Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 22:44

Chiappa Triple Threat

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Chiappa Triple Threat

Mesajde Crehtu pe 11 Mar 2024, 08:52

Ati vazut vreodata un Chiappa Triple Threat?

As vrea sa gasesc una in Europa...daca nu, aduc din Murika data care vine.

Sunt ceva "diferit" si f calitativ fabricate.

Imagine

Imagine

Imagine
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Chiappa Triple Threat

Mesajde violiv pe 11 Mar 2024, 16:26

Am vazut, m-am jucat, nu mi s-a parut mai nimic grozav la ea.
Conceptual, tehnic vorbind, sa pui a treia teava sus e o prostie. Blaser a facut-o si nu i-a prea iesit ... chiar daca urmareau sa foloseasca aceeasi prindere de luneta, tot n-a fost bine.
De ce e prostie?
Pentru ca faci o bascula prea inalta la partea de sus, lungesti mult bratul parghiei fortei exercitate de explozia din teava de sus si soliciti zavoarele prea mult.
Pentru ca nu beneficiezi de avantajele folosirii unei bascule cu pereti inalti, ca in configuratia clasica - a treia teava jos.

Nu-i grozav ca iese grea de tot, chiar cu tevi scurte ... +3 focuri poti avea dintr-o pompa cu teava la fel, mai usoara si mai practica. Iar posibilitatea de a avea trei incarcaturi diferite e o mica vrajeala ... nu poti selecta sa tragi cu oricare din cele 3 vrei.

Nu-i grozav nici faptul ca e facuta (partial) la turci si nu se apropie de armele facute bine-bine de turci. Chiar cum e lucrata nu mi-a placut.

Cred ca se mai gaseste ... desi la ea acasa este interzisa folosirea la vanatoare.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8523
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Chiappa Triple Threat

Mesajde Sly_Fox pe 11 Mar 2024, 20:51

Am văzut în Italia, în unul din marile magazine de arme, în care au toate ciudățeniile în materie de arme. Dar întreb, la ce fel de vânătoare ar putea fi utilizată o astfel de armă? Asta că suntem pe un forum de vânătoare! Nu prea pare practică la mai nicio specie de pe la noi. În alte scopuri, poate pentru autoapărare aș vedea un rost al acestei arme, deși eu unul aș prefera o pompă cu țeavă scurtă. Americanii la ce utilizează această armă?
PS: În privința „calității” armelor, se prea poate ca opiniile europenilor să nu corespundă cu cele ale americanilor. Europenii sunt mai pretențioși! ;)
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5670
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Chiappa Triple Threat

Mesajde Crehtu pe 12 Mar 2024, 17:33

violiv scrie:Am vazut, m-am jucat, nu mi s-a parut mai nimic grozav la ea.
Conceptual, tehnic vorbind, sa pui a treia teava sus e o prostie. Blaser a facut-o si nu i-a prea iesit ... chiar daca urmareau sa foloseasca aceeasi prindere de luneta, tot n-a fost bine.
De ce e prostie?
Pentru ca faci o bascula prea inalta la partea de sus, lungesti mult bratul parghiei fortei exercitate de explozia din teava de sus si soliciti zavoarele prea mult.
Pentru ca nu beneficiezi de avantajele folosirii unei bascule cu pereti inalti, ca in configuratia clasica - a treia teava jos.

Nu-i grozav ca iese grea de tot, chiar cu tevi scurte ... +3 focuri poti avea dintr-o pompa cu teava la fel, mai usoara si mai practica. Iar posibilitatea de a avea trei incarcaturi diferite e o mica vrajeala ... nu poti selecta sa tragi cu oricare din cele 3 vrei.

Nu-i grozav nici faptul ca e facuta (partial) la turci si nu se apropie de armele facute bine-bine de turci. Chiar cum e lucrata nu mi-a placut.

Cred ca se mai gaseste ... desi la ea acasa este interzisa folosirea la vanatoare.



Corect...
Cred ca o sa caut un pump mai degraba
Crehtu
Membru activ
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Noi 2023, 09:33

Re: Chiappa Triple Threat

Mesajde popaliviu pe 13 Mar 2024, 10:17

Pe piața din Austria, cu 3 țevi am văzut doar un model turcesc cred, Akkar Mammuth. Nu prea e înghesuială la ele . :))
12, 16, 9mm, .30-06
popaliviu
Veteran
 
Mesaje: 986
Membru din: 10 Ian 2016, 18:13


Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori

Publicitate