Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 10:09

Burris pe armă lisă!

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Burris pe armă lisă!

Mesajde Marius.bcn07 pe 20 Mai 2023, 16:19

Salutare.Am un bock Franchi de 12 și doresc sa montez pe el un sistem de ochire (punct roșu) Burris.Unde aș putea face prinderea pentru șina armei mele.Burris-ul în cauza este de la un prieten,prinderea fiind puțin mai mare de pe o alta lisa!
Marius.bcn07
 
Mesaje: 6
Membru din: 21 Oct 2019, 10:33

Re: Burris pe armă lisă!

Mesajde popaliviu pe 20 Mai 2023, 20:16

Salutare. Spune și modelul că Franchi de 12 sunt multe. Juxtapusă, suprapusă, semiautomată...
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Burris pe armă lisă!

Mesajde yoghi pe 20 Mai 2023, 23:47

Marius.bcn07 scrie:Salutare.Am un bock Franchi de 12 și doresc sa montez pe el un sistem de ochire (punct roșu) Burris.Unde aș putea face prinderea pentru șina armei mele.Burris-ul în cauza este de la un prieten,prinderea fiind puțin mai mare de pe o alta lisa!



In primul rand esti in urma cu prezentarea. Degeaba esti inscris in 2019 . Ai pus doua trei intrebari si teai fofilat.

Unde pui un punct rosu... e Nea Mirciea .a iesit la pensie de la.Cugir.
Vorbeste clar cu el . Cred ca @ovi are tel. lui
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Burris pe armă lisă!

Mesajde laurul pe 21 Mai 2023, 19:22

yoghi scrie:
Marius.bcn07 scrie:Salutare.Am un bock Franchi de 12 și doresc sa montez pe el un sistem de ochire (punct roșu) Burris.Unde aș putea face prinderea pentru șina armei mele.Burris-ul în cauza este de la un prieten,prinderea fiind puțin mai mare de pe o alta lisa!



In primul rand esti in urma cu prezentarea. Degeaba esti inscris in 2019 . Ai pus doua trei intrebari si teai fofilat.

Unde pui un punct rosu... e Nea Mirciea .a iesit la pensie de la.Cugir.
Vorbeste clar cu el . Cred ca @ovi are tel. lui

De la Sadu...
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3079
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: Burris pe armă lisă!

Mesajde violiv pe 21 Mai 2023, 21:03

Marius.bcn07 scrie:Salutare.Am un bock Franchi de 12 și doresc sa montez pe el un sistem de ochire (punct roșu) Burris.Unde aș putea face prinderea pentru șina armei mele.Burris-ul în cauza este de la un prieten,prinderea fiind puțin mai mare de pe o alta lisa!


Banuiesc ca vrei sa-l montezi pe sina de ochire de pe teava de sus. La un bock normal nu prea ai unde in alta parte.
Daca punctul rosu pe care vrei sa-l iei de la prieten a fost pus tot pe sina de ochire si arma lui avea sina un pic mai lata nu-i o problema asa mare. Cele mai inguste sine pe bock au 6-7 mm iar cele mai late 10-11, de obicei pe arme speciale. Ai avea de suplinit 1-2 mm ... chestie care se face usor, folosind o bucatica de tabla indoita in jurul sinei, astfel incat prinderea actuala sa se stranga.

Daca punctul rosu a fost montat pe o sina speciala, gen Weaver sau coada de randunica atunci va trebui sa cumperi o alta prindere. Burris este compatibil cu prinderile Docter, Meopta. La magazinul de la Oradea mai aveau prinderi pentru sina de arma lisa.

Apropo? Te-ai intrebat de ce renunta prietenul la acest sistem de ochire? L-ai vazut folosindu-l cu succes?
La tras cu alice este complet peste mana daca ai invatat sa tragi clasic. Eventual la trasul cu proiectile unice sa te ajute un picut.

P.S. ar fi mult mai usor daca ai fi ceva mai explicit in privinta armelor in discutie ... o poza cu dispozitivul si arma pe care este acum ar ajuta mult!
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori

Publicitate