Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 24 Mai 2024, 14:38

Mistret ranit

Vanatoarea la mistret, la goana panda sau dibuit este una din cele mai raspindite vanatori din Romania . Zona de deal si munte , campie , Delta - toti vanatorii asteapta sezonul de mistret cu mare placere . Aici discutam totul despre vanatoarea de mistret, metode de vanatoare, munitia si calibrele pentru mistret, tehnici de vanatoare .

Moderator: CCM

Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 29 Ian 2020, 23:10

Salut,

Am ranit sambata un mistret, a venit turma in 15m, am selectat unul, am ochit la blat si am tras.
In momentul focului a marcat lovitura, "patinand" de picioarele din fata si ridicandu-si capul si corpul spre cer in a 2 parte a "marcarii focului". Am dublat in momentul ala dar nu cred ca l am mai lovit. Am mers pe urma de sange vreo 5km, l am cautat si a 2 zi nu am gasit nimic. (nu a fost sange de la plamant - oxigenat sau ficat, parea mai degraba din muschi - sange "curat"
M am tot gandit a 2 zi, poate am tras in momentul cand a facut saltul si doar la zgariat pe sub burta undeva ?
Totusi mie mi s-a parut lovitura buna dupa cum a schitat. Ati mai patit si voi ceva asemanator ?
As prefera din tot sufletul ca mistretul sa nu moara. Sper doar sa fie asa, desi raman la ideea ca dupa cum a schitat nu v-a rezista.

Mersi
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 29 Ian 2020, 23:40

Am tras cu rottweil exact de 20/76.
Eu zic ca dacă era lovit vital în organe(inima plămân ficat) trebuia sa l găsesc.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 30 Ian 2020, 00:55

Sigur ca va trai, daca era mort il gaseai. Acelasi cartus folosesc si eu dar de 12. Cine stie cum la atins de singereaza, variante sunt cu carul.
P.S. Ai incercat inainte munitia la tinta sa vezi unde loveste proiectilul? Nu toate armele se impaca cu ele.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 30 Ian 2020, 01:46

Da. Am tras la poligon și la 50m mi a ieșit grupaj decent. În schimb tipul de la poligon a băgat 3 breneke(rottweil exact) gaura în gaura.
Arma e un semi benelli.

Eu sper sa trăiască.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde Zeres Ciprian pe 30 Ian 2020, 06:46

Daca ai mers 5 km dupa el si nu l-ai gasit, iar sangele e rosu aprins probabil ai lovit vreun muschi. Asa ca va trai. Totusi si in 15 m eu as fi ochit pe cap sau gat cu arma lisa.
Zeres Ciprian
Veteran
 
Mesaje: 414
Membru din: 07 Oct 2008, 16:59

Re: Mistret ranit

Mesajde Ghinda pe 30 Ian 2020, 07:50

Sau va muri. Am mers km din aia dupa porc cu splina, ficat pe afara(lasa bucatele). L-am pierdut, dar asta nu inseamna ca nu a murit.
Sau s-a impuscat porc fara maxilar. Cicatrizat etc, dracu stie cum traia, e drept sub stas la talie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mistret ranit

Mesajde kama3 pe 30 Ian 2020, 10:41

Poti sa descrii urma de sange? Picaturi sau sters de vegetatie?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 30 Ian 2020, 10:58

Erau locuri unde era dara de sange pe zapada, unde ajungea zapada la nivelul lui, avea locuri unde erau doar picuri mai ales spre final, nu prea mai gaseam sange pe fruza.
Si la schimbari de directie stropea iar cu picuri.

El a continuat sa mearga cu turma si la un moment dat a schimbat directia s-a intors aprox din directia de unde a venit si a coborat pe un versant. M-am gandit ca poate a obosit si nu mai putea continua
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde kama3 pe 30 Ian 2020, 11:29

In locurile unde spui ca era zapada mai multa si ajungea la nivelul lui, prin raportare la urmele lasate de picioare ai putea localiza rana? Piept/burta, sau interiorul exteriorul piciorului?
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 30 Ian 2020, 11:35

As zice si pe urma de picior era sange, si pe exteriorul lui, chiar dupa foc era si pe o parte si pe alta.
Vazusem undeva ca un porc de 100 kg are aprox 10 l de sange in sistem. Deci daca pierde 2, poate pe zapada pare mult, dar el isi va reveni in situatia asta. ( bine depinde si de lovitura si daca se infecteaza)
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde salus pe 30 Ian 2020, 13:14

După cum descri situația, aș zice că l-ai lovit în picior. Probabil că a luat focul în plin os.
Daca ai mers 5 km după el și nu l-ai ajuns din urmă nici măcar odată, înseamna că nu va muri prea curând.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Mistret ranit

Mesajde kama3 pe 30 Ian 2020, 14:31

Si eu zic ca in picior ar fi, dar nu cred ca in os. Daca lovea osul la locul loviturii ar fi fost fragmente de os. Brenekeul in 15 m, fie el si de 20 facea daune mari in os.
In piept sau burta ar fi atins macar intestine si sangele n-ar fi fost curat.
Picuri de sange inseamna ori ca sangele e aruncat (cazul unui vas de sange, in special artera) ori ca pica pur si simplu. Adica nu se prelinge pe blana sa para urma tarata. In cazul unei lovituri serioase in burta nu se intampla asa.
Cel mai probabil lovitura a fost in muschi la piciorul din spate.
Banuiesc ca si pe o parte si pe alta a aceluiasi picior pentru ca daca trecea prin ambele era putin probabil sa mai faca 5km.
Dupa 5 km ce s-a intamplat cu urma?
Oricum discutiile sunt teoretice pentru ca numai glontul stie pe unde a intrat si a iesit.
4, 5mm
9mm
16
12
.270win
Avatar utilizator
kama3
Veteran
 
Mesaje: 367
Membru din: 23 Dec 2008, 13:21

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 30 Ian 2020, 14:37

Dupa nu i am mai gasit urma de sange pe frunza. Auzeam pe celalalt deal cum rupe ceva, dar doar pt 1 minut 2 ca dupa a disparut. Si ma gandeam sa nu merg in directia aia pt ca daca e ranit de moarte si ma duc atunci se va ridica si nu l voi mai gasi.

Mi am propus sa mi cumpar o camera de filmat de pus pe teava, sa mi dau seama unde merg breneke-urile.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 30 Ian 2020, 14:42

Si acuma ca ati zis de picior, imi aduc aminte ca mi se parea ca schioapata dupa cum umbla.
S-ar fii putut atunci ca lovitura sa fie in picior, dar sigur a fost piciorul din fata, din cauza cum a marcat focul.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde violiv pe 30 Ian 2020, 20:42

Un vecin de stand un pic grabit trage pripit la un vier mare. Vierul marcheaza cumva lovitura si-o rupe la fuga....si dus a fost.
Sange pe frunze, sange pe crengute, picaturi consistente la 2-3 pasi distanta. Se ia decizia urmaririi cu caine special dupa vanatoare. Facem a doua goana undeva pe alt versant, la vreo 3 km, se trage un singur foc si se impusca un vier. Surpriza: vierul mai avea o gaura de glont, curata, din care inca sangera la picatura, cam 5 cm prea in spate si prea jos pentru un foc in inima, un pic in spatele osului piciorului din fata, prin muschi si crestand discret pielea jos pe torace.
A fost evident ca era acelasi animal, cel ranit la prima goana. Colegul se jura ca a tras bine, eu vazusem mistretul marcand, sange pe jos era dar a fost cat se poate de evident ca n-am fi gasit in veci mistretul acela pe urma de sange.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8550
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mistret ranit

Mesajde adrian m. pe 30 Ian 2020, 21:43

Panda la mistret, seara, pe un canal aflat intre doua parcele de porumb. Aud cum se scalda mistretul si inaintez incet pe langa sovar, cam pe la 20 metri ma simte si sare sa fuga in porumb, il vad cand ajunge sus din canal, un vier imens, ochesc la blat si trag cu carabina cal. 270win. cartus geco plus pt. mistret, cade paralizat si se rostogoleste de vreo trei ori de sus pana jos in mocirla si sovar. Eu fericit la maxim dar numai cateva clipe, deoarece deodata aud cum incepe sa se zbata in sovar si pleaca prin canal, apoi urca in porumb si liniste. Nu l-am mai vazut din cauza sovarului pentru a putea repeta focul. Am stat cam jumatate de ora si am plecat sa il caut pe urma, prima urma gasita a fost cea de noroi lasata pe porumb si abia dupa vreo 30 metri am gasit si sange pe porumb, la o inaltime de vreo 80-90 cm fata de sol, sange de culoare inchisa si in unele locuri era cu spume si rozaliu la culoare. Dupa vreo 300 m. urma de sange a disparut si nu l-am mai gasit veac!
Inca ma intreb unde l-am lovit!?
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 08:25

E greu de explicat unde e lovit, e posibil sa fie in partea din spate lovit....
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 08:33

Sunt tare curios sa stiu daca la fiecare vinatoare sunt caini special antrenati si examinati pt. a cauta vinatul ranit.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde violiv pe 31 Ian 2020, 09:41

Nu-i niciun secret!
In mod sigur nu!

Noi avem posibilitatea sa apelam la caine specializat pe urma de sange din "vina" pasiunii pentru caini a unui coleg. Si chiar e grozav.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8550
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Mistret ranit

Mesajde salus pe 31 Ian 2020, 09:48

Cainele de urma are si el limite! Daca rana il impiedica pe mistret sa alerge tare, cainele este util. Altfel..., degeaba grivei il ajunge din urma dupa vreo 5 km si apoi il mai alearga inca 5, 10 ....
Mistretul ranit bine nu va fugi mai mult de 2 km pana la prima oprire, si are tendinta sa stea atunci cand il ajunge cainele.
Am vazut mistreti cu rani vindecate, oase "sudate", gloante, alice si altele, pe unde nici nu te astepti, de te miri ca inca traia.
Am alergat 2 zile dupa un mistret care isi calca pe mate si lasa bucati de mate pe traseu, si tot viu l-am gasit.
Concluzia este ca daca glontul nu rupe vase de sange principale sau nu afecteaza organe principale, sansele sunt mici sa-l mai gasesti.
Mai tine si de noroc, pentru ca uneori milimetrii pot face diferenta intre un foc bun si un rateu de zile mari.
salus
Veteran
 
Mesaje: 423
Membru din: 18 Mar 2010, 16:25

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 31 Ian 2020, 10:23

mialxx scrie:Sunt tare curios sa stiu daca la fiecare vinatoare sunt caini special antrenati si examinati pt. a cauta vinatul ranit.


Stii bine raspunsul, ca nu sunt la fiecare vanatoare asa ceva, si sincer as tinde sa cred ca is putine vanatorile in romania unde lumea se pregateste si pt partea asta, sa urmareasca vanatul ranit cu caine specializat
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 12:29

salus scrie:Cainele de urma are si el limite! Daca rana il impiedica pe mistret sa alerge tare, cainele este util. Altfel..., degeaba grivei il ajunge din urma dupa vreo 5 km si apoi il mai alearga inca 5, 10 ....
Mistretul ranit bine nu va fugi mai mult de 2 km pana la prima oprire, si are tendinta sa stea atunci cand il ajunge cainele.
Am vazut mistreti cu rani vindecate, oase "sudate", gloante, alice si altele, pe unde nici nu te astepti, de te miri ca inca traia.
Am alergat 2 zile dupa un mistret care isi calca pe mate si lasa bucati de mate pe traseu, si tot viu l-am gasit.
Concluzia este ca daca glontul nu rupe vase de sange principale sau nu afecteaza organe principale, sansele sunt mici sa-l mai gasesti.
Mai tine si de noroc, pentru ca uneori milimetrii pot face diferenta intre un foc bun si un rateu de zile mari.


Aici te contrazic, si nu din auzite, ci din experienta personala. Am avut un caz chiar toamna trecuta. Mistret lovit in spatele blatului, sa mai dus cca. 80-100m. La locul loviturii nici un pic de singe, abia la 35-40m prima picatura de singe. Deci fara caine nu aveam sanse sa-l gasim neam.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde Clujeanul pe 31 Ian 2020, 14:17

mialxx scrie:Mistret lovit in spatele blatului, sa mai dus cca. 80-100m. La locul loviturii nici un pic de singe, abia la 35-40m prima picatura de singe. Deci fara caine nu aveam sanse sa-l gasim neam.


Era zapada?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde Ghinda pe 31 Ian 2020, 14:38

Am vazut toate situatiile posibile. Cainele este sfant. Din pacate nu avem.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7719
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 14:57

Clujeanul scrie:
mialxx scrie:Mistret lovit in spatele blatului, sa mai dus cca. 80-100m. La locul loviturii nici un pic de singe, abia la 35-40m prima picatura de singe. Deci fara caine nu aveam sanse sa-l gasim neam.


Era zapada?


Nu a nins Iarna asta la noi.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde mialxx pe 31 Ian 2020, 15:00

Ghinda scrie:Am vazut toate situatiile posibile. Cainele este sfant. Din pacate nu avem.


Ai perfecta dreptate.
Si cind stau si ma gindesc ca e asa de simplu de dresat, chiar nu inteleg dece asociatiile si vinatorii nu pun pret pe acesti caini.
mialxx
Veteran
 
Mesaje: 975
Membru din: 23 Aug 2010, 20:55
Locaţie: Thurgau Elvetia

Re: Mistret ranit

Mesajde Alexandru Nicu pe 31 Ian 2020, 16:04

adrian m. scrie:Panda la mistret, seara, pe un canal aflat intre doua parcele de porumb. Aud cum se scalda mistretul si inaintez incet pe langa sovar, cam pe la 20 metri ma simte si sare sa fuga in porumb, il vad cand ajunge sus din canal, un vier imens, ochesc la blat si trag cu carabina cal. 270win. cartus geco plus pt. mistret, cade paralizat si se rostogoleste de vreo trei ori de sus pana jos in mocirla si sovar. Eu fericit la maxim dar numai cateva clipe, deoarece deodata aud cum incepe sa se zbata in sovar si pleaca prin canal, apoi urca in porumb si liniste. Nu l-am mai vazut din cauza sovarului pentru a putea repeta focul. Am stat cam jumatate de ora si am plecat sa il caut pe urma, prima urma gasita a fost cea de noroi lasata pe porumb si abia dupa vreo 30 metri am gasit si sange pe porumb, la o inaltime de vreo 80-90 cm fata de sol, sange de culoare inchisa si in unele locuri era cu spume si rozaliu la culoare. Dupa vreo 300 m. urma de sange a disparut si nu l-am mai gasit veac!
Inca ma intreb unde l-am lovit!?


In ceafa. :mrgreen:
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Mistret ranit

Mesajde Tragaciul pe 31 Ian 2020, 16:20

Acum vreo 12 anișori! Mistreț în alergare doi căței după el, eu în plina alergare pe un picior de pădure, când ajung la baza lui ne vedem reciproc, el accelerează eu ochesc, trag, cade.! Arma o Sabatti în 30 06, câini sar pe el eu pun arma în spate foarte fericit și ma îndrept spre victima. Victima care, nu asa fericita ca mine se scutura de caini și pleacă, mai întâi ca un om beat apoi din ce în ce mai stabil și în viteza. Vin ortacii, dezbatem, urmă de sânge, găsim și bucatele de os, hai ca trebuie sa fie pe aici, nimic. L am găsit după ce am ascultat cățeii, pe toate coamele pădurii la vreo 4 km, culcat cu focul pe sub șira spinării fără sa o rupă dar și fără sa afecteze grav plămânii. Explicația a fost ca în momentul focului aerul era dat afara din plamani și astfel își reduc foarte mult din volum. Cine nu crede sa mai caute! Ptr inițiatorul topicului, sigur a fost picior!!
Tragaciul
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 27 Noi 2017, 17:36

Re: Mistret ranit

Mesajde ravenstein pe 31 Ian 2020, 16:25

Acum ca am centralizat asa multa informatie, ma gandesc si eu ca a fost picior, mai ales ca l auzisem la un moment dat pe celalalt versant schiopatand.
12/70 - 12/76 - 20/76 - 308w
ravenstein
Veteran
 
Mesaje: 336
Membru din: 09 Oct 2017, 14:52
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Mistret ranit

Mesajde Ray pe 31 Ian 2020, 17:27

ravenstein scrie:Acum ca am centralizat asa multa informatie, ma gandesc si eu ca a fost picior, mai ales ca l auzisem la un moment dat pe celalalt versant schiopatand.

%-(
al dreaq, asa auz i-mi doresc si eu :))
Traieste fiecare zi, ca si cum ar fi ultima. Apoi, intr-o zi, asa se va si intimpla.
Avatar utilizator
Ray
Membru important
 
Mesaje: 209
Membru din: 24 Iun 2008, 13:53
Locaţie: Alzenau

Următorul

Înapoi la Vanatoare de mistret

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate