Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 15:10

Sauer Apollon 12/76/71

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 15 Iun 2017, 08:59

Am cautat pe forum si nu am gasit informatii despre aceasta arma.
Din cate am vazut pe site-ul producatorului, este facuta in colaborare cu producatorul italian Fausti Stefano dar mi-ar prinde bine niste pareri ale celor care au pus mana pe ea sau poate chiar au tras cu ea.
Am vorbit la importator dar nu au pe stoc si se aduce numai la comanda.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 15 Iun 2017, 09:36

N-am tras cu ea. Am pus mana la IWA unde am vazut si Fausti. Ori n-am retinut eu bine c-a trebuit sa inghit prea multe arme in prea scurt timp dar mi s-a parut ca cel de la Sauer este un model pe care Fausti nu-l ofera si sub brand propriu, adica n-am vazut aceeasi arma si-n raft la Sauer si la Fausti.
Mi s-a parut foarte bine lucrata, la nivel de arme mai scumpisoare de la italieni, o arma sobra, eleganta. Dar cum nu sint tragator de bock ma pricep mai putin la "senzatii" simtite la epolare la rece.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 15 Iun 2017, 09:56

Multumesc pentru detalii!
Intr-adevar, nu am reusit sa gasesc acest model pe site-ul Fausti si probabil ca asa a fost intelegerea intre firme. Din poze vad ca nu apare nicaieri Fausti pe arma ci numai logo-ul Sauer.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 16 Iun 2017, 09:34

Se pare ca am primit o informatie gresita ieri cand am sunat la sediul din Bucuresti. Am sunat azi la magazinul din Cluj si mi-au spus ca o au pe stoc si ca au si o reducere de pret de 25%. Sper sa ajung azi sa o vad si apoi va pot spune parerea mea (atat cat ma pricep).
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 17 Iun 2017, 09:35

Am fost ieri si am vazut arma. Mi-a placut foarte mult modul in care este lucrata dar si la epolare. Culoarea si textura lemnului ii ofera caracterul sobru si elegant mentionat de Violiv. Arma vine intr-o cutie de transport din plastic, are incluse 5 socuri intr-o cutiuta,impreuna cu cheie din metal si ochet pentru curea care se poate monta pe pat. Celalalt ochet este montat din fabrica pe teava. Cred ca la acest pret (6884LEI) este un best buy.
Din fericire, aveau si Beretta Silver Pigeon 1 si am putut sa le compar si pot sa spun ca Sauer-ul mi-a placut mult mai mult decat Beretta din toate punctele de vedere.
Chair daca "joaca in alta liga" si nu e corect sa le compar, am incercat si Blaser F16. Diferenta este foarte mare dar si pretul este dublu...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde UlissePro pe 17 Iun 2017, 17:36

Tragaciul este mecanic sau inertial ca la Beretta?
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 18 Iun 2017, 07:48

Mecanic. Cred ca asta este un mic avantaj. Am fost acum 2 saptamani in poligon si am tras la talere cu o arma cu tragaci inertial si am patit de vreo 3 ori sa nu traga chiar daca percutorul a lovit capsa si nu am putut trage al doilea foc. A fost foarte aiurea senzatia sa vad talerul cum coboara si sa stiu ca mai am un cartus bun si nu pot trage. La vanatoare cred ca e mai nasol.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde UlissePro pe 18 Iun 2017, 11:36

Buna treaba daca tragaciul este mecanic!
PS: daca nu face poc flinta cand vrei tu o sa iti vina sa o lasi pe camp.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde iliealexandruionut pe 18 Iun 2017, 15:53

Au arma asta la Arw Mosilor in București. Am avut senzatia de ,, asta tine pana mori" cand am pipait o.Fain pretul asta cu 25% reducere.
citeste mult..invata..si mai apoi incearca!
iliealexandruionut
Veteran
 
Mesaje: 781
Membru din: 10 Mar 2012, 14:26

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde rosu marius pe 12 Iul 2017, 18:31

am vazut si eu arma: dezechilibrata spre fata, grea, cca. 3,45kg,nu m-a impresionat cu nimic
rosu marius
Nou membru
 
