Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 09:58

Bock/Juxtapusa incepator

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 16 Mar 2024, 22:54

Bună ziua tuturor,
Va rog un sfat avizat al unei arme de vanatoare noua cu un raport bun pret/calitate pentru un vanator incepator.
Personal as prefera o juxtapusa cu un buget maxim 8000 lei.
Mulțumesc anticipat!
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde CCM pe 16 Mar 2024, 23:03

Salut!
Forumul are niste reguli - poate ca par un pic rigide - de la care nu se face rabat.
Fara o prezentare prealabila nu vei primi un raspuns care sa te multumeasca.
Asadar, treci pe la prezentari si dupa aia vorbim cat poftesti despre subiect.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 17 Mar 2024, 09:37

Bună ziua tuturor,
Ma numesc Daniel Anculescu și am obținut permisul de vanatoare la sfârșitul anului trecut și de curând Autorizația pentru achiziționarea armei de vanatoare.
As dori un sfat avizat al unei arme de vanatoare noua.
Personal as prefera o juxtapusa cu un buget maxim 8000 lei.
Mulțumesc anticipat!
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DanCo pe 17 Mar 2024, 11:48

Prezentarea se face aici:
viewforum.php?f=110

Uita-te la celelalte prezentări ei mai încearcă odată.
DanCo
Veteran
 
Mesaje: 376
Membru din: 17 Iul 2019, 17:24
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 17 Mar 2024, 14:59

Bună ziua stimati vânători,
Ma numesc Daniel Anculescu, sunt din București, de profesie inginer constructor și am trăit o buna perioada de mic copil lângă un mare vanator care mi-a dezvaluit câteva noțiuni de baza acum 45 de ani.
Intr-un târziu m-am hotărât sa ma fac vânător și la sfârșitul anului trecut aceasta pasiune s-a încununat de succes.
Apoi am obținut Autorizația de procurare armă și aici trebuie sa studiez detaliat, înainte de a lua decizia finală.
Desigur, având în vedere specificul reliefului zonei am considerat oportun sa mă îndrept către o arma de vânătoare lisă și ca preferință așa pentru sufletul meu de 55 de ani, mi-aș dori o juxtapusă nouă, așa mai clasică precum mine.
Așadar stimați vânători îndrăznesc sa vă cer respectuos părerile avizate ale Dumneavoastră, pentru a reuși sa fac o achiziție cu un raport preț/calitate optim.
Menționez că bugetul meu se situează la un maxim de 9000 lei.
Cu deosebit respect,
Daniel
Va rog un sfat avizat al unei arme de vanatoare noua cu un raport bun pret/calitate pentru un vanator incepator.
Personal as prefera o juxtapusa cu un buget maxim 8000 lei.
Mulțumesc anticipat![/quote]
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde CCM pe 17 Mar 2024, 15:21

Bine ai venit printre noi!
Rubrica de prezentari e la jurnal, insa nu conteaza.
Cel mai bun raport calitate/pret il au armele SH, nu cele noi.
Ai precizat ca vrei juxtapusa si nu suprapusa; banuiesc ca lisa si nu glont (express).
Pt orice lisa, italiencele si spanioloaicele sint sfinte; spanioloaice cred ca nu aduce nimeni in Ro.
Fabarm facea o juxtapusa f frumoasa si f buna, nu stiu daca sta sub 2000 de euro insa, parca nu, dar merita cautat. Orice alta italianca, Fair, Marrochi, Rizzini sint arme nu bune, ci f bune. Italienii sint tatici la lise.
Cred ca disponibilitatea e principala problema, ceea ce gasesti efectiv de cumparat.
Spor!
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 17 Mar 2024, 15:48

Va mulțumesc,
Din cercetările mele Sabatti Saba ar fi o opțiune.
Dumneavoastră ce părere aveți?
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde CCM pe 17 Mar 2024, 16:17

Nu o stiu din experienta directa, dar nu cred ca ai cum sa te pacalesti cu asa ceva; sistem Anson Dealey inseamna ca va tine doua vieti, e frumoasa, e f eleganta... si e italianca.
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 17 Mar 2024, 16:58

Ok mulțumesc.
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde violiv pe 17 Mar 2024, 20:09

Bine ai venit printre noi!

Desi nu pare, bock-ul a fost mult mai greu de proiectat decat de construit. Odata ce drumul a fost deschis si conceptul cu doua tevi suprapuse s-a generalizat, au devenit usor si ieftin de construit. La paritate de calitate, o juxtapusa iese semnificativ mai scumpa ca un bock. La preturile de azi, care au sarit in sus rau de tot, in jur de 2000 € este un bock bun dar juxtapusele de aceeasi calitate, pe langa faptul ca sint rare de tot, cam sar de 2500 €.
Si, fie vorba intre noi, nu mai ofera deloc senzatia pe care o oferea o juxtapusa mediocra acum 30 de ani.
Le-am vazut si pe cele de la Fabarm si pe cele de la Fair, nu am vazut Saba de care spui. Mie mi s-au parut prea "industriale" si parca nu merita banii.
Fiind cam de un leat, pentru ca si eu am inceput cu juxtapusa, mi-am dorit una buna, calda, frumoasa, care sa mi se potriveasca bine de tot. Am lasat la o parte "magnum" , "alice de otel" si alte chestii moderne si am luat o Merkel in cal. 16, de la inceputul anilor "80, cu toate dichisurile pe care le-am dorit - platini "adevarate", doua tragace, socuri fixe, gravuri facute la mana, care mi se potriveste mai bine
ca o nevasta, trage perfect ... si a fost exact in bugetul de care spui ca dispui.

Nu ca cele italiene sau spaniole din aceeasi perioada si acelasi nivel de calitate ar fi mai prejos ... s-a intamplat sa-mi iasa asta in cale.
In mod particular, armele din Suhl din epoca trecuta, pe langa partea mecanica impecabila, au avut patul croit in asa fel incat sa se potriveasca la o gama larga de tipuri umane. Cat se poate de serios vorbind, nicio juxtapusa moderna, cu tot magnum-ul si bar-ii lor multi, nu se apropie ca si lucratura de clasicele de acum jumate de secol, nici macar "perla coroanei" - Beretta Parallelo. Cred ca se rasuceste in mormant Pietro cand vede cum iese lemnul potrivit cu metalul la o arma de multe mii de euro care-i poarta numele.

Avand in vedere ca la peste jumate de secol trait performanta la vanatoare nu mai este o chestie de prim interes si traitul experientei e mult mai important, te sfatuiesc sincer sa te orientezi catre o juxtapusa cam de varsta noastra sau putintel mai tanara. Nu te va face de ras nici la performante si nici la companie.
Sint cateva in stare exceptionala, disponibile chiar acum la noi in tara, la persoane foarte
serioase si la preturi care se incadreaza in buget.
Sint disponibile cu zecile in Italia si cai batatorite ca sa ajunga bine in Ro exista.

Doar studiaza un pic si varianta asta....
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 17 Mar 2024, 20:56

Va mulțumesc, voi analiza și aceste variante.
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Ghinda pe 18 Mar 2024, 07:50

Bun venit!!!!!! Caută prin diverse magazine și pipăie.
Nu te certa niciodata cu un prost. S-ar putea cei din jur sa nu vada diferenta...
Ghinda
Veteran
 
Mesaje: 7712
Membru din: 14 Dec 2006, 22:35
Locaţie: Bucuresti

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde biriuck pe 18 Mar 2024, 09:04

Subscriu cu totul la ce a spus violiv legat de "astea mai batrane". Senzatia pe care o ai la vanatoare cu una din asta este echivalata de una noua daca adaugi undeva la 1500E...
Daca cumva te hotarasti sa mergi pe aceasta directie, o varianta demna de luat in seama este o plimbare pana la Reghin pentru ca ai sansa sa alegi din cate 5-6 variante de acest gen in functie de intervalul tau de buget.

Vezi numai sa ai si autorizatia in buzunar pentru ca la bugetul ala nu ai cum sa pleci fara pusca la ce varietate de oferte are magazinul si drumul posibil sa fie lung (nu m-am uitat de unde esti)

Eu am plecat chitit sa iau un bock exact ca cel descris de violiv, l-am luat, dar am plecat "imbolnavit" de 2 lise juxtapuse superbe si de o mixta.(ma indragostesc repede de fiare :D )
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2699
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2024, 13:28

Când m-am făcut vânător și am fost nevoit să cumpăr prima armă, am făcut exact așa cum au spus și colegii mei, am ales armă second. Din două motive:
1) Nu prea aveam de unde alege, pe atunci piața era dominată de către arme second, în marea lor majoritate rusești.
2) Mi-am dorit o armă juxtapusă, finuță, cu pat englezesc, iar o asemenea armă nouă nu exista cale de sute de kilometri în jurul meu.

Așa că am găsit ceea ce căutam, dar second. A fost însă prima și singura armă pe care am cumpărat-o second, deși arma a fost și este OK din toate punctele de vedere (o mai am și acum, cu toate că a strâns peste 60 de ani în basculă). Următoarele au fost noi, din magazin, chit că nu se mai făceau și nu se mai fac ca pe vremuri. Nu aș mai cumpăra armă second nici dacă ar fi placată cu aur și ar costa doi bani, asta deoarece sunt mai sentimentalist și doresc arme care nu au mai trecut și prin mâinile altora. Eu recomand o armă nouă, să simți că „este a ta”, iar Sabatti Saba este OK. Am un magazin de arme lângă mine și am văzut câteva modele de Sabatti, inclusiv Saba, varianta Standard. Doar că aici prețul este de 2200 de euro!
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Stefan_23 pe 18 Mar 2024, 13:48

Bine ai venit pe forum!
Apropo de Sabatti Saba, am vazut ca este pe site-ul firmei Rentarm, in calibrele 12 si 20, cu lungimea tevilor de 71 (cm).
Pretul afisat este de 6176,94 Ron, deci vreo 1235 de Euro.
Poti incerca acolo sa o vezi, cum ti se potriveste la umar.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 18 Mar 2024, 13:54

Bună ziua
Da, și mie mi-a atras atenția și am discutat.
Mulțumesc.
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 18 Mar 2024, 14:07

Mai studiam și Verney CarronJUXTAPOSÉS VERCAR CAL.12 MAGNUM am înțeles ca se fabrica în Turcia. La preț sunt ok dar nu știu dacă ar merita...
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Sly_Fox pe 18 Mar 2024, 20:38

Dacă ar fi să aleg între Saba și Vercar, aș alege Saba! De la Verney Carron urmărește modelele fabricate în Franța.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 19 Mar 2024, 05:24

Da, va multumesc, voi studia mai atent Sabatti Saba.
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde adrian m. pe 19 Mar 2024, 16:15

Eu am luat Verney Carron varianta bock, in cal 20 si dupa un sezon de tras pot sa spun ca merita si ultimul leu. Am tinut si Juxtapusa lor in mana si mi-a luat cam o luna sa pot decide daca iau bock sau juxtapusa, am ales bock-ul deoarece e putin mai greu si eu nu sunt fan recul. Ar fi ideal sa tii arma in mana inainte sa o cumperi.
adrian m.
Membru activ
 
Mesaje: 89
Membru din: 06 Oct 2013, 15:01
Locaţie: Timis

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde violiv pe 19 Mar 2024, 19:24

Sly_Fox scrie: ...... Nu aș mai cumpăra armă second nici dacă ar fi placată cu aur și ar costa doi bani, asta deoarece sunt mai sentimentalist și doresc arme care nu au mai trecut și prin mâinile altora. Eu recomand o armă nouă, să simți că „este a ta” .....


Cu mii de scuze anticipate, da' nu ma pot abtine: astea sint reminiscente din epoca in care se cautau, erau acceptate numa' neveste virgine - daca nu se mai gasesc din astea, atunci luam arme, masini ....

Scuze inca o data!
N-am nimic "contra" cu absolut niciun sentiment care concura la alegea unei arme.
Tocmai am pus in dulap un bock cu aproape varsta mea, din ala "care a vazut multe la viata lui", jumulit, clantanind din incheieturi .... si o pompa super-moderna, camo, super-magnum. Imi trebuiau la ceva? Mai mult ca sigur nu dar am trecut prin niste magazine, mi s-au oprit ochii pe ele si ... asta a fost. \:D/
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde violiv pe 19 Mar 2024, 19:27

Cel mai bun sfat de pana acum este cel care zice sa pui mana pe cat mai multe, sa le tii la ochi, sa le "simti" ... pana iti spune una ceva. Nu pleca chitit pe o idee, nu se stie niciodata de unde vine solutia ideala.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 19 Mar 2024, 20:37

Da asa este. Mulțumesc.
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2024, 21:59

violiv scrie:
Sly_Fox scrie: ...... Nu aș mai cumpăra armă second nici dacă ar fi placată cu aur și ar costa doi bani, asta deoarece sunt mai sentimentalist și doresc arme care nu au mai trecut și prin mâinile altora. Eu recomand o armă nouă, să simți că „este a ta” .....


Cu mii de scuze anticipate, da' nu ma pot abtine: astea sint reminiscente din epoca in care se cautau, erau acceptate numa' neveste virgine - daca nu se mai gasesc din astea, atunci luam arme, masini ....

Scuze inca o data!

Aici chiar nu ai de ce să-ți ceri scuze! Așa este și recunosc! Dar, așa cum poate colegii de pe forum au realizat deja, am niște gărgăuni atunci când vine vorba despre propriile mele alegeri, inclusiv atunci când vine vorba despre arme. Oricum, noul nostru coleg va face o alegere pe care el o va considera cea mai avantajoasă, după ce va pune în balanță toate elementele.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 19 Mar 2024, 21:59

Problema este ca nu găsesc disponibile anumite modele pe care sa le pot proba...de exemplu Sabatti Saba...
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Sly_Fox pe 19 Mar 2024, 22:11

Problema aceasta a început în urmă cu câțiva ani și persistă. Tare mă tem că lucrurile nu merg în bine, spre o diversificare a ofertei de arme destinate vânătorii. Cererea este mult prea mică! Nici pe comandă nu se mai aduc! Am căutat o armă vreo doi ani, într-o configurație dorită de mine, dar nimic. Nici măcar patru-cinci centimetri în plus la lungimea unei țevi nu mai este așa simplu de obținut (iar va spune colegul @Violiv de vremurile trecute :mrgreen: ), nu mai vorbesc de finețuri. Cine consideră că este prea mare efortul de a merge prin Europa să-și cumpere singuri armele pe care le doresc, va trebui să se mulțumească cu ceea ce găsesc prin magazine, când le găsesc.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5678
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde liviur pe 20 Mar 2024, 11:20

Bine ai venit,
Anul trecut ma batea si pe mine gandul sa-mi iau si eu o juxtapusa de 20, mentionez ca am un bock si o semi, ambele de 12, in principal pentru vanatoarea cu cainele de aret. Am testat cateva, noi si sh si mi-a cam trecut niciuna nu venea cum trebuie.
Nu vin la fel de bine in umar ca bockurile, parerea mea este ca ar trebui sa megi si tu pe varianta bock din doua considerente:
1. Pretul, asa cum spunea si @violiv, pretul la juxtapuse este considerabil mai mare fata de bock
2. Nu poti trage cu ele ca si cu bockurile.

E doar o parere, faci cum consideri.
Toţi îţi vor binele, nu-i lasa sa ti-l ia !
liviur
Veteran
 
Mesaje: 836
Membru din: 23 Oct 2010, 07:40
Locaţie: Buc-Branesti

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde Stefan_23 pe 20 Mar 2024, 14:42

Am vazut pe Narmo.ro un bock Merkel Suhl 16/70 la un pret atractiv. Arma cum se faceau odata. Vreo 1200 de Euroi
Proprietarul spune ca e in stare buna, fara joc in bascula, etc
Dar e la Oradea.
Stefan_23
Membru activ
 
Mesaje: 96
Membru din: 29 Iul 2022, 10:42
Locaţie: Bucuresti

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde DAnc pe 20 Mar 2024, 16:55

Considerați ca ar merita efortul pentru juxtapusa Fair Iside sau sa ma sacrific pentru un bock, deși nu ma încântă de loc, eu fiind un pasionat al artei vanatorii, dar nu cu suficient buget, ce-i drept...
DAnc
Nou membru
 
Mesaje: 21
Membru din: 16 Mar 2024, 22:36

Re: Bock/Juxtapusa incepator

Mesajde CCM pe 20 Mar 2024, 18:54

Arma trebuie sa iti placa; daca nu iti place, vei dori sa o schimbi = bani aruncati pe fereastra; nu iti place bock, nu lua, nu conteaza ca are unele avantaje sau ca e mai ieftin, ia arma care iti place in bugetul pe care ti-l poti permite, fie noua fie sh; cel mai important e sa iti placa.
Sigur, trebuie si sa iti vina bine, altfel iar bani aruncati pt ca nu va trage bine; asta ti-o va spune armurierul de la care o vei lua, dupa ce o vei pune in umar si armurierul va examina potriveala ta cu arma; presupunind ca e onest si nu vrea doar sa vanda cu orice pret, dar cred ca in 99% din cazuri asa este; sau ia un amic care se pricepe sa iti spuna
Beretta, Chapuis, Rizzini, Manurhin, Pardini, SIG
CCM
Veteran
 
Mesaje: 796
Membru din: 10 Mar 2015, 21:13

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Crehtu şi 57 vizitatori

Publicitate