Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:47

Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde Petrica Nicușor pe 30 Dec 2021, 17:34

Salutare tuturor membrilor. Sunt nou in grupul acesta si am o nelămurire în legatură cu o armă de vanatoare modelul baikal ij58m. Este o armă pe care o moștenesc de la bunicul meu și are o valoarea sentimentală enormă și vreau să o păstrez. Este calibrul 12/70 și cineva mi-a spus că trebuie să am grijă să nu folosesc cartușe cu mult gramaj de praf de pușcă. Știe cineva tehnic ce gramaj suportă această armă ij58m 12/70??? Mulțumesc anticipat.
Petrica Nicușor
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2021, 16:56

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde yoghi pe 30 Dec 2021, 21:47

36-37g

Mecanismul tine si 40 -42g dar crapa lemnul si ai sanse sa-ti sara o aschie in ochi.

Deci 36.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde violiv pe 30 Dec 2021, 22:03

Bine ai venit printre noi!

Nu cred sa gasesti scris pe vreun cartus ce gramaj de "praf" are.
Doar cantitatea de alice e trecuta pe cartuse, cutii.
Avand in vedere vechimea armei, eu zic sa te limitezi la 24-28-32-33 g.
N-are rost s-o faci sa clantane mai tare decat o face acum.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde adrian1123 pe 30 Dec 2021, 22:21

Va salut,eu cred ca 32 max.33 grame de alice sunt super de ajuns ,nici nu cred ca in ro.avem vanat care sa necesite mai mult.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde yoghi pe 31 Dec 2021, 00:58

violiv scrie:Bine ai venit printre noi!

Nu cred sa gasesti scris pe vreun cartus ce gramaj de "praf" are.
Doar cantitatea de alice e trecuta pe cartuse, cutii.
.....


Da am citit in viteza!

Pt initiatorul topicului gramajul zis mai sus e pt plumb. Proportia intre gramajul de pulbere si cel de plumb o calculeaza producatorul cartusului. Si oricum la magazin ceri gramaj de alice.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde violiv pe 31 Dec 2021, 01:29

adrian1123 scrie:nici nu cred ca in ro.avem vanat care sa necesite mai mult.


De cand cantitatea de alice mai mare de clasicele 32 (acum 36 g) e dedicata unui anume animal?
Nu inteleg! Alica de 3 mm incarcata intr-un cartus cu 32 g e buna la rate dar daca tragi un cartus cu 50 g, cu aceeasi alica de 3 mm trebuie sa mergi la vreo specie exotica?

Scopul principal al incarcaturilor mai mari este de a creste distanta eficienta a snopului la aceleasi specii la care se folosesc si incarcaturile mai mici. Ca in practica multi au constatat ca nu reusesc sa doboare rata la 60-70 m reali tragand 50 g e foarte adevarat dar nu tine de capacitatea cartusului de a face asta ci de a tragatorului de a calcula corectia reala la ochire si chiar de a nimeri o tinta fixa la astfel de distante, tragand din mana.
Eu cred ca avem vanat si pentru astfel de cartuse dar nu prea stim cand si cum sa le folosim.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde adrian1123 pe 31 Dec 2021, 21:21

Eu am "spus"ca intr un cartus de 32 grame avem destule alice sa cada gasca linistit daca incaseaza chiar si jumatate din ele,tot la bascheti o doare pe... gasca daca tragem pe langa ea si cu 32 si cu 50 de grame de alice....marim sansa? poate da dar mai bine tragem cu alica potrivita la vanatul potrivit si la distanta care trebuie decat sa "Incercam"cu 50 de grame ca pote ia 3 alice.E doar parere pesonala de vanator care nu i prea mai pasa cu ce vine acasa in traista,prezenta ACOLO e mult mai importanta decat un foc norocos la ...60 de metrii.Oi gresi sau am o gandire invechita ,scuzatima va rog.Am vazut prea multe arme vechi distruse de incarcaturi mari.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde adrian1123 pe 31 Dec 2021, 21:28

Eu am arme cu camera de 65 ,pe care le folosesc cu cartuse de 67,5 si mai nimeresc cate ceva ,au incarcaturi mici si mi dau satisfactii mari.Nu este mai bine pentru biata arma veche sa o tratezi ca atare si sa folosesti si ce poate ea nu doar ce ne dorim noi?
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde violiv pe 01 Ian 2022, 14:42

N-am zis sa traga cu 50, ba chiar am recomandat sa nu ajunga nici la 36.
Era o referire doar la cartuse si ce pot ele.
Stiu ca exista intre vanatori parerea ca arma-munitia fac totul si ca ei nu trebuie decat sa indrepte pusca intr-o directie si sa apese tragaciul. Asa cum trecerea de la lisa la glont trebuie invatata ca orice lucru nou, tot asa si folosirea cartuselor de distanta pentru lisa e un lucru ce trebuie invatat. Nu spun ca sint foarte mare amator de magnumuri. Am cateva prin dulap si mai si trag cate unul-doua. Spun doar ca un cartus cu 50 g, folosit asa cum trebuie, poate da satisfactii la fel de mari la distante inuzuale precum unul de 24 g in 25 m dar e drept si la fel de adevarat ca nu va face nicio minune daca-l tragi prost in 25 m.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde adrian1123 pe 02 Ian 2022, 01:16

Aveti dreptate,oricum"la moda"sunt cartusele cu incarcatura mare,mai rau este ca vanatorii cam de toate varstele cred ca fac minuni .Eu am ramas cu mintea si cu sufletul la 28-32 grame pentru ca folosesc arme vechi si nu vreau sa le stric cu cartuse mai "tari".Ij ul 58 care ajunge la reparat,de obicei are :ori jocuri mari ori tevi deslipite,ambele defecte fiind provocate de cartuse ...nepotrivite.Arma ar trebui tratata ca si pe un om ,punei in carca cat poate sa duca.O iau pe bunica (Dumnezeu so ierte)ai pun un sac de ciment in carca sa care toata ziua ca la tinerete putea.Am divagat razna.Ma cam doare sufletul de Darne,Ideal Manufrance,JP Sauer si chiar si ij 58 foarte vechi sa le tavalesc.Cand oi simtii nevoia de cartuse cu incarcatura mare o sa trag cu o semiautomata cu inprumut de gaze.I am facut praf topicul omului.Sa ma scuzati.Eu zic ca si Violiv ca 28 -32 de grame de alice la ij 58 este de ajuns,despre alte arme si gramaje la alt topic.
adrian1123
Veteran
 
Mesaje: 441
Membru din: 01 Oct 2009, 20:46

Absenţa de la domiciliu în timpul controlului inopinat???

Mesajde Petrica Nicușor pe 11 Aug 2023, 17:10

Bună ziua dragi colegi. Am o nelămurire legata de controlul inopinat la domiciliu. Sunt membru Vânător în România de 3 ani de zile unde dețin o armă lisă de vanatoare cu care vânez în România la Păsări. Tot odată sunt membru Vânător pe teritoriul Spaniei unde dețin altă armă cu glonț pentru mistreți. În fiecare țară aparte dețin permis de armă și vânătoare conform țării respective. Acum ceva zile m-am trezit în poștă cu un plic de la Politie mai exact adresat mie de un tal polițist către mine deținător de armă. În cazul de față nu sunt în Țară iar plicul la găsit mama mea care este în vârstă iar timpul ca să mă prezint a expirat acum câteva zile. Luni de dimineață se va duce mama la biroul de arme și muniții să vădă dacă poate anunța că până pe luna viitoare nu sunt în Țară. Nu știu dacă mai este cineva în situația mea sau știe mai bine ce este de făcut în această situație în care am fost apsent de la domiciliu. Țin să menționez că mama are cheile de la apartament și poate deschide pentru o verificare a seifului de arme doar că cheile seifului le am eu la mine.??? Mulțumesc anticipat
Petrica Nicușor
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2021, 16:56

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde yoghi pe 11 Aug 2023, 19:58

Nu conteaza ce data scrie pe adresa politiei.Tu trebui sa respecti data de expirare a permisului.ei sunt obligati sa te informeze de apropierea vizei

Asta daca hartia de la politie nu are alt subiect.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde Petrica Nicușor pe 11 Aug 2023, 21:21

Mulțumesc mă gândeam să nu aibă consecințe că nu am fost la domiciliu pentru verificare. Cum sunt plecat din România și părinții mei trec mereu pe la apartament dar nici ei nu locuiesc acolo e greu să găsească acasă pe cineva.
Petrica Nicușor
 
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2021, 16:56

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde Sly_Fox pe 13 Aug 2023, 11:50

Mai exact ce scria în hârtia care se găsea în plic? Pentru ce motiv ți-au trimis-o? Pe motiv că vor să facă un control la dulapul cu arme sau pentru că trebuie să-ți prelungești valabilitatea permisului de port-armă?
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde yoghi pe 14 Aug 2023, 11:29

O data zici ca nu te-ai prezentat la politie ,apoi ca nu ai fost acasa!
Cum pui intrebarile asa primesti raspunsuri.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Baikal ij58m 12/70 ce gramaj de praf desuportă această armă?

Mesajde yoghi pe 14 Aug 2023, 11:35

Pt moderator

Acum am vazut
De ce vorbim despre vizita politiei la topicul cu gramaje de pulbere
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate