a se obtine aceste temperaturi diferite lama este invelita in straturi de argila de grosimi diferite functie de zona lamei. Apoi dupa intarirea argilei lama este incalzita la aproximativ 1100-1200 gr. C si apoi introduse brusc in apa.
Dupa obtinerea formei si ascutisului dorit are loc ultima calire iarasi folosin protectia diverselor zone ale lamei .
Urmeaza operatii de ascutire finala, slefuire, confectionarea manerului, confectionarea tecii, aparatoarea de mana.
Inainte toate aceste operatii erau exacutate de un singur mester si de ucenicii lui. Acum s-au creat "specialitati" de sine statatoare in sensul ca unul obtine in minereu primele graune de fier . altul formeaza lama, alt mester face teaca etc. etc.

Referitor la otelul de Damasc pot sa va spun ca nu exista otel de Damasc obtinut din otel de camasa de rulment sau din carcase de masini pakistaneze . Otelul de Damasc este acel otel care apare pe lamele sabiilor de Damasc si ori cat de rauvoitor doreste cineva sa fie nu poate sa improaste cu noroi istoria acelor lame . Nu ma apuc acum sa tin lectii despre acel otel a carui compozitie dupa cate stiu eu nu a fost stabilita inca . Dar haloul care se vede pe lamele katanelor , halou aparuta datorita folosirii de oteluri cu componente diferite care au fost supuse la tratamente termice diferite se vede la fel si pe lamele originale de damasc.
refritor la lamele suedeze, este stiut ca otelurile obtinute in peninsula scandinava sunt deosebite dar otelul de Damasc a fost obtinut in urma cu aproximativ 1000 ani in zona orasului Damasc . Acela este otelul de damasc original . Daca suedezii au obtinut si ei un otel asemanator cu otelul de Damasc acela este o copie. Sunt convins insa ca daca ati intreba un suedez ce otel este acela ar fi primul care ar spune ca este o copie dupa otelul de Damasc original.
La fel si tehnica construirii Katanelor a fost importata de chinezi si de brazilieni care au inundat piata cu katane facute in diverse fabrici si folosind tehnici mecanizate . Dar acelea sunt tot copii.
A si sa nu uit, o Katana facuta in China sau Brazilia se vinde cu pret de maxim 5.000 USD pe cand o katana facuta in zilele noastre in Japonia se vinde cu preturi de la 10.000 USD in sus ajungand la cateva zeci de mii de USD.
In schimb toate vechile Katanele apartinand epocilor trecute indiferent ca apartin proprietatii private sau se aflta in muzee nu se vand sau mai corect nu se cumpara pentru ca absolut toate sunt catalogate si inregistrate si este interzisa scoaterea lor din Japonia.

Domnule Soimu, Domnule Zen sa fim bine inteles eu nu am spus ca lamele HM sunt proaste ci am spus ca nu inteleg diferentele enorme de pret intre un cutit Soliger sa spunem si unul HM.
De asemenea nu m-am referit la cutitele pe care inteleg ca le produce-ti dvs pentru ca nu le cunosc, nu am avut un cutit de-al dvs in mana si asa ca nu ma pot pronunta .
Da mie mi-ar place sa am o Katana HM, da mi-ar place sa am o sabie de damasc care de asemenea presupun ca era tot productie HM.

@ zenaldiak am apus ca stratul care tine ascutisul lamei este de ordinul micronilor si o data reascutiri acestuia se indeparteaza acest strat si se v-a ajunge la stratul mai slab de otel si ma refeream la otelurile tratate termic.
@ laur stai linistit, sunt multi maistri pe acest forum in fata carora mi-am scos si-mi scot palaria si pe care-i respect . De fapt eu respect pe toti aceia care respecta regulile jocului care spun ca:
"Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie" deci respect parerea altor oameni si am dreptul la propria parere .
In schimb tu sti regula chibitilor ? :)
respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde laurul pe 26 Mar 2016, 21:16

Valeleu... ~x(
Ne iertati ca am indraznit... ^:)^
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3081
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde Jack.Sparrow pe 26 Mar 2016, 22:21

Iti explica @soimu si @zenaldiak parinteste si delicat ca esti cam in eroare din punct de vedere tehnic si te intorci in forta in stil aparent impaciuitor cu 'respecte' & shit + o pagina de informatii despre katana adunate de pe net ca sa maschezi 'mata din sac' ...

