Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 02 Mai 2024, 01:25

Lisa RENATO GAMBA

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Lisa RENATO GAMBA

Mesajde von BRAUN pe 15 Dec 2015, 22:23

Dupa cateva luni de nogocieri, la sfarsitul saptamanii trecute a poposit in dulapul de arme o lisa 12/70, manufacturata in Italia de RENATO GAMBA.
Cum fostul proprietar nu stia nimic de arma, pentru ca si el o primise de cineva care o primise de la altcineva, (un adevarat lant al slabiciunilor !), am contactat producatorul, caruia i-am cerut detalii despre arma, eventual un manual de intretinere.
Foarte rapid, dupa caeva ore numai, am primit un raspuns care, sincer, m-a lasat perplex:

Dear Sir,
thank you for your request. The shotgun is on years ’80, but we have not any further information about this shotgun.it should be a Dedalo model and we have not a technical sheet.

We wish you Merry Christmas and Happy New Year!

Bes regards,
Silvia
-------------------------------------------------------------
Renato Gamba - Italian's finest Gunmaker



Asa ca, pana ma lamuresc cu producatorul , apelez la forumisti, poate cineva a auzit de modelul acesta de arma, cunoaste pe cineva ori a mai vazut-o la vreun vanator
Mai jos pun si oarece foto, interesante fiind marcajele de pe teavi, din care se intelege ca ambele au diametrul interior de 18.4 mm, shock de 3, fiind poansoanate trei stelute. Daca ma insel, rog a fiu corectat.
Apreciez orice contributie.

von BRAUN
Imagine

Imagine

Imagine
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde blackcrotal pe 16 Dec 2015, 06:44

Salut,
Am gasit aici : http://www.iltiro.com/mercatino/mercati ... &ida=89136
ceva date si poze. si chiar si un pret .
Va propun sa va uitati si poate veti obtine ceva informatii despre arma dvs.
Respect
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde von BRAUN pe 16 Dec 2015, 07:02

Multumesc, cel mai mult ma intreseaza cum sunt shocate tevile.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde blackcrotal pe 16 Dec 2015, 07:11

von BRAUN scrie:Multumesc, cel mai mult ma intreseaza cum sunt shocate tevile.

von BRAUN

Salut,
pai acolo scrie
X-XXX (18.3)

Nu cumva asta se refera la shocuri ?

respect,
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde violiv pe 16 Dec 2015, 11:49

Ce scrie unul intr-un anunt despre arma lui nu-i batut in cuie sa fie valabil si pentru alta arma .... italienii nu-s ca rusi sa le faca pe toate aproximativ la fel.

Cele 3 stele mari din ultima poza nu reprezinta socurile ci sunt marcile ca arma a trecut testele de verificare.
Italienii obisnuiesc sa mentioneze valoarea socurilor pe tevi, in zona camerelor cartuselor. Ori trecute direct in mm ca diametru la gura tevii, alaturi de diametrul nominal; ori sub forma de stelute mici, singure sau alaturi de diametrul nominal. *=full, *****=cilindric
Oricum ar fi, la munitiile de astazi, valoarea socului tevii este absolut orientativa si numai verificarea practica iti poate arata dimensiunile si omogenitatea grupajului.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8529
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde von BRAUN pe 17 Dec 2015, 08:09

Ieri am mai primit un mail de la producator: ”The stars are shokes”, adica ambele tevi au shock de trei, diametrul nominal fiind de 18.4 mm la gura tevii, cu care se poate trage atat cu proiectil unic cat si cu alice. Ma intrigia insa cum de nu au nicio specificatie tehnica a armei ? Adica ei nu pastreaza o evidenta nominala, dupa serie, a armelor produse si, implicit, parametrii tehnici ai fiecareia ? Cu siguranta la CUGIR, de exemplu, au evidenta tuturor armelor produse de la infiintare pana azi.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde violiv pe 17 Dec 2015, 12:23

