Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 13 Mai 2024, 23:33

Daca maine v-ar lua pusca?

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Mesajde Cristi pe 07 Noi 2007, 19:03

Daca ar exista o statistica , ar fi politia calare pe surse! :D Totusi, se estimeaza ca numarul armelor detinute ilegal e mai mare decat cel al armelor inregistrate in lume. In Romania, n-am auzit de estimari (or fi secrete de stat) , ci doar afirmatii ale oficialilor ca la noi "situatia e sub control" . Dar daca ne uitam in documentele ONU, oficialii MI romani raporteaza in ultimii ani ca distrug in jur de 2000 de arme usoare anual. Ce stim e ca aceste arme sunt majoritatea arme gasite, provenite din demolari etc, deci arme ascunse dupa 1948 cand a inceput controlul comunistilor. Putine sunt armele confiscate de la braconieri si casate, caci alea merg de obicei la trupele de interventie ale politiei, sau se valorifica. Ideea e ca dupa 50 de ani tot se gasesc mii de arme ascunse. Cate arme au pitit romanii, in loc sa le predea de frica? :wink:
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 12 Noi 2007, 20:21

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde Cristi pe 23 Ian 2008, 09:05

Imagine
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re:

Mesajde Cristi pe 21 Mar 2010, 20:06

Ursus2006 scrie:Cristi, mai nou sunt legionar, ca dracu mai stie cu cine sa mai votezi! :oops:


Povesti de tinut minte :D
http://www.informatia-zilei.ro/new/2010 ... u-in-1958/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Re:

Mesajde Vechio pe 22 Mar 2010, 13:16

Cristi scrie:
Ursus2006 scrie:Cristi, mai nou sunt legionar, ca dracu mai stie cu cine sa mai votezi! :oops:


Povesti de tinut minte :D
http://www.informatia-zilei.ro/new/2010 ... u-in-1958/
Treaba aia cu cei nouă securişti ascunşi în claia cu fîn spune tare multe :cry: .
La tăţi ni-i greu; da nu la tăţi la fel !;
Avatar utilizator
Vechio
Veteran
 
Mesaje: 1366
Membru din: 07 Oct 2005, 03:59
Locaţie: Malul Crisului

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Moose_Master pe 22 Mar 2010, 22:53

Au fost mai multi ca Blidaru. Si au fost si mai multi cei care au luptat cu arma in mana impotriva comunismului. Dar noi romanii suntem neschimbati: suntem miserupisti. Ne doare-n bracinari de toti si de toate.

Si ce bine ne simtim !

M-au napadit amintirile si povestile bunicului.
Moose_Master
Veteran
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Oct 2008, 02:40

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde teuton pe 28 Mar 2010, 13:20

impresionante faptele lui blidaru..
'' totuna e dac-ai murit
flacau ori mos ingarbovit,
dar nu-i tot una leu sa mori
ori caine-nlantuit"
cam offtopic, nu?
am un suhl vechi, prima mea arma de care sunt foarte atasat , care are povestea ei si nu cred ca as putea sa o dau.
teuton
Veteran
 
Mesaje: 359
Membru din: 03 Oct 2009, 08:43
Locaţie: valcea / bucuresti

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Cristi pe 28 Mar 2010, 16:59

teuton scrie:am un suhl vechi, prima mea arma de care sunt foarte atasat , care are povestea ei si nu cred ca as putea sa o dau.

Daca are o poveste, de ce nu o impartasesti aici?
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Blue Ranger pe 04 Oct 2010, 19:11

Daca maine v-ar lua pusca ?!!!
Pai de ce sa mi-o ia ?! Ce e a statului, mi-a cumparat-o statul sau politia ?! Nu.
Arma este un bun al meu si este proprietate personala, ca si casa, masina, etc.
Atata timp cat nu sunt inculpat sau urmarit penal, nu vad de ce sa predau arma.
In cel mai rau caz, ori o vand/o pun la pastrare la un prieten (pe 1 leu), pana la clarificarea situatiei, sau o trec pe colectie; ca de saptamana viitoare devin si colectionar cu atestat si tot tacamul.
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Adrian S pe 06 Oct 2010, 14:05

Blue Ranger scrie:Daca maine v-ar lua pusca ?!!!
Pai de ce sa mi-o ia ?! Ce e a statului, mi-a cumparat-o statul sau politia ?! Nu.

Cred ca asa a zis si Malaxa cand comunistii (statul) i-au luat fabricile.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Blue Ranger pe 06 Oct 2010, 14:40

Adrian S scrie:
Blue Ranger scrie:Daca maine v-ar lua pusca ?!!!
Pai de ce sa mi-o ia ?! Ce e a statului, mi-a cumparat-o statul sau politia ?! Nu.

Cred ca asa a zis si Malaxa cand comunistii (statul) i-au luat fabricile.

Si avea dreptate (Malaxa); dreptate ce i-a fost recunoscuta 50 de ani mai tarziu, incusiv de statul Roman.
http://www.wall-street.ro/articol/Econo ... -euro.html
P.S. Parca de 20 de ani nu mai sunt comunistii la putere ?! Tu stii altceva :?: :D
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Adrian S pe 07 Oct 2010, 11:19

Blue Ranger scrie:dreptate ce i-a fost recunoscuta 50 de ani mai tarziu, incusiv de statul Roman.

Multumesc. Totusi nu ti se pare cam tarziu. E pana la urma o jumatate de secol.

PS: Ori eu nu am reusit sa-mi exprim ideea pentru a ma face inteles, ori tu nu ai priceput.
Aleg a doua varianta.
Adrian S
Veteran
 
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Aug 2007, 10:08
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Blue Ranger pe 07 Oct 2010, 12:32

Adrian S scrie:Ori eu nu am reusit sa-mi exprim ideea pentru a ma face inteles, ori tu nu ai priceput.

Pai daca n-ati fiti atat de laconic si vati dezvolta un pic mai mult ideile poate c-ar pricepe si ceilalti ce vreti sa spuneti ?!
Incearca nu sa fii un succes, ci sa fii o valoare.
Albert Einstein
Avatar utilizator
Blue Ranger
Membru important
 
Mesaje: 214
Membru din: 01 Mar 2007, 13:59
Locaţie: undeva in Romanica...; inca !!!

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde robertica pe 31 Dec 2010, 19:15

IN PRIMUL RAND ARMA E A MEA EU AM CUMPARATO EI NU AU DREPTU SO IA ASA SA PUNA POFTA IN CUI :D :D :D :D
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Don pe 31 Dec 2010, 19:32

Tot tare-n clont ai ramas , fratioare?Sa dea Domnul sa ai dreptate , dar cel mai bine e sa stai in raftul tau !
Sa ai un an bun cu familia(marita) si tu sa fii mai intelept !
Don
Veteran
 
Mesaje: 1709
Membru din: 09 Oct 2010, 17:44

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde madalin122582 pe 03 Ian 2011, 16:50

Robertica, m-a amuzat teribil postu' tau...si ai postat cu Caps Lock. Tu...care pana nu decurand erai cu morcovu' ca iti salta arma. Zici ca nu au dreptul sa ti-o ia? Iti spun eu: Au dreptul sa ti-o ia daca te gasesc cu ea pe teren...fara acte :wink:
Membru ANDA
Avatar utilizator
madalin122582
Veteran
 
Mesaje: 2095
Membru din: 11 Ian 2010, 09:44
Locaţie: Rm. Valcea

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Cristi pe 03 Ian 2011, 17:36

Blue Ranger scrie:
Adrian S scrie:
Blue Ranger scrie:Daca maine v-ar lua pusca ?!!!
Pai de ce sa mi-o ia ?! Ce e a statului, mi-a cumparat-o statul sau politia ?! Nu.

Cred ca asa a zis si Malaxa cand comunistii (statul) i-au luat fabricile.

Si avea dreptate (Malaxa); dreptate ce i-a fost recunoscuta 50 de ani mai tarziu, incusiv de statul Roman.
http://www.wall-street.ro/articol/Econo ... -euro.html
P.S. Parca de 20 de ani nu mai sunt comunistii la putere ?! Tu stii altceva :?: :D

Urmasii nu au fost despagubiti nici in natura , nici in bani, ci li s-au oferit actiuni la fondul Proprietatea... a caror valoare se topeste rapid, :wink: Probabil , in urmatorii, ani, daca nu mor, vor ramane tot cu degetul in gura...si cu dreptatea in mana! :?

http://www.zf.ro/burse-fonduri-mutuale/ ... a-4010372/
“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde robertica pe 06 Ian 2011, 12:13

madalin122582 scrie:Robertica, m-a amuzat teribil postu' tau...si ai postat cu Caps Lock. Tu...care pana nu decurand erai cu morcovu' ca iti salta arma. Zici ca nu au dreptul sa ti-o ia? Iti spun eu: Au dreptul sa ti-o ia daca te gasesc cu ea pe teren...fara acte :wink:

ai dreptete dar ei de ce iasa fara acte si daca da cineva de ei suna pe javra de secretar si le elibereaza autorizatie parerea mea este ca toti platim taxa la fel de ex din 300 de vanatori cat are clubul bals doar 20-30 primesc autorizatii la restu stii ce le zice; CE FACETI VOI CU ELE DUCETIVA SI ASA' asta e raspunsu lor dar in martie la evaluare ne-am vorbit mai multi sa chemam comisie dela Bucuresti sa vada ca nu e vanat :D :D :D
robertica
Membru important
 
Mesaje: 169
Membru din: 02 Dec 2010, 11:55
Locaţie: bals olt

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde dascal mircea pe 09 Mar 2011, 23:06

"robertica" draga pe vremea cind unii dintre noi s-au facut vinatori se faceau teste psihologice. Pe vremea ta s-au mai facut?
dascal mircea
Nou membru
 
Mesaje: 31
Membru din: 13 Mar 2009, 15:21

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde OVI762 pe 16 Mar 2011, 22:33

Robertica,esti mortal,fatal,letal sa nu zic criminal.Fii antena:nu mai scrie cu caps lock deoarece in limbaj de forum se cheama ca zbieri.Lasa secretarul in pace ca saracul nu are nici o vina,doar executa niste ordine.Ti-as mai spune eu cate ceva dar te prinzi tu pe parcurs ca esti baiat destept.Vorba francezului:all the best :wink:
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2523
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde cyp pe 08 Ian 2012, 21:14

dau arma numai daca imi da alta la schimb de aceasi calitate si valoare :shock: ......
arma spre pastrare statului roman nu o dau nici mort....
daca nu merge asa,o gauresc..... desi mai bine mi-as taia o mana :evil: ....
daca nu am curaj suficient sa imi tai mana :? ......cine vine sa o ia face cunostinta cu ce iese din respectiva pusca ca alta solutie din pacate nu mai este. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde cyp pe 08 Ian 2012, 21:23

cred ca ne-am plecat deja prea mult capul ca cetateni si ar fi momentul sa ne mai spunem si noi punctul de vedere..... :evil:
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde mopeka pe 25 Apr 2012, 22:41

cyp scrie:cred ca ne-am plecat deja prea mult capul ca cetateni si ar fi momentul sa ne mai spunem si noi punctul de vedere..... :evil:



Si asa, mai concret,cam ce ar trebui sa facem,atunci cand,ipotetic, desigur ,....cineva ar decide sa predam armele.
Ca despre asta vorbim,de ceva ani,pe topicul acesta.
Deci,CYP.....?!
5,6,.22, 223,6,5 CM, 30.06, .338LM ,9,3, .357 , .38. .45, !
mopeka
Membru important
 
Mesaje: 254
Membru din: 02 Aug 2006, 16:50
Locaţie: Timisoara

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde DAC pe 26 Apr 2012, 09:16

Cristi scrie:Sa presupunem ca maine ati fi informat ca,sa zicem, samiautomatele(sau lisele de calibrul X) au fost interzise la vanatoare si trebuie sa predati pusca. Cum ati reactiona? Ati protesta? Sau veti preda supus arma la politie?


Daca as fi in situatia asta probabil protestul meu ..devine apa de ploaie , adica legea exista deja , daca nu am facut nimic ca sa evit aparitia ei ..e prea tarziu.