Cica fiecare are dreptul la o opinie. Asa e, inseamna ca si eu am dreptul la o opinie iar opinia mea e ca agramatii care n-au habar trebuie sa urmeze instructiunea "Shut the fuck up!" si sa nu mai zica de struguri ca sunt necopti din cauza ca ora de lucru manual este scumpa tare...
Citez din @zenaldiak
... exista foarte multe produse de foarte buna calitate din ambele categorii, cum sunt si marfuri de cacao in ambele situatii, insa afirmatia corecta a userului blackcrotal ar fi fost daca scria "mie imi plac mai mult alea decat celelalte", si nu "alea sunt mai bune decat celelalte", pt ca la ce cunostinte a dat dovada ca are, nu are baza de judecata pt asta, fara suparare. nu se cuvine a critica munca cuiva in necunostinta de cauza, pana nu a luat in mana produsul respectic si sa se convinga de calitatea sau lipsa lui de calitate, indiferent ca de produs de serie sau unicat, HM sau de fabrica.


Pe langa sfaturile asteptate de @laurul pe partea de balistica si taxidermie eu astept cu interes sa vad ce ne inveti si despre 4x4 si optica de vanatoare. Sunt sigur ca @Tranan si @violiv au multe de invatat de la tine iar baietii de la GTC si altii sunt numai ochi :lol:
La discutiile legate de organizarea pescuitului, vanatorii si a vietii in general sunt deja lamurit ca ai mereu dreptate.

Respecte,
Grigore
Avatar utilizator
Jack.Sparrow
Membru important
 
Mesaje: 135
Membru din: 03 Iun 2015, 22:51
Locaţie: Focsani/Bucuresti

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 22:56

blackcrotal scrie:
@ zenaldiak am apus ca stratul care tine ascutisul lamei este de ordinul micronilor si o data reascutiri acestuia se indeparteaza acest strat si se v-a ajunge la stratul mai slab de otel si ma refeream la otelurile tratate termic.
@ laur stai linistit, sunt multi maistri pe acest forum in fata carora mi-am scos si-mi scot palaria si pe care-i respect . De fapt eu respect pe toti aceia care respecta regulile jocului care spun ca:
"Nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie" deci respect parerea altor oameni si am dreptul la propria parere .
In schimb tu sti regula chibitilor ? :)
respect,



Nu se ajunge la alt strat mai slab din interior pt ca otelul se caleste uniform, la grosimea unei lame, interiorul nu are diferente notabile, cu exceptia cazului cand apar decarburari la tratamentul termic, lucru ce se poate evita cu strat protector, folii, vacuum de gaz in cuptor, etc.In cazul calirilor in forja, se tine cont de asta, se lasa cote mai mari, iar stratul respectiv se elimina la prelucrara ulterioara pana la finisare, ori se protejeaza lama cu un amestec de lut cu cenusa, mastic sau pasta dedicata, etc.In decursul folosirii unui cutit zeci de ani, dispare jumatate sau mai mult din lama in urma ascutirilor repetate, nu microni

Strat mai moale in interior apare la piesele cementate, dar cementarea nu este un procedeu folosit la cutite.

E bine cand cineva ara macar bunavointa si citeste cate ceva.Multi nu o fac nici pe asta.
Si noi le-am citit si le-am asimilat mai mult sau mai putin.Diferenta este ca in procente mai mari sau mai mici din aceste procedee, experiente, combinatii, le-am experimentat, si le aplicam in practica.Simpla sudura prin forjare a doua sau mai multor straturi de otel , necesita multe zeci-sute de ore de incercari, pana iti dai seama cum merge treaba, pana si curentul aerului din atelier conteaza.