Mesaje: 37
Membru din: 08 Mar 2009, 15:19

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 13 Iul 2017, 07:04

Poti sa detaliezi putin "dezechilibrata spre fata"? Banuiesc ca te referi la faptul ca "trage de varf in jos". Eu nu am avut senzatia asta dar, fiind incepator intr-ale armelor, poate mi-a scapat.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde fratica pe 03 Aug 2017, 12:01

Din punctul meu de vedere, o arma lisa cu teava de 71 de cm (de vanatoare) care are 3.45 kg este deja cu vreo 20...30 de ani in urma fata de tehnologiile actuale, de ex, comparativ cu o Beretta Silver Pigeon 1 cu teava de 76 cm la 3.2 kg (dupa cum stim, acele 200-300g in plus, carate pe aratura o zi intreaga, se simt...)

@Septimiu: Spuneai ca in comparatie cu Beretta, ti-a placut mult mai mult. Poti te rog sa detaliezi? (in calitate de posesor de Beretta de aprox. 6 ani, sunt interesat de comparatie, fara niciun fel de ironie)
IJ 43 cal. 12, Beretta Silver Pigeon I cal. 12, Sako 85 Bavarian 30.06
fratica
 
Mesaje: 11
Membru din: 29 Sep 2016, 18:27
Locaţie: Timisoara

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 04 Aug 2017, 07:24

Dupa cum am spus, am avut ocazia sa vad cele 2 arme una langa cealalta, in acelasi magazin si Sauer-ul mi-a placut mai mult. Nu sunt expert in epolare dar am simtit ca imi venea mai bine la umar decat Beretta. Sigur ca asta e o chestiune pur subiectiva si altcuiva s-ar putea sa ii vina mai bine Beretta. Design-ul si finisajele mi-au placut mai mult la Sauer decat la Beretta. Cu toate ca imi plac gravurile pe arme, am preferat simplitatea si culoarea neagra de la Sauer in locul argintiului de pe Beretta. Le-am demontat si remontat pe ambele si tot Sauer-ul mi-a inspirat mai multa robustete (nu stiu daca este cuvantul potrivit dar nu gasesc altul in acest moment pentru a explica senzatia). De cand am pus mana prima oara pe arma, am avut senzatia unui lucru bine facut (specific nemtilor) cu un design elegant (specific italienilor). Este o combinatie destul de interesanta. Un ultim amanunt, cheia cu care se schimba socurile este din otel la Sauer si din plastic la Beretta. Cam astea au fost motivele care m-au facut sa aleg Sauer-ul. Recunosc ca a fost o alegere bazata mai mult pe feeling si nu spun ca una e mai buna decat cealalta dar pur si simplu am plecat cu senzatia ca am ales ce este mai bun pentru mine si ce mi-a placut mai mult si asta imi da o oarecare incredere. Stiu ca ar fi fost ideal sa fi avut ocazia sa trag cu ambele inainte de a lua o decizie dar, tinand cont ca Sauer este un model aparut in toamna anului trecut, nu prea erau sanse. In gama asta de pret, nu stiu ce alta optiune mai buna aveam pentru o arma noua.
In aproximativ o luna o sa am ocazia sa o si folosesc si atunci o sa pot da mai multe detalii.
In ceea ce priveste greutatea, nu imi fac nici un fel de problema in privinta celor 200-300 grame in plus. Am 1,83m si 86kg, nu sunt sportiv de performanta dar am o conditie fizica decenta si nu cred ca o sa le simt. Cel putin nu in viitorul apropiat :) La batranete om mai vedea...
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde pipabh pe 04 Aug 2017, 14:02

Septimiu scrie:Dupa cum am spus, am avut ocazia sa vad cele 2 arme una langa cealalta, in acelasi magazin si Sauer-ul mi-a placut mai mult. Nu sunt expert in epolare dar am simtit ca imi venea mai bine la umar decat Beretta. Sigur ca asta e o chestiune pur subiectiva si altcuiva s-ar putea sa ii vina mai bine Beretta. Design-ul si finisajele mi-au placut mai mult la Sauer decat la Beretta. Cu toate ca imi plac gravurile pe arme, am preferat simplitatea si culoarea neagra de la Sauer in locul argintiului de pe Beretta. Le-am demontat si remontat pe ambele si tot Sauer-ul mi-a inspirat mai multa robustete (nu stiu daca este cuvantul potrivit dar nu gasesc altul in acest moment pentru a explica senzatia). De cand am pus mana prima oara pe arma, am avut senzatia unui lucru bine facut (specific nemtilor) cu un design elegant (specific italienilor). Este o combinatie destul de interesanta. Un ultim amanunt, cheia cu care se schimba socurile este din otel la Sauer si din plastic la Beretta. Cam astea au fost motivele care m-au facut sa aleg Sauer-ul. Recunosc ca a fost o alegere bazata mai mult pe feeling si nu spun ca una e mai buna decat cealalta dar pur si simplu am plecat cu senzatia ca am ales ce este mai bun pentru mine si ce mi-a placut mai mult si asta imi da o oarecare incredere. Stiu ca ar fi fost ideal sa fi avut ocazia sa trag cu ambele inainte de a lua o decizie dar, tinand cont ca Sauer este un model aparut in toamna anului trecut, nu prea erau sanse. In gama asta de pret, nu stiu ce alta optiune mai buna aveam pentru o arma noua.
In aproximativ o luna o sa am ocazia sa o si folosesc si atunci o sa pot da mai multe detalii.
In ceea ce priveste greutatea, nu imi fac nici un fel de problema in privinta celor 200-300 grame in plus. Am 1,83m si 86kg, nu sunt sportiv de performanta dar am o conditie fizica decenta si nu cred ca o sa le simt. Cel putin nu in viitorul apropiat :) La batranete om mai vedea...

Sunt convins ca ai ales cu sufletul! CA vechi posesor de Beretta pot spune ca Beretta e Beretta!.
Acum ca cei de la Sauer au scos o arma buna nu contrazic deloc , cred ca e o arma buna dar pana sa-si dovedeasca meritele mai e cale lunga un motiv in plus pentru curajul tau de a iesi din tipare.
Cu cele 200-300-400 g in plus o sa vezi tu cum e dupa primul an de goane in teren !
Cheia care schimaba socurile ar fi putut face diferenta in a alege o arma sau cealalta?!!!
Nu cred ca trebuie sa dai cu ciocanul pe cheie cand le stragi sau le destrangi!
O optiune buna ar fi putut fi si: FAIR, RIZZINI, BETTINSOLI, FABARM, VERNEY CARRON si multe altele!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde radubichis pe 05 Aug 2017, 12:46

Septimiu scrie:In ceea ce priveste greutatea, nu imi fac nici un fel de problema in privinta celor 200-300 grame in plus. Am 1,83m si 86kg, nu sunt sportiv de performanta dar am o conditie fizica decenta si nu cred ca o sa le simt. Cel putin nu in viitorul apropiat :) La batranete om mai vedea...

O sa te convingi singur dupa o vanatore la picior pe vreme ploioasa ,prin aratura sau prin vegetatie salbatica gen murar,rachita etc, de citeva ore ,in care trebuie sa ti arma in mana si sa fi gata de tras in orce moment ,ca fiecare gram in plus conteaza
Avatar utilizator
radubichis
Veteran
 
Mesaje: 1761
Membru din: 31 Aug 2006, 10:23
Locaţie: Hunedoara

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde AXP pe 05 Aug 2017, 22:03

Cand esti tanar si in putere, ..., la debut de cariera vanatoreasca, ..., 0,3kg, ..., poate si 1kg, nu conteaza, ..., dar cand ajungi mai catre 45-50 de primaveri, ..., cu un pic de umblatura pe coclauri, ai sa vezi ca dai importanta la cele 0,3kg in plus, tinute in mana cateva ore bune. Oricum, acum, important este sa iti placa "jucaria", in general, mai ales la inceput, alegerea armei (ca si la femei), 90% este facuta cu sufletul, nu cu logica, :)
22LR; 9x19; 308Win; 9,3x62; 6,5x55; 12;
AXP
Veteran
 
Mesaje: 694
Membru din: 03 Iul 2014, 11:25
Locaţie: Cluj

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde biriuck pe 05 Aug 2017, 23:12

Depinde mult de tipul de vanatoare practicat dar eu nu as [mai] purta o lisa peste 3kg nici sa mi-o dea careva degeaba. Si nu sunt chiar firav nici eu :D
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Marius pe 06 Aug 2017, 09:18

biriuck scrie:Depinde mult de tipul de vanatoare practicat dar eu nu as [mai] purta o lisa peste 3kg nici sa mi-o dea careva degeaba. Si nu sunt chiar firav nici eu :D

Nici pentru mine armele usoare nu sunt o optiune. O arma mai grea ofera un recul mai mic, un tir mai bun si posibilitatea de a trage mai rapid si mai bine al doilea foc.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Marius pe 06 Aug 2017, 09:21

Septimiu scrie:Mecanic. Cred ca asta este un mic avantaj. Am fost acum 2 saptamani in poligon si am tras la talere cu o arma cu tragaci inertial si am patit de vreo 3 ori sa nu traga chiar daca percutorul a lovit capsa si nu am putut trage al doilea foc. A fost foarte aiurea senzatia sa vad talerul cum coboara si sa stiu ca mai am un cartus bun si nu pot trage. La vanatoare cred ca e mai nasol.

O arma buna poate avea oricare din cele doua sisteme de armare pt focul doi. Eu am un Browning 525 cal. 20 de cativa ani si nu mi s-a intamplat niciodata sa nu armeze.
Marius
Veteran
 
Mesaje: 3243
Membru din: 03 Aug 2004, 21:09
Locaţie: Bucuresti

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 07 Aug 2017, 08:10

pipabh scrie:Cheia care schimaba socurile ar fi putut face diferenta in a alege o arma sau cealalta?!!!
Nu cred ca trebuie sa dai cu ciocanul pe cheie cand le stragi sau le destrangi!
O optiune buna ar fi putut fi si: FAIR, RIZZINI, BETTINSOLI, FABARM, VERNEY CARRON si multe altele!


Ma repet, nu am spus si nu o sa spun ca Beretta nu face arme foarte bune sau ca Sauer-ul este mai bun ca Beretta.
Materialul din care este facuta cheia nu a fost motivul care a facut diferenta in alegerea mea dar a contat intr-o oarecare masura. Personal, imi pun cateva semne de intrebare cand intr-o industrie ca si aceasta in care volumul vanzarilor nu este foarte ridicat, cineva se gandeste sa faca o reducere de costuri cu cativa euro prin folosirea plasticului in loc de metal. Aceste reduceri de costuri sunt profitabile in automotive de exemplu unde conteaza si o reducere de cativa eurocenti dar la arme...
Referitor la celelalte optiuni, in Iunie am trecut prin Oradea pe la importatorul Verney Carron si am pipait vreo 2 modele plus un model de la Bettinsoli. Mi-au placut destul de mult dar erau singurele pe care le aveau pe stoc si mi-au spus ca pana vine un nou import s-ar putea sa dureze pana la 6 luni.
Sigur ca optiuni erau mai multe si o sa vad probabil in timp daca am ales bine dar in acest moment sunt destul de increzator.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 11 Sep 2017, 15:55

Revin la ce zicea colegul Rosu Marius mai sus, ca arma este dezechilibrata spre fata.
Din cate am vazut, cei de la Beretta considera punctul de echilibru optim, sub boltul basculei: https://youtu.be/Ht_Dp2DjeYU
Eu nu am acel dispozitiv din filmuletul de mai sus dar am taiat un bat de inghetata astfel incat sa am o muchie dreapta, apoi l-am fixat in menghina si am incercat sa gasesc punctul de echilibru. Recunosc ca nu am fost foarte surprins sa il gasesc chiar sub pivotul basculei exact ca in filmulet deci nu cred ca arma este dezechilibrata.
Inca nu am apucat sa folosesc arma (sper ca in weekend-ul care vine sa ii fac botezul focului) dar am incercat sa "ma joc" cat mai mult cu ea pentru a ma obisnui. Inevitabil, am vrut sa testez ejectoarele si am introdus 2 tuburi goale iar la deschidere ma asteptam sa le arunce dar nu s-a intamplat asta ci a functionat ca o arma cu extractoare. Nu cred ca arma are o problema in acest sens ci mai degraba ca mecanismul functioneaza numai dupa executarea focului dar as aprecia daca puteti confirma acest lucru.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde UlissePro pe 11 Sep 2017, 16:40

Review facut de Shooting Co UK: http://www.shootinguk.co.uk/reviews/sho ... er-apollon.
Numai bine.
R93 .243W & .300WM
F3 20/76
Avatar utilizator
UlissePro
Veteran
 
Mesaje: 916
Membru din: 27 Aug 2010, 15:14
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 18 Sep 2017, 11:10

Am folosit arma in weekend si vin cu o mica mare corectura la afirmatia cu tragaciul mecanic :D :shock:
Se pare ca nu este mecanic ci... inertial. Am descoperit treaba asta cand am introdus 2 cartuse de percutie si am tras.
Cand am spus mai sus ca este mecanic, am luat fraza asta de pe site-ul Sauer: "Trigger: Selective mechanical trigger" si apoi am intrebat si la magazin si vanzatorul a confirmat ca este mecanic. Atunci nu am apasat pe tragaci sa nu percutez in gol...
Selective mechanical trigger se refera deci la faptul ca selectorul este mecanic nu tragaciul.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde pipabh pe 18 Sep 2017, 12:29

ok, ok
dar mai multe impresii despre arma nu vrei sa ne impartasesti si noua?
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 18 Sep 2017, 14:38

Pai am folosit-o in poligon la talere si ieri la vanatoare. In poligon mi-a placut cum a mers. La vanatoare nu mi-a iesit nimic din ce era pe autorizatie :( . Ce sa zic... mie imi place. Colegii care au pus mana pe ea au zis ca e cam grea in comparatie cu alte arme. Ieri am stat numai in stand la 4 goane dar am facut ceva deplasari de la o goana la alta. Eu deocamdata nu simt ca m-ar incomoda greutatea. O sa vad cand o sa ma duc in goana cat de grea o sa mi se para.
Mai am o nelamurire in ceea ce priveste choke-urile:
In prima poza sunt cele 5 choke-uri cu care a venit arma.
IMG_20170916_113633.jpg

De la stanga la dreapta: full, improved modified, modified, improved cylinder, cylinder. Primele 2 au venit montate pe arma iar celelalte 3 in cutiuta.
Pe primele 2 scrie: "steel shot" si tipul in timp ce pe celelalte 3 nu scrie nimic. Din ce stiam eu si din ce scrie si in manual (a doua poza), cu choke-urile cele mai stranse, cum sunt cele 2 din stanga, nu este indicat sa se traga cu alice de otel sau cu unic. Dar inscriptia steel shot de pe ele mie imi indica faptul ca acele 2 choke-uri sunt pentru alice de otel. Imi scapa mie ceva? Nu cred ca este o gresala din partea lor...
Chokes.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 21 Sep 2017, 07:39

Am primit raspuns foarte repede de la Sauer referitor la nelamuririle mele din post-ul anterior.
Referitor la choke-uri, au confirmat ca ce scrie pe ele este real deci se poate trage cu alice de otel din toate, inclusiv din full si improved modified. Deci au confirmat cumva ca este o greseala in manual.
Referitor la tragaci, au confirmat ca specificatia "Trigger: Selective mechanical trigger" se refera doar la selector. Foarte ciudat, din punctul meu de vedere. Cam toate firmele specifica mecanismul tragaciului si nu al selectorului.
Ca nici nemtii nu mai sunt ce au fost, m-am convins demult dar ma asteptam ca macar la arme sa ma insel. Astfel de scapari vin doar sa confirme acest lucru.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 21 Sep 2017, 09:36

Cu ceva ani in urma, pe cand experienta cu alicele de otel era mai la inceput, nu era recomandat sa se traga otel prin socuri stranse. Chiar pe socuri erau scrise doua randuri de indicatii, ceva de genul "leed = IC", "steel = IM" trecute pe acelasi soc. Tabelul de mai sus e dintr-o astfel de epoca.
Intre timp s-a studiat profilul interior al socurilor si acum se fabrica cu posibilitatea de a trage otel prin ele, cu rezultate foarte asemanatoare ca grupaj la otel respectiv plumb.

Partea cu selectorul "mecanic" chiar nu exista. Practic nu exista decat doua posibilitati la armele cu un singur tragaci: cu selector versus fara selector. Atunci cand exista este intotdeauna mecanic. In mod real indicatia ar fi trebuit sa se refere la armarea celui de-al doilea tragaci si atunci sa scrie inertial.

Si DA! Ai intuit corect. Un ejector destept nu actioneaza decat asupra cartusului tras. Asta ca sa nu trebuiasca sa tot cauti prin iarba cartusul netras :mrgreen:
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 21 Sep 2017, 10:09

Multumesc pentru precizari!

violiv scrie:Tabelul de mai sus e dintr-o astfel de epoca.
Intre timp s-a studiat profilul interior al socurilor si acum se fabrica cu posibilitatea de a trage otel prin ele, cu rezultate foarte asemanatoare ca grupaj la otel respectiv plumb.


Find un model relativ nou, era normal ca versiunea 0.0 a manualului sa fie in concordanta cu produsul si sa nu fie preluata de la modelele mai vechi fara sa se modifice. Poate ca sunt eu prea atent la detalii - defect profesional.
Intr-adevar, cele 2 choke-uri par mult mai robuste decat celelalte 3 si cred ca si materialul difera.


violiv scrie:Partea cu selectorul "mecanic" chiar nu exista. Practic nu exista decat doua posibilitati la armele cu un singur tragaci: cu selector versus fara selector. Atunci cand exista este intotdeauna mecanic. In mod real indicatia ar fi trebuit sa se refere la armarea celui de-al doilea tragaci si atunci sa scrie inertial.


Pai exact acesta a fost motivul pentru care am spus ca este foarte ciudata exprimarea lor si poate induce in eroare clientul.

Acesta este raspunsul primit de la sales manager-ul Sauer:

Dear Septimiu,

the chokes are correct and you can also use steel shot from all of them.
The mechanical indeed relates to the mechanical selection of the barrel.
Let me know if you have any further questions.



violiv scrie:Si DA! Ai intuit corect. Un ejector destept nu actioneaza decat asupra cartusului tras. Asta ca sa nu trebuiasca sa tot cauti prin iarba cartusul netras :mrgreen:


Aici cred ca m-am exprimat eu gresit. Stiam ca ejectorul ar trebui sa arunce doar cartusul gol dar inainte sa trag cu arma am vrut sa vad cat de tare il arunca si am luat un cartus gol pe care il aveam, l-am introdus in camera, am inchis arma si apoi, fara sa apas tragaciul, am deschis-o. Tubul a ramas in camera cartusului nefiind aruncat de ejector. Cum nu am cunostinte foarte avansate de mecanica si nu stiu cum functioneaza ejectorul ma gandeam ca poate acest mecanism isi ia energia necesara aruncarii tubului din reculul focului tras. Cert este ca daca trag cu arma, ejectorul functioneaza ireprosabil.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde violiv pe 22 Sep 2017, 21:42

Nu, nici gand. Daca tragi azi si frangi arma maine, tot ejecteaza. Energia provine de la niste arcuri pe care le tensionezi la manevrarea armei. Teava care trage "trimite" o comanda printr-un mic sistem de parghii, tije, bla-bla care sint actionate de cocos atunci cand percuta. Arcuri tensionate au ambele ejectoare dar numai cel al tevii trase primeste comanda de eliberare.
Poti sa te joci cu tuburi trase: "incarci", inchuzi, percuti, frangi ... zboara doar tubul tevii trase; repeti, actionezi selectorul ca sa schimbi teava ce trage - ar trebui sa zboare celalalt; incarci, inchizi, "tragi", dai un pod de palma in talpa patului, mai "tragi" o data apoi frangi si zboara amandoua.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Sauer Apollon 12/76/71

Mesajde Septimiu pe 25 Sep 2017, 06:48

Multumesc pentru explicatie! Acum e clar.
Initial ma gandeam ce e vorba doar de un arc care este tensionat doar cat sa arunce numai tubul gol care este mai usor. Acum cand am vazut cat de tare le arunca imi dau seama de ce nu se foloseste solutia asta :)
La mine problema era ca nu am apasat tragaciul dupa ce am intodus tubul gol in camera si astfel comanda nu era trimisa.
Am fost surprins sa vad ca arunca si cartusele de percutie care sunt destul de grele.
12/76 | .30-06 Springfield | .223 Remington | 16/70
Septimiu
Veteran
 
Mesaje: 677
Membru din: 05 Ian 2009, 09:51
Locaţie: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori

Publicitate