Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 11 Mai 2024, 11:25

Cartus pentru 9.3x62

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde DanCo pe 26 Apr 2024, 20:29

Depinde de situație. Pana anul trecut plăteam 200 lei /ieșire pentru ca aveam complecta o adeziune la clubul lor de tir. Nu știu cei care vin ocazional cât plătesc și nici dacă anul acesta este același preț. Însă nu ar trebuii sa crezi ca seamănă cu un poligon comercial. Este un poligon militar unde prima data montezi țintele la diferite distante, iti pregătești postul de tragere, tragi și la sfârșit aduni tot. Nu sunt linii automate de tragere și nici nu poți sa mergi când vrei sa iti vezi țintă. Asa ca fie ai o luneta terestra bună, fie un telemetru mai răsărit fie aștepți pana la sfârșit pentru a vedea cum ai tras. Pentru mine este convenabil ca ii la câțiva km de mine. Dacă te interesează o varianta similara și mai aproape de tine iti scriu în privat ce si cum.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 375
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 21:22

Cu telemetrul ideea mi-a venit pt estimare corecta.
Stiu ca, si probabil nici nu vrea sa ma intind mai mult, in general vor fi max 100-120, inca ma pasioneaza mai mult sa apropii vanatul decat sa trag la distanta.

Desi am experienta in constructii si apreciez bine distantele, nu vreau sa ranesc vanatul si sa il chinui mai mult.

Long range nu vreau sa devin, dar vreau sa exersez pt 200m pentru placerea mea, probabil solutia vor fi vulpile si sacalii, avand in vedere problema poligoanelor.
Mai ales ca Geco sp e rezonabil la pret

Uita de telemetru cata vreme nu tragi peste 200; nu numai ca nu va folosi la nimic, dar vei deveni dependent de el asa cum sint copii astia ai nostrii de telefonul mobil; vrei asa ceva? cred ca nu; telemetrul are o utilitate f ingusta, tras la distante limita pt calibrul in cauza, conditii dificile, vizibilitate dificila... si cam atat.
E numai parerea mea si recunosc ca sunt f subiectiv, dar eu cred ca nu merita in nici un caz sa dai banii pe o chestie care costa o gramada de bani numai ca sa iti spuna (cu marja sensibila de eroare) - da, tapul ala e la 228 de metri; unde nu are rost sa tragi, dealtfel, nici daca e trofeul trofeului; in rest... la ce e bun?
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 21:36

....si mai ales daca apreciezi bine (crezi tu!) distantele.
Baga banii in altceva. Pur si simplu, ii arunci pt telemetru.
Cand o sa tragi la 200-800 va fi indispensabil, impreuna cu calulator balistic si tot restul; pana atunci, bani aruncati pe geam.
Eu, cu expresul meu, daca folosesc telemetru si calculatorul balistic, pun corectia potrivita pt Norma Orix de..., pai iau musca la 250 de metrii fluierind melodia aia a lui Zamfir - the lonely shepard.
Cee, nu ma crezi pe cuvant?!
Pai, ai dreptate! bineinteles ca nu e adevarat!
Pe bune, uita de prostii de genul asta si trage, invata arma, care nu ca nu e rea, e o super-arma, calibrul e f ok si cam asta e, in rest sa ai noroc la vanatoare cu ea.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 21:58

si inca ceva, asa ca o parere personala - si din nou, f subiectiva - vis-a-vis de combatere si daunatori: am o gramada de cotofene aici la mine in jurul casei, si ciori si probabil sobolani care nu se arata ziua; fac mult rau toti, halesc tot ce gasesc daca pot - ouaele altor pasari, omoara puii altor animale, etc; dar cam asa functioneaza mama natura si nu sintem noi in mod necesar cei care trebuie sa reglam asta, ca de fapt nu prea stim care este echilibrul corect, sau necesar, samd; in logica asta, nu prea avem de ce sa investim in echipament de combatere; ne descurcam cu ce avem
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 26 Apr 2024, 22:05

...si pe urma - cu riscul de a deveni casant- daca vrei sa fi precis la 200 de metri, mai intai trebuie sa fi precis la 100
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde claudiubutacu pe 27 Apr 2024, 19:40

CCM scrie:si inca ceva, asa ca o parere personala - si din nou, f subiectiva - vis-a-vis de combatere si daunatori: am o gramada de cotofene aici la mine in jurul casei, si ciori si probabil sobolani care nu se arata ziua; fac mult rau toti, halesc tot ce gasesc daca pot - ouaele altor pasari, omoara puii altor animale, etc; dar cam asa functioneaza mama natura si nu sintem noi in mod necesar cei care trebuie sa reglam asta, ca de fapt nu prea stim care este echilibrul corect, sau necesar, samd; in logica asta, nu prea avem de ce sa investim in echipament de combatere; ne descurcam cu ce avem


Cu telemetrul m-am lamurit.
Referitor la combatere, nu vreau sa investesc in echipament dedicat, ci sa "impusc 2 iepuri dintr-o lovitura": ies mai mult in teren si exersez si trageri cu arma pe care o am, asa ajung sa o vunosc mai bine.
IJ 54 - 12/70;
Tikka T3x Lite Adjustable - 9.3x62 - Delta Titanium 1.5-9x45;
Avatar utilizator
claudiubutacu
Nou membru
 
Mesaje: 33
Membru din: 21 Ian 2011, 19:52
Locaţie: SIBIU

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde CCM pe 27 Apr 2024, 21:42

O sa vina si vremea telemetrului - doar ca (asa ma gandesc eu) nu are rost acum; decat daca banii sint numai o notiune abstracta pt tine; atunci, da, de ce nu?
Leica 2400, 2800.com, etc; bune, astea sint preferattele mele, dar sint si altele, poate inca mai bune; atat doar ca peste un an, peste doi, vor fi f probabil depasite moral de ce o sa mai scoata piata; in acest moment nu iti serveste la nimic un telemetru; arma buna, calibru f bun... ura si la tras! si sa povestesti pe forum cit e de greu sa tragi cu 9,3 la 150-170m fara telemetru, dar ca se poate, totusi.
Inca o chestie: lunetele cu reticol in al doilea plan focal, daca te joci un pic mai mult, iti permit sa evaluezi destul de precis distanta fata de tinta
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Cartus pentru 9.3x62

Mesajde yoghi pe 28 Apr 2024, 20:56

In alte timpuri 80 la suta din vanatori aveau si un ""geco"" in 5,6 sau un aer comprimat,care era folosit pt antrenament sau divertisment macar. Asa invatai...inveti sa tragi.
Cand devi expert la 100m respectiv la 15m ,in poligon..tras din mana bre nu rezemat pe support.. poti trece la ce calibru vrei si poti lovi animalul unde vrei.cu orice calibru

Daca nu vrei sa strici friptura ..ochesti (si lovesti)gatul . Socul de imact macar il rupe.

Si... Nu iti trebuii telemetru ,cu orice luneta poti aprecia distanta tapului Pina in 200m

Bafta!
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 40 vizitatori

Publicitate