Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:16

Trepied din magazin sau custom.

Tot ce tine de echipamentul pentru teren al unui vanator , mai putin armamentul . Nici nu stim cite ne vin in ajutor - important este sa le gasim .

Moderatori: liviur, george_ciprian86

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde DanCo pe 06 Iun 2023, 11:22

@popaliviu am văzut cateva modele din carbon însă am o reținere în privința carbonului. Adă cum am mai văzut paturi de armă din carbon sparte sau rupte chiar care au suferit șocuri mecanice. Același lucru cred ca este posibil sa se întâmple și la un trepied iar câștigul ca greutate la un trepied este de 400-500 grame între unul din carbon și unul din aluminiu. Multumesc oricum pentru sugestie.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde ktlm pe 06 Iun 2023, 15:17

Salut,
tripod sau nu - asta-i intrebarea :-)
Am incercat a folosi asa ceva la pinda la vulpe/tap cu stand pe teren - nu m-am inteles bine cu conceptul si drept urmare am ramas pe bipod - Atlas pt culcat, Primos Polecat pt sezut/genunchi.

Am tras pe asa ceva - Rekon Shooting Tripod - o piesa impresionanta, Mark Ripley (260rips) foloseste asa cava, are si un review https://www.youtube.com/watch?v=U7mwonbB13Y, ghid utilizare https://www.youtube.com/watch?v=HPyJ5rvpIIA&t=2s
/ktlm
ktlm
Membru activ
 
Mesaje: 74
Membru din: 18 Sep 2011, 23:10

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde mialxx pe 06 Iun 2023, 19:43

Uite asa ceva.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde popaliviu pe 06 Iun 2023, 22:11

Din ăla am și eu, Primos parcă îi zice. Ăla din dreapta cu un singur punct de sprijin al armei. Nu l-am folosit niciodată, că nu am avut ocazia ~x( .
Dar este foarte bine făcut. Picioarele se mișcă foarte lin, individual, și poți să îl desfășori pe suprafețe stâncoase și foarte accidentate. Dacă e o piatră mare în față unde vrei să îl fixezi, îi dai drumul din "trăgaci" și piciorul din față rămâne pe piatră și celelalte coboară. Sigur au mai mulți dintre voi și știți ce mă chinui să explic :)
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Trepied din magazin sau custom.

Mesajde mialxx pe 07 Iun 2023, 06:55

Si eu am unul din asta, plus unul cum am trimis mai sus. Capul rotativ se demonteaza si poti sa montezi piesa din stinga. Nu-i asa scumpa.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 957
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Anterior

Înapoi la Echipamente pentru vanatoare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori

Publicitate