Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 05 Mai 2024, 19:27

Pareri arma Huglu

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 29 Iun 2023, 10:59

Salut colegi.Am observat in cadrul acestui forum ca se discuta f mult despre arme scumpe italienesti etc.As dori daca se poate sa deschidem un topic si despre arme turcesti cele mai accesibile de pina la 6000.Are vreun coleg experietă cu acest model.Multumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde zforis pe 29 Iun 2023, 11:44

Eu sunt posesor de CZ USA MALLARD, arma achizitionata in 2014 de la Huntershop. Probleme? Suruburile de destrang, intre timp, am gasit si surubelnita potrivita ca sa strang, nu s-a intamplat vreodata sa nu percuteze. Trag destul de mult si la poligon cu aceasta arma. Sunt multumit de ea.

Gasesti informatii pe forum, incearca aceste cuvinte cheie la cautare: huglu, sau "CZ-USA", "CZ USA", MALLARD, REDHEAD.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde zforis pe 29 Iun 2023, 11:56

Raspunsul meu nu a fost chiar corect. Mentionez ca o parte din CZ USA sunt produse in Huglu sub brandul CZ... Insa probabil te intereseaza arme Huglu Huglu :-). https://www.huglu.com.tr/kategori/side-by-side
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 29 Iun 2023, 12:15

Multumesc ptr rsp.Eu am o Huglu Silver 103 ce bok .Am aproape 1500 cartuse trase in pologon la talere cu ea are cam cart 76 si aa vrea s-o scot la goana anul acrsta dar am o retinere .Din topik mai vechi ar reiesi faptul ca ar fi cam prost tratate la rezistenta tevilor.Mentionez ca e fabricata 2020 si are stantat pe teava de sus 12ga 3".Acum nu sunt sigur daca asta s-ar traduce prin rezistenta la testul 3.Aviz cunoscatorilor.pe teava de jos mai scrie TS 870 NBD care nu cred ca ar fi un numar de serie.Multumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 29 Iun 2023, 12:56

Salut colegi.As aprecia f mult daca ar avea timpul necesar colegul Violiv sa ma lamuresca cu ceva detalii despre acest model.Am achizitionat anul trecut prin vara o arma noua Huglu 103 ce 12ga 3" si n-as vrea sa crape fierea-n ea ptr ca umbla vorban' tirg ca ar fi prost tratata.Cam cart 76 si pe teava de jos scrie 3M Ts 870 MBD.Ma cab baga in ceata detaliile acestea.Nici nu stiu turceste ca as suna la ei sa ma lamureasca.Multumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 29 Iun 2023, 12:59

Scuze de postarile repetate dar acum încerc sa ma familiarizez cu situl si fara ochelari.Multam
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde popaliviu pe 29 Iun 2023, 20:48

Inscripția cu 3" cred eu că este camera cartușului de 3 inchi, adică 76. Nu cred că ar trebui să ai rețineri să mergi cu arma la vânătoare atâta timp cât este aproape nouă. Nu are de ce să crape fierea-n ea. Și dacă crapă, iei alta. La banii aia iei o italiancă la mâna a doua de tragi la talere și la vânătoare până te saturi. :-bd
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 987
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde yoghi pe 29 Iun 2023, 23:16

Poti trimite mesaj in Engleaza. Te asigur ca inteleg.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde yoghi pe 29 Iun 2023, 23:16

Poti trimite mesaj in Engleaza. Te asigur ca inteleg.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3760
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde violiv pe 30 Iun 2023, 00:03

Habar n-am! Nu stiu acest model, nu l-am vazut.
Dar pe toate armele pe care le stiu 12 ga urmat de 3" inseamna cal. 12, camera de 3 inchi, adica 76 mm.
Nu are nicio legatura cu testul 3 de care pomenesti.
Stantele de testare, control de calitate, etc. se gasesc pe fata inferioara a tevilor, cea care vine in contact cu bascula.

Din punctul meu de vedere, daca te impaci cu ea, trage peste tot ... si la camp si la balta si la padure! Sincer, mai mult de 40 g din alea viteziste n-are rost sa bagi in ea. Nu vei da jos mai mult dar sigur vei suferi mai mult.

P.S. ultima turcoaica vazuta si pipaita a fost un bock in cal. 20 care m-a impresionat placut prin realizare/finisare si cum functiona la rece. Adica era foarte aproape de nume galonate la ce fac in ziua de azi. Ca turcii m-au impresionat placut e una ... meritul lor ca au inregistrat ceva salt calitativ. Saltul a venit si cu unul pe masura la pret ... cred ca sarea bine de 1000 €!
Ca sint aproape de numele mari se datoreaza si unei scaderi incredibile a atentiei la detalii, a finisarilor finale la arme noi, produse azi de nume mari, vestite. De-a dreptul dezamagitor! Practic, ca sa fiu multumit de cum a fost scoasa din fabrica astazi o arma in configuratie bock trebuie sa ma uit la cele cu pret de la 15.000 lei in sus.
Faptul ca am imbatranit are multe neajunsuri. Am devenit mai cusurgiu, e drept. Dar si am in dulap produse ale acelorasi firme de acum 10-20-40 de ani si vad cat se poate de limpede diferenta.

Spunea cineva mai sus ca mai bine iei o italianca s-h decat o turcoaica noua! Din pacate e mai bine sa iei o italianca s-h decat o italianca noua; poate chiar si unele nemtoaice sufera de aceeasi boala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde violiv pe 30 Iun 2023, 00:08

zforis scrie:Raspunsul meu nu a fost chiar corect. Mentionez ca o parte din CZ USA sunt produse in Huglu sub brandul CZ... Insa probabil te intereseaza arme Huglu Huglu :-). https://www.huglu.com.tr/kategori/side-by-side


Toate armele CZ cu tevi lise sint produse altundeva decat la CZ! Si se vede asta ... de departe! :)) :((
Sint "unelte capabile sa arunce alice" si cam atat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 30 Iun 2023, 13:16

Buna ziua.Va multumesc frumos pentru sfaturi si pareri.Vis avis de armele mai vechiute la ce fiare vor sa vînda unii proprietari m-au lasta cu o impresie amara despre calitate preț.Cel putin turcoaica mai are garantie pîna anul viitor spre vară.Voi vedea cum se comportă si in functie de sezon voi decide daca o mai tin sau nu.Ma voi orienta in functie de calitatea ei.O zi frumoasa si va multumesc
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde violiv pe 30 Iun 2023, 22:23

Spor la tras!
Bafta!

Vei invata cu timpul ca garantia la armele de foc noi, vandute in Ro este un vis frumos, un balon de sapun mare si frumos colorat, o iluzie. Si in rarele situatii in care a functionat a durat luni de zile, chiar ani ca sa se rezolve o problema majora survenita in garantie. Ca un surubel ici-colo se schimba usor fara sa apelezo la garantii. Roaga-te sa nu ai probleme! E mai sfant ca orice garantie si 7 certificate.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 01 Iul 2023, 07:44

Salut colegi.Acum daca asa o vrea zeita Artemis îmi voi duce fieroaica la remat si voi lua alta.Deocamdata nu o pot pedepsi ca-si vede de treaba .Acum...si un lucru sh poate fi un lucru nou si bun ptr urmatorul proprietar.Daca se împotriveste sortii cred ca-ti voi urma sfatul si dau o fuga la Giurgiu la dl Gheța s-o sperie.
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Ghinda pe 01 Iul 2023, 08:22

La Adi o faci de boala copiilor, doar să nu prindă jocuri și alte hibe. Ceea ce nu prea cred.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 01 Iul 2023, 08:43

Pai eu am zis bine s-o sperie.
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde tampa pe 01 Iul 2023, 18:31

Va salut.Unde gasesc si eu percutoare pentru o arma huglu bock cal.16?
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Stefan_23 pe 01 Iul 2023, 19:45

Intrebati la RENTARM.
Pe site-ul lor am vazut arme Huglu.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 94
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde tampa pe 01 Iul 2023, 20:21

Multumesc am sa intreb
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde zforis pe 01 Iul 2023, 23:01

violiv scrie:
zforis scrie:Raspunsul meu nu a fost chiar corect. Mentionez ca o parte din CZ USA sunt produse in Huglu sub brandul CZ... Insa probabil te intereseaza arme Huglu Huglu :-). https://www.huglu.com.tr/kategori/side-by-side


Toate armele CZ cu tevi lise sint produse altundeva decat la CZ! Si se vede asta ... de departe! :)) :((
Sint "unelte capabile sa arunce alice" si cam atat.


Asa se poate caracteriza toate armele: "unelte capabile sa arunce alice".

Experienta mea cu CZ USA Mallard - fabricat in Huglu - este doar 8 sezoane de vanatoare (cu caine, deci in goana, am carat in spini, in padure, in ploaie, intre -30...+30 de grade a functionat perfect, odata nu s-a intamplat sa nu percuteze), are o greutate de 3.3kg. Aproximativ 7-8000 de cartuse trase la poligon (nu e mult, in ultimele 2-3 ani am inceput sa trag mai mult cu ea si la poligon). La vanatoare? aprox 2-3000 de cartuse, nu cred ca am tras mai multe cartuse in 8 sezoane.

Dumneavoastra pe ce experienta bazati aceasta caracterizare: "unelte capabile sa arunce alice" ?
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde violiv pe 02 Iul 2023, 07:52

Pentru unii vanatori sau anume situatii este suficienta o "unealta". Am si eu din astea ... destule.
Altii vor un pic mai mult de la arma lor de vanatoare. Sa fie ceva mai "prietenoasa" cu stapanul, sa fie macar un pic frumoasa, sa se simta pe ea ca niste maini harnice si pricepute au facut-o sa plece in lume ... si inca multe alte "dichisuri" dupa cum cred vanatorii.
Puse alaturi de ce facea CZ-BRNO pana la inceputul anilor "90, astea facute azi in Turcia sint doar niste unelte.
Orice arma noua care se gaseste azi in raftul magazinelor poate arunca alice/gloante la tinta. N-am spus ca tehnic e proasta! Am spus ca e doar o unealta.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8531
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde zforis pe 02 Iul 2023, 08:38

Am inteles! :-). Mda, nu sunt arme frumoase, dar nici cele mai urate... Arma mea, dupa o utilizare destul de intensiva, pe ici pe colo nu prea are lac, nu mai luceste, asa ca se vede ca e facut din lemn, insa sunt multe arme noi, care la atingere par a fi facute din PAL.
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Viorel Florin pe 02 Iul 2023, 11:53

Buna ziua.Îmi cer scuze ca intervin dar aveti dreptate fiecare in felul lui.Nu încerc sa mediez aceasta discutie dat fiind faptul ca sunt mai proaspat în acest frumos domeniu.Multi vinatori au arme frumoase,bune,mai putin întretinute cum a spus colegul mai sus,armele au si ele un ,,eu"al lor care pe unii ne reprezintă.Vinatoarea e o artă pe care unii vn. o fac din pasiune ci nu de foame cum ne catalogheaza unii mărginasi care nu stiu cu ce se manîncă.La începutul sez 2022 m-a acostat un amic apunîndumi ,,bă ia sa-mi aduci si mie un fazan.La care eu i-am raspuns rîzînd...Nu se poate .D c ?cu o fata uimita.Pentru ca eu nu vînez pentru nimeni ..Pai ai de ce te mai duci pe mocirla asta în cîmp cu toti nebunii?Mă duc pentru ca veau si ca pot i-am rsp.Finalul discutiei a fost cam asa...du-ten ...de nebun ma duc sa beau o bere.Drum bun i-am urat.Acestea fiind spuse hai sa ne multumim cu ce avem ...cu ce ne permitem ...unii mai slab pregatiti ca de'asa e la inceput.E bine ca mai gasim aici o parere una alta dar si acestea sunt impartite.Si pîna la urma arma ajunge sa te respecte cu o respecti tu pe ea.Credeti ca cei de la Cz nu au gasit nimic bun în aceasta colaborare cu Huglu?Deunazi i-am desfacut patul si ce credeti....mecanismele din interior erau lustruite cu ulei spre uimirea mea.Asta inseamna alentie cu produsul care-l vinzi.Nu gata..iam pus .capacu nu se vede inauntru.Finisajul si atentia bucura ochiul si vinde produsul.O zi frumoasa va urez.
Viorel Florin
Nou membru
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Iun 2023, 19:32

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde DanCo pe 02 Iul 2023, 12:41

Fiecare vede lucrurile în felul lui dar câteva generalități exista și ele nu pot fi contestate. O arma ieftina este o arma ieftina și atata. Iti faci treaba cu ea si chiar poate sa reziste destulă vreme. Nu are urme de finețe și nici detalii ergonomice sau altceva deosebit. Dacă atata iti permiți sau atata ești dispus sa investești este ok și poți sa iti faci treaba cu ea fără sa te simți prost. O arma din clasa medie de preț este o arma de foarte bună calitate, bine realizata, din materiale de foarte bună calitate și gândită mai în detaliu pentru scopul pentru care a fost facuta. Aici trebuie sa poți avea pretenții la o calitate de prima mana. Nu trebuie insa sa fie si neaparat frumoasa. O arma scumpa trebuie sa fie o arma speciala atat ca și calitate a materialelor, a designului, a execuției și în funcție de prețul plătit poate sa fie de la frumoasa pana la opera de arta. Pot sa fie excepții în fiecare categorie de preț dar cam astea sunt generalități pe care trebuie sa le aibă cele 3 categorii.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 374
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Ghinda pe 03 Iul 2023, 07:30

O armă peste normal este un auto normal trecut prin Brabus să zicem, cât de cât sau mai mult. Opinia mea.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Pareri arma Huglu

Mesajde Ghinda pe 03 Iul 2023, 08:47

Plus că dacă aș deveni rochefeler, tot din magazin aș lua arma. Dacă aș fi din naștere, probabil că aș da bani pentru tuningul inutil vânătorii în sine.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7699
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori

Publicitate