Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 04:18

Fabarm

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Re: Fabarm

Mesajde Sly_Fox pe 14 Dec 2023, 14:52

Dorin Zanfir scrie:Salutare Grup! Mă numesc Dorin Zanfir, sunt vânător din 2014 și doresc să achiziționez o juxtapusă....Nu sunt un cunoscător al armelor,am folosit armele care mi-au rămas de la bunicul și tatăl meu... două juxtapuse ij 58 cal 12 și cal 16.Sunt foarte mulțumit de ele dar vreau să achiziționez o juxtapusă modernă...Am tras cu multe arme Bock,Semiautomate și nu m-au atras mai mult decât o juxtapusă.Am un buget de 15000 lei, și am văzut că Fabarm are un model de juxtapusă care nu știu prea multe despre această armă.Un Fabarm clasis cal 12...Ce mă sfătuiți să iau?Un Fabarm s-au altă juxtapusa .... Menționez că vânez numai Fazan,iepure,vulpe, șacal, rațe.... Vă mulțumesc frumos!

Modelul Classis de la Fabarm este dedicat vânătorilor care au înclinație spre clasicism, în general trecuți de vârsta a doua, care se învârt în cercurile restrânse ale vânătorilor seniori italieni. Sunt relativ rare prin Italia, concurența oferind alternative demne de luat în seamă. Le-am văzut și pe la ucenicii vechilor vânători italieni. Am pipăit una într-o armerie italiană, Grade IV, dar nu am tras cu una. Deși în fotografii pare mult mai finuță, în realitate este o armă cât se poate de robustă, bine închegată și bine finisată, cam ca Beretta Parallelo. Nu este o armă de lux, ci o armă de nivel mediu spre superior. Nu prea le vezi în țările cu limbi germanice pentru că au alternativele lor, la fel de bune (acum depinde de preferințe) și cu o mai îndelungată tradiție. În România nu am văzut niciuna pe la vânătorii locali și nici pe la cei care au mai venit invitați. Dacă îți place atunci nu ezita, sunt arme bune în adevăratul sens al cuvântului. Treaba cu 1380 de Bar și rezistența extremă la presiuni este doar marketing, munițiile moderne (cele magnum și supermagnum) dezvoltând maxim 1050 de BAR. Asta că tot a deviat discuția spre cartușele de pe timpuri și care cum punea X sau Y degete de pulbere în plus în tuburi. Am mai spus pe undeva pe forum că și eu sunt în culpă, încărcam pentru tata pe atunci și mai greșeam măsurile, ceea ce însemna că se lăsa uneori cu bubuituri „ca la Verdun”. :D Vremuri trecute...
PS: Se găsea și pulbere neagră. Era rămasă de la cei mai bătrâni și nărăviți la și mai rele obiceiuri, cei cu zburături de tuci și alte minuni. Aveau vânătorii bătrâni de prin grupă cutii cu pulbere neagră sigilate din fabrică, din aceea de Făgăraș.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm

Mesajde tampa pe 14 Dec 2023, 19:33

Ghinda scrie:Conțescu, mai corect. La podul Grant avea prăvălia. Pentru tineret, duceai plumb, cele mai apreciate erau bornele de baterie auto, probabil compoziția era ce trebuie, și făcea ce doreai. Fie kil la kil cu plată manoperă, fie dădea cantitate mai mică.
Scuze de off!

Asa este ai dreptate Contescu.Ne cunosteam foarte bine pentru ca mergeam destul de des la el pentru alice.Faceam multe cartuse pentru prietenii mei vanatori.Cartusele facute de mine erau renumite si foarte apreciate atunci de cei ce le foloseau.Distanta de tragere grupajul si puterea de penetrare erau net superioare celor de fabrica de atunci in urma testelor pe care le faceam.
tampa
Membru important
 
Mesaje: 193
Membru din: 02 Mar 2011, 19:33

Re: Fabarm

Mesajde violiv pe 15 Dec 2023, 17:18

Departe de mine gandul de a critica "de undeva de sus" erorile acelor vremuri. Ma fac si eu vinovat de toate, poate si in plus. Doar ca intre timp am mai invatat un pic despre arme si munitii si-mi dau seama ca este o prostie si mai mare sa te lauzi cu prostiile tineretii.
Tata a devenit vanator tot in "82 iar eu din "87.
Noi cantaream! Nu fiecare doza ci una din zece, pe sarite, pentru verificarea exactitatii masurii. Nu foloseam tub taiat ci masura volumetrica, reglabila. O ajustam la fiecare cutie de pulbere nou deschisa ... aveau in cutie cate un biletel cu doza pentru 12 si 16, diferita functie de caracteristicile sarjei. Ajustam doza procentual, uzual cu 5 sau 10% in plus, maxim cu 15% "pentru ger de crapa pietrele".
Invatasem partea asta de la "nasi", vanatori inca din perioada interbelica. Nimic nu era "lasa ca merge si asa". Chiar micile experimente erau conduse cat se poate de exact, repetabil, reproductibil. O singura variabila modificata, fie ca era doza de pulbere, inaltimea burei, doza de alice, etc. Tata a fost farmacist si aveam o balanta ce cantarea sutime de gram ... o am si azi.
Ultimele cartuse din vremea aia le-am tras la cartoane acum vreo 10 ani. Comparativ cu cartusele de atunci din magazin s-au dovedit superioare doar la cantitatea de fum puturos produsa. Comparativ cu cele de azi erau un fel de pocnitori... Dar alea erau vremurile. Carpeam si incropeam cu ce aveam. Asta nu inseamna deloc ca eram grozavi sau ca ar trebui si azi sa facem la fel. De-a lungul timpului i-am provocat la teste pe toti "mosnegii" care sustineau suprematia cartuselor cu alice facute de ei fata de cele moderne, din magazin. Nici unul nu a reusit decat sa dovedeasca eroarea in care am trait toti...

Da' hai sa revenim la Fabarm, armele si munitiile de astazi.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8522
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Fabarm

Mesajde Dorin Zanfir pe 17 Dec 2023, 20:29

Sly Fox... Mulțumesc frumos pentru răspuns.Nu țin neapărat să să achiziționez un Fabarm,un prieten mi,a recomandat această armă.De asta am întrebat dacă știe cineva dacă merită să achiziționez un Fabarm.Am luat în calcul și sfatul lui Violiv,idea este că vreau să achiziționez o juxtapusă, prietenii mai zic să nu achizitionez arme noi că sunt mult mai slabe decât armele vechi.Cum am mai zis,nu sunt un cunoscator de arme,am vânat cu armele ce mi,au rămas de la bunicul și tatăl meu....dar vreau ceva peste ij .." tatăl meu când aude că vreau să
mai i-au încă o arma ancepe cu ale lui,nu există armă mai bună ca ij 58 !"Am să arunc ochii și la arme Turcești, și la arme Suhl, și Fabarm tot ce ami iese în cale.... Care mi-o cade cu tronc și vine bine pe aia o iau, de asta am cerut sfaturile voastre,cu siguranță știți mai multe decât mine... Vă mulțumesc tuturor pt mesaje...
Dorin Zanfir
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Noi 2023, 17:18

Re: Fabarm

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2023, 19:55

Prietenii tăi, cei care spun că armele noi sunt mai „slabe” în comparație cu armele vechi, vorbesc și ei să se afle în treabă, să arate că se pricep. Sunt uimit și eu de felul în care opiniile vechilor vânători, în marea majoritate eronate, încă mai sunt întâlnite și în ziua de astăzi. Când stai de vorbă cu diferiți vânători și îi auzi că spun aceleași povești ca în urmă cu decenii, te întrebi dacă ei chiar cred acele năzbâtii sau vorbesc cu rea credință pentru a te deruta. Eu de exemplu îi las să vorbească, eventual cu anumite contre subtile sau aer de neștiutor, pentru a observa cum se înfierbântă și povestesc mai multe enormități. Pentru mine aceste momente sunt precum scenetele umoristice transpuse în viața reală, delicioase. Acum un sâmbure de adevăr poate exista în anumite cazuri, fiind într-adevăr posibil ca unele modele actuale de la anumite firme să fie mai slab finisate, fiind acordată mai puțină atenție la detalii în comparație cu alte modele produse în trecut. Dar nu trebuie în niciun caz generalizat! În privința armelor de serie eu prefer armele noi, actuale, în detrimentul armelor mai vechi.

Cât privește opinia tatălui tău, totul ține de nostalgie. Și eu am o anumită nostalgie când vorbesc despre trecut, inclusiv despre arme. Eu am învățat să vânez și să trag cu arma utilizând o durdă IJ 58 MA de calibrul 16 pe care o avea tata. Mai avea și o altă armă în calibrul 12, dar mie mi-a dat să trag cu 16. Am prins vremurile când părinții își luau copiii la vânătoare pentru a vâna cu mult înainte de a împlinii vârsta de 18 ani. Când am împlinit 18 ani și mi-am luat propria armă, aveam deja în spate ani buni de vânătoare la propriu, alături de vânătorii din grupă care nu au avut niciodată nicio problemă să mă aibă coleg de stand. Era bine, nu era bine...nu știu, dar așa era atunci și nu au fost probleme. În ziua de astăzi nu aș mai băga mâna în foc pentru o situație similară, nu mai sunt aceeași oameni, nu mai sunt acele vremuri.
IJ-ul 58 nu a fost o armă rea deloc, ba chiar conceptual a fost o armă cât se poate fiabilă care trăgea cinstit. Dacă s-ar face acum o armă pe aceeași platformă, practic identică, dar cu un oțel modern, lemn calitativ și finisaje acceptabile, în mod sigur ar atrage atenția vânătorilor înclinați spre clasic. Dar prețul nu ar mai fi atât de accesibil, așa cum era în acele vremuri, ci ar fi o armă care ar costa cam cât un Fabarm Classis. Problema este că vânătorii sunt mai puțini, iar cei pasionați de arme clasice sunt foarte puțini, astfel că producătorii fabrică ce se cere. Și se cere semi, magnum, neagră, ușoară, fiabilă. Și chiar dacă ne place sau nu, una din „urâțeniile astea” face tot ceea ce face o juxtapusă și încă ceva în plus. Chiar și suprapusele destinate vânătorii au o tendință să urmeze calea descendentă a juxtapuselor, deși ritmul de decădere nu este chiar atât de abrupt și de vizibil. Eu mărturisesc faptul că sunt adeptul bock-urilor, mi-au plăcut de prima dată mai mult decât oricare alt tip de armă de vânătoare. Și doar cu bock-uri vânez de ani și ani!

A treia chestie, dacă ai posibilitatea să cumperi o armă Fabarm juxtapusă, nu te mai uita la arme turcești. La Merkel Suhl (bănuiesc că de aceste arme pomeneai când ai spus că o să arunci un ochi) te poți uita, dar prețurile sunt mai piperate pentru armele noi. Sunt și bune, bune, bune...
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm

Mesajde Dorin Zanfir pe 18 Dec 2023, 21:21

Salut Sly Fox! Așa sunt vînâtori măi în vârstă,fiecare se laudă cu știe.Pe mine chear mă amuză când stau cu ei și le ascult poveștile, părerea mea este că și dacă vrei să le dai o armă modernă cu siguranță nu renunță la bătrânele lor arme nici în ruptul capului.Si pe mine mă purta bunicul la vânătoare de la vârsta de 14 ani..!.Sunt adept armelor juxtapuse pentru că sunt obișnuit cu ele și ami plac mai mult,am tras cu foarte multe arme bock,semiautomate dar nu m-au atras mai mult decât juxtapusele, așa că rămân pe juxtapusă.De armele Turcești am pomenit pentru că ma îndrumat Violiv să arunc un ochi pe la aceste arme, din spusele lui am zis că nu ar fi rău să merg la un magazin și să vad despre ce este vorba, mai ales că Violiv cu siguranță știe despre arme la fel ca și tine...De arme Suhl am zis să văd,că toată lumea le laudă,zic să văd despre ce este vorba,dar până la urmă arma nouă este nouă.... După Sărbători am să încep să i-au magazinele la pipăit,cu toate că în zonă mea nu prea sunt asa multe dar merg unde este nevoie....Am să mă uit nimai după arme noi,la 15000 mii de lei găsesc eu ceva să ami placă... Opțiunea este Fabarm,.... am să mă uit și la Franchi Espirit,Fair și ceva Turcești cum zice Violiv.... Mulțumesc petru sms Sly Fox....
Dorin Zanfir
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Noi 2023, 17:18

Re: Fabarm

Mesajde Sly_Fox pe 18 Dec 2023, 21:42

Se numește postare, nu SMS. ;)
Short Message Service/SMS reprezintă altceva! Este drept că pe forum majoritatea postărilor sunt scurte, dar conceptual nu este același lucru cu un SMS.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Fabarm

Mesajde Dorin Zanfir pe 18 Dec 2023, 21:45

Ok... Mulțumesc frumos pentru postare!
Dorin Zanfir
 
Mesaje: 11
Membru din: 18 Noi 2023, 17:18

Anterior

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Publicitate