Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 12:17

Trepied din magazin sau custom.

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 26 Mai 2023, 21:27

Ma tot uit de cava vreme după un trepied pentru vanatoare dar pe care sa încerc sa îl folosesc și în poligon. Am un trepied simplu pe care doar poți sa sprijini arma. Nu ma încântă neapărat. Trebuie sa îl ții cu o mana și sa îl reglezi și cu cealaltă mana sa pui arma pe el și sa tragi. De multe ori nu este sigur ca poți sa muti mana de pe trepied și sa ții arma cu ea. La un calibru mai sănătos arma poate sa Sara din V-ul treliedului. M-am uitat la un trepied cu menghina în care sa poți prinde arma. Toate au bine peste 4 kg, chiar 5 unele, nu sunt ieftine deloc și ma gândesc ca nu este o placere sa cari asa ceva în teren. Am tot cautat soluții și am găsit pe YouTube clipuri cu variante facute cu trepied solid de aluminiu folosit pentru camere foto-video, cap rotativ care rezista la 15-20 kg sarcina și menghine printare 3D. Tot ansamblul ajunge pe la 2.5 kg.
Acuma întrebările mele sunt: - cei care folosesc sau au folosit asa ceva, cât de util și cât de mult considerați ca merita un trepied?
- cât de realist vi se pare un trepied făcut din componente ca cele enumerate de mine mai sus?
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde yoghi pe 26 Mai 2023, 23:36

""""""Trebuie sa îl ții cu o mana și sa îl reglezi și cu cealaltă mana sa pui arma pe el și sa tragi. De multe ori nu este sigur ca poți sa muti mana de pe trepied și sa ții arma cu ea. La un calibru mai sănătos arma poate sa Sara din V-ul treliedului. M-am uitat la un trepied cu menghina în care sa poți prinde arma. Toate au bine peste 4 kg"""""


Ma minunez unde poate duce comoditatea sau nestinta de a trage.

Am inceput vanatoarea in "87 nu am avut si nu am folosit trepied.
Vrei sa sprijini arma ? Mergi la un magazin de pescuit ,ceri o undita rupta din carbon cu macar doua elemente. Are 50g iar.daca o uiti/pierzi in padure nu plingi dupa cei 20/30 lei cheltuiti.

Ajungi acasa ,masori,faci semne mergi in poligon pt cateva exercitii....si gata.
**==

Am uitat.pui doua/trei /patru degete pe bat si cu ce ramane rezemi arma
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde laurul pe 27 Mai 2023, 10:44

cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 27 Mai 2023, 14:39

Ok. Am unul de genu. Eu întrebam de o varianta care tine și arma fixata în menghina și are cap rotativ.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde popaliviu pe 27 Mai 2023, 15:18

Uite unul pe care l-a propus colegul @yoghi acum vreo 2 ani:

https://www.google.com/amp/s/www.thefir ... sions/amp/

Se poate monta pe un stâlp de înaltă tensiune și se trage de sub plapumă. :mrgreen:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 27 Mai 2023, 17:35

Asta ii perfect. Dacă în prețul lui întra și un slav care sa îl care și dau comanda.
Eu ma referam la diferențele dintre un tripod făcut cu dedicație pentru tras cu arma de pe el

https://www.brownells.at/BOG-Deathgrip- ... ing-Tripod

de a cărui calitate nu ma îndoiesc dar mi se pare foarte greu și destul de scump versus un tripod făcut pe componente de genul:

https://www.ebay.com/itm/385391102019#S ... eViewModel
https://ishoot.ro/cap-tip-bila-ulanzi-u ... dshoe.html
https://ishoot.ro/trepied-k-and-f-conce ... 9.104.html

Din reacțiile de pana acum îmi dau seama ca oamenii nu prea folosesc asa ceva și nici nu își bat capul cu problema. Mie mi se pare util pentru panda si pentru poligon.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde mialxx pe 27 Mai 2023, 20:04

Uite aici un Bipod, folosesc asa ceva cu mare placere si eficienta.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 958
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Andrei28 pe 28 Mai 2023, 12:23

Eu unul personal nu mi bat capul cu tripodul pentru ca am găsit alternativa la el.Folosesc betele de la viper flex.Din toate punctele de vedere bat tripodul,pentru mine personal si la ce le folosesc eu.
Andrei28
Nou membru
 
Mesaje: 41
Membru din: 21 Ian 2015, 15:08

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde violiv pe 29 Mai 2023, 15:47

Daca vrei usor atunci este si cumva flexibil ... chiar si de carbon daca este.

Cel cu 4-5 bete imbina cel mai bine masa mica, flexibilitatea si stabilitatea. Cu 2 si cu 3 picioare nu-i mult mai bine ca si cu un singur bat cu cracana in varf, pe care-l poti folosi si ca baston la mers.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Lodroman99 pe 31 Mai 2023, 07:37

DanCo scrie:Ma tot uit de cava vreme după un trepied pentru vanatoare dar pe care sa încerc sa îl folosesc și în poligon. Am un trepied simplu pe care doar poți sa sprijini arma. Nu ma încântă neapărat. Trebuie sa îl ții cu o mana și sa îl reglezi și cu cealaltă mana sa pui arma pe el și sa tragi. De multe ori nu este sigur ca poți sa muti mana de pe trepied și sa ții arma cu ea. La un calibru mai sănătos arma poate sa Sara din V-ul treliedului. M-am uitat la un trepied cu menghina în care sa poți prinde arma. Toate au bine peste 4 kg, chiar 5 unele, nu sunt ieftine deloc și ma gândesc ca nu este o placere sa cari asa ceva în teren. Am tot cautat soluții și am găsit pe YouTube clipuri cu variante facute cu trepied solid de aluminiu folosit pentru camere foto-video, cap rotativ care rezista la 15-20 kg sarcina și menghine printare 3D. Tot ansamblul ajunge pe la 2.5 kg.
Acuma întrebările mele sunt: - cei care folosesc sau au folosit asa ceva, cât de util și cât de mult considerați ca merita un trepied?
- cât de realist vi se pare un trepied făcut din componente ca cele enumerate de mine mai sus?



Eu am început vânătoarea la 21 de ani, mai exact în 2021, dar nu pot încă să îmi imaginez de ce tendinţele în vânătoare sunt orientate din ce în ce mai mult spre comodidate.

În ritmul ăsta mă aştept ca pe viitor să fie dezvoltate arme care să ochească şi să tragă singure, vânător să fie doar un operator al sistemului cu o tastatură mică în braţe stând la pândă.

Este posibil arma să vă ţopăie de pe trepied, dar ce contează? Aveţi nevoie şi de al doilea foc sprijinit pentru a opri o piesă? Vă recomand o mitralieră atunci.

Întradevăr loviturile bune plasate de la distanţă mare sunt spectaculoase, dar oare nu se pierde din farmecul vânătorii?

Se poate numi vânătoare autentică să mergi o oră în teren cu o maşină, să vezi o piesă la un moment dat, să sari din maşină, să pui arma pe trepied şi să dobori animalul?

Dacă tot vreţi un trepied bun, chiar aşa mult e 4 -5 kg ? Sunt curios dacă aveţi nevoie de o persoană să vă transporte vânatul greu sau vă orientaţi spre vânat uşor?