Nu-i in regula deloc.
Ia un subler si masoara. Ca o teava cu soc *** sa aiba 18,4 mm la gura ar trebui sa aiba 0,5 mm mai mult pe parcursul tevii, adica catre 18,9 mm. Acest diametru se intalneste numai la unele din super-magnum-urile americane.
Cel mai probabil diametrul nominal al tevilor este 18,4 mm iar la gura o sa gasesti alte valori, catre 18 mm sau chiar mai putin. In niciun caz stelele de pe zona zavoarelor nu reprezinta socurile. Cele despre socuri arata exact asa ****. Nu au briz-briz-uri, cerculete, etc. Nu-i deloc greu sa masori, dureaza un minut pentru ambele tevi ... mult mai putin decat sa scrii un mail.

Multe din firmele italiene au suferit intense reorganizari in ultimii 20 ani, au disparut, reaparut, schimbat stapanii, etc. Naiba stie pe unde le-or fi arhivele, multe din ele netrecute in format electronic. Chiar daca exista pe undeva mentiuni despre arma ta (in mod sigur exista la bancul de probe italian, acolo unde a fost testata inainte de vanzare) nu sta nimeni sa scotoceasca prin hartoagele din arhive.

P.S. chiar daca au la Cugir arhiva tot nu-ti foloseste la nimic - e secret de stat si nu-ti da nimeni nici cea mai mica informatie ... poate doar cu hotarare judecatoreasca.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8529
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2015, 17:32

violiv scrie:Nu-i in regula deloc.
Ia un subler si masoara. Ca o teava cu soc *** sa aiba 18,4 mm la gura ar trebui sa aiba 0,5 mm mai mult pe parcursul tevii, adica catre 18,9 mm. Acest diametru se intalneste numai la unele din super-magnum-urile americane.
Cel mai probabil diametrul nominal al tevilor este 18,4 mm iar la gura o sa gasesti alte valori, catre 18 mm sau chiar mai putin.

Se poate oare sa aiba o pozitionare mai particulara a socurilor? De-a lungul timpului socurile au avut profile si pozitionari diferite,in functie de fabricant. Ma gandesc ca poate la acest model adus in discutie socurile nu sunt pozitionate chiar la gura tevii,ci unul sau doi centimetri mai la interior,la gura, teava avand diametrul nominal de 18,4. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde violiv pe 17 Dec 2015, 18:25

Nu!
Din cate stiu exista un singur model de soc cu forma ce intai strange apoi se largeste la loc chiar un pic mai mult decat diametrul tevii. "Sicane" pe teava nu face nimeni.
Diferenta de pozitie se refera la locul in care incepe socul. Au existat arme cu stramtorare ce mergea uniform de pe la jumatea tevii dupa cum au existat si tevi cu un prag scurt de tot chiar la final.
Exista diferente in ceea ce priveste forma si lungimea conului de racordaj, a portiunii stramte, etc dar evazareadupa soc face rau si nu se foloseste.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8529
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde Sly_Fox pe 17 Dec 2015, 20:35

Intreb pentru ca am citit pe undeva,cu ceva ani in urma,un articol care facea referire la pusti de vanatoare cu o asemenea constructie a socurilor.
Nu mai tin minte despre ce pusti era vorba,dar daca spui ca nimeni nu mai face asa ceva,probabil articolul se referea la ceva ,,vechituri,,.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde violiv pe 18 Dec 2015, 01:26

Cu multi ani in urma, cam pe la inceputurile forumului, cineva a postat niste schite cu toate neamurile de socuri pe care le intalnise autorul. Imaginatia armurierilor a fost chiar fara limite. In practica au ramas insa acele constructii care chiar aduc un avantaj fata de o teava cilindrica.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8529
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde von BRAUN pe 22 Dec 2015, 22:12

Citind ce spune Violiv, am intrat la banuieli si, cu sublerul electronic, am procedat la masuratori, avand urmatoarele am constatat ca diametrul la gura tevii este de 17,5 mm teava superioara si 17,9 mm teava inferioara.
Pentru comparatie, am masurat socurile de la Baikal MP 153 si au reiesit urmatoarele rezultate:
SOC 1 - 17,55 mm
SOC 3 - 18 mm
SOC 4 - 18,25 mm
in conditiile in care proiectilul BP Black Shock coated slug 32 gr. masoara pe ghinturi 18,5 mm iar la nivelul inferior al ghinturilor diametrul era de 17,45 mm.
Deci, se poate trage cu proiectil unic pe ambele tevi sau nu ?

von BRAUN

Ps - Orice raspuns poate fi oarecum tardiv pentru ca am tras deja cu proiectil unic pe ambele tevi si, din fericire, nu a crapat nimic. Inca ...
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde violiv pe 23 Dec 2015, 11:36

Greu sa "crape" ceva. Trasul cu unice din tevi stranse are doua chestii naspa, cate una pentru teava, respectiv proiectil. Ambele sufera ca sunt obligate sa se pupe asa strans.
Dupa masuratori, daca avem in vedere acei 18,4 mm pomeniti mai sus, ai socuri full si 1/2, adica o combinatie cat se poate de clasica pentru o arma cu tenta universala .... PENTRU ALICE.

Sa mor daca inteleg aceasta adevarata obsesie a unicului tras dintr-o arma gandita pentru cu totul altceva.
De-a lungul anilor am auzit si laude si critici la adresa armelor personale sau intalnite la alti vantori ... ce bine sau ce prost trage cu unic si in 90% din cazuri era vorba exact de arme de acest tip, gandite si facute pentru cu totul altceva decat trasul cu unice.
Un IJ s-h in stare buna si perfect functional se gaseste la ~1500 lei. N-ai decat sa-i tai tevile la 50-55-60 cm, sa le obtii astfel cat se poate de cilindrice si sa tot tragi la unice ....
De ce trebe sa chinui o arma n-am sa inteleg ... si la final tot arma-i proasta ca nu face ce vrea stapanul.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8529
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde von BRAUN pe 23 Dec 2015, 21:46

violiv scrie:Greu sa "crape" ceva. Trasul cu unice din tevi stranse are doua chestii naspa, cate una pentru teava, respectiv proiectil. Ambele sufera ca sunt obligate sa se pupe asa strans.
Dupa masuratori, daca avem in vedere acei 18,4 mm pomeniti mai sus, ai socuri full si 1/2, adica o combinatie cat se poate de clasica pentru o arma cu tenta universala .... PENTRU ALICE.

Sa mor daca inteleg aceasta adevarata obsesie a unicului tras dintr-o arma gandita pentru cu totul altceva.
De-a lungul anilor am auzit si laude si critici la adresa armelor personale sau intalnite la alti vantori ... ce bine sau ce prost trage cu unic si in 90% din cazuri era vorba exact de arme de acest tip, gandite si facute pentru cu totul altceva decat trasul cu unice.


Ai dreptate, nu pot sa te contrazic. Arma pe care o am a fost gandita numai pentru pasaret, unde nu tragi cu unic insa nu de putine ori mi s-a intamplat ca la o colectiva sa fie trecut pe autorizatie si mistret, caz in care alica de 3,5 e numai buna sa desfunde sinusurile porcului.
Avand o pusca de care nici producatorul nu a putut sa-mi spuna prea multe, ba chiar m-a bagat in ceata, am vrut sa-i cunosc limitele teoretice, personal nefiind adeptul principiului ”Try an error !”, adica incearca si vezi ce se intampla !
Oricum, apreciez atat parerile tale cat si ale celorlalti care au scris pe acest topic.

von BRAUN
Decat sarac si in puscarie, mai bine liber si bogat !
Avatar utilizator
von BRAUN
Membru important
 
Mesaje: 142
Membru din: 16 Iun 2013, 17:10

Re: Lisa RENATO GAMBA

Mesajde pipabh pe 23 Dec 2015, 22:46

Ce tot atata dezbatere! Sauvestre indiferent de socuri si gata , ai rezolvat problema.
Sarbatori fericite!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate