Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 12 Mai 2024, 20:52

Utilizari calibrul 20

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Utilizari calibrul 20

Mesajde cip_frh pe 17 Feb 2016, 18:53

Salut prieteni! Adresez si eu o intrebare cunoscatorilor in domeniu: la ce se poate vana eficient cu arma de calibru 20(eventual comparatie cu celelalte de cal.16/12)? Multumesc!
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde yoghi pe 17 Feb 2016, 19:40

Cu 20 nu se vânează mai eficient.
Doar mai plăcut ,mai elegant.
De moft ,cum zic unii !
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde cip_frh pe 17 Feb 2016, 20:16

Am inteles. Multumesc Yoghi! Totusi, la ce specii l-ai folosi?
cip_frh
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 16 Feb 2016, 09:48
Locaţie: Iasi

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde biriuck pe 17 Feb 2016, 21:56

Orice vanezi cu lisa de 16 sau de 12 mai putin mistret... Stiu, pe hartie energia este destula pentru mistret si la 20 (mai ales cu Sauvestre) dar mi-am rupt de cateva ori picioarele urmarind mistret lovit bine cu unic de 20 :x
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde yoghi pe 17 Feb 2016, 22:19

fiul meu trage cu 20 din prima zi de vânător.Nu are 12.
a tras și a impuscat de la prepelițe la mistreț.Acum e ocupat dar mai târziu zic sa posteze câteva poze .
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3763
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 09:42

E un calibru foarte "pe val". Vanatorii il cer, producatorii raspund prompt.
Asa ca pe piata exista nenumarate soiuri de cartuse, care depasesc cu mult incarcatura clasica de 24 g a "vechiului" 20/70. Eu am avut munitie incarcata si cu 40 g si se gasesc peste tot din cele cu 28-32-36 g. Mai greu este sa gasesti cartuse clasice, cu 24 g sau alice de diametru mai mare de 4 mm, dar se mai gasesc si astea.

Dintr-o multitudine de factori ce tin de balistica din interiorul tevii, aceleasi 32 g lansate din 20 sunt minimal mai putin eficiente decat daca ar fi lansate din 12. Diferenta esentiala este reculul "piscator" al armelor, mai ales daca omul si-o cumpara tocmai pentru singurul avantaj major - masa semnificativ mai mica decat a unei arme de 12. Cei 35 m canonici ai eficientei armelor lise, in acceptiunea de acum 50 de ani, sunt atinsi fara probleme de 20-urile moderne si egaleaza sau chiar surclaseaza "desuetul" cal. 16.
Stiu multi vanatori care folosesc 20 mai peste tot fara mari probleme.
Pentru mine, folosirea cartuselor grele trase din 20 mi se pare cumva fara rost, alterand ideea de baza a folosirii acestui calibru. Si se face de obicei cu costuri mai mari decat daca ai trage cu o arma moderna, usoara in cal. 12 - nu e neobisnuit ca si arma si munitia sa fie la fel sau chiar mai scumpe decat in cal. 12. Eu continui sa vad 20-ul ca o arma foarte usoara, de folosit cu dedicatie la vanatoarea la picior cu caine, cu munitie de gramaj dedicat. Acum am o singura arma in 20 dar cu care pot trage (si nimeresc) chiar cu o singura mana si fara s-o tin sprijinita in umar.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde mopeka pe 18 Feb 2016, 10:53

@vio,
Ce arma ai in cal.20 si ce fel de munitie ? 8)
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde drflorea pe 18 Feb 2016, 13:17

E posibil sa fie asta:
http://www.vinatorul.ro/public/forum/viewtopic.php?f=5&t=10719#p161561

Si chiar daca e alta, tot e placut de recitit reviewul la aceasta semi in cal 20. :D
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 197
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 13:59

Asta e arma tatalui meu. Vaneaza aproape numai cu ea de vreo 4-5 sezoane. Rar de tot mai scoate 12-le din dulap. In primul rand pentru ca Franchi este exterm de usoara, adica 2670 g pe cantar, apoi pentru ca ii place linia de mira mai lunga de la o semi si nu in ultimul rand pentru ca s-a convins singurel ca face cu 20-ul cam tot ce facea cu 12.

Prima mea arma in 20 a fost o Saiga, semi pe schelet de AK

viewtopic.php?f=5&t=1814&p=47564&hilit=+saiga#p47564

Am folosit-o cu rezultate OK vreo 2 sezoane si mai trage si astazi pe undeva prin Ardeal. Teava de 60 cm, cilindrica. Una din cele mai departate tinte atinse si doborate cu alice a fost cu aceasta arma. Vanatoarea la care nu ne-am impacat a fost cea la iepuri - arma grea ca naiba, magazia de cartuse lovea in antebrat si nu puteai dirija arma cum trebe, mai ales atunci cand teava era inclinata in jos fata de orizontala si in rarele situatii cand nimeream cate un iepure, zburau "fulgii" in toate partile si nu cadea in foc "nici mort".

Apoi am avut o alta ciudatenie: TOZ 106 .... o "carabina" cu mecanica bolt action si magazie de 3 cartuse, teava de 29,5 cm, varianta fara pat rabatabil, inmatriculata ca "arma scurta" pe colectie.

http://tonnel-ufo.ru/eanglish/articles.php?id=207

prima din acest articol. Cu ea am obtinut cel mai grupaj cu unic din cate arme am incercat - la 50 m, in poligon la Baneasa, 3 boabe muscate. Din pacate, faptul ca nu mai avea patul rabatabil si n-o puteai fixa in umar o facea aproape imposibil de folosit ... doar sa tragi din sold cu ea se putea altefl tot reculul se descarca liniar in degetul mare de la mana dreapta. A fost singura arma care "m-a dat pe spate" la propriu ... cand am tras grupajul pomenit, am tras de pe scaun, cu arma pe un suport pus pe masa si primul foc mi-a dat mana peste cap iar al doilea, cand am tinut-o bine, m-a aruncat pe spate cu tot cu scaun .... spre deliciul publicului destul de numeros.

Acum am varianta de vanatoare a celei de mai sus, TOZ 20-01, teava de 65 cm si soc fix 1/2, dotata cu inaltator reglabil si catare.

http://www.parabellumimports.com.au/html/toz.html

prima din dreapta, de fapt o varianta in cal. 20 a carabinei pe care rusii o fac in 308 W sub numele TOZ 122.

E suficient de usoara cat sa permita manevrarea cu o mana dar destul de grea cat sa tolereze reculul fara probleme. Camera de numai 70 mm nu permite cartuse "tari" si cu alea normale merge foarte bine. Tragaciul are o cursa foarte lunga, ca de carabina militara din primul razboi, ceea ce o face dificil de folosit la trasul iute - necesita o lunga perioada de adaptare. Inchizatorul merge destul de greu cat sa nu permita un dublaj foarte rapid ... asa ca sta in dulap mai tot anul si iese cand si cand la poligon. Trage foarte bine cu unice si ma bate un gand sa-i inlocuiesc inaltatorul cu un punct rosu.

Dincolo de "exotismul sovietic" nu sunt arme dupa care sa-mi para rau ... le-am avut, incercat, m-au bucurat, acum bucura pe altii.
Singura arma de care imi pare rau si acum a fost o italiaca de cam varsta mea (adica de pe la finele anilor "60), juxtapusa cu cocoase exterioare si pat englezesc, o mica bijuterie care nu-si arata varsta si care mi-a fost oferita de un prieten cand isi reorganiza dulapul ..... nici acum nu stiu ce-a fost in capul meu ca n-am luat-o. A ajuns la un alt amic, poate mai pasionat ca mine si de acolo nu mai stiu.

Ca perspectiva ma tenteaza:-
- o semi, de preferat una din variantele vechi cu functionare cu lung recul al tevii, adica ori AL 48 de la Franchi (de departe cea mai usoara semi facuta vreodata) si care ar face o pereche buna cu cea in 12 pe care o folosesc cu mare drag, ori Browning Auto 5 Light 20
- o juxtapusa cu cocoase exterioare

oricare din ele de folosit doar la pasarele.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde biriuck pe 18 Feb 2016, 14:19

violiv scrie:Ca perspectiva ma tenteaza:-
- .........
- o juxtapusa cu cocoase exterioare
oricare din ele de folosit doar la pasarele.


Abia astept sa vad asta, violiv cu o "baba"! :lol:
Promit sa fac o grimasa cand o sa vad cam la fel cum ai facut cand discutam de luneta pentru ZB-ul meu vechi la expozitie :mrgreen: :mrgreen:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde AXP pe 18 Feb 2016, 14:19

Maeste @violiv, in acest moment am niste pitici care ma imping la reorganizarea jucariilor din dulap. Unul din pitici ma impinge spre o Benelli M2 Comfortech 20 (teava de 26"), ca o a doua arma lisa, mai am o Benelli M1 Super 90 - 12, cu teava cilindrica de 20", pe care o folosesc cu proiectil unic. Te rog sa iti expui putin opinia. Multumesc.
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde Marius pe 18 Feb 2016, 15:23

Prietenul si colegul meu, si-a fracturat clavicula in urma unui accident. Din aceasta cauza, primul sezon dupa convalescenta a folosit un Blaser F3, cal. 20. I-a placut intr-atat, incat chiar si acum dupa cativa ani, cand numai are nici o problema cu clavicula, a renuntat la 12 si trage cu F3-ul la orice vanatoare (mai putin la cele la care foloseste carabina). Are rezultate bune si la gaste unde multi folosesc cal 12 cu alice mai multe si mai rapide.
Cred ca rezultatele bune la vanatoare depind mai mult de acuratetea tirului nostru si de priceperea (sau norocul) de a avea vanatul in distante rezonabile, decat de calibru.
Eu care nu trag chiar grozav, prefer cal 20 pt vanatoarea la picior cu cainii de aret si cal 12 la restul.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde violiv pe 18 Feb 2016, 16:06

biriuck scrie:Abia astept sa vad asta, violiv cu o "baba"! :lol:
Promit sa fac o grimasa cand o sa vad cam la fel cum ai facut cand discutam de luneta pentru ZB-ul meu vechi la expozitie :mrgreen: :mrgreen:


Cea mai veche arma din dulapul meu este facuta in 1916 ... e drept ca mai mult someaza pentru ca e cam nepractica la vanatoare si nici nu-i pot pune o luneta fara s-o alterez semnificativ. Cand si cand mai iese la poligon.
Nu sunt atras neaparat de nou ci de realizari tehnice (de ce nu si estetice) deosebite, indiferent de perioada de fabricatie.

AXP scrie:Maeste @violiv, in acest moment am niste pitici care ma imping la reorganizarea jucariilor din dulap. Unul din pitici ma impinge spre o Benelli M2 Comfortech 20 (teava de 26"), ca o a doua arma lisa, mai am o Benelli M1 Super 90 - 12, cu teava cilindrica de 20", pe care o folosesc cu proiectil unic. Te rog sa iti expui putin opinia. Multumesc.


Ca arma e super OK. Nu vad de ce nu te-ar satisface, mai ales ca esti obisnuit cu firma si produsele ei. Parca e un pic prea "robusta" pentru cal. 20 ... da impresia ca e construita sa fie chinuita.
Din pacate, modelele zise "de debut" ale armelor de la Benelli (M2, Montefeltro) s-au apropiat periculos de mult ca pret de seriile mai galonate. Pentru "finetea" realizarii as mai pune un picut in pusculita si m-as duce la Crio Comfortech.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde AXP pe 18 Feb 2016, 17:04

Multumesc, de opinie, analizez,..., ma consult si cu piticii. :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde armi pe 19 Feb 2016, 22:01

Si eu folosesc 90% din iesiri 20-ul cu toate ca am si 12 si 16.
Fiind mai usoara epolez mult mai repede, am priza mai buna pe pat fiind finut etc...
Unde impusca ceilalti cu 12 cartuse 36-42g , impusc si eu cu 28 de grame la fel de bine dar un pic mai rapid ...
Referitor la proiectil unic depinde unde este lovit porcusorul.
Cade la fel de bine ala de 300Kg si cu 12 si cu 16 si cu 20.
"Through Performance to Type"
Avatar utilizator
armi
Veteran
 
Mesaje: 479
Membru din: 31 Ian 2007, 18:26
Locaţie: Bucuresti

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde violiv pe 23 Feb 2016, 21:28

biriuck scrie:
violiv scrie:Ca perspectiva ma tenteaza:-
- .........
- o juxtapusa cu cocoase exterioare
oricare din ele de folosit doar la pasarele.


Abia astept sa vad asta, violiv cu o "baba"! :lol:
Promit sa fac o grimasa cand o sa vad cam la fel cum ai facut cand discutam de luneta pentru ZB-ul meu vechi la expozitie :mrgreen: :mrgreen:



Adica asa ceva n-ar fi buna la o vanatoare cand si cand ???

http://www.armiusate.it/armi-lunghe/fuc ... 20_i123924
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde biriuck pe 23 Feb 2016, 23:07

Ma bagi in boala :evil:
Imagine
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde Sly_Fox pe 24 Feb 2016, 00:50

Asa da,ar fi buna la vanatoare oricand.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Utilizari calibrul 20

Mesajde CCM pe 24 Feb 2016, 21:07

Splendida!
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 55 vizitatori

Publicitate