Nu am vrut sa ofensez, am dorit doar sa lamuresc faptul ca a citi unele lucruri, apoi a le prezenta usor eronat altora, care poate aud prima data despre asa ceva, este o raspundere care merita luata in seama.Uneori a vorbi(scrie) mai putin, e mai mult, ceea ce e valabil si pt mine desigur, insa cand ma vad denigrat gratuit atat eu cat si cei asemeni mie care mai incercam a face cate una alta cu manutele noastre, nu doar din tastatura(care iar imi face figuri :) ), normal ca ma vad obligat sa iau atitudine, asta ca apropo la dreptul la parere pe care cred ca o mai avem si altii.
Nu a spus nimeni ca nu ca nu e loc de pareri, este pt toata lumea cum am spus, iar gusturile nu se discuta, fiecare cu preferintele sale, insa cand o parere e ca o expunere educativa ampla, iar cele expuse sunt 80% eronate, sper sa se accepte sa apara si alte pareri cu rol constructiv, fara a fi tendentioase.

P.S. - diferentele de pret intre un Solingen si un HM romanesc sau oricare altul din lume(nu sunt romanii cei mai scumpi din lumea asta), se datoreaza faptului ca lamele Solingen ies pe stanta, automatizat, cu cat lucreaza mai putin omul la ele, cu atat sunt mai ieftine, si de cele mai multe ori, cand lucreaza om la ele, ala e chinez.Nu cred ca suntti la curent cu secretele producatorilor de cutite "de fabrica".

Comparativ, intr-un exercitiu de imaginatie faceti un calcul cat e o platbanda de otel de calitate, doamne fereste sa il forjezi si sa calculezi si pt asta costurile, cat face tratamentul termic, la astea nu merge in forja, cat costa materialele si imbinarile folosite la maner, si cat poate costa manopera manuala de a le pune cap la cap incat sa iasa ceva bun si placut ochiului totodata.La un HM facut de Soimu de ex, doar materialele in patratele si cuburi fara prelucrare costa de multiple ori pretul unui Solingen de serie din 440B.

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 26 Mar 2016, 23:25

Concret, o platbanda de 4x32x250 mm din "copia" suedeza de la Damasteel este in jur de 150Euro, o pereche de plasele dintr-o carie de mamut e alte sute de euro. La cat ajunge produsul finit?Cat e un Solingen de serie la pet mediu?Cum se pot aminti macar in aceeasi zi aceste lucruri?.Nu se pot compara.Fiecare cutit are clientela tinta aparte.
Cand spui ca nu intelegi de ce e diferenta de pret, e ca si cum ai spune nu stiu de ce e Audi mai scump ca Dacia.


Cand faci doar doi porci pe an, nu ai de unde sti calitatea cutitului, normal ca nu trebuie ascutit decat de doua ori la 5 ani.Daca porcii au fost de casa si nu mistreti, iarasi e alta poveste, fiind specialist in vanatoare din cate aud, sunteti constient de asta.


Mai erau doua personaje pe fb care apareau gratuit pe grupurile de profil si se legau de toata lumea, toti care faceau ceva in domeniul asta erau luati in deradere de catre ei, apoi expunau teze de doctorat in metalurgie, iar cand erau contraargumentati cum se cuvine, reveneau dupa o lectura pe undeva, insa cu un limbaj si mai incisiv, argumentand ca au dreptul la o parere.Erau mari sportivi montaniarzi dar se temeau de ursi, si se pregateau intens pt after the end, sustinand ca in afara de cutitele de lupta, altceva nici numerita pomenit, iar la o drumetie trebuie cutite imense iar toporistile sunt prea grele pt a fi purtate si sunt o prostie, dar in imagini apareau cu siluete si in special cu manute de domnisoare.Apoi au disparut, unul din ei, cel mai temperat, mai apare cand si cand si se vede ca a invatat multe intre timp, cel putin in modul cum se desfasoara o conversatie argumentata coret si nu din auzite.
Apoi a transpirat vestea ca ar fi fost platiti un pic sa faca asta, ca si postacii lui Udrea.
Sunt sigur ca blackcrotal nu este din tagma asta, sa nu fiu intele gresit, a fost cel putin decent in limbaj, poate ca o influenta a admiratiei pt cultura japoneza, pe care si eu o admir si o studiez, o spun asa doar , din principiu si mi-am amintit de cei doi din pacate.

Respecte..
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde soimu` pe 27 Mar 2016, 07:07

zen... tu ai mai multa rabdare decat mine, :ymhug:
eu nu mai intru in discutie ... pot da copy paste la zeci de pagini din care am INVATAT ...nu citit de curiozitate, dar dupa invatare am capacitatea de a SINTETIZA si CONCLUZIONA anumite lucruri si sa le EXPUN PE SCURT, lucru care DEJA AM FACUT-O mai sus
Tot pe scurt pot sa va spun ca, la fel ca si la TOATE celelate tehnologii, si in metalurgie, evolutia a fost lenta in mii de ani cu o crestere FANTASTICA pe o periaoda de 100 ani pentur ca acum sa fie salturi ULUITOARE de la un an la altul.
Daca otelul D2 (un otel inalt aliat pentru scule prelucatoare la rece) a fost inventat inainte de al doilea razboi mondial cam concomitent desi se pare ca nemtii au produs primii in cantitati industiale, acum doscutam de pulberi metlaurgice de generatia a 3 a... cine nu stie care sunt diferentele va pot spune atat, printehnologia pulberilor se schimba RADICAL calitatile fizice a unui otel identic ca si compozitie chimica.
Este o lupta acerba intre marile combinate siderurgice in cercetare si inovare, deja sa ajuns la 9, 10 si chiar 12 % vanadis... iar acum 20 ani procentele erau 0,ceva vanadis si deja era un otel imbunatatit foarte mult. Pe langa Vanadis ( elementul cel care produce carburile cele mai rezistente la abraziune) mai intalnim Wolfram, Molibden, Cobalt, iarasi in procente care in urma cu 20 ani se credea ca nu se pot insera. In manuale de metalurgice acum cateva zeci de ani se spunea ca otelul cu peste 2,2% carbon este fonta.... azi avem otel cu 3% carbon si nu e fonta...e chiar otel tenace (ZDP189 si altele). Azi avem otel in care NU MAI AVEM CARBON, ci este inlocuit de AZOT...cu aplicatii specifice si performante fantastice (Nitrobe77).
Este absolut incredibil ce tehnologii se folosesc astazi, nu, nu pentru ca sa faca omul brisca sa taie conserva,sunt pentru utilaje care trebuie sa functioneze in cicluri de productie 24/7 in mase plastice, taiere carton, aluminiu sau otel etc... acolo unde oprirea liniei de productie sa schimbi cutitul din utilaj se calculeaza pe zeci de mii de dolari pe minut.
Asa ca... despre ce vorbim?
Si mai ales, daca vorbim, nu ar fi bine sa folosim macar termeni corecti si sa facem un efort sa discutam, nu sa aruncam texte copiate de pe net? Putem sa trimitem un link la un articol, dar aici ar fi bine sa DISCUTAM ca ar fi multe de spus ...adica sa spunem noi parerile, opiniile si argumentele NOASTRE.
Totusi, cine doreste sa creada in legende, are libertatea asta, nici nu e rau in fond, dar ii rog sa nu mai citeasca ceea ce scriu eu si altii pe aici ca poate se tulbura somnul :)
cu respect
Cristi
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 27 Mar 2016, 14:07

Asa este, Cristi, am fost rabdator de aceasta data, insa m-am fortat rau, nu sunt asa de regula, am dorit totusi sa nu alterez prea mult atmosfera.

In cultura sau industria cutitelor(poate un pic pompoasa expresia), au fost importate, justificat sau nu, multe cuceriri ale tehnologiei metalurgice, dezvoltarea e acerba, acelerarea e constanta in orice domeniu pana la urma.
Fiecare isi alege unealta taietoare in functie de eduatia pe care o are in materie, scopul si preferintele personale.

De ceva vreme, am gasit un citat care mi-a mers la suflet, la inceputul unui film despre bancul de lucru al tamplarilor.

Era cam asa:

"He who works with his hands its a labourer.
He who works with his hands and his head, its a craftsman-
He who works with his handsand his head an his heart, its an artist
"

Francis de Asisi


Na, ca era sa o fac si eu de un copy-paste. :mrgreen:
Mi-ar place totusi sa ajung candva macar in a doua categorie, apoi voi putea muri linistit.
Sa fim sanatosi.

Respecte....
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde soimu` pe 27 Mar 2016, 15:13

zenaldiak scrie:Asa este, Cristi, am fost rabdator de aceasta data, insa m-am fortat rau, nu sunt asa de regula, am dorit totusi sa nu alterez prea mult atmosfera.

In cultura sau industria cutitelor(poate un pic pompoasa expresia), au fost importate, justificat sau nu, multe cuceriri ale tehnologiei metalurgice, dezvoltarea e acerba, acelerarea e constanta in orice domeniu pana la urma.
Fiecare isi alege unealta taietoare in functie de eduatia pe care o are in materie, scopul si preferintele personale.

De ceva vreme, am gasit un citat care mi-a mers la suflet, la inceputul unui film despre bancul de lucru al tamplarilor.

Era cam asa:

"He who works with his hands its a labourer.
He who works with his hands and his head, its a craftsman-
He who works with his handsand his head an his heart, its an artist
"

Francis de Asisi


Na, ca era sa o fac si eu de un copy-paste. :mrgreen:
Mi-ar place totusi sa ajung candva macar in a doua categorie, apoi voi putea muri linistit.
Sa fim sanatosi.

Respecte....

gata, copiez citatul, e prea tare si imposibil de reformulat
soimu`
Veteran
 
Mesaje: 695
Membru din: 25 Sep 2009, 13:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde tehărău pe 28 Mar 2016, 07:21

Faurarilor, respect! Mulțumim pentru informații. La voi, cererea face prețul, restul discuțiilor sunt degeaba.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/
tehărău
Veteran
 
Mesaje: 3477
Membru din: 16 Mai 2009, 19:24

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 28 Mar 2016, 16:02

Compania Hajdu in HCA, HCB si cateva HCE :mrgreen: bune de pavaj

Imagine

altele, pavaj natural si artificial amestecat.

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 01 Apr 2016, 11:22

Ultimele teci terminate in martie 2016, pt doua bricege.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 03 Apr 2016, 12:42

Am facut o teaca ieri, folosind piele de 5 si 3 mm.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 10 Apr 2016, 11:43

Alta teaca pt alt cutit fain(Ovidiu Padurariu-Timisoara), aceeasi piele.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 17 Apr 2016, 12:10

Tecile de saptamana aceatsa.Cutite: Ovidiu Padurariu din Timisoara

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 17 Apr 2016, 12:12

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 17 Apr 2016, 12:13

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 06 Mai 2016, 11:12

Lama din N695 Böhler-Üddeholm(440C), dimensiuni lama 3x25x130mm, lungime totala 25,5 cm, manerul din G10 galben, inox, bog oak taiat pe transversala fibrei si frasin cret.

Imagine

Imagine

Un pic de eroare la partea asta a nitului :oops:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 06 Mai 2016, 11:24

Cu teaca, piele de 5 mm.
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

[img width=800 height=600]https://scontent.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/13178578_1111489265574972_6458303750608446900_n.jpg?oh=9fed5f8b1f96c90b0e7834cd8fcef822&oe=579B9A32[/img]


Respecte.
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 02 Iul 2016, 20:24

Sa mai recuperz ceva cu prezentarea lucrarilor de anul acesta, vor fi multe poze :mrgreen:

Cutitele sunt date cu exceptia ultimelor doua, pe cre nu e sigur ca apuc sa le prezit azi, e vorba de doua puukko.


Lama de 3x24x115 mm din N695 Böhler-Üddeholm(440C), bog oak, accesorii din alama, lungime totala 24,5 cm.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Cateva imagini la lumina ma buna, dupa ce au plecat norii..

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Respecte...
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

Re: Cutitul de vanatoare

Mesajde zenaldiak pe 02 Iul 2016, 20:28

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
ZEN
zenaldiak
Veteran
 
Mesaje: 640
Membru din: 04 Aug 2008, 16:57

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 49 vizitatori

Publicitate