Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 29 Apr 2024, 06:42

Arme lise EOS!!!

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Arme lise EOS!!!

Mesajde nedeaalexandru pe 26 Oct 2016, 02:39

Am vazut ca se comercializeaza arme de la EOS... foarte reusite ca si aspect,la un pret bunicel undeva intre 4500 si 6500.Nu stiu mare lucru de ele si avand in vedere ca trebuie sa imi cumpar arma,va intreb ce stiti despre ele,are cineva,sunt bune de ceva?
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Ciprian_1 pe 26 Oct 2016, 07:38

Cel mai important lucru de stiut este ca e o minune sa fie in stoc la distribuitor.
Ei le distribuie cu numele, in realitate astepti cam o jumatate de an dupa ele.

Foarte frumoase armele, mi-as lua si eu una in calibru 20. Am vorbit cu cineva care are una in calibru 12 si e foarte mutumit iar omul stie ce vorbeste, e instructor in cadrul unui poligon de tir.
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Arme Mogosoaia pe 28 Oct 2016, 18:24

Buna seara Domnule Ciprian_1.
Va multumim in primul rand ca ati relatat realitatea, insa daca asezam frazele conform cu realitatea, cu siguranta cititori o sa inteleaga exact ce trebuie in concordanta cu relatarile dumneavoastra.
Prima fraza a dumneavoastra arata asa: "Cel mai important lucru de stiut este ca e o minune sa fie in stoc la distribuitor." Ulterior spuneti si la ce va referiti si ce ati dorit: "Foarte frumoase armele, mi-as lua si eu una in calibru 20"
Ar fi fost extraordinar daca mentionati exact starea de fapt care nu difera mult de spusele dumeavoastra.
Ar fi trebuit sa arate asa: Cel mai important lucru de stiut este ca e o minune sa fie in stoc la distribuitor in calibrul solicitat de dumneavoastra, adica 20. Nu imi amintesc sa fi fost vreo perioada in care armele EOS sa nu fie pe stoc, cel putin 3-4 modele in calibrul 12. Calibrele 16 si 20 reprezinta 3% din cerinta pietei, motiv pentru care acestea nu sunt pe stoc perment. Cu siguranta momentul la care ati facut solicitarea de disponibilitate stoc calibrul 20 a fost imediat iar noi am estimat un timp maxim pentru urmatorul import.
Repet,armele de vanatoare EOS au fost permanent pe stoc in 3-4 modele, calibrul 12. Intradevar, nu in calibrul 20.
Va multumim pentru mentiunea facuta din relatarea prietenul dumneavoastra si ne bucuram ca acest produs este pe placut multor clienti care se bucura deja de ele in teren. Va invitam la magazin sa vedeti si noutatile 2016 cu tevi de 81 si finisaje de ultima generatie RealtreeMax5, dar si variantele Light.
Cu stima.
Arme Mogosoaia
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2016, 17:46

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Ciprian_1 pe 29 Oct 2016, 20:50

Cu siguranta o sa trec sa le vad!
Referitor la ce ma intereseaza pe mine, o arma in calibru 20, am intrebat in iunie-iulie cand vor fi in stoc.
Mi s-a spus ca ajung in septembrie. In august mi s-a spus ca in octombrie, s.a.m.d.
Puteti sa inaintati o data reala?

Scuze de off-topic @nedeaalexandru
Ciprian_1
Membru activ
 
Mesaje: 108
Membru din: 22 Apr 2012, 16:42

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde nedeaalexandru pe 30 Oct 2016, 18:12

Arme Mogosoaia scrie:Buna seara Domnule Ciprian_1.
Va multumim in primul rand ca ati relatat realitatea, insa daca asezam frazele conform cu realitatea, cu siguranta cititori o sa inteleaga exact ce trebuie in concordanta cu relatarile dumneavoastra.
Prima fraza a dumneavoastra arata asa: "Cel mai important lucru de stiut este ca e o minune sa fie in stoc la distribuitor." Ulterior spuneti si la ce va referiti si ce ati dorit: "Foarte frumoase armele, mi-as lua si eu una in calibru 20"
Ar fi fost extraordinar daca mentionati exact starea de fapt care nu difera mult de spusele dumeavoastra.
Ar fi trebuit sa arate asa: Cel mai important lucru de stiut este ca e o minune sa fie in stoc la distribuitor in calibrul solicitat de dumneavoastra, adica 20. Nu imi amintesc sa fi fost vreo perioada in care armele EOS sa nu fie pe stoc, cel putin 3-4 modele in calibrul 12. Calibrele 16 si 20 reprezinta 3% din cerinta pietei, motiv pentru care acestea nu sunt pe stoc perment. Cu siguranta momentul la care ati facut solicitarea de disponibilitate stoc calibrul 20 a fost imediat iar noi am estimat un timp maxim pentru urmatorul import.
Repet,armele de vanatoare EOS au fost permanent pe stoc in 3-4 modele, calibrul 12. Intradevar, nu in calibrul 20.
Va multumim pentru mentiunea facuta din relatarea prietenul dumneavoastra si ne bucuram ca acest produs este pe placut multor clienti care se bucura deja de ele in teren. Va invitam la magazin sa vedeti si noutatile 2016 cu tevi de 81 si finisaje de ultima generatie RealtreeMax5, dar si variantele Light.
Cu stima.

Va multumesc pentru informatie
As fi recunoscator daca ati putea sa ne spuneti cate ceva despre ele..ex de cine sunt facute?!
Am intrat pe site si sunt putine informatii
Cu deosebita stima
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Sly_Fox pe 30 Oct 2016, 19:12

De Redolfi Armi SNC, o firma din Italia.

http://www.redolfiarmi.com/shop-categoria-56.htm

Nu cred ca pe la noi sa se cunoasca foarte multe despre aceasta marca, fiind relativ recent adusa pe piata roamaneasca. Probabil alta firma mica ce incearca sa supravietuiasca printre gigantii din domeniu.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Arme Mogosoaia pe 30 Oct 2016, 20:32

Ciprian_1 scrie:Cu siguranta o sa trec sa le vad!
Referitor la ce ma intereseaza pe mine, o arma in calibru 20, am intrebat in iunie-iulie cand vor fi in stoc.
Mi s-a spus ca ajung in septembrie. In august mi s-a spus ca in octombrie, s.a.m.d.
Puteti sa inaintati o data reala?

Scuze de off-topic @nedeaalexandru


Buna seara.
Daca reusesc sa imi aduca bine aminte, actualul import a fost facut acum 2 sau 3 luni.
Estimarile pe care le-ati primit, cum este si firesc, nu au cum sa fie decat pur orientative si va explic si de ce: perioada pana la urmatorul import depinde in procente foarte mari, de un factor simplu - cat de repede se epuizeaza stocul existent. Acest factor este extrem de greu de estimat daca ne uitam cum a mers piata in ultimii 2 ani. Vanzarile de arme in Romania au fost si sunt inca in regres, cred ca ne puteti intelege ca lucrurile nu merg asa cum ne-am dori cu totii.
Din pacate experientele neplacute avute dealungul timpului ne-au invatat, dupa cum era si firesc, un lucru extrem de simplu si foarte usor de inteles- lipsa unei comenzi ferme, mai ales pe calibre greu vandabile in Romania, reprezinta un risc pe care, niciun importator nu si-l poate asuma sau daca o face, ia in calcul procendul destul de mare de pierdere.
Daca totusi doriti o arma in calibrul 20 la un pret bun, avem in magazin o semiautomata Webley Scott. Produsul este nou, sintetic, camuflaj si la un accesibil.
Deasemenea este posibil ca in perioada urmatoare sa fie scoasa la vanzare o clasica Krupp tot in calibrul 20, de data aceasta arma este second.
In speranta ca am fost suficient de lamuritor, va doresc o seara placuta si va asteptam in magazin.
Cu stima.
Arme Mogosoaia
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2016, 17:46

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde pipabh pe 30 Oct 2016, 21:49

Arme Mogosoaia scrie:
Ciprian_1 scrie:Cu siguranta o sa trec sa le vad!
Referitor la ce ma intereseaza pe mine, o arma in calibru 20, am intrebat in iunie-iulie cand vor fi in stoc.
Mi s-a spus ca ajung in septembrie. In august mi s-a spus ca in octombrie, s.a.m.d.
Puteti sa inaintati o data reala?

Scuze de off-topic @nedeaalexandru


Buna seara.
Daca reusesc sa imi aduca bine aminte, actualul import a fost facut acum 2 sau 3 luni.
Estimarile pe care le-ati primit, cum este si firesc, nu au cum sa fie decat pur orientative si va explic si de ce: perioada pana la urmatorul import depinde in procente foarte mari, de un factor simplu - cat de repede se epuizeaza stocul existent. Acest factor este extrem de greu de estimat daca ne uitam cum a mers piata in ultimii 2 ani. Vanzarile de arme in Romania au fost si sunt inca in regres, cred ca ne puteti intelege ca lucrurile nu merg asa cum ne-am dori cu totii.
Din pacate experientele neplacute avute dealungul timpului ne-au invatat, dupa cum era si firesc, un lucru extrem de simplu si foarte usor de inteles- lipsa unei comenzi ferme, mai ales pe calibre greu vandabile in Romania, reprezinta un risc pe care, niciun importator nu si-l poate asuma sau daca o face, ia in calcul procendul destul de mare de pierdere.
Daca totusi doriti o arma in calibrul 20 la un pret bun, avem in magazin o semiautomata Webley Scott. Produsul este nou, sintetic, camuflaj si la un accesibil.
Deasemenea este posibil ca in perioada urmatoare sa fie scoasa la vanzare o clasica Krupp tot in calibrul 20, de data aceasta arma este second.
In speranta ca am fost suficient de lamuritor, va doresc o seara placuta si va asteptam in magazin.
Cu stima.


Buna seara,
Sper ca este o gluma raspunsul d-voastra colegului!!
Credeti ca pe coleg il intereseaza cum merg vanzarile de arme in RO? Credeti ca pe coleg il intereseaza o alta arma? Daca as fi in locul lui v-as considera mai mult decat diletanti , oricum din cum ati dat raspunsurile , mie asta mi se pare ca sunteti , un magazinas care se lauda, dar are rafturile goale!! Ati fost in magazine de arme dincolo? Ati vazut ce inseamna sa arati pasionatilor de vanatoare arme in magazin? Ei , asta e problema voastra a vanzatorilor, nu aveti nici cea mai mica idee de ceea ce inseamna sa fii "vanzator de arme". Daca sunteti importator de EOS in RO si sunteti si singurul de ce nu considerati ca a avea o arma in magazin este o pierdere? Adu d-le si las-o acolo ca uite din cand in cand se mai iveste cate un doritor si daca o aveati in magazin acum primeati elogii. Din pacate nu am ajuns in magazin la d-voastra, sper ca puteti sa ma contraziceti, daca nu la prima vizita a mea in magazin prin cateva poze din magazin. :D
Vanzari maxime!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde violiv pe 31 Oct 2016, 07:58

Eu cred ca e o gluma (la betie) raspunsul tau.
Visezi la ceva frumos fara sa ai nicio idee despre neajunsurile legii nu numai pietii din Ro. Se vede clar ca n-ai habar ce inseamna pentru un magazin un import de arme. Niciun magazin din Ro nu-ti aduce la comanda o anume arma intr-un timp pe care sa-l poata defini si care sa ti se para cat de cat rezonabil .... poate doar sa ai norocul sa te nimeresti pe un import sau sa vrei o teava de Blaser ce se gaseste pe stoc la fabricant. Altfel, ti se lungesc urechile. Si daca ai insista, costurile aducerii unei singure arme ar fi prohibitive. In niciun caz nu se face asta pentru o arma de buget redus ca cele din discutie. Cum poti sa vrei de la o piata care inghite cu greu ~3000 arme anual sa se poarte ca una care absoarbe cateva zeci de mii? Esti mai mult decat naiv.

In alta ordine de idei, este mult mai facil pentru o persoana fizica sa importe personal arma dorita. Dar tot nu este foarte avantajos ca si costuri daca te raportezi la arme relativ ieftine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde pipabh pe 31 Oct 2016, 08:50

violiv scrie:Eu cred ca e o gluma (la betie) raspunsul tau.
Visezi la ceva frumos fara sa ai nicio idee despre neajunsurile legii nu numai pietii din Ro. Se vede clar ca n-ai habar ce inseamna pentru un magazin un import de arme. Niciun magazin din Ro nu-ti aduce la comanda o anume arma intr-un timp pe care sa-l poata defini si care sa ti se para cat de cat rezonabil .... poate doar sa ai norocul sa te nimeresti pe un import sau sa vrei o teava de Blaser ce se gaseste pe stoc la fabricant. Altfel, ti se lungesc urechile. Si daca ai insista, costurile aducerii unei singure arme ar fi prohibitive. In niciun caz nu se face asta pentru o arma de buget redus ca cele din discutie. Cum poti sa vrei de la o piata care inghite cu greu ~3000 arme anual sa se poarte ca una care absoarbe cateva zeci de mii? Esti mai mult decat naiv.

In alta ordine de idei, este mult mai facil pentru o persoana fizica sa importe personal arma dorita. Dar tot nu este foarte avantajos ca si costuri daca te raportezi la arme relativ ieftine.


Nu cu tine am purtat discutia, nu cred ca te-am facut " betiv" in nici un fel, motiv pentru care te rog sa ai grija la cuvintele simandicoase.
Se vede clar ca educatia in ale vanzarii iti lipseste prin raspunsul care-l dai. "Naivitatea" mea ,a cumparatorului ar trebui sa fie oportunitatea altora. Spre marea ta surprindere stiu ce inseamna import de arme in Romania nu-i fi tu doctor in toate, cu tot respectul.
Lasa ca aduce domnul italian din Timisoara, sa ma scuze nu-i stiu numele si nu doresc sa-l botez, tot ce iti doresti. Cat de rentabil si cat de "ieftin"? Nu cred ca asta conteaza pt un cumparator cand isi doreste cu ardoare ceva mai ales aici, in acest domeniu, stii ce zic si cunosti foarte multe exemple. Magazinul din Constanta e unul din cele 2-3 despre care iti scriu mai jos. Din pacate asta suntem noi romanii : niste "ieftinaturi"!!
Eu , ca si om, in momentul in care intru intr-un magazin astept sa fiu tratat ca si un potential cumparator, caruia sa i se dea toate explicatiile necesare despre arme, munitie, calibru si aproape orice in domeniul armelor. Unde? In RO? Nu am gasit decat 2-3 magazine din cate am vazut in Ro si am vazut magazinele din 2/3 din tara, doar cele din Moldova au ramas !, unde am putut sa port o discutie civilizata, la obiect despre fantastica lume a armelor. Intr-un singur magazin de specialitate am fost "servit" asa cum se cuvine, asa cum am fost servit intr-un magazin din Viena, din Munchen si acela a fost cel din Reghin al lui Paul! In rest magazine doldora de IJ-uri, singurele arme care STIU sa le vanda , pt ca sunt ffffff multi care continua sa le recomande calduros ca fiind dementiale.
Cum e posibil sa vezi magazine in care vand exclusiv un model de arma sa nu aiba macar un model din cele de baza? Aaa ca nu au modele de zeci de mii de euro asta e alta discutie!!
Discutia este foarte lunga, nu o lungesc pe un topic nededicat, una peste alta priveste lung si mediteaza!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde violiv pe 31 Oct 2016, 12:22

Pentru reamintire:

viewtopic.php?f=135&t=13999

poate ai uitat ca eu am deschis topicul cel fierbinte si mi-am pus in cap chiar si prieteni cu magazine.

Italianul din Timisoara nu-i singurul care exploateaza o portita a legii si-ti aduce prompt ce doresti .... dar nu este import prin magazin.
In alta ordine de idei, "sa-ti doresti cu ardoare" o arma ieftina pentru mine suna ca vrei sa mentii costurile cat mai jos si nu prea ar conveni sa adaugi 50-100% la pretul armei numa c-o vrei "p-aia". E cu totul altceva daca vrei o arma de 2-3-4000 E si 3-4-500 costuri suplimentare nu-ti par enorme ... la o arma de 1000 E si 200 pot parea multi.

Scuze! Nici eu nu m-am exprimat OK, nici tu n-ai inteles. N-am spus betiv ci gluma la betie ... e un pic altceva.

Din pacate pentru noi toti, va mai trece multa vreme pana cand sa gasesti in magazinele noastre tot ce ti-ar dori inima. Asta numai pentru simplul motiv ca inimile care doresc un anume lucru sint tare-tare putine.
Nici afara nu e asa roz situatia. Ia incearca sa-ti doresti un anume model de arma americana .... daca ai ghinion poate trece si un an pana s-o ai si asta pentru ca marea majoritate a importurilor de peste ocean se fac de maxim 1-2 ori anual, tot din cauza birocratiei stufoase atat in UE cat si in USA si comerciantii nu tin pe stoc decat ce stiu ca se vinde. Exotisme aduc numa la comanda si numai atunci cand fac importul anual. Poate ca mi-o fi lipsind educatia in ale vanzarilor dar un lucru e sigur: niciun vanzator nu supravietuieste daca sta cu marfa pe stoc si vinde in pierdere.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde pipabh pe 31 Oct 2016, 15:51

Ok. Multumesc de reamintire! :D Chiar uitasem de acel topic si poate era prea dimineata cand am scris si eu postul...
Din pacate nu am intrat in UE cu acest sector! Dar, cu care am intrat?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Arme Mogosoaia pe 31 Oct 2016, 16:36

Domnule pipabh,

Va multumim pentru opiile exprimate fara sa fi fost nici macar o data la noi in magazin ci doar asa din cate vi se pare. :)
Ma intreb daca emiteti aceste opinii ca fost manager de magazin de arme pe o piata ca Romania, deci in cunostiinta perfecta de cauza sau din exteriorul fenomenului?
Incep prin a ne cere scuze fata de dumneavoastra ca nu avem marfa cat vezi cu ochii pe stoc ca magazinele din Austria. Cu toata stima, dar sper ca intelegeti ca noi nu suntem un magazin de stat sustinut de taxele platite de dumneavoastra. Suntem un mic SRL.
Comparatia cu magazinele de arme din Austria este perfecta, numai ca ei vand arme catre public de ceva ani, in unele cazuri 100-130 de ani.
Va rog frumos sa imi aratati si mie un singur magazin de arme din Romania cu o astfel de vechime pe piata ca cei din Austria. Revolutia la noi a fost acum aproape 27 de ani.
In afaceri ai 2 varinate: infuzie de capital pentru a satisface toate curiozitatile sau o crestere organica generata de vanzari, de cerere si de potența pieței.
Din cele doua rezulta ca e o mica diferenta intre o afacere de 130 de ani si una de 6 ani, nu credeti?
Din aceleasi ratiuni, poate o sa intelegeti ca a sta cu marfa GREU vandabila pe stoc că POATE o sa vină cineva sa o cumpere peste 5 ani, poate fi valabila la intreprinderile de stat. Astfel, logica dezvoltarii unei afaceri pe viziunea dumneavoastra este de apreciat, dar dati-ne voie sa avem rezerve in a ne-o asuma.

In ultimii doi ani, stiti cate examene de vanatori sau dat? adica acele examene prin care se o persoana fizica poate obtine autorizatia de procurare.
in octombrie 2014 si cateva la inceputul acestui an.
Deci noii membrii vanatori, care reprezinta o piata de 90% din totalul clientilor de arme din Romania, au fost zero pentru o perioada de aproape 2 ani. Ca manager de magazin, cam cu cate arme in calibrul 20 ati sta pe stoc? Asa... ca poate vine cineva dupa o plimbare prin Austria si sa aibe ce sa vada.
De aici cred ca intelegeti un pic cam cum stau treburile legate de afacerile cu arme din Romania.
Pe de alta parte va asteptam in magazinul nostru, unde o sa constata-ti urmatoarele
La acest moment avem pe stoc peste 70 de arme noi, cu preturi cuprinse intre 4500 si 18000 lei noi, de la producatori ca Blaser, Krieghoff, Beretta, Steyr Mannlicher, Fabarm, Sabatti, Fair, Winchester.
Munitie de la RWS, Hornady, Sako, Federal,
Imbracaminte de la Fjall Raven, Harkila si Trabaldo Gino.

Tot respectul pentru Kettner, un magazin superb, o alta piata, o alta cultura, cu o vasta experienta in domeniu si clienti cu alte bugete. Daca va uitati putin la branduri o sa vedeti mici diferente.

Va multumim pentru vorbele "frumoase" scise in perfecta cunostiinta de cauza.
Cu respect.
Arme Mogosoaia
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2016, 17:46

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde pipabh pe 31 Oct 2016, 19:20

Dragi colegi,
In urma unei discutii telefonice cu d-l "Arme Mogosoaia" retrag toate cuvintele folosite in postarile anterioare. Ii felicit pentru activitatea care o desfasoara si sper ca in aceasta saptamana sa reusesc sa vizitez magazinul.
Cum i-am spus si d-lui aceste postari au venit ca si o prima ima impresie , poate usor grabita , la postarile , poate usor garbite, ale lui.
Inchei cu un aspect care l-am invatat de-a lungul timpului: " primele 10 cuvinte sunt mai importante ca urmatoarele 10.000" , adica prima impresie conteaza ffff mult. Eu, mi-am schimbat-o in urma discutiei telefonice dar cati sunt ca si mine?
Numai bine.
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Johnny_r0 pe 01 Noi 2016, 09:55

Ok am înțeles cu toții bla bla și iar bla... dar de armele EOS nimic?
Eu unul am fost în magazin le-am văzut mi-au plăcut foarte mult ca aspect dar ca informații despre ele nu am găsit nimic. Când mă refer la informații, caut și ceva din exterior nu doar de la ghișeu.
Nu se afla printre noi nici un deținător de EOS?
Avatar utilizator
Johnny_r0
Membru activ
 
Mesaje: 76
Membru din: 02 Noi 2014, 18:39
Locaţie: Bucuresti

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde nedeaalexandru pe 01 Noi 2016, 14:39

Mă bucur ca am deschis acest topic și sa ajuns la cu totul alte discuții. ..ca viitor deținător de arma poate ar trebui sa comunicați mai mult cu noi. Însă aștept informații de la dumneavoastră
Cu stima
nedeaalexandru
Membru activ
 
Mesaje: 82
Membru din: 02 Feb 2015, 12:06
Locaţie: Cornetu,Ilfov

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Remo pe 01 Noi 2016, 15:41

Ceva opinii de pe-afara:
http://www.gunmart.net/gun_review/redolfi_eos_one
Pareri personale nu am...
Remo
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 02 Mar 2010, 18:34

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde mus q pe 01 Noi 2016, 21:58

mus q
Membru activ
 
Mesaje: 60
Membru din: 08 Ian 2012, 19:56

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Dacus_Malus pe 02 Noi 2016, 09:16

Arme Mogosoaia scrie:Domnule pipabh,


Ca manager de magazin, cam cu cate arme in calibrul 20 ati sta pe stoc? Asa... ca poate vine cineva dupa o plimbare prin Austria si sa aibe ce sa vada.

Cu respect.


Ca manager de magazin as "sta" cu cel putin o arma pe stoc din fiecare model.
Adica as avea si o arma EOS de cal.20, ca sa poata fi vazuta,pipaita, de catre potentialul client.
Ca apoi adusul pe comanda va dura x zile, si va costa y lei in plus...asta e, daca clientul a vazut arma si a fost impresionat de ea, este foarte posibil sa o comande...sau chiar sa o cumpere pe cea existenta.
(Dar probabil de asta nu sunt manager de magazin :)) )
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Arme Mogosoaia pe 02 Noi 2016, 18:42

Dacus_Malus scrie:
Arme Mogosoaia scrie:Domnule pipabh,


Ca manager de magazin, cam cu cate arme in calibrul 20 ati sta pe stoc? Asa... ca poate vine cineva dupa o plimbare prin Austria si sa aibe ce sa vada.

Cu respect.


Ca manager de magazin as "sta" cu cel putin o arma pe stoc din fiecare model.
Adica as avea si o arma EOS de cal.20, ca sa poata fi vazuta,pipaita, de catre potentialul client.
Ca apoi adusul pe comanda va dura x zile, si va costa y lei in plus...asta e, daca clientul a vazut arma si a fost impresionat de ea, este foarte posibil sa o comande...sau chiar sa o cumpere pe cea existenta.
(Dar probabil de asta nu sunt manager de magazin :)) )


Va spun sincer, la inceput am avut aceeasi viziune ca a dumneavoastra, sa fie, sa vada omul, sa poata pune mana, ca sa poata comanda, sa fiu altfel decat celelalte magazine. Insa cativa ani mai tarziu m-am lecuit. Nu functioneaza in Romania. Iar exemplele din piata la operatori de arme care au 10 - 20 de ani de experienta, reflecta exact ce spun.
Daca aveti rabdare, uitati-va la cel mai mare operator de pe piata si filtrati cautarea armelor lise, dupa calibrul 20. O sa constati ca sunt 5 pe stoc, din care 2 sunt la reducere. Paradoxal, toate sunt peste 9000 lei buget. De aici concluziile sunt simple.
Imi este greu sa inteleg de ce atata galagie cand arma in calibrul 16 sau 20 este aproape identica cu cea disponibila la momentul vizitei domnului in magazin. De la finisaje, gravuri, lemn. Difera doar diamentrul tevilor, in rest sunt aproape identice. Deci ce era de vazut si pipait, putea fi vazut si pipait.
Poate va razganditi si va faceti manager de magazin de arme si o sa intelegeti destul de repede de ce lucrurile nu pot sta asa. Noi am trecut prin asta iar cifrele contabile te trag de maneca si iti spun altceva.
In Romania au fost cateva initiative ca scenariu pomenit de dumneavoastra, iar in 2 ani au pus lacatul.
O seara buna.
Cu stima.
Arme Mogosoaia
 
Mesaje: 4
Membru din: 28 Oct 2016, 17:46

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Dacus_Malus pe 02 Noi 2016, 20:38

desi mi-ar place foarte mult macar sa lucrez intr-un astfel de magazin, darami-te sa-l detin/conduc...nu am sanse sa fac treaba asta deocamdata.....
focu' si cartusu'!
MP 153 12/76
Axis II SR 30-06
IJ54 12/70
Avatar utilizator
Dacus_Malus
Membru important
 
Mesaje: 208
Membru din: 09 Dec 2014, 22:03
Locaţie: BRASOV

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde Sly_Fox pe 02 Noi 2016, 23:27

Asa este, o sa fii entuziasmat la inceput apoi incet dar sigur vine dezamagirea. Asta dupa ce o sa constati ca iti intra clientii pe usa la fel de rar precum Mos Craciun pe hornul casei.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde madalin122582 pe 04 Noi 2016, 10:16

pipabh scrie:Dragi colegi,
In urma unei discutii telefonice cu d-l "Arme Mogosoaia" retrag toate cuvintele folosite in postarile anterioare. Ii felicit pentru activitatea care o desfasoara si sper ca in aceasta saptamana sa reusesc sa vizitez magazinul.
Cum i-am spus si d-lui aceste postari au venit ca si o prima ima impresie , poate usor grabita , la postarile , poate usor garbite, ale lui.


Jos palaria ! Asta ar trebui sa fie atitudinea corecta si a vanatorilor in special ! :ymapplause:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Arme lise EOS!!!

Mesajde cosmin5555 pe 15 Mar 2017, 10:13

Abia astept sa ajung in Bucuresti, la Arme Mogosoaia in magazin, sa vad armele lise EOS. Sunt hotarat asupra acestui model, dupa toate materiale de documentare care le-am gasit si studiat. Calitate italiana la preturi rezonabile. Cred ca e suficient pentru o lisa.
cosmin5555
Membru activ
 
Mesaje: 61
Membru din: 24 Feb 2017, 10:40


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 41 vizitatori

Publicitate