Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:05

Prepelita 2021

Pasari nobile si rare pentru care s-au nascut orgolii mari . Prepelita este "dresor" de caini pentru aret . Sitarul este competitia suprema pentru orice vanator de pasari . Pasari sezoniere . S-au scris carti intregi despre vanatoarea la sitar .
Despre becatina va lasam pe Dvs sa ne scrieti .

Moderator: Sly_Fox

Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 10 Aug 2021, 05:54

Ca în fiecare an, deschid topic. Sper să nu fie ca cel de anul trecut.
Ordin cu vânătoarea poate după 23 august va apărea. Mai are rost să comentăm calcarea în picioare a legii de către legiutor?
Să sperăm că apucăm o zi de vânătoare.

Asociațiile, astea de vă dați elefanți în găleată, nu aveți de gând să cereți despăgubiri ministerului pentru nerespectarea contract. etc... Toți aveți avocați și juriști ca membrii. Sau stați liniștiți că pul..e de vânători trebuie să achite, că altfel p..a viză?

Neam de neamul lui să nu aibă parte decât de scârbă ăla sau ăia care au girat acest aspect!!!!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde yoghi pe 10 Aug 2021, 07:39

Suparat esti bre la 6 dimineata. :)
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 10 Aug 2021, 08:52

=))
Eram la birou.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde vasileneagu pe 10 Aug 2021, 16:25

Ghinda scrie:=))
Eram la birou.

Fericiti cei ce lucra la 6 dimineata :ymdevil:
vasileneagu
Membru important
 
Mesaje: 120
Membru din: 31 Iul 2009, 17:17

Re: Prepelita 2021

Mesajde popaliviu pe 10 Aug 2021, 18:32

Fericiți dar și supărați :lol:
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Prepelita 2021

Mesajde Sly_Fox pe 10 Aug 2021, 20:30

Ceva pentru calmarea nervilor.

https://www.youtube.com/watch?v=zeoT66v ... sPiecaitis

După calmare postarea poate fi ștearsă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Prepelita 2021

Mesajde Clujeanul pe 11 Aug 2021, 15:31

Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Prepelita 2021

Mesajde zforis pe 12 Aug 2021, 10:03

Eu zic daca in 23 se da ordinul, avem o saptamana (poate 2) si sa ne bucuram de aceasta saptamana, ca si anul trecut. Daca asociatia aia iar incearca suspendarea, sper ca anul asta reusim sa facem o petitie si sa sprijinim pana la capat. Haideti sa ne organizam: cine este avocat intre noi care doreste sa acorde sprijin?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 12 Aug 2021, 11:48

Zoli, puțin le pasă.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 16 Aug 2021, 08:37

A fost careva la deschidere?
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde mirimia66 pe 16 Aug 2021, 11:44

Ghinda scrie:A fost careva la deschidere?


A fost, dar era inchis!
mirimia66
 
Mesaje: 17
Membru din: 27 Mai 2014, 14:25

Re: Prepelita 2021

Mesajde violiv pe 16 Aug 2021, 15:31

Un cacat de ONG si un judecator suspenda ordinul cu cotele la pasari. Un an nu vanam pasari.

Un alt cacat de asociatie, (aia a noastra, pentru cine nu s-a prins) impreuna cu ministerele de resort, parlament, bla-bla reusesc ca intr-un an intreg sa rezolve in asa masura situatia incat, de frica sa nu fie iar suspendat, nici macar nu mai dau ordinul. Nu conteaza ca exista si sint in vigoare legi care obligau la emiterea ordinului ... ne cacam pe noi si speram sa prindem un fluierat de rata, macar o zi-doua, ca practica ne-a dovedit ca "ceilalti" se misca mult mai iute si mai eficient.

Din pacate pentru noi, asta meritam! Si nu numai atat. Cred ca daca toti vanatorii "cu acte in regula" la 15.08.2021 ar fi "raspopiti", li s-ar retrage permisele si li s-ar interzice sa mai vaneze 10 ani tot n-ar fi deajuns pedeapsa. Codul Penal incrimineaza si pedepseste pe cei care, prin pasivitate si lipsa de actiune au lasat sa se petreaca oarece lucru naspa, ce ar fi putut fi evitat sau reduse urmarile daca ar fi actionat.

Cu mai multe ocazii am fost acuzat ca eu sint cel ce doreste/vede numai distrugerea completa a AGVPS. In general acuzele au venit din partea "reformatorilor", a celor ce visau la schimbare, la transformarea AGVPS intr-unul "cu fata umana"! (Daca nu stiti la ce se refera expresia si de unde vine, va explic!) Ei bine, uite ca s-a produs schimbarea ... a alora din capu' satului, nu a obiceiurilor, nu a nesimtirii crase, nu a dispretului inegalabil fata de membri sau nemembri.
Traiasca AGVPS si maretul(ii) conducator(i)!

P.S. Si asa cum obisnuia sa blesteme un vechi amic cand nu-l mai rabda inima ... sa dea Domnu' sa li se scoale numa-n biserica si sa le-o suga numa' babe fara dinti!
(mesaj dedicat tuturor celor care prin actiuni sau neimplicare au facut sa ajungem aici .... poate fi cenzurat de vreun moderator mai pudic)
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Prepelita 2021

Mesajde yoghi pe 16 Aug 2021, 20:07

@ghinda
Ai pe unul mai suparat ca tine.! :D

Daca primul ministru conduce beat crita (ziceau de 1,5%) si ciordeste banii bancii (asa a zis ,ca nu mai asi aminteste de bani) iar presedintele face combinatii cu case,ce dracu sa faca un simplu ministru. Nimeni nu semneaza acte.toti deleaga repunderea ,pina se pierde pe drum si ....gata.

Mai iese lumea in strada mai semneaza cineva jumate de foaie.

Ps. Eu macar am fost la mare si am uitat de prepelite.dar vedem...vecinii bulgari ...?
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 17 Aug 2021, 07:40

Țin să vă anunț că era deschis. La prepelițe!
Trebuie doar să găsești poarta.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde zforis pe 18 Aug 2021, 10:11

Ghinda scrie:Țin să vă anunț că era deschis. La prepelițe!
Trebuie doar să găsești poarta.


Poarta catre alta tara?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prepelita 2021

Mesajde zeb stump pe 19 Aug 2021, 08:11

Problema este ca Ordin ( sau alt act administrativ) care sa nu poată fi suspendat nu există...Legea contenciosului prevede două condiţii: să existe un caz bine justificat şi prin suspendare să se evite producerea unei pagube iminente, şi care nu poate fi ulterior reparată...
Cu paguba e clară: vine ONG-ul cu ochii umezi şi arată că vor fi ucise mii de păsăruici nevinovate, care nu vor mai putea fi înviate dacă ulterior se anulează ordinul...
Numai cu cazul bine justificat se mai poate discuta, dar deja există un precedent, şi anume anularea şi suspendarea ordinului anul trecut...Aşa că, iar argumente că sunt calculate cotele fără fundament ştiinţific , că sunt băgate păsări care la nivel UE sunt în declin, că pot fi confundate cu altele, etc, etc...si uite asa suspendarea!
Din ce am constatat, ministrul a întârziat ordinul în încercarea de a ajunge la o înţelegere cu căcaţii aştia cu ochi, astfel încât să fie de acord cu forma şi conţinutul ordinului.Din păcate, unul singur nu e de acord, şi tare mă tem că sunt tot ăia care au obţinut suspendarea anul trecut, care, după succesul trecut, au îngroşat pielea şi mai mult, şi au şi sprijinul unui partid din "cacalitia" de guvernare ( la discuţiile în comisie asupra acelui proiect de lege, care i-ar fi pus definitiv cu botul pe labe, Gotiu a venit cu ei la discuţii si au făcut circ şi în comisie, şi apoi în media)...
Asa că perspectivele sunt sumbre...
Singura soluţia, continui să afirm, este adoptarea prin LEGE (sau OUG) a nr. piese/zi/vânător, însă primul ministru are alte priorităţi şi nu va trece peste partenerii de guvernare cu o astfel de măsură nepoplară pt. pulimea ONG-istă...Când i s-a cerut în primăvară OUG, a zis că nu exită urgenţă...Uite că a trecut timpul, şi tot nu s-a rezolvat...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Prepelita 2021

Mesajde kama3 pe 20 Aug 2021, 05:36

Daca tot noi suntem atat de batuti in cap incat sa nu fim in stare sa gandim cu proprii nostri oameni, de ce nu se preia un model de legislatie dintr-o alta tara europeana, unde lucrurile functioneaza?
Cred ca orice tara are verzii ei, si pana la un punct e bine sa ii aiba, dar cand punctul ala a ramas mult in spate deja treaba nu mai e buna.
Cine vede realizarile cinegetice ale verzilor de la noi isi imagineaza ca suntem inainte cu ani lumina cu reciclarea deseurilor, avem cel mai curat aer de pe pamant, din orice rau poti sa iti astamperi setea linistit, samd.
Cand de fapt devenim o din ce in ce mai mare groapa de gunoi, din ce in ce mai bolnavi din cauza poluarii si a mancarii proaste pe care o consumam. Unde sunt verzii cand vin tirurile cu deseuri? Cand se ard cauciucuri? Cand se taie necontrolat padurile?
Bine ca laudam "initiativele de ecologizare" de luare a copiilor cu japca sa stranga mizeria lasata de altii.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prepelita 2021

Mesajde laurul pe 20 Aug 2021, 06:54

kama3 scrie:Daca tot noi suntem atat de batuti in cap incat sa nu fim in stare sa gandim cu proprii nostri oameni, de ce nu se preia un model de legislatie dintr-o alta tara europeana, unde lucrurile functioneaza?

+1000!
Ușor, simplu, eficient.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prepelita 2021

Mesajde zeb stump pe 20 Aug 2021, 08:30

Nu prea stiu in alte state UE cum se stabileste cota la pasari, dar am vazut in SUA, la rate: nr. piese/zi/vanator in functie de specie si sex...Ceva de genul asta s-a incercat cu proiectul asta de lege care nu a trecut, bine, fara sex, ca asta nu poate fi prevăzut decat la rate, ca la prepe sau porumbei nu e asa accentuat dimorfismul sexual...
Ce am vazut in schimb pe F&H ca în Slovacia parca, desi au ursi incomparabil mai putini fată de Romania, au cota...Si au cota si de Lup, iar ONG nu au decat sa se dea cu curu pe razatoare pana obosesc.

La noi nu e lipsa de gandire, ci lipsa de vointa politica. Primul ministru e în cautare de popularitate, asta e singurul lucru care il preocupă, aşa ca e simplu calculul: nr. de vanatori e muuult mai mic decat nr. ecologistilor de canapea care stau si posteaza pe facebook, si stiu ei ca ursul nu ataca neprovocat şi ca exista multe solutii sa eviti atacul ursilor...
Cand ai consilier pe unu ca Paun, ce mai vorbim?
Repet: e lipsa de vointa politică la nivelul cel mai inalt, nu lipsa de idei...
Sau, altfel spus: e rea vointa, nu prostie!!!
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Prepelita 2021

Mesajde kama3 pe 20 Aug 2021, 09:42

Nu cred ca e vorba de popularitate ci de interese.
Nu-i pasa nimanui (ca daca i-ar pasa cuiva s-ar lua masuri) de cei aprox 2500 de oameni care mor anual in accidente pe soselele Romaniei si de celelalte cateva mii ramasi infirmi pe viata, asa ca nu cred ca dau doi bani pe viata unui animal fie ele de interes cinegetic, specie protejata, sau simplu caine maidanez.
Apropo, de ce nu se iau masuri si nu fac verzii lobby sa nu mai vedem atatea animale moarte pe marginea drumurilor? Nu sunt tot vietuitoare? Si un caine lovit de masina sufera mult mai mult (daca nu e lovit mortal) decat un animal impuscat si care daca nu e lovit mortal e cautat si (in general) i se da lovitura de gratie?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Prepelita 2021

Mesajde Marius pe 21 Aug 2021, 16:24

[quote="zeb stump"]
Din ce am constatat, ministrul a întârziat ordinul în încercarea de a ajunge la o înţelegere cu căcaţii aştia cu ochi, astfel încât să fie de acord cu forma şi conţinutul ordinului./quote]

Nu cred ca pot fi atat de infantili. Sunt zeci si sute de ong-uri. Niciodata nu pot fi toate la masa negocierilor. Cred ca mai degraba au intarziat pentru a da vanatorilor ocazia de a vana macar la inceputul sezonului, pana la o noua eventuala oprire in justitie.

Altfel, de acord intru totul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde zforis pe 23 Aug 2021, 23:07

A aparut ordinul azi? Eu nu am gasit in monitor, o fi ascuns undeva, poate nu gasesc.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2021, 07:01

Nu a apărut. Și nu se știe încă. Bârfă: pe săptămâna viitoare.
Pleacă prepelița până ne lasă ăștia să ne utilizăm drepturile călcate în picioare cu bună știință.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde zeb stump pe 24 Aug 2021, 09:37

Eu m-am linistit...Pe fondul grupei mele e cota de ...3 (trei) prepelite :lol: Pb e ca, porbabil din cauza secetei, nu stiu daca or fi si alea în teren...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Prepelita 2021

Mesajde the_mav pe 24 Aug 2021, 11:52

in Baragan e prepelita multa...
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3348
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 24 Aug 2021, 14:21

Ia uite cine a bubuit la ea!!!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde laurul pe 24 Aug 2021, 19:29

Ordinul s a semnat azi.
Probabil ca maine apare in MOf.
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Prepelita 2021

Mesajde zforis pe 25 Aug 2021, 00:05

In acest moment Ministerul Mediului incalca legislatia in vigoare, mai exact legea 407 / 2006 (cu modificarile si completarile ulterioare), capitolul II, articolul 6, litera f)

"stabilește și aprobă anual, până la data de 15 aprilie pentru specia căprior și până la 15 mai pentru celelalte specii admise la vânătoare, cu avizul autorității publice centrale care răspunde de protecția mediului, cotele de recoltă pentru speciile din anexa nr. 1, care devin obligatoriu de realizat, fără alte avize, acorduri sau autorizări suplimentare"

Ce se poate face?
- petitie la Avocatul Poporului (nu are mult sens, dar macar ramane scris)
- judecata, abuz in serviciu pentru ministerul mediului, Tanczos Barna, cum au facut si aca maca caca anul trecut impotriva ordinului...

Nu ma intereseaza barfele ca azi se semneaza sau saptamana viitoare, ma.... Moderat.... pe asociatii de vanatoare (ca nu sunt uniti si nu fac nimic) si pe AGVPS (incompetenti si nu fac nimic) si pe restul de asociatii gestionari de fonduri de vanatoare, este vorba de incalcare de drepturi si nerespectarea legii de catre statul roman.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Prepelita 2021

Mesajde Ghinda pe 25 Aug 2021, 07:28

Exact!
M.O. probabil pe luni. Oricum, pe bârfă am auzit că există asociație care ar emite autorizații. Fix ast ne trebuie, după atâta scremut!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Prepelita 2021

Mesajde ventura pe 25 Aug 2021, 11:06

zforis scrie:
Nu ma intereseaza barfele ca azi se semneaza sau saptamana viitoare, ma... Moderat... pe asociatii de vanatoare (ca nu sunt uniti si nu fac nimic) si pe AGVPS (incompetenti si nu fac nimic) si pe restul de asociatii gestionari de fonduri de vanatoare, este vorba de incalcare de drepturi si nerespectarea legii de catre statul roman.


... Moderat... pe ce-ti apartine (haine, bunuri, familie)!
Nu pe ale altora.

Admini, nu dati BAN la asa nesimtire?
@ zforis
WARN pentru limbaj indecent.
La urmatoarea abatere ne despartim.
Admin
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.
Avatar utilizator
ventura
Veteran
 
Mesaje: 1271
Membru din: 01 Mai 2008, 20:12
Locaţie: Focsani

Următorul

Înapoi la Prepelita , sitarul si becatina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate