Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Mar 2020, 19:29

Lisa Bock nou sau second cu buget modest 3 variante

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: Cristi

Lisa Bock nou sau second cu buget modest 3 variante

Mesajde CristianJ pe 14 Feb 2020, 16:36

Salutare
Mă adresez celor care au avut experiența cu următoarele bockuri

Fabarm Elos
Fair SLX600
Franchi Felling Select

Sunt în prețul de 7-7500 lei
Nu exclud varianta second dar as prefera noua mai ales daca ajungem la alica de oțel și vreau camera de 76.
La Beretta si Browning preturile sunt pe la 10.000 sar din buget pt arme noi am mai văzut cinergy second mai acceptabil
Mulțumesc de opinii nu am avut Bock decât semi până acum.
CristianJ
Nou membru

Locaţie: Timisoara

Re: Lisa Bock nou sau second cu buget modest 3 variante

Mesajde Clujeanul pe 15 Feb 2020, 05:49

Salut,
Am Rottweil 700, care am inteles ca ii un fel de Elos.
O folosesc fara nicio problema de mai mult de zece ani, cu rezultate bune. Are camera de 76, tevi tratate si pt alice de otel, bascula de otel, 5 socuri schimbabile, selector de ordine a focurilor si pat frumos din lemn de nuc. Nu am ingrijit-o deosebit si nu am menajat-o nicicum. O curat maxim de 2 ori pe an. Recomand o astfel de arma.
Neamtul de la magazinul de unde am cumparat-o m-a intrebat la ce distanta ajung cu bratele deschise larg, ca sa ii ajusteze cumva patul. Nu stiu daca i-o facut ceva sa nu, dar mie imi vine bine la ochi si daca port imbracamintea uzuala de toamna si de iarna.

https://www.waffen-pfandleihhaus.de/bes ... /1190.html
Clujeanul
Veteran

Locaţie: Cluj-Napoca

Mesajde CristianJ pe 16 Feb 2020, 22:34

Eu am cochetat cu ideea de nou și în 1500 e astea 3 ar fi modele la care sa incadrez la noi in țară daca aleg sa iau de afara sar preturile oricum fac pun încă 500 la cheltuiala și nu vreau
CristianJ
Nou membru

Mesajde pipabh pe 17 Feb 2020, 07:56

CristianJ scrie:Eu am cochetat cu ideea de nou și în 1500 e astea 3 ar fi modele la care sa incadrez la noi in țară daca aleg sa iau de afara sar preturile oricum fac pun încă 500 la cheltuiala și nu vreau

Dintre cele trei am avut Fabarm Axis Al si acum am Fabarm Elos N2 sporting cal 12 si F.A.I.R. premier cal 20.
Arme super OK cele de la Fabarm. F.A.I.R. ceva probleme cu lemnul de la pat - putin fisurat dupa 2 vanatori, e trimis in baza garantiei... sa vedem!
pipabh
Veteran

Mesajde Ciprian_1 pe 17 Feb 2020, 08:10

Cred ca toate 3 sunt arme bune sau foarte bune!

Vezi care din ele e in stoc in Romania in urmatoarea perioada.
E un criteriu realist de a alege o arma!
Ciprian_1
Membru activ

Mesajde Ghinda pe 17 Feb 2020, 08:16

Clujeanul scrie:Salut,
Am Rottweil 700, care am inteles ca ii un fel de Elos.
O folosesc fara nicio problema de mai mult de zece ani, cu rezultate bune. Are camera de 76, tevi tratate si pt alice de otel, bascula de otel, 5 socuri schimbabile, selector de ordine a focurilor si pat frumos din lemn de nuc. Nu am ingrijit-o deosebit si nu am menajat-o nicicum. O curat maxim de 2 ori pe an. Recomand o astfel de arma.
Neamtul de la magazinul de unde am cumparat-o m-a intrebat la ce distanta ajung cu bratele deschise larg, ca sa ii ajusteze cumva patul. Nu stiu daca i-o facut ceva sa nu, dar mie imi vine bine la ochi si daca port imbracamintea uzuala de toamna si de iarna.

https://www.waffen-pfandleihhaus.de/bes ... /1190.html

La fel! Si recomand din inima! Am dat cam 1200-1300 euro, nu mai retin.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran

Locaţie: Bucuresti

Mesajde CristianJ pe 17 Feb 2020, 19:41

Am vb cu vânzători despre fabarm între Axis Și Elos e diferența de gravuri și lemn mecanica și țevile sunt identice
Mi se părea și Franchi atractiv ca garantie
CristianJ
Nou membru

Mesajde Sly_Fox pe 17 Feb 2020, 21:31

Nu m-aș baza pe vânzători. Citisem pe undeva cu ceva timp în urmă despre Axis și Elos, iar acolo se spunea că mecanica nu ar fi chiar aceeași. La producător cred că o să găsești mai multe informații.

PS: Pune și tu cuvintele întregi, plus ceva semne de punctuație! Uneori înțeleg greu un comentariu, mai ales dacă acesta este scris fără virgulă și fără punct.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Sly_Fox
Veteran

Locaţie: Ialomita

Înapoi la Arme de vanatoare lise