Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 10:23

Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 06 Feb 2022, 16:03

Ce diferente exista intre aceste doua arme, in afara de constructia exterioara?

Vad ca modelul mai ieftin este imbracat in polimer, arata mai spartan iar Beccaccia are lucratura de lemn.

Au aceeasi mecanica si diferentele sunt, in principal, de ordin estetic?

Ca prima arma, parca as merge pe o semiautomata.
Nu prea ma incanta ideea de basculanta. Sper sa nu-mi iau prea multe injuraturi de la veterani :lol:
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde violiv pe 06 Feb 2022, 20:06

Dincolo de partea cu aspectul si materialul patului, cea cu lemn vine cu teava de 60 cm si este studiata si construita sa fie cat se poate de usoara si cu echilibrul mai catre garda tragaciului. E o arma cu dedicatie vanatoarea la picior, tras rapid din epolare scurta.
Cea cu plastic e mai "universala".
Mecanic sint identice.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Croco pe 07 Feb 2022, 07:14

Comfortech este un sistem, cel putin asa stiam, patentat de Benelli. Este si o arma?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 07 Feb 2022, 08:14

Ai dreptate, arma se numeste Benelli M2, am copiat titlul de pe arrow fara sa studiez prea atent.

In orice caz, nu sunt prea multe variante de ales. Nu stiu daca am nimerit intr-un moment (an) mai prost sau asa a fost mereu in Romania, o saracie lucie in materie de oferta de arme de vanatoare noi.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2022, 14:39

Depinde la ce te raportezi!
-Dacă este să ne comparăm cu alte țări din Europa, așa este, la noi există o oferă redusă de arme pentru că și cererea este foarte redusă. În context civil...suntem un popor dezarmat! Interes pentru arme din partea românilor ar exista, dar este contracarat puternic de un alt interes, cel al autorităților de a descuraja achiziționarea de arme de către cetățeni. Încă mai există percepția că românii sunt de fel tembeli când au arme în mâini, neavând o cultură a armelor de foc.
-Dacă este să facem o comparație cu ce a fost în trecut la noi în materie de arme pentru vânătoare, acum stăm infinit mai bine. Tot mai găsești una alta, mai o armă, mai o muniție, uneori pe comandă (cu timpii de așteptare aferenți). Cu cât ne întoarcem mai mult în trecut, cu atât lucrurile stăteau mai prost în materie de arme, iar dacă ajungem în perioada ante-'89 pot spune că și un IJ 27 nou era greu de procurat.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Croco pe 07 Feb 2022, 15:09

@slyfox
Stii de ce iau medicii (unii) spaga? Pentru ca li se da! Datul spagii este endemic! Nu luatul!

Revenind, oferta, in conditii normale, se adapteaza cererii! E aceeasi lege a armelor in toata UE, diferentele nu sunt notabile in ceea ce priveste vanatoarea. Cine e vinovat ca sunt putini vanatori?
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Sly_Fox pe 07 Feb 2022, 16:36

Croco scrie:@slyfox
Stii de ce iau medicii (unii) spaga? Pentru ca li se da! Datul spagii este endemic! Nu luatul!

Hmmm...permite-mi să nu fiu întru totul de acord! Dar să dăm deoparte, că altfel trebuie să ne întoarcem prea mult în trecutul țării!
Croco scrie:Revenind, oferta, in conditii normale, se adapteaza cererii! E aceeasi lege a armelor in toata UE, diferentele nu sunt notabile in ceea ce priveste vanatoarea. Cine e vinovat ca sunt putini vanatori?

Problema nu se pune la singular! Trebuie analiză serioasă și o foaie de hârtie generoasă în dimensiuni pentru a scrie un răspuns detaliat la această întrebare.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde yoghi pe 07 Feb 2022, 20:21

Croco scrie:@slyfox.... E aceeasi lege a armelor in toata UE, diferentele nu sunt notabile in ceea ce priveste vanatoarea. Cine e vinovat ca sunt putini vanatori?



