Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 19:08

Alergatul la caprior

Vanatoarea de trofeu sau de selectie la caprior, la dibuit sau la panda, vanatoarea de caprioara iarna la selectie (subiect greu pentru cei care fac selectia!) Un vanat in principal de "trofeu". Discutii libere despre calibre, tehnici de vanatoare la caprior, cele mai bune chematoare de caprior, inceput de sezon versus perioada alergatului, panda la caprior si calitatea trofeelor.

Moderatori: Ghinda, CCM

Re: Alergatul la caprior

Mesajde biriuck pe 11 Sep 2023, 11:13

Asa cum mi-am dorit, am inchis sezonul cu unul la munte. Dibuit de seara, l-am gasit pascand singur intr-o poiana la vreo 80-100m (n-am mai apucat sa pun telemetrul). Unghi de peste 50 grade, pozitie de tras destul de incomoda (cam intr-un picior pe o panta presarata cu jir ce actiona ca niste bile de rulment), am reusit totusi sa ma abtin pana s-a sucit complet pe lat ca sa nu il stric din foc. A marcat frumos, lovit in spatele spatei si iesit fara sa strice, l-am gasit vreo 60m mai la vale desi inima era facuta praf.
Vizitasem poiana si inainte de alergat dar nu am reusit sa il vad atunci. La cum arata, era bine daca reuseam.
IMG20230910194434.jpg

IMG20230910194517.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 11 Sep 2023, 11:45

Și mai târziu nu este rău! Ai scos ce trebuie!
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde cata pe 13 Sep 2023, 22:06

Felicitări!
........Piesa a patra conteaza.....
cata
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 26 Oct 2005, 12:35
Locaţie: Timișoara

Re: Alergatul la caprior

Mesajde biriuck pe 29 Feb 2024, 18:31

Anul asta e unul din anii aia tristi cand deschiderea la caprior e mai departe cu o zi din cauza lui februarie 29 :roll:
Aspiratii, pregatiri, planuri marete careva?
Eu unul sper sa reusesc sa montez o sticla mai decenta pe o baba de peste 100 de ani cu care imi e tare drag sa ies si cu care as vrea sa incerc sa vanez un tap ce mi-a inghetat sangele in mine in fix ultima zi de sezon in timp ce evisceram linistit un tap "de inchidere" (cel din imagine)
IMG20231012180916.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Ghinda pe 01 Mar 2024, 09:27

Ca de obicei aștept să văd pe ăla 1 în viață, măcar 1000 grame (glumesc, măcar 600). Nu am avut "baftă" de din ăștia. Și o să bumbăcesc la anomalii. Tot ca de obicei!
Facem topic pe 1 mai.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Alergatul la caprior

Mesajde Skyler pe 04 Mar 2024, 15:45

Anul asta sper sa fie mai bun pentru mine la caprior, m-am interesat din timp la cateva fonduri de vanatoare atat prin partea de vest cat si prin oltenia, am primit niste promisiuni ca imi rezerva fiecare cate un caprior, doar sa aleg eu cand sa ma duc.
Sper ca anul asta sa primesc inapoi si trofeul de anul trecut, care e din august la asociatie la "evaluat" si ma tot taraganeaza cu el, ca inca n-au semnat cei de la mediu pentru evaluare. Nu e el cine stie ce trofeu, dar e primul caprior luat de mine, as vrea sa il vad pe panoplie.
Beretta 686 Silver Pigeon I 12/76
Sako 85 Bavarian 7x64
Skyler
Membru activ
 
Mesaje: 100
Membru din: 10 Ian 2019, 14:41

Anterior

Înapoi la Vanatoare de caprior

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Publicitate