Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 23:45

EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Mesajde IORDAN A pe 19 Ian 2016, 18:14

Salutare forumisiti, a o intrebare de adresat cunoscatorilor de arme lisa. Am posibilitatea de a achizitiona o arma lisa E. STREMPEL SUHL 16/74. Arma este ca noua, ce sa zic a fost dragoste la prima vedere, va rog o parere avizata despre ea si un pret orientativ (trebuie sa fac o oferta :?: :!: ). Multam' anticipat de raspunsurile voastre avizate. Atasez si niste poze, din pacate nu sunt cele mai bune, dar pe ele le am!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IORDAN A
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2016, 18:06

Re: EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Mesajde violiv pe 19 Ian 2016, 22:48

http://www.anuntulvanatorului.ro/home/s ... 13625.html

cam atat se cere pentru o arma din acelasi oras, dar un produs mult mai "de serie" decat cel despre care intrebi. Adica arma in discutie provine de la un mester mai vestit, nivelul gravurilor este mai inalt.

Pretul armelor este in ziua de azi o mare nebuloasa. Goana dupa "opere de arta" pentru tezaurizare de acum 10 ani s-a dus de mult, criza a coborat incredibil preturile, cu cat mai mari initial cu atat mai afectate au fost.
Daca as fi proprietarul poate as cere 2000 E si as fi multumit sa iau 1500. Daca as fi cumparatorul as considera-o un chilipir la ~1000 E. Pot sa cer si 3000 dar sigur nu-mi va plati nimeni atat .... in gama asta de pret piata abunda de oferte mai bune.
Ceva detalii de genul "ejectoare", starea tevilor, modul de imbinare al tevilor (monobloc sau independente), calibrul, prezenta eventualelor jocuri sau semne ca s-a umblat in arma pot modifica estimarea mea. Din poze atat de slabute nu pot mai mult.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Mesajde IORDAN A pe 20 Ian 2016, 17:59

Mai am ceva poze...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IORDAN A
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2016, 18:06

Re: EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Mesajde IORDAN A pe 20 Ian 2016, 18:12

Inca doua poze, ma tot deconecteaza cand incerc sa atasez poze, Violiv ... poate poti sa iti dai cu pararea asupra acestor marcaje ... arma este ca si noua ... nu are urme de uzura, jocuri nici atat ... am tot cautat detalii despre acest armurier si am gasit destul de putine date pe net despre el. Ar fi fost un mic armurier din regiunea SUHL (2-3 angajati) care , din ce am citit a facut arme pana prin anii ' 70, arme destul de bune calitativ ... orice comentariu din partea unui avizat ma bucura ...
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IORDAN A
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Ian 2016, 18:06

Re: EDGAR STREMPEL SUHL 16/74

Mesajde violiv pe 20 Ian 2016, 20:15

Marcajele sunt cele tipice armelor ce provin si au fost testate si bancate in Suhl....stanta e cea din dreapta jos din poza cu fata inferioara a tevilor

http://www.conarmi.org/banchi_germania.jsp

Ramane valabil ce am spus mai sus. In epoca 16 era un calibru foarte raspandit si cred ca jumate din arme au fost facute asa ... asa ca nu castiga cine stie ce la acest capitol. Ejectoarele ridica un pic. O arma in 20 ar fi fost o raritate. Sunt enorm de multe arme din epoca pe piata de azi si pretul e dictat de cererea mica si oferta mare.
Cel mai important este daca ti se potriveste si o poti folosi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori

cron
Publicitate