Ca tânăr vânător consider că dacă nu mai poţi trage nesprijinit e timpul să pui puşca în cui, să laşi pe alţii mai capabili să ducă mai departe îndeletnicirea.
Lodroman99
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2021, 15:28

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Dr.47 pe 31 Mai 2023, 08:54

Am incercat tripod cu V, cu menghina, am incercat si un singur crăcan.
Pt trageri la distanta intr-o tinta folosesc bipod, si incerc pe cat posibil sa nu extind picioarele bipodului.
Pt vanatoare ma folosesc de rucsac sau de o jucărie ieftină, dar foarte utila.
Cu vreo 50 de lei am cumparat 4 lemne la 100cm lungime si 2cm diametru, cateva șuruburi, cateva piulițe. O jucărie extrem de misto.
Dr.47
Membru important
 
Mesaje: 255
Membru din: 14 Dec 2013, 17:10
Locaţie: Calarasi

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde emy pe 31 Mai 2023, 09:11

Fiecare este liber sa isi faca viata mai usoara.
Trepied, prieteni pentru carat vanatul, tras din mana, cu o mana, sprijinit , trepied samd.
Nu trebuie nimeni sa renunte.
Personal as face menghina la o imprimanta 3d. e mai ieftin decat una dedicata.
Mi se pare si etic sa tragi sigur. plus ca menghina poate oferi o sansa vanatului daca elimina din gradele de libertate ale armei.
Pentru pescuit mi-am luat un trepied industrial din Al. am montat o tabla indoita si am cel mai fain si adaptabil suport pentru doua lansete. Daca o sa consider ca ma ajuta, fac si menghina .
emy
Nou membru
 
Mesaje: 51
Membru din: 15 Noi 2006, 20:17

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Blue16 pe 31 Mai 2023, 14:06

Pentru că vânez foarte puțin cu carabina, am făcut un trepied ieftin din araci de plastic disponibili în magazinele de bricolaj. Trei araci, două șuruburi cu șeibi și piulițe, bandă izoleră textilă pentru auto și o buclă din elastic.
Am tăiat 2 araci aproape la înălțimea mea și unul cu 15 cm mai puțin. Se găuresc cei lungi la 10 cm de capătul de sus și se trece un șurub prin găuri iar aracul mai scurt se gaureste și se atașează la unul din aracii lungi, în așa fel încât se deschid în triunghi. Cele 2 capete de sus se dă cu bandă să nu zgârie arma, iar elasticul făcut o buclă de 20 de cm se înfăsoară sub îmbinare. Cu trepiedul strâns elasticul se ține la jumătate, să nu facă zgomot bețele, cu trepiedul desfăcut elasticul se ridică la îmbinare și rigidizează ansamblul. Componentele trepiedului costă sub 100 de lei și durează să îl faci mai puțin decât a durat să scriu comentariul. Când ajung acasă poate pun o poză.
Blue16
Nou membru
 
Mesaje: 25
Membru din: 05 Feb 2018, 21:16

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Ghinda pe 02 Iun 2023, 09:18

Ca tânăr vânător consider că dacă nu mai poţi trage nesprijinit e timpul să pui puşca în cui, să laşi pe alţii mai capabili să ducă mai departe îndeletnicirea.[/quote]

Prietene, eu nu trag nesprijinit nici de la 10 m (cu exagerare). Ca "bătrân" vânător.

P.S. Am început vânătoarea din 1978.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 02 Iun 2023, 12:54

Tânăr vanator cine se poate numi asa. La mine nu este cazul de tânăr dar nu despre asta este vorba. În stiinta traiului nu sunt în nici un caz expert si tocmai de asta trag câteva sute de cartuse in cele 6-8 ieșiri anual în poligon. Ba chiar ma bate gândul si la un atestat de instructor. Asta pentru a-mi însușii stiinta trasului. Nu pentru lene sau comoditate ma bate gândul la un trepied de calitate ci pentru o lovitura cât mai curata și pentru un risc cât mai mic de a răni vânatul. În rest este liber sa tragă fiecare cum considera.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde mialxx pe 02 Iun 2023, 20:25

Astea sunt vise taica, trasul din mina la distante mai maricele. Eu as vrea sa-l vad pe „tinarul vinator“ @Lodroman99 dupa 3-4 ore de urcat pe munte tragind la 120-180m nesprijinit.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 958
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde yoghi pe 02 Iun 2023, 21:29

Ghinda scrie:.....

P.S. Am început vânătoarea din 1978.


Ai fost Leat cu RobinHood.? :D
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde yoghi pe 02 Iun 2023, 22:02

Lodroman99 scrie:....
Dacă tot vreţi un trepied bun, chiar aşa mult e 4 -5 kg ? Sunt curios dacă aveţi nevoie de o persoană să vă transporte vânatul greu sau vă orientaţi spre vânat uşor?

Ca tânăr vânător consider că dacă nu mai poţi trage nesprijinit e timpul să pui puşca în cui, să laşi pe alţii mai capabili să ducă mai departe îndeletnicirea.



Una ar fi asa. Trebui sa ai mari probleme de logica pt a cara cu tine un trepied de 3kg.

si Un trepied de 700 de grame este incomod ..incomod am zis ,de carat 2ore dus si doua intors prin boscheti printre dealuri.

Asa ca ,zic in continuare ca unul ,doua bete de carbon sunt deajuns.

Dar faza cu pusca in cui NU e corecta Directore.. vii cu deastea... poate trebui sa te uiti putin in oglinda si sa scrii cu carioca pe margine ..""eu sunt gica nemuritorul"" si apoi dupa 30_35 ani sa vii sa compari imaginea.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Lodroman99 pe 03 Iun 2023, 11:21

mialxx scrie:Astea sunt vise taica, trasul din mina la distante mai maricele. Eu as vrea sa-l vad pe „tinarul vinator“ @Lodroman99 dupa 3-4 ore de urcat pe munte tragind la 120-180m nesprijinit.


Aţi fi de-a dreptul surprins. Ies deseori pe munţi greu accesibili.
Lodroman99
 
Mesaje: 13
Membru din: 05 Iul 2021, 15:28

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde violiv pe 03 Iun 2023, 14:19

Lodroman99 scrie:
DanCo scrie:Ma tot uit de cava vreme după un trepied pentru vanatoare dar pe care sa încerc sa îl folosesc și în poligon. Am un trepied simplu pe care doar poți sa sprijini arma. Nu ma încântă neapărat. Trebuie sa îl ții cu o mana și sa îl reglezi și cu cealaltă mana sa pui arma pe el și sa tragi. De multe ori nu este sigur ca poți sa muti mana de pe trepied și sa ții arma cu ea. La un calibru mai sănătos arma poate sa Sara din V-ul treliedului. M-am uitat la un trepied cu menghina în care sa poți prinde arma. Toate au bine peste 4 kg, chiar 5 unele, nu sunt ieftine deloc și ma gândesc ca nu este o placere sa cari asa ceva în teren. Am tot cautat soluții și am găsit pe YouTube clipuri cu variante facute cu trepied solid de aluminiu folosit pentru camere foto-video, cap rotativ care rezista la 15-20 kg sarcina și menghine printare 3D. Tot ansamblul ajunge pe la 2.5 kg.
Acuma întrebările mele sunt: - cei care folosesc sau au folosit asa ceva, cât de util și cât de mult considerați ca merita un trepied?
- cât de realist vi se pare un trepied făcut din componente ca cele enumerate de mine mai sus?



Eu am început vânătoarea la 21 de ani, mai exact în 2021, dar nu pot încă să îmi imaginez de ce tendinţele în vânătoare sunt orientate din ce în ce mai mult spre comodidate.

În ritmul ăsta mă aştept ca pe viitor să fie dezvoltate arme care să ochească şi să tragă singure, vânător să fie doar un operator al sistemului cu o tastatură mică în braţe stând la pândă.

Este posibil arma să vă ţopăie de pe trepied, dar ce contează? Aveţi nevoie şi de al doilea foc sprijinit pentru a opri o piesă? Vă recomand o mitralieră atunci.

Întradevăr loviturile bune plasate de la distanţă mare sunt spectaculoase, dar oare nu se pierde din farmecul vânătorii?

Se poate numi vânătoare autentică să mergi o oră în teren cu o maşină, să vezi o piesă la un moment dat, să sari din maşină, să pui arma pe trepied şi să dobori animalul?

Dacă tot vreţi un trepied bun, chiar aşa mult e 4 -5 kg ? Sunt curios dacă aveţi nevoie de o persoană să vă transporte vânatul greu sau vă orientaţi spre vânat uşor?

Ca tânăr vânător consider că dacă nu mai poţi trage nesprijinit e timpul să pui puşca în cui, să laşi pe alţii mai capabili să ducă mai departe îndeletnicirea.



Din ce in ce mai des, mai ales din partea unor vanatori mai la inceput dar si din partea celor la final de cariera, apar pareri personale despre cum ar trebui sa fie facuta vanatoarea. Daca parerile astea ar fi exprimate la modul "EU fac vanatoare asa:...." n-ar fi nicio problema. Problema este ca parerile sint exprimate la modul "cine nu face ca mine este neetic, nu e vanator adevarat, e cretin, traistar ... si ar trebui sa se lase!"

Eu unul m-am saturat pana peste cap de aia pentru care marea problema existentiala este "curul altuia". Un om a pus o intrebare. Stii raspunsul - vorbeste! Nu stii da te fute grija - taci dracului din gura!
Pentru cum faci tu vanatoare - nimic impotriva! E treaba ta. Vor mai trece ani, vei mai capata experienta si-ti vei revizui opinia .... poate da, poate nu. Pentru raspunsul la intrebarea omului - gandeste-te la o injuratura "frumoasa" ... si zi ca tocmai ti-am spus-o!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde mialxx pe 03 Iun 2023, 15:49

Lodroman99 scrie:
mialxx scrie:Astea sunt vise taica, trasul din mina la distante mai maricele. Eu as vrea sa-l vad pe „tinarul vinator“ @Lodroman99 dupa 3-4 ore de urcat pe munte tragind la 120-180m nesprijinit.


Aţi fi de-a dreptul surprins. Ies deseori pe munţi greu accesibili.


Nu te contrazic, dar de la iesit pe munte la plimbare si pina a trage la distanta din piciore nesprijinit e o mica mare diferenta.
E ca-n bancul cu Isus.. Doamne, eu cred ca ai hranit un popor cu o pita si un peste! Dar ca so saturat vreunul, asta so crezi mata!
Spor la tras.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 958
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde Ghinda pe 04 Iun 2023, 12:32

Hai să mă dau cu părerea! Ești tare!!!!!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde the_mav pe 05 Iun 2023, 08:12

Pleaca omu' cateva zile prin diverse ape si aproape pierde minunatie de discutie :mrgreen: :ymhug: :D :twisted:
Mi-am facut o cafea proaspata, nu e chiar marghilomana, iar ceasca nu e filigeana, dar altfel se citesc randurile...

Lodroman99 scrie:
Ca tânăr vânător consider că dacă nu mai poţi trage nesprijinit e timpul să pui puşca în cui, să laşi pe alţii mai capabili să ducă mai departe îndeletnicirea.

:text-welcomeconfetti: :text-welcomeconfetti: :angelic-little: :text-welcomeconfetti: :ymparty:
Scuza-ma Lodro, dar n-am apucat sa-ti urez bun venit pe forum :-B
Acum parerea mea referitoare la treaba cu sprijinitul si trasul ramane mereu relativa, mai ales dinspre cei tineri: intr-un fel tragi NEsprijinit cu a doua mana cand ai 23-hai 24 de anishori si nici nu stai dimineata la 5jumate in trei picioare cu iarba pana la brau si roua rece picurand pe a treia glezna, iar in alt fel intelegi sprijinul dupa tot atatia ani ca mai sus petrecuti la vanatoare :o Discutia de capabilitate a altora iarasi e discutabila, ca una e sa fii capabil, dar sa nu stii, alta e sa fii si sa stii dar sa nu poti, si cu totul altceva sa fii sa stii sa poti dar sa nu-ti iasa, Combina-le tu cum iti e mai usor, pe principiile matematice de clasa a cincea (parca).

Lodroman99 scrie:
Eu am început vânătoarea la 21 de ani, mai exact în 2021, dar nu pot încă să îmi imaginez de ce tendinţele în vânătoare sunt orientate din ce în ce mai mult spre comodidate.
În ritmul ăsta mă aştept ca pe viitor să fie dezvoltate arme care să ochească şi să tragă singure, vânător să fie doar un operator al sistemului cu o tastatură mică în braţe stând la pândă.

Aici cred ca ai ramas putin in urma, nesurprinzator dealtfel, insa jucarii din acestea exista as putea spune cam de pe cand erai si tu in faza de proiect; facute (evident, as spune iar) de israelieni si nu numai, isi fac treaba onorabil pentru cei care le folosesc. Tastaturile nu se prea mai folosesc, sunt alte sisteme mult mai eficiente de control; daca are tastatura, e old school. :mrgreen: :twisted: ;)
Lodroman99 scrie:
Este posibil arma să vă ţopăie de pe trepied, dar ce contează? Aveţi nevoie şi de al doilea foc sprijinit pentru a opri o piesă? Vă recomand o mitralieră atunci.

"Smecheria" de fapt este sa identifici (din experienta, dar asta nu cred ca e o problema la tine) exact momentul dintre topaielile armei pe trepied cand focul poate fi eliberat astfel incat sa plece (si el, focul) fara nici o alta constrangere de frecare cu trepiedul sau cu sprijinul, sa ajunga la tinta acolo unde a fost pus (evident bullseye) si sa doboare tinta cu minimum damage. Aici stai bine, felicitari ca folosesti kipplauf inca de la o varsta frageda :ymhug: :ymhug:
Personal si eu cred ca tot ce trece peste sarbacana este prea mult pentru vanatul din Romania; ai semnat si tu petitia sa se permita vanatoarea etica la noi cu sarbacana, astfel incat sa putem continua vanatoarea etica si traditionala in Romania? :?: :!: :?:
Lodroman99 scrie:
Se poate numi vânătoare autentică să mergi o oră în teren cu o maşină, să vezi o piesă la un moment dat, să sari din maşină, să pui arma pe trepied şi să dobori animalul?

Se poate, dar depinde de piesa: de teatru, de sah, de motor prin compresie, samd...
Si eu sunt de parere ca abia de la o ora si jumatate de mers cu masina in sus devine vanatoarea "mai autentica" . Cu cat mai multe ore, cu atat mai aproape de autenticitate. Iar daca inlocuiesti masina cu trenul, spre exemplu, deja te simti mult mai aproape de african wildlife sau de ce nu de vanatorile de bizoni din preeriile americane pe la 1800 3:-O :ymcowboy: :ar!
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 05 Iun 2023, 16:58

Eu evit de fiecare data sa întru în polemici inutile. Câteva remarci mai generale o sa fac totuși la afirmațiile colegului @Lodroman99. Ce inseamna vânătoarea tradițională, cea cu arcul, cu bolovanul, cu sulita? Parca cea cu bolovanul era mai la începuturi. Atunci orice altceva strica tradiția? La care vremuri ne raportam? Dacă la cele de acum 50 de ani atunci hai sa ștergem cu buretele și sa aruncam la gunoi ultimii 50 de ani de inovații în domeniul vânătorii și o data cu ele și lunetele decente și armele hibride și sistemele de termoviziune sau cele de vedere pe timp de noapte și telemetrele si sistemele de fotografiere a exemplarelor vânate și câte și mai câte. Eu personal nu prea pun mare preț pe reguli de etica și tradiționalism scrise acum 100 de ani. Etica mi-o fac singur și este dictata de rațiunea și bunul simt propriu. Da! O sa ma folosesc de orice mijloc tehnic care are menirea de a pune jos un exemplar de vanat rapid, curat, în siguranță și care sa ducă la o moarte rapida și fără suferință, atata timp cât legea nu spune ca fac un lucru ilegal. La vanatoare nu este vorba despre o competiție între vanatori, care este mai mare trăgător, care este un atlet mai bun sau care impusca mai multe exemplare. Eu consider ca trebuie sa fac tot ce depinde de mine pentru a ma putea bucura de aceasta pasiune folosind orice consider ca este etic pentru mine și menit sa îmi ușureze mie pasiunea și vanatului suferință. În rest, las lumea sa vorbească. Nu imi cara nimeni pusca si nici nu rog pe nimeni sa traga in locul meu. Asta nu înseamnă ca nu accept un sfat sau o părere. O sa revin cu poze când va fi gata și trepiedul, pentru ca și aici o sa merg pe calea mea.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde pipabh pe 05 Iun 2023, 20:44

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde popaliviu pe 05 Iun 2023, 21:13

S-a cam încins discuția :| Eu am făcut o glumă cu trepiedul ăla, nu trebuie tratată cu seriozitate ;)) Colegule @DanCo, ai libertatea să cerni ce îți place și ce nu. Nu trebuie să te afecteze lucrurile lipsite de importanță pentru tine. Asta e frumusețea internetului, că poți să ignori foarte mult :ympeace:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde the_mav pe 06 Iun 2023, 07:46

DanCo scrie:Am tot cautat soluții și am găsit pe YouTube clipuri cu variante facute cu trepied solid de aluminiu folosit pentru camere foto-video, cap rotativ care rezista la 15-20 kg sarcina și menghine printare 3D. Tot ansamblul ajunge pe la 2.5 kg.
Acuma întrebările mele sunt: - cei care folosesc sau au folosit asa ceva, cât de util și cât de mult considerați ca merita un trepied?
- cât de realist vi se pare un trepied făcut din componente ca cele enumerate de mine mai sus?

Sa raspund si eu din cateva experiente personale: nu am si rareori folosesc trepied, insa am tras pe trepied de aluminiu cu cap rotativ, fix pentru aparate MARI foto; cel care il avea il utiliza mixt, foto/video wildlife si la necesitate decupla aparatura si monta un suport de sustinere din metal in locul sculelor foto, pe care tragea cu mare succes. Trepiedul era greu, calibrul maricel ca nu se intampla prin Europa, tot ansamblul isi facea treaba f bine si se vedeau anii de folosinta.
Daca mi se pare realist? DA, chiar cu mare succes poti face asa ceva, mai ales daca ai acces la printer 3D si gandesti putin prinderea, in functie de capul rotativ si necesitatile tale.
Dupa ce il faci, poate revii cu foto/video si impresii despre cum ti-a iesit.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde AXP pe 06 Iun 2023, 09:28

Pentru trepied si cap rotativ, cum spunea un coleg mai sus, exista multe optiuni care sunt dedidicate pentru aparatura foto/video grea, care se preteaza foarte bine si pentru tras cu arma la distanta. Optiuni sunt multe, depinde de ceea ce iti doresti si de buget.
Pentru fixarea armei pe capul rotativ, exista niste menghine destinate acestui scop, care au sistem de prindere dedidicat aparaturii foto/video cu filet 1/4"-20 sau 3/8"-16.
Eu folosesc piesa din linkul de mai jos, pentru multiple utilizari, a costat circa 85€ cu livrare, este din aluminiu, o consider raport calitate pret exceptionala.
https://www.amazon.de/gp/product/B01BWM ... =UTF8&th=1
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 06 Iun 2023, 09:44

@AXP. Era bine sa știu acum o luna de ea . Între timp mi-a ajuns o menghina din plastic printata 3d. Ii destul de solida și pare bine făcută.
https://www.ebay.de/itm/385391102019
Are undeva la 300 grame. Cu tot vu cap rotativ și trepied nu ar trebuii sa treacă de 2.5 kg.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde popaliviu pe 06 Iun 2023, 10:39

12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Următorul

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate