Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 15:20

Zb

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Zb

Mesajde Robertpop pe 03 Apr 2022, 00:05

Salut am si eu o pusca zb de calibrul 12 lisa si am o problema cu ia arma are ejectoare, pe partea dreapta arunca cartusul iar pe partea stanga nu si imi si trece peste gheara ce ma sfatuiti sa ii fac ?(am fost cu ia la reparat si tot la fel imi face )
Robertpop
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2022, 23:56

Re: Zb

Mesajde popaliviu pe 03 Apr 2022, 01:50

Treci pe la prezentări mai înainte că sigur primești câteva păreri. Am și eu un ZB, mi s-a întâmplat o dată la fel, cu un cartuș de percuție, care avea rama din plastic, iar când am frânt arma, am pus mâna să nu le arunce pe jos și a rupt rama la unul dintre cartușe, ejectorul trecând peste el. M-am chinuit vreo 10-15 minute, dar l-am scos. Cu cartușe de vânătoare sau la poligon nu mi s-a întâmplat niciodată.
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Zb

Mesajde Robertpop pe 03 Apr 2022, 06:27

popaliviu scrie:Treci pe la prezentări mai înainte că sigur primești câteva păreri. Am și eu un ZB, mi s-a întâmplat o dată la fel, cu un cartuș de percuție, care avea rama din plastic, iar când am frânt arma, am pus mâna să nu le arunce pe jos și a rupt rama la unul dintre cartușe, ejectorul trecând peste el. M-am chinuit vreo 10-15 minute, dar l-am scos. Cu cartușe de vânătoare sau la poligon nu mi s-a întâmplat niciodată.
Robertpop
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2022, 23:56

Re: Zb

Mesajde Sly_Fox pe 03 Apr 2022, 11:11

Dacă ai fi răsfoit forumul ai fi văzut că mai erau alte câteva topicuri despre lisele ZB. Chiar la reguli de utilizare există această observație, să nu se mai deschidă topicuri pe teme deja dezbătute.
Uite aici link-ul, vezi la punctul 2:
viewtopic.php?f=69&t=11217

Roagă și tu un moderator să mute postarea ta la un topic despre ZB deja deschis. Cât privește postarea ta, apelează la un alt armurier, ceva mai priceput de data aceasta. Poate fi ceva banal, un arc slăbit sau uzarea gheruței care extrage tubul.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori

Publicitate