Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 13:20

Salutare tuturor

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Salutare tuturor

Mesajde Tyggerforce pe 20 Mar 2023, 21:12

Dacă până mai iericonsideram ca este greu sa devii vânător, acum cu autorizația de cumparare în buzunar îmi dau seama ca greul abia acum începe. Doresc recomandări de semiautomata lisa în calibrul 12cu camera de 89 și magazia cât mai încăpătoare...va mulțumesc anticipat celor ce veți pierde câteva minute oferindu-i recomandări din experienta dumneavoastră.
Tyggerforce
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Noi 2022, 14:20

Re: Salutare tuturor

Mesajde violiv pe 20 Mar 2023, 21:44

Bine ai venit printre noi!
"Cat mai incapatoare" e la fel pentru toate: DOUA cartuse in magazie si unul pe teava!
Daca vrei cat mai incapatoare trebuie sa "pompezi"!

Cea mai buna la buget rezonabil: Winchester SX4 in varianta 12/89

Cea mai buna "absolut": Beretta 400 in varianta 12/89

Pe aproape, cu precautia ca din fabrica e facuta sa traga mai sus decat punctul ochit: Benelli SBE 3.

Poti trage cu ea: Baikal MP 155 (sau cum s-o numi acum, daca mai gasesti pe undeva).

Probabil ca exista si ceva turcesti in 12/89, nu-s sigur.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Salutare tuturor

Mesajde Tyggerforce pe 20 Mar 2023, 21:53

Problema mare este ca magazinele sunt goale...am fost la INTERARMS beretta și aveau doar praf în vitrine iar magazinul din Mogosoaia nu avea praf, dar nici arme. :D
Tyggerforce
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Noi 2022, 14:20

Re: Salutare tuturor

Mesajde Tyggerforce pe 20 Mar 2023, 21:54

@violiv îmi poți da nr de tel sa ne auzim te rog?
Tyggerforce
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Noi 2022, 14:20

Re: Salutare tuturor

Mesajde Sly_Fox pe 21 Mar 2023, 10:38

Tyggerforce scrie: Doresc recomandări de semiautomata lisa în calibrul 12cu camera de 89 și magazia cât mai încăpătoare...

Indiferent ce ai alege, mare atenție la acea magazie ,,cât mai încăpătoare". Eu sunt convins că știi legea, pentru că altfel nu ai fi promovat examenul de vânător și nu ai fi finalizat acel curs de mânuire a armelor și munițiilor. Legea spune maxim două în magazie în cazul semi-automatelor, și ar fi păcat să te legi la cap fără să te doară. La cât de greu se obține statutul de vânător și la cât de ușor se pierde...chiar nu merită!
Tyggerforce scrie:Problema mare este ca magazinele sunt goale...

Vremuri grele! S-a ajuns la situația în care nu mai cumperi ce dorești, ci cumperi ce găsești. Pentru a cumpăra ce dorești, trebuie răbdare multă, care să țină poate mai mult de un an. Sau poate să-ți cumperi de unul singur, de pe afară.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Salutare tuturor

Mesajde violiv pe 21 Mar 2023, 21:29

Uite ca a aparut cineva care ti-a citit gandurile!

https://www.narmao.ro/benelli-black-eag ... ant-31351/

Dai jos extensia la magazie si o ascunzi bine sub talpa casei - legea zice ca doar simplul fapt ca o detii e naspa, pui limitatorul magaziei la loc si devine legala.

P.S. Viorel ....... 0744311730
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Salutare tuturor

Mesajde zeb stump pe 23 Mar 2023, 14:17

Ar mai fi si Benellei Super Vinci, cred...
zeb stump
Veteran
 
Mesaje: 591
Membru din: 15 Noi 2006, 08:44
Locaţie: Rm.Vilcea


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori

Publicitate