Legea armelor este indentica in proportie de 75-80%.dar restul de 20% eee .....alta poveste bre.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde popaliviu pe 07 Feb 2022, 21:06

Oare cum nu sunt diferențe notabile în legea armelor sau a vânătorii? În România trebuie niște examinări serioase în vederea deținerii unei arme de foc. Cazier, controale medicale (test psihologic, analize sânge, ochi, etc), curs arme și muniții... În Austria să deții o armă de foc îți trebuie 18 ani :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde UrsuAke pe 07 Feb 2022, 21:08

In Romania nu ai voie sa detii arme scurte. In restul EU ai voie. In Romania nu ai voie sa-ti reincarci cartuse, in restul EU ai voie.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 07 Feb 2022, 22:43

UrsuAke scrie:In Romania nu ai voie sa detii arme scurte.


Pentru detinere este simplu, te faci colectionar si iti alegi dintre armele publicate in lista ordinului nr. 144/2018 https://lege5.ro/gratuit/gmytgnjxgazq/o ... 5-inclusiv.

In lista respectiva gasesti inclusiv CZ 75, chiar daca este o arma destul de moderna.

Nu ai voie sa le porti pe strada, dar asta este o alta discutie.

Legat de cerere si oferta, sincer sa fiu refuz sa cred ca o arma ca Benelli Supernova nu si-ar gasi cumparatori in Romania. A ramas , cu numele doar, in magazinul arrow si cam atat.

Ca sa fiu sincer as fi fost tentat sa incep cu o pompa cal 12 dar se pare ca este aproape imposibil sa gasesc ceva nou, de buna calitate. Cel mai probabil M2 va fi prima optiune dupa ce iese autorizatia. Apropo, am vazut ca cei de la arrow au in oferta si o extensie de magazie. Banuiesc ca nu ai voie s-o cumperi pe permisul de vanatoare, nu? Ar fi fost distractiv sa trag la poligon 5+1 in loc de 2+1.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde yoghi pe 08 Feb 2022, 00:37

Rhemaxos scrie:
UrsuAke scrie:In Romania nu ai voie sa detii arme scurte.




.......
Nu ai voie sa le porti pe strada, dar asta este o alta discutie.



Domnilor ...separat si amandoi ; presupun ca propozitile voastre aveau la sfarsit semnul intrebarii ""?"". Altfel nu inteleg sa dau sfaturi daca nu stiu.

Ps. Sint sigur ca raspunsul va incepe cu ..""am vrut sa zic altceva"" ....acum dupa razboi....(dupa ce te-ai interesat binenteles ca ai vrut sa zici altceva.)

Sa traitI bine! Se gaseste cine sa zica corect.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 00:48

Nu stiu ce a vrut sa spuna colegul dar eu am presupus ca doreste sa comunice urmatorul lucru: in Romania nu ai voie sa detii arme scurte decat daca faci parte dintr-o categorie de cetateni carora legea le confera acest drept (militari, politisti, demnitari, magistrati)

Am presupus ca, fie a uitat, fie nu cunoaste textul de lege care permite detinerea armelor scurte pe colectie (cele mentionate in ordinul ministrului) pentru restul cetatenilor mai putin privilegiati. Prin detinere ne referim la tinut acasa si, ocazional, mers la poligon.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde UrsuAke pe 08 Feb 2022, 01:41

Rhemaxos scrie:Nu stiu ce a vrut sa spuna colegul dar eu am presupus ca doreste sa comunice urmatorul lucru: in Romania nu ai voie sa detii arme scurte decat daca faci parte dintr-o categorie de cetateni carora legea le confera acest drept (militari, politisti, demnitari, magistrati)


Exact la asta ma refeream dar mi-a fost lene sa scriu si despre cei 0.01% din populatie care au statutul privilegiat. Legat de colectie e minunat sa ceri voie/sa faci cerere unor "straini" sa iti ingaduie prin marinimia lor sa mergi la poligon cu lucrurile tale platite de tine. Fix asa trebuie sa se intample lucrurile. E perfect normal.
UrsuAke
Membru important
 
Mesaje: 141
Membru din: 06 Feb 2018, 16:17
Locaţie: Bucuresti

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 01:47

Sunt perfect de acord cu tine in acesta privinta.

Nu exista nicio justificare legitima pentru care trebuie sa completezi o cerere, la politie, ca sa mergi cu arma la poligon.

Chestiunea asta putea fi rezolvata foarte simplu cu o declaratie pe proprie raspundere, pe care sa o ai asupra ta cand mergi la poligon, eventual contrasemnata de cei de acolo pentru intoarcere.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Croco pe 08 Feb 2022, 02:26

yoghi scrie:
Rhemaxos scrie:
UrsuAke scrie:In Romania nu ai voie sa detii arme scurte.

.......
Nu ai voie sa le porti pe strada, dar asta este o alta discutie.



Domnilor ...separat si amandoi ; presupun ca propozitile voastre aveau la sfarsit semnul intrebarii ""?"". Altfel nu inteleg sa dau sfaturi daca nu stiu.

Ps. Sint sigur ca raspunsul va incepe cu ..""am vrut sa zic altceva"" ....acum dupa razboi....(dupa ce te-ai interesat binenteles ca ai vrut sa zici altceva.)

Sa traitI bine! Se gaseste cine sa zica corect.

@yoghi are dreptate.
Cititi legea, nu stiu cum scrieti fara temei. Se exprima oricine, calitatea scade! Arme scurte are voie sa utilizeze oricine in Romania. Ne plangem cu ce auzim si e greu sa discernem!
Avatar utilizator
Croco
Veteran
 
Mesaje: 540
Membru din: 18 Ian 2019, 13:48
Locaţie: Ilfov

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde zeb stump pe 08 Feb 2022, 09:55

Rhemaxos scrie:Sunt perfect de acord cu tine in acesta privinta.

Nu exista nicio justificare legitima pentru care trebuie sa completezi o cerere, la politie, ca sa mergi cu arma la poligon.

Chestiunea asta putea fi rezolvata foarte simplu cu o declaratie pe proprie raspundere, pe care sa o ai asupra ta cand mergi la poligon, eventual contrasemnata de cei de acolo pentru intoarcere.

E simplu: Pentru că, în felul asta, daca esti gasit cu arma asupra ta/în masina, nu mai merge vrajeala "merg spre poligon, am luat- o pe drumul asta prin fondul de vanatoare sa vad daca se fac strugurii anul asta, sau daca graul se dezvolta corespunzător"...
Si ce va spun nu e situaţia ipotetică, am vazut solutie de clasare data unui politist care a fost prins cu jeepul pe deal, cu arma 22 lr si munitie, saci de nylon, topor, si pe care politia l-a alergat cu masina sa il opreasca...
S-a reţinut că se deplasa spre poligon, dar a luat-o pe acolo sa vada via socrului, si a fugit de politie pt ca avea ITP expirat...
Asa,e mai simplu: ai anuntat deplasarea si traseul spre poligon?Nu...atunci nu tine vrajeala....
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 10:04

Si de ce nu se poate face online acea anuntare?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 10:09

zeb stump scrie:Pentru că, în felul asta, daca esti gasit cu arma asupra ta/în masina, nu mai merge vrajeala "merg spre poligon, am luat- o pe drumul asta prin fondul de vanatoare


Oricum, avand in vedere cantitatea de munitie pe care o poate achizitiona un colectionar, probabil ar fi nevoit s-o foloseasca pe post de bata pe fondul de vanatoare, ca mare lucru n-ar putea sa faca cu ea.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde zeb stump pe 08 Feb 2022, 10:45

Eu spun ce a avut in vedere legiuitorul, nu am spus ca e bine sau rau...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 10:58

Legea poate sa opreasca doar cetatenii corecti, care o respecta de buna voie. Cei care doresc sa incalce legea, o vor face indiferent ce scrie in textul ei. Pentru acestia din urma, conteaza doar cine aplica legea, nu cine o scrie.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Alexandru Nicu pe 08 Feb 2022, 19:20

E prima arma? Vânezi la câmpie/deal? Vânezi la sărite? Cu câine de aret? Dacă da, eu ti-as recomanda Beccacia. Deși linia de miră e mai scurtă, arma sare mai ușor in umăr. Apoi este mai manevrabilă. Cred ca dacă as avea una cu țeava de 60 pentru câteva partide de vânătoare, as renunța lejer la țeava de 66. Pentru pasaj poți sa îți iei un choke prelungitor, dacă simți nevoia.
Focu' si piesa.
Байкал ИЖ 54
Avatar utilizator
Alexandru Nicu
Membru important
 
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2012, 15:07
Locaţie: Bacau

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 20:21

Alexandru Nicu scrie:E prima arma? Vânezi la câmpie/deal? Vânezi la sărite? Cu câine de aret?


E prima arma.

Campie si deal dar nu regulat, de cateva ori pe an.

Probabil ca la sarite. Nu am rabdare sa stau in acelasi loc cu orele :)

P.S. fara legatura cu vanatoarea, personal mi se pare ca Beccaccia arata superb. M2 este mai bine protejata (probabil) de acea camasa de cauciuc dar arata mai mult ca o arma tactica.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde violiv pe 08 Feb 2022, 21:43

Fiecare are frumusetea ei, mai in stil clasic sau mai moderna. Pana la urma nu vanam pentru ca sintem angajati s-o facem. Pe langa eficienta tebuie ca arma sa fie si atragatoare. Si daca nu vrei sa iei 3-4-5 ca sa ai din toate, atunci ia-o pe cea care te atrage cel mai mult.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 22:28

Eu sper sa iau mai mult de 5 arme, lungi, scurte, semiautomate, cu pompa, orice se poate lua legal pe vanatoare sau colectie. Nu acum, in timp, cand va fi posibil.

Imi plac armele, mi-au placut mereu :)
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2022, 22:35

Că este prima, că este a n'șpea, întotdeauna pe cea care te atrage!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Sly_Fox pe 08 Feb 2022, 22:50

Croco scrie:Cititi legea, nu stiu cum scrieti fara temei.

Hai că răspund eu, că tot ai făcut apelul la plural. Cunosc legea, din scoarță-n scoarță. Le am (legile, că-s mai multe) actualizate la zi, mereu la îndemână.
Croco scrie:Se exprima oricine, calitatea scade!

Să vedem! În opinia ta cine are dreptul la exprimare și cine nu are dreptul la exprimare pe acest forum?
Eu de exemplu, partizan al dreptului la liberă exprimare fiind, consider că această afirmație reprezintă o mârlănie. Nu zic mai mult până nu văd răspunsul tău, sub formă de listă, cu totalitatea forumiștilor care au sau nu dreptul de exprimare. Îi treci cum vrei tu, stânga dreapta, cu da sau nu, în culori diferite, cum vrei.
Croco scrie:Arme scurte are voie sa utilizeze oricine in Romania. Ne plangem cu ce auzim si e greu sa discernem!

Eu zic că ai făcut o afirmație falsă! Am rugămintea "să discerni", apoi să argumentezi pentru a demonstra că ceea ce ai spus tu este adevărat și că eu greșesc când spun că afirmația este falsă.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 08 Feb 2022, 23:14

Sly_Fox scrie:Eu zic că ai făcut o afirmație falsă!


Poate s-o fi referit la faptul ca oricine le poate utiliza pe cele inchiriate din poligon ca in rest e mai complicat :lol:

Ca tot vorbeam, mai sus, despre logica impecabila a leguitorului roman, dau urmatorul exemplu:

Ai doua arme, una pe vanatoare, cu drept de port si folosinta si una pe colectie, tot lunga, sa zicem un PSL.

Vrei sa mergi cu amandoua la poligon. Pentru cea de vanatoare iti trebuie o husa si cam atat. Pentru PSL, trebuie sa mergi la politie sa completezi cererea de deplasare. Cand ajungi la poligon speri sa gasesti munitie cu care sa poti trage, altfel ai adus-o degeaba.

In concluzie, trei la zero in meciul dintre legiuitorul roman vs logica.
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Rhemaxos pe 13 Feb 2022, 11:26

Ca si rezistenta/fiabilitate, cum sta o semiautomata ca Benelli fata de un bock similar ca pret?

Daca vreau sa merg la poligon, sa trag 150-200 de focuri, este o problema?
Rhemaxos
Membru activ
 
Mesaje: 65
Membru din: 02 Iul 2021, 15:17

Re: Benelli COMFORTECH vs BECCACCIA SUPREME

Mesajde Sly_Fox pe 13 Feb 2022, 11:44

Din punct de vedere al rezistenței, adică numărul mediu de focuri per armă/platformă, bock-ul se va duce mai repede. Va prinde joc în basculă și cam asta a fost. Semi va trage mult timp după ce va începe să joace bock-ul, iar dacă se uzează ceva nu este problemă, se schimbă piesa.
Dacă mergi în poligon tragi cât vrei cu ce vrei. Când se uzează schimbi arma, nu contează ce armă. Nu este un criteriu așa de important uzura.
PS: Prefer bock-urile, chiar dacă semi țin mai multe focuri. :mrgreen:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Publicitate