| Totul despre vânătoare | Arme şi muniţii | Câini de vânătoare | Atlas cinegetic | La gura sobei | Reţete culinare vânătoreşti | Vânători din alte epoci |
BOCK CZ USAModerator: liviur
54 mesaje • Pagina 2 din 2 • 1, 2
Re: BOCK CZ USAAsta e o chestiune de gust. Şi la IJ-18 ulucul lat şi plat e urât de parcă ar fi fost sculptat cu toporul, dar faţa inferioară aproape plată permite sprijinirea foarte uşoară a carabinei de un suport (creangă, buştean, rucsac), adică au sacrificat aspectul pentru utilitate. (Nu că n-ar fi parte a tradiţiei ruseşti, la ei armele ieftine sunt ieftine şi armele care arată bine ca lisele şi mixtele de la KBP se vând de la 10 000 USD în sus.)
Cu brandul CZ-USA se pare că se face o confuzie intenţionată în presă, bazată pe faptul că au acelaşi cod (un redneck american: "yuck, the're made in turkey by muslims"), dar se vede treaba că Huglu e Huglu şi CZ e CZ. ~Nautilus
Re: BOCK CZ USACZ Mallard a venit azi. În 12/76, ţeavă de 28" (710 mm).
La prima vedere, e destul de bine finisată, aproape la fel de bine ca în poza de pe site. Prin comparaţie cu o Vercar şi o Ruger, ambele bock, din punctul de vedere al aspectului stă cam la fel de bine. În comparaţie cu IJ-27, finisajul exterior e cu ani-lumină mai sus. Lemnul e nuc, dintr-o bucată, nu laminat. Era destul de rigidă la asamblare-închidere-deschidere, dar după un puf de Ballistol şi câteva cicluri închidere-deschidere s-a mai lăsat. Probabil nu va fi rodată cu adevărat decât după o repriză de talere. În manual scrie că poate trage cu alice de oţel, folosind toate şocurile în afară de "full", deşi nici pe ţevi, nici altundeva nu are vreun crin. Ţevile sunt marcate "Made in Turkey" şi "4140" pe partea inferioară şi "CZ-USA Kansas City" pe cea superioară, expusă când arma e montată. Are 2 manuale, unul în cehă şi engleză pentru Europa şi altul în engleză mai detaliat şi cu planurile armei pentru SUA. Rămâne de văzut, după înscrierea în permis, cum se va comporta în poligon. ~Nautilus
Re: BOCK CZ USABravo,sunt foarte curios sa o testezi si sa vorbesti despre ea...trebuie sa existe alternative ieftine la Izh
pentru cineva care-si doreste o arma noua! Ca aspect le-am vazut,nu sufera comparatie cu Izh-urile,sper sa ne spui si cum se comporta pas cu pas!
Re: BOCK CZ USAMulţumesc.
La prima vedere, mecanismul prin care se prind ţevile în basculă e de tip "bifurcated lump and trunnion" ca la Perazzi şi Beretta, cu doi pivoţi laterali, nu cu un pivot transversal ca la IJ, cu un zăvor sub ţeavă (underbolt) acţionat de cheiţa care deschide arma şi cu 2 "came" din monoblocul ţevilor care pătrund în partea de jos a basculei în 2 orificii când se închide complet arma, probabil această îmbinare dintre came şi basculă e cea care suportă forţa reculului şi nu zăvorul. Suprafeţele interioare care intră în contact cu bascula ale monoblocului care fixează ţevile şi ale extractorului sunt ghioşate, la fel ca la Guerini Impact, şi toate şuruburile vizibile (inclusiv cele 3 şuruburi din interiorul ulucului) sunt indexate - şurubul odată strâns are fanta pentru şurubelniţă perfect longitudinală, paralelă cu axa lungă a armei. Două dovezi de grijă pentru detaliu surprinzătoare la o armă ieftină. Deşi conform datelor tehnice e mai uşoară ca IJ-27 cu 300 g, asta nu se simte fiindcă are centrul de greutate puţin mai în faţă, în direcţia ţevilor, şi nu exact la mijloc. Probabil e gândită aşa ca să compenseze ridicarea ţevilor în momentul tragerii. Datorită poziţiei centrului de greutate şi lungimii cu vreo 15 cm mai mare nu are extraordinara uşurinţă în manevrare a lui IJ-18, epolarea ei trebuie exersată. ~Nautilus
Re: BOCK CZ USA
Foarte buna introducerea...din cauza asta o si citez,pentru a fi la indemana tuturor inainte de a face un mic comentariu - solutia constructiva determina o bascula mai ingusta si,probabil,mai usoara,fara o usurare a ansamblului tevilor apare acest dezechilibru spre fata,se intampla ,spre exemplu,la armele light care folosesc acelasi ansamblu al tevilor cu modelele similare cu bascula de otel,ca sa dau fac o referire explicita - in cazul in care se constata acest fenomen se poate "merge" pe tevile de 66cm si se observa imbunatatirea echilibrarii generale a armei. Nu vreau sa fac aici,pentru ca nu e locul,o pledoarie pentru tevile de 66cm dar despre avantajele lor vorbesc si statisticile,basculantele cu tevi de aceasta dimensiune insumand peste 50% din vanzari,dublul vanzarilor de arme cu tevi de 71cm, urmatoarele in "top"! Scuze pentru interventia semi-off-topic!
Re: BOCK CZ USASingurul lucru off-topic e faptul că nu există ţevi de 66 cm la CZ-USA Mallard. (Nici de 76 cm. Existau la un moment dat în ofertă, dar nimeni, nici măcar dealerul, nu pretinde că ar fi văzut vreodată un exemplar cu ţeavă de 76 cm în realitate. Iar acum nu mai există nici pe site.)
~Nautilus
Re: BOCK CZ USAPacat ca nu le au in oferta...mai ales pentru ca destinatia principala este piata SUA unde lungimea asta
a tevii se cere in draci! Sunt curios sa citesc si rezultatele testelor de talere,camp si anduranta pe care probabil o sa le faci!
Re: BOCK CZ USAPS pe faţa interioară a culatei, unde sunt cuiele percutoare, e gravat un desen în formă de Z. După cum spuneau unii care aveau acel desen la alte arme, "gravura" e de fapt un canal pentru evacuarea gazelor în cazul în care cuiul percutor trece de tot prin capsă.
~Nautilus
Re: BOCK CZ USACa si a gazelor care scapa in mod normal intre capsa si tub. Pe vremuri mai toate armele cu un pic de pretentii aveau asa ceva pentru a dirija fumul din calea ochilor tragatorului. Astazi e mai rar intalnit.
Felicitari pentru achizitie si spor la tras!
Re: BOCK CZ USAMulţumesc.
Dacă aş fi norocos şi aş avea bani de muniţie la discreţie, ar trebui să îl prind din urmă pe "cdb1097" de pe ShotgunWorld. Tipul ăsta a tras în 4 ani şi 2 luni, după socoteala lui, 24295 de cartuşe cu CZ Canvasback ~Nautilus
Re: BOCK CZ USACu vreo 3 săptămâni în urmă am făcut şi primul test cu ea, în poligon la CRTS (100 cartuşe x 24g), dar fără mare succes. Din punct de vedere ergonomic e foarte bună - echilibrată, nu se simte deloc reculul, nici măcar cât se simte la .223, atunci când se trage cu 24 g - însă trăgacele sunt beton. Tari ca Dracu', atât de tari încât ai senzaţia că e pusă siguranţa. E o treabă făcută intenţionat de fabricant, nu o eroare, fiindcă şi pe shotgunworld.com se povestea că forţa de acţionare la trăgaci la mai toate CZ / Huglu noi e 8-10 lbs (3,6-4,5 kg).
Am dus-o înapoi la dealer pentru ceva prelucrare a detentelor (în garanţie). La prima vedere s-au mai "înmuiat", dar nu cu mult. Am luat şi o pereche de cartuşe pentru percuţie în gol şi am acţionat trăgacele de vreo 100 de ori - acum al doilea trăgaci (ţeava de sus) e cam aşa cum ar trebui să fie, primul e încă prea tare. Cum ar fi zis un oarecare Moromete, de acum încolo răbdare şi tutun, sau, mă rog, răbdare şi antrenament. ~Nautilus
Re: BOCK CZ USAsalut!
@nautilus- ai reusit sa mai faci ceva teste?sunt curios si eu cum grupeaza cu alice de 3-3,5mm si cu breneke!sunt de mult cu ochii pe topicul cz usa pentru ca vreau sa imi cumpar si eu una si asteptam niste pareri mai concludente.dupa ce ai scris despre arma sunt foarte hotarat sa mi-o iau,dar pana atunci sunt nerabdator sa vad cum merge!
Re: BOCK CZ USADin mai multe motive, n-am mai fost la tir. Pentru a răspunde la întrebare sunt necesare cel puţin 2 teste, unul la ţintă (carton) cu alice şi celălalt tot la carton cu breneke (sau cu Hexolit, pentru cine se simte Terminator).
După multe lupte cu trăgacele, am ajuns la un compromis - al doilea (ţeava de sus) aproape cum trebuie ca tărie, celălalt (ţeava de jos) încă tare, probabil vreo 2 kg ca forţă de acţionare. Am folosit o pereche de cartuşe de percuţie în gol care s-au distrus între timp
Re: BOCK CZ USASa mai revigoram nitel topicul.
Despre acest model ce stiti,ce parere aveti? http://www.cz-usa.com/products/view/bob ... -hardened/ As vrea ceva usor si intr-un calibru mic(20),cu pat englezesc,usoara si se pare ca aceasta optiune este una foarte buna,pt ca are 2,7 kg(6 lbs) acum intervin intrebarile despre fiabilitate in timp,finisaje,lemn,etc. Ce imi puteti spune despre aceasta marca,a tras cineva cu ea,ce afat imi puteti da?Sa zic Pas sau nu? Iar pretul este unul cam atractiv ma gandesc eu la 2700 ron in Romania.
Re: BOCK CZ USAArma a participat la vânătoare
În prezent, după multe exerciţii, trăgaciurile au ajuns aproape cum ar trebui să fie - puţintel mai dure decât la carabina IJ-18, dar în condiţiile vânătorii (frig, mâinile aproape îngheţate pe armă, eventual mănuşi) nu mai prezintă probleme. (N-am nimerit niciun iepure, dar a fost vina lipsei de antrenament şi a faptului că trăgeam prea târziu, când vânatul era deja departe, nu din vina armei.)
Re: BOCK CZ USAAm iesit si eu ieri cu CZ Mallard la prima mea vanatoare si ma impac f bine cu ea, chiar daca nu prea am cu ce sa o compar, incepator fiind . Ciudat ,nu am simtit deloc ca ar fi tragacele tari, poate au remediat problema asta intre timp, mie mi-a fost livrata saptamana trecuta. Am tras si in niste sticle puse de mine la aprox 40 metri , a tras fix in ele, reculul este rezonabil cu cartuse de 33 si 36 grame cu care am tras eu. Tinand cont si de pretul platit sunt foarte multumit . Urmatoarea , sper in max 2 luni ,va fi o semi , neaparat inertiala, sigur voi alege dintre Benelli SL 80 Pasion ( am vazut ca este noua putin peste 1000 euro) si Verney Carron Matrix.
Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06 CZ USA Mallard 12/76
Re: BOCK CZ USAJust curious: în sticle la 40 de metri ai tras prin şocul "cu 3 liniuţe"?
Re: BOCK CZ USA
Am avut 3*** pe teava de jos si 2** pe cealalta, cu ambele a ciuruit sticlele Beretta AL 391 Urika 12 /76
Winchester SXR Vulcan 30.06 CZ USA Mallard 12/76
Re: BOCK CZ USACZ-USA a scos din producţie modelele Mallard (şi Canvasback) în 2015. Mallard fost înlocuit cu CZ-USA Drake. Care diferă prin faptul că are mecanismul cu un singur trăgaci ca la Canvasback, lemn mai slăbuţ, şi e mai urât
![]() şi urmaşul lui Drake (în Europa se vinde ca "Mallard G2"): ![]()
Re: BOCK CZ USASa ne anunte si pe noi cand vor incepe sa produca arme de vanatoare cu tevi lise la Brno, ca tot au fabrica Brno Rifle sub ordine. Atunci o sa fiu mai mult decat dispus sa cumpar o arma de vanatoare CZ. Pana atunci pe astea ,,muslim" sa le vanda la americani, tot au dat ei denumirea de CZ-USA.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Re: BOCK CZ USA
Bătrânii forumului ştiu că şi IJ a căzut în calitate în acelaşi mod de la vremea URSS la vremea lui Elţân şi Putin.
Re: BOCK CZ USASi poate ar mai creste, insa daca rusii nu-l vor tar decat pe Putin,cu mici intercalari de Medved,Medvedev...cum dracu' il cheama pe ala de e o data presedinte,de 2 ori prim ministru,de aia le ies puscoacele proaste.Medvedev,ca Medved e asta https://www.youtube.com/watch?v=CSdGB_r ... O1X9BppjRE
este in noi
54 mesaje • Pagina 2 din 2 • 1, 2
Înapoi la Arme de vanatoare lise Cine este conectatUtilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori |
Publicitate
|