Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 27 Apr 2024, 07:58

Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde ealex93 pe 04 Iul 2023, 22:20

Va salut !

Vanator nou printre voi, ma bucur sa va intalnesc. Acum trebuie sa imi achizitionez arma.

Dintre toate armele care mi-au fost recomandate, aceste doua arme sunt cel mai accesibile la pret si respecta cerintele mele.

Care este parerea dumneavoastra despre aceste arme?

As dori sa aflu parerea celor care detin sau au folosit aceste arme, dar sunt deschis la pareri si opinii si despre altele in acelasi interval de pret 3000-5000 ron.

Va multumesc pentru eventualele sfaturi si timpul acordat.
ealex93
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Iul 2023, 22:08

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde Ghinda pe 05 Iul 2023, 07:03

Măcar ai salutat. Nici una.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7693
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde ealex93 pe 05 Iul 2023, 08:21

Da, asa este frumos, sa salutam cand ajungem undeva.
Acum referitor la raspuns, nu zic cu rautate, dar as vrea si un argument pentru care nu se recomanda o arma anume, nu numai pentru faptul ca unii au 1 milion $ in cont si prefera aur pe ele. Eu mai am ceva pana la milion, si trebuie sa ma incadrez in niste bani:))
ealex93
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Iul 2023, 22:08

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde Sly_Fox pe 05 Iul 2023, 11:10

Acestea sunt arme pentru alte timpuri și alte concepții. Dacă întrebai cu 30 de ani în urmă era perfect normal și justificat. Armele de acest gen erau potrivite pentru începătorii din urmă cu trei decade, care nu aveau posibilitatea de a achiziționa arme de vânătoare mai de calitate (în primul rând pentru că nu se prea găseau, în al doilea rând pentru că economia românească era mai șubredă, iar prețurile pentru noi, românii de rând, care nu aveam funcții care să ne permitem să mulgem și noi MAREA VACĂ DE LAPTE CARE ESTE ROMÂNIA, erau prohibitive). Cumpăra tânărul vânător, din clasa medie, o asemenea armă, vedea ce și cum, trăgea vreo câțiva ani, apoi trecea la o armă mai cu pretenții, care mai întotdeauna crea sentimentul de mirare și întrebarea, firească de altfel: De ce nu am luat eu armă din aceasta de prima dată? Răspunsul era simplu: Pentru că nu se putea atunci! În acest moment noi doar conversăm și nu îți poți da seama despre ce spun, dar dacă ai răbdare și lași timpul și evenimentele să se scurgă dinspre ampenaj către vârful săgeții, o să cumperi o Mercury sau o Favorit, o să tragi câțiva ani, apoi o să cumperi o armă din altă ligă, iar la acel moment din viitor o să-ți amintești, poate, de această postare. Și atunci vei putea să tragi concluzia, avea sau nu avea dreptate ăla cu vulpea la avatar, că nici nu mai știu cum îl cheamă!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde violiv pe 05 Iul 2023, 14:50

Bine ai venit printre noi!
In ceea ce priveste armele in discutie, ambele sint in aceeasi categorie, de buget mic. Prima cred ca e facuta prin Italia, a doua in Turcia, cam la acelasi nivel de calitate ... adica, "cam cat sa treaca clasa!", adica sa promoveze testele de rezistenta actual in vigoare. Sint capabile sa trimita alice spre tinta.
De ce exista in oferta? Pentru ca nu numai la noi ci si prin multe alte locuri exista vanatori care nu vor sa investeasca in echipament decat minimul necesar. Adica pentru ca se cer si arme ieftine! Si inca multe de tot...

Nici eu nu sint partizanul aruncatului cu bani pe gravuri dar consider ca, pentru un orasan modern si vanator, cu timp foarte limitat pentru practicarea pasiunii, echipamentul trebuie sa maximizeze sansele de reusita pe cat se poate de mult. O arma ieftina nu sufera numai la partea de finisare ci si la fiabilitate si ergonomie. O lisa trebuie sa ti se potriveasca pana la a fi una cu tine, sa traga singura numa' cand gandesti s-o faci.
Din ce exista pe piata ca tipuri de arme, sa faci o basculanta ieftina (fie ea bock sau juxtapusa) e cel mai prost. O basculanta buna e inerent mai scumpa ca o semi si mult mai scumpa ca o pompa.
Daca as fi acum incepator, as avea maxim 1000 € pentru arma si as vrea mortis arma noua (o alta greseala/prostie de incepator pentru ca piata abunda in arme s-h foarte bune la preturi accesibile ... doar sa le cauti) atunci as lua o pompa vestita sau o semi de nivel II.
De ce pompa vestita? Pentru ca sint ieftine, extrem de fiabile, usor de folosit. Plus ca o poti gasi 12/89 si care sa poata trage orice cartus incarcat cu orice fel de alica (plumb, otel, bismut, tungsten) ceea ce putine bock-uri pot.
De ce semi? Poate nu inveti sa "pompezi" si vrei sa incarce singura. Pentru ca toate permit ajustarea patului dupa conformatia tragatorului (lucru incredibil de important pentru orice vanator, nu numai incepator), pentru ca sint mature, fiabile, fara probleme. Iar pentru ca, in general, sint vazute cu ochi prosti de majoritatea vanatorilor, se gasesc s-h la preturi de tigari.
Eu am un singur bock, cu care trag o data pe an si vreo 6-7 semi cu care trag nu mai stiu cate sute de cartuse pe sezon si pe care le-am luat pentru ca mi-au iesit in cale la preturi de nerefuzat.
Cea mai "de incepator" arma pe care am avut-o a fost o pompa Benelli, urmata tot de o pompa Remi 870 si de o semi ruseasca.
P.S. nu in ultimul rand, reamintesc ce spuneau si colegii - in cateva sezoane vei dori ceva mai bun! 95% "sigur"! Pierderea la revanzarea unei arme din cele pomenite de tine este ~50%. Pierderea pentru tine, ca te formezi prost ca sa poti nimeri cate ceva, este inestimabila! Pot trece ani cu o arma buna pana sa scapi de deprinderile proaste si sa reinveti sa tragi bine.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde Stefan_23 pe 05 Iul 2023, 17:02

Bine ai venit si multa bafta pentru o buna alegere!
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 93
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde adrian m. pe 15 Iul 2023, 21:16

Te salut! De ce nu iei in considerare la bugetul tau si Verney carron Vercar? Au la Oradea in stoc, am fost si le-am tinut in mana si chiar mi-au placut. Eu astept sa iasa autorizatia si mai mult ca sigur o sa iau una in calibrul 20. Au si Bettinsoli in bugetul tau! Dute cu cineva care se pricepe si cel mai important sa iti vina arma bine la umar!
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Frankonia Mercury sau Forest Favorit

Mesajde violiv pe 16 Iul 2023, 19:56

Vercar e tot din Turcia. Plimbate un pic in Franta pentru testare si batut stante.
N-as putea sa spun care din turci le fac mai bine, cei care lucreaza pentru nemti, pentru francezi sau pentru cehi...
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Publicitate