Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 18:49

Lungime țeava lisa

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 27 Iul 2023, 20:35

Bună seara. Ce diferente sunt la o armă lisa între lungimea țevii de 71, 66 și 50? Se pierde mult din precizia alicelor? Dar a proiectului unic?
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 28 Iul 2023, 12:34

Precizia se refera la capacitatea armei de a trimite proiectilul sau proiectilele in punctul ochit. Si nu prea are de-a face cu lungimea tevii la armele lise. Am avut o arma in 20 cu teava de 30 cm si tragea chiar foarte bine. Cel mai strans grupaj cu proiectil unic ce mi-a iesit vreodata l-am realizat cu acea arma. Nu pentru ca avea teava scurta ci pentru ca avea aparate de ochire dedicate trasului precis.

Lungimea tevii lisa influenteaza viteza de plecare a alicelor, care se coreleaza cu distanta eficace, penetratie, etc.
Mai influenteaza echilibrul armei ceea ce ajuta la ochire, revenirea pe tinta pentru dublat focul, etc.
Nu in ultimul rand influenteaza manevrabilitatea armei, mai ales in spatii inghesuite.

Care teava e mai buna? Discutia e interminabila si nu exista un consens nici macar privind un anumit stil de vanatoare la o anumita specie.
Acum folosesc arme cu tevi de la 50 cm la 76 cm, eventual pot pune si prelungitoare de 5-10 cm dar tot nu pot spune ca una-i mai buna ca alta, chiar daca elimin diferentele legate de arma in sine si schimb pe aceeasi arma tevi de lungime diferita.
Cred ca rezultatul unei zile depinde la mine mai mult de cat am dormit peste noapte decat de arma cu care trag.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 28 Iul 2023, 14:03

Atunci mai bine iau o lisa cu țeava de 50 dacat una cu țeava de 71, in mod sigur câștig la manevrabilitate, la greutate. Un armurier ,pertinent zice el, mi- a spus că țeava lisa pleacă de la 71 daca vreau să iasă ceva la vânătoare. Am fost sceptic, tocmai de aceea am cerut părerile dumneavoastră.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iul 2023, 16:19

Nu este atât de simplu!
În primul rând spune ce vrei să vânezi, prin ce metode și unde anume vrei să vânezi. O să vânezi preponderent în câmp deschis, o să vânezi la baltă, la pădure, prin lăstărișuri sau stufărișuri? Vrei să vânezi cu acea lisă mistreți la goană, animale la goană sau la pândă, păsări la pasaj? Poate că acel armurier a luat în calcul că vei avea în vedere câte puțin din toate cele înșirate și nu ești specializat sau superspecializat pe o specie anume sau pe un număr redus de specii, într-un stil de vânătoare unic, urmărind un singur biotop.
Mai bine cumperi o lisă cu țevi/țeavă de 50 dacă vrei să vânezi mistreț la goană, ori poate sitari în pădure, la picior cu câinele de aret. Dacă ai în vedere alte specii, de exemplu gâscă la baltă sau la pasaj în câmp, ori iepure în câmp complet deschis, atunci mai gândește-te. Mă ia cu furnicături numai când mă gândesc la linia de miră scurtă specifică unei arme „cioante” cu țevi de 50, care ar putea utilizată la o goană la iepure. Aceleași furnicături apar când mă gândesc la un „parmac” cu țevi de 76 care ar putea fi utilizat la o vânătoare în scurt la sitar cu câinele în avangardă.

Mulțumesc!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde yoghi pe 28 Iul 2023, 17:06

De23 de ani folosesc o semi cu teava de 65cm.teava de s himb de 76cm am folosito numai la gaste si iepuri pe camp.
In rest mai ales in padure si pe marginea ei ,in stuf ,sau boscheti,la munte sau delta am impuscat bine mersi cu cea scurta.

Teava lunga ajuta la mentinerea grupajului alicelor pe o distanta mai lunga.din testele mele cam 1,5m la 1cm de teava
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3758
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 28 Iul 2023, 18:25

O sa vânez preponderent în zona de munte și deal. Poate totuși un compromis ar fi țeava de 66. Armă lisa de care mă interesez este o pompa de la Benelli( super nova). Cei de la magazin mi- au spus că țeava de 50 este ghintuită dar pot trage și cu alice. Acum nu știu ce să mai zic.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde corsar pe 28 Iul 2023, 19:15

Depinde metoda de vanatoare și specia urmărită, eu folosesc la pasaj la gasca țeavă de 76 și dacă folosesc cartuse de 89 mai adaug un shock de 5 cm , la câmp o țeavă de 66 cm iar la pădure la sitar 61cm cu una din țevi paradox . O arma lisa cu lungimea de 66 cm acoperă plaje larga de posibilități. Ori ce este universal implica compromisuri. Succes la cumpărare!
corsar
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Ian 2009, 18:37

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 28 Iul 2023, 20:02

aurelian76 scrie:O sa vânez preponderent în zona de munte și deal. Poate totuși un compromis ar fi țeava de 66. Armă lisa de care mă interesez este o pompa de la Benelli( super nova). Cei de la magazin mi- au spus că țeava de 50 este ghintuită dar pot trage și cu alice. Acum nu știu ce să mai zic.



Teava cu ghinturi este cu dedicatie proiectile unice! Alice se pot trage si prin teava de la calorifer ... depinde cum vrei sa ajunga in tinta! Grupajele alicelor din tevi cu ghinturi ies foarte-foarte rasfirate si cu mijlocul cam chel. Am o astfel pe teava si am testat pe hartie, pe apa si la vanatoare ... cam numai daca tragi "pe langa" nimeresti ceva si atunci cu noroc.
Cartusele cu unic dedicate acestor tevi se gasesc rar si costa mai mult ca un cartus de carabina. Poti trage si unice obisnuite dar nu mai precis sau mai departe decat dintr-o teava lisa normala.

Arma la care te-ai orientat e buna. Daca vrei sa o folosesti peste tot ia-o cu teava de 60 sau 66 cm ... ce gasesti. Si sa fie lisa, nu cu ghinturi. Cu posibilitatea de a schimba socurile acoperi cam tot ce ai nevoie. Iar daca ti se pare ca e prea scurta, poti cumpara soc prelungitor de 5-10 cm, cu care acoperi si situatiile "extreme".
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde DanCo pe 28 Iul 2023, 20:03

Și eu am tot o Benelli Supernova cu teava de 66. Te poți descurca cu ea liniștit și cu alice cam la orice si cu proiectil unic la mistret. Asa ca nu iti face probleme. Singurul inconvenient pe care îl vad eu este modul de rearmare. Dacă ai sau o sa ai în viitor mai multe arme lisa cu sisteme de reîncărcare diferite și te-ai obișnuit cu pompa o sa tot tragi de uluc la o semiautomata sau alta lisa. Dacă te obișnuiești cu o semiautomata sau cu o juxstapusa ori cu un bock o sa uiți sa rearmezi repede cu pompa. Asa ca înainte sa cumperi o lisa gândește-te la ce o folosești, câte lise vrei și cât de comod este de folosit.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 371
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 28 Iul 2023, 20:05

Sa nu uit: teava cu ghinturi are catare si inaltator nu sina normala de lisa. E foarte greu sa tragi cu alice ochind pe catare si inaltator.
Doar daca prin cine stie ce minune gasesti arma si o teava de schimb atunci merita sa le iei pe amandoua, adica si 50 cu ghinturi si 66 cm, fiecare cu dedicatia ei.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde Sly_Fox pe 28 Iul 2023, 20:32

aurelian76 scrie:O sa vânez preponderent în zona de munte și deal. Poate totuși un compromis ar fi țeava de 66. Armă lisa de care mă interesez este o pompa de la Benelli( super nova). Cei de la magazin mi- au spus că țeava de 50 este ghintuită dar pot trage și cu alice. Acum nu știu ce să mai zic.

Este o armă bună, însă nu foarte utilizată de către vânătorii din România. Dar nu aceasta este problema! Problema o reprezintă țeava, „lisă ghintuită” așa cum o numeam pe vremuri pe forum și despre care s-a scris pe aici în urmă cu câțiva ani. Aceasta a fost redescoperită și dezvoltată inițial pentru zonele unde nu se acceptă vânătoarea cu arme ghintuite „autentice” (carabine care va să zică). Și pentru această situație producătorii de arme au optat pentru un concept destul de vechi, țevi cu ghinturi cu pas foarte larg utilizate pe vremuri de către vânătorii de sitari pentru o dispersie mai mare a alicelor. Această funcție a ghinturilor pentru dispersia alicelor a fost abandonată odată cu apariția cartușelor special concepute pentru dispersie (bura specială „în cruce” făcea diferența), care puteau fi trase cu rezultate și mai bune din arme standard, cu țevi lise-lise.
Ce fac aceste țevi? Mai nimic dacă nu se utilizează și muniția pentru care au fost gândite! Muniția constă în cartușe cu proiectile unice (uneori alcătuite nu din plumb, ci din alte materiale precum cupru sau aliaje) care sunt plasate în interiorul unor saboți dintr-un material plastic foarte dur, acești saboți având rolul de a se înfige între ghinturi în vederea stabilizării ulterioare a proiectilelor. Aceste țevi, dotate cu aparate de ochire mecanice, lansează proiectilele unice speciale (care apropo pleacă din țevi cu viteze destul de mari) mult mai bine în comparație cu țevile lise clasice. În urmă cu câțiva ani am văzut astfel de muniție prin magazinele românești, dar acum nu știu cum mai stă treaba.
Tu decizi, dacă vrei pentru mistreț atunci poate fi considerată o soluție de compromis acceptabilă (soluția ideală ar fi totuși o carabină). Dacă vrei pentru alice...nu este cea mai bună treabă. În caz că o să găsești cu țeavă de schimb normală, așa cum spunea colegul @violiv, atunci se merită.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 28 Iul 2023, 21:20

Carabina am o Steyr 30.06 luată anul trecut de noua, după un an de folosință ....arma trage excelent dar mi se pare puțin cam grea ( 3.6 kg + luneta cca800gr). Am zis că anul acesta merge și o lisa .Nu știu dacă semiautomata de la Benelli M2 sau M3 o găsesc și cu țeava de 66. Nu am văzut prin magazinele online de la noi și nici nu-i mi dau seama daca merita diferența de bani față de o pompa.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde zforis pe 28 Iul 2023, 21:31

Teava lunga are un avantaj, inclusiv la vanatoare: linia de ochire poti lua mai corect cu o teava lunga, decat cu o teava scurta. Cu o teava scurta, daca nu te uiti fix/corect pe sina, ai sansa sa ratezi, iar pe o teava lunga este mai greu sa faci o ochire incorecta, si daca tot faci, nu conteaza atat de mult ca la o teava scurta, adica la limita: 30 cm.

Totusi la vanatoare, conteaza foarte mult (pentru mine) greutatea si manevrabilitatea armei, astfel, sigur iau cu mine huluita unealta aruncatoare de alice CZ USA Mallard, de 3.3 kile cu teava de 71cm, decat Beretta 686 white onix, care cantareste 3.6 kile si are teava de 76cm. Pe poligon? In functie de poligon, distanta, viteza talerului spune cu care arma trag. In viitor am in plan sa tai un pic din teava CZ-ului (cu ajutorul unui armurier), daca este posibil... Inca studiez problema...
CZ USA Mallard 12/76,CZ 557 .30-06 S&B 4-16x,Viktor-deutsche drahthaar. https://www.pdfa.ro
Avatar utilizator
zforis
Veteran
 
Mesaje: 658
Membru din: 12 Noi 2014, 21:48
Locaţie: Timis

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde Clujeanul pe 29 Iul 2023, 20:21

aurelian76 scrie:O sa vânez preponderent în zona de munte și deal. Poate totuși un compromis ar fi țeava de 66. Armă lisa de care mă interesez este o pompa de la Benelli( super nova). Cei de la magazin mi- au spus că țeava de 50 este ghintuită dar pot trage și cu alice. Acum nu știu ce să mai zic.


Acuma sa-ntelegem ca insisti sa intri ca sa tragi prin desisuri in care cu tevi de 72 nu te poti nicicum descurca, si de-aia te gandesti la 66?
Vanez la goana la Cluj de peste 30 de ani, merg cu cainii in goana prin desisuri la mistreti 90% din partide. Nu am avut nicio situatie in care sa fi zis ca nu am putut sa manevrez lisa mea cu tevi de 72 si ar fi mers super una de 66 in schimb. Hai, mai... ca nu merita sa te gandesti doar la chestii extremale.
Nu se poate, nu te bagi si salut.
Nu imi pun problema ca ai fi atat de firav ca sa nu poti manipula rezonabil de confortabil o pusca cu tevi mai lungi de 66. Serios.
Altfel spus. Altii, aproape toti, se descurca. Io zic ca poti.
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 29 Iul 2023, 21:54

Nu este vorba de putere ( am 1.80 și 100kg) este vorba de manevrabilitate. In schimb ,da, așa vreau sa vânez și să pot compara lisa cu dublu expresul in 9.3x 74. Tind către lisa pentru că pot să folosesc și cartușe cu alice , nu doar cele unice.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 29 Iul 2023, 21:57

@Clujeanul
Dar daca aveai bock-ul cu tevi de 81 sau 86 cm? Crezi ca mai era la fel de usor de manevrat?

Initiatorul topicului vrea o pompa sau o semi. Astea sint cu cel putin 10 cm mai lungi decat o basculanta la aceeasi lungime a tevii ... din cauza carcasei. O semi cu teava de 76 ajunge sa nici nu incapa intreaga in unele dulapuri.
In plus, echilibrul unei semi este mult mai in fata decat la o basculanta iar ulucul la fel. Necesita un brat lung si puternic ca s-o sustii corect ... cu atat mai mult cand e teava lungaaaa. Poate ai remarcat tragatori de semi care trag stand cu corpul vertical sau chiar lasati pe spate, in loc de pozitia corecta usor aplecat in fata ... incearca sa compenseze dezechilibrul si sa aduca centrul de greutate al armei catre poligonul de sustinere al corpului.

Am trei semi foarte bune, cu tevi de 76, luate s-h la preturi mici de tot, tocmai pentru ca proprietarii anteriori nu s-au putut obisnui cu lungimea armelor.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 29 Iul 2023, 21:59

aurelian76 scrie:Nu este vorba de putere ( am 1.80 și 100kg)



100 kg de oase si muschi sau sint pe acolo si ceva cm de slaninuta?
Daca da, atunci citeste raspunsul de mai sus ... kilogramele in plus "scurteaza" mana stanga si mai mult.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 29 Iul 2023, 22:23

Este și slăninuță destulă.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 29 Iul 2023, 22:54

Rămân la părerea că o țeava de 60 sau 66 împreună cu un prelungitor de 10 cm( în funcție de nevoi) este ceea ce mă avantajaza.Acum favorita ar fi o semi datorită greutății mai mici fata de pompa. Daca puteți recomanda ceva semi sh sau nou dar in limita a max 6000 lei.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde Bracalone pe 30 Iul 2023, 15:19

Salut ! Cu aceeasi dilema m-am confruntat si eu cand a trebuit sa aleg Supernova. Am ales teava de 66cm .
Cea cu teava de 50 o poti folosi eficient doar cu proiectil unic.Teava este lisa, scurta, si nu ai posibilitatea de a folosi shocuri care sa te ajute la vanatoarea cu alice. La cea cu teava de 50cm ai aparate de ochire mecanice clasice ( catare si inaltator) pe care nu le gasesc practice cand folosesti munitia cu alice. Avantajul celei cu teava de 50cm este ca ii poti pune sina pentru optica.
Am tras la 35m in carton de 1,5x1,5m cu a mea cu teava de 66 si cu a unui prieten cu teava de 71. Din punct de vedere al snopului pe tinta , nu am vazut nici o diferenta notabila intre cele doua tevi (am folosit aceeasi munitie si acelasi shoc). Daca ar fi sa aleg din nou, as alege tot teava de 66cm. Oricand ai nevoie ii poti pune un shoc extern si mai castigi 10cm. Toate cel bune !
Bracalone
 
Mesaje: 16
Membru din: 28 Sep 2022, 18:55

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 02 Aug 2023, 22:30

aurelian76 scrie:Rămân la părerea că o țeava de 60 sau 66 împreună cu un prelungitor de 10 cm( în funcție de nevoi) este ceea ce mă avantajaza.Acum favorita ar fi o semi datorită greutății mai mici fata de pompa. Daca puteți recomanda ceva semi sh sau nou dar in limita a max 6000 lei.


Nu toate semi sint usoare. Chiar unele sint grele ca naiba.

Noua, functionala, bine facuta, cu multe componente Benelli, usoara-usoara, inertiala, intretinere minima = Franchi

https://www.amis-instinct.ro/produs/fra ... tic-12-76/

Tot noi, sistem pe gaz, ceva mai scumpe, ceva mai grele, Fabarm si Beretta

https://www.mldguns.ro/arma-semiautomat ... 350-xtrema

Asta chiar e arma de nadejde. Trage eficient si fara griji orice cartus posibil, de la 24 g la peste 60 de plumb, otel, bismut, tungsten, plastic si ce-or mai inventa.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde drflorea pe 03 Aug 2023, 08:44

O semi cu teava de 76 ajunge sa nici nu incapa intreaga in unele dulapuri.


Stiu un Winchester SXR cu teava de 71 care sta demontat in dulap. Nu incape nici pe diagonala :D (fiind singura arma din dulap.) Dulapul nu stiu ce model e.

Si eu vreau sa iau anul acesta o semi. M-am orientat spre o Benelli Montefeltro cu teava de 66 second.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde pipabh pe 03 Aug 2023, 12:26

drflorea scrie:
O semi cu teava de 76 ajunge sa nici nu incapa intreaga in unele dulapuri.


Stiu un Winchester SXR cu teava de 71 care sta demontat in dulap. Nu incape nici pe diagonala :D (fiind singura arma din dulap.) Dulapul nu stiu ce model e.

Si eu vreau sa iau anul acesta o semi. M-am orientat spre o Benelli Montefeltro cu teava de 66 second.

De cand face Winchester arme cu glont semi cu tevi de 71???
Poate SX3 sau SX4!
Dulapul e problema !! Nu arma! :)
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1658
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde drflorea pe 03 Aug 2023, 12:35

Da, ai dreptate e vorba de SX4.
Vorbeste intodeauna cu blandete si tine aproape un toiag noduros - vei ajunge departe
drflorea
Membru important
 
Mesaje: 196
Membru din: 27 Mai 2008, 14:53

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 03 Aug 2023, 21:54

violiv scrie:
aurelian76 scrie:Rămân la părerea că o țeava de 60 sau 66 împreună cu un prelungitor de 10 cm( în funcție de nevoi) este ceea ce mă avantajaza.Acum favorita ar fi o semi datorită greutății mai mici fata de pompa. Daca puteți recomanda ceva semi sh sau nou dar in limita a max 6000 lei.


Nu toate semi sint usoare. Chiar unele sint grele ca naiba.

Noua, functionala, bine facuta, cu multe componente Benelli, usoara-usoara, inertiala, intretinere minima = Franchi

https://www.amis-instinct.ro/produs/fra ... tic-12-76/
Ok, mulțumesc pentru recomandări !
Tot noi, sistem pe gaz, ceva mai scumpe, ceva mai grele, Fabarm si Beretta

https://www.mldguns.ro/arma-semiautomat ... 350-xtrema

Asta chiar e arma de nadejde. Trage eficient si fara griji orice cartus posibil, de la 24 g la peste 60 de plumb, otel, bismut, tungsten, plastic si ce-or mai inventa.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 04 Aug 2023, 13:01

Da, pare interesanta arma de la Franchi doar că este cu țeava de 76
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 04 Aug 2023, 13:02

Da, pare interesanta arma de la Franchi doar că este cu țeava de 76
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde violiv pe 04 Aug 2023, 14:21

Nu este una singura in magazine. Cauta si poate gasesti mai scurta. Eu am dat exemplu de arme OK care se gasesc la noi si pe aproape de buget.
Poti urmari si ce apare s-h ... nu stii niciodata ce gasesti. Ideea e sa fii suficient de flexibil in dorinte cat sa te poti mula pe ce gasesti si in limita pretului.

Chiar la inceputul saptamanii am arvunit o Franchi inertiala, cu vreo 10 ani in spate dar "ca noua", de la cineva care nu s-a omorat niciodata cu vanatoarea si s-a lasat. Desi mai am alte 4 semi Franchi, am luat-o tocmai pentru ca are teava de 66 si inca nu aveam una inertiala cu teava asa scurta. (Bine-nteles, motiv inchipuit ... da' pe colectionari nu trebuie sa-i intrebi "de ce?")
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Lungime țeava lisa

Mesajde aurelian76 pe 04 Aug 2023, 21:32

Dacă va ganditi să o vindeți, sa nu mă uitați.
aurelian76
Membru activ
 
Mesaje: 63
Membru din: 02 Noi 2020, 13:16


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori

Publicitate