O predau sau incerc sa o vand cat mai repede intr-o tara unde nu sunt interzise si incep sa imi caut urmatoarea arma.
Mai bine sa fii urat pentru ceea ce esti decat iubit pentru ceea ce nu esti...
Avatar utilizator
DAC
Membru important
 
Mesaje: 210
Membru din: 07 Feb 2011, 21:00

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde violiv pe 26 Apr 2012, 09:26

Chiar si in locurile unde semi nu sunt permise la vanatoare, arme exista in posesia "cetatenilor" cu dedicatie colectie sau sportiva....asa ca, oricum nu se schimba mare lucru ca oricum gauresc 100 cartoane pentru o piesa vanata....
La politie nu se mai predau arme decat in cazul in care fac obiectul unei anchete.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8536
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde cyp pe 29 Sep 2012, 20:40

o gauresc de o ia toti dracii ca sa o tin pe perete deasupra patutului lu fimiu nu sa vaneze cu ea te miri ce bosss din staff-ul cine stie carui partid sau mai stiu eu cine stie ce sus pus care se gandeste la tot felul de legi din astea aiurea ca sa mai puna mana pe ceva avere fara munca. stie cel care ar gandii o lege de genul cat am dat eu pe arme,sau cat am asteptat pentru unele din ele ca sa le ating sa le detin ?....nu neaparat sa merg la vanatoare cu ele pentru ca vanatoare se face la fel de bine si prin alte metode nu numai cu arme de foc,in cazul in care vor armele noastre. armele sunt cumparate de mine sunt proprietatea mea bunurile mele si nu se pot lua asa pur si simplu fara un motiv.adica motiv concret nu aberatii sau interese.legea trebuie respectata intru totul atat de noi[mai ales de noi] detinatori cat si de legiuitor si cred ca daca nu incalcam prevederile nu ne vom trezii cu aest-ul la usa ca au venit sa ia armele.la ora actuala sunt detinute in romania arme de valori greu masurabile in leiiiii nostrii prapaditi asa deci nu e tocmai simpla aplicarea unei asemenea legi.asadar nu va mai faceti griji inutile in privinta asta .
cyp
Membru activ
 
Mesaje: 81
Membru din: 05 Ian 2010, 15:44
Locaţie: verona italy

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Nautilus pe 08 Oct 2012, 17:34

stie cel care ar gandii o lege de genul cat am dat eu pe arme,sau cat am asteptat pentru unele din ele ca sa le ating sa le detin


Spui asta pe forumul vânătorilor, unde publicul e format din alţi oameni decât pulimea.

Replicile pulimii la o astfel de întrebare variază de la "eşti cocalar / interlop / ţigan / nu ai venituri constante" (nu glumesc, asta e cea mai modernă variantă, "eşti un tip fără venituri constante" :) ) până la ceva de genul "eşti cocalar care mănânci pateu cu apă ca să ai puşti / carabine / bemveuri / vile cu turnuleţe".

Mai nou, dacă munceşti pentru un lucru şi strângi ban pe ban ca să-l iei, pulimea zice că nu îl meriţi şi trebuie să-l pierzi.

~Nautilus

PS ...ştii că o parte a pulimii face propagandă prin intermediul blogurilor şi forumurilor pentru a fi confiscate casele de la proprietari şi ei aruncaţi în stradă?
Avatar utilizator
Nautilus
Veteran
 
Mesaje: 309
Membru din: 21 Dec 2009, 20:01
Locaţie: Bucuresti

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Donbazil pe 08 Oct 2012, 22:58

Sal'tare!
Nu trebuie sa ne pierdem sperantza niciodata.....Exista solutzii....
Banatzenii stiu !....
http://www.veengle.com/s/ogasul.html
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
Membru important
 
Mesaje: 224
Membru din: 03 Ian 2009, 21:25
Locaţie: Faget / Timis

Re:

Mesajde vikkktor pe 04 Ian 2013, 03:49

violiv scrie:Apropo de armele de la Cugir, clone AK. Povestea a fost asa:
- armele au aparut pe piata dupa ani in care Cugirul le vindea in State si in Europa cu mare succes. Modificarile facute armelor pentru vanatoare implicau schimbari majore (incarcator monofilar, sistem stric semiautomatic, inchizator modificat, nu mai amintim patul - toate acestea facand arma conforma cu cerintele celor mai multe state si in incompatibilitate clara cu varianta militara de la care pastrase doar teava si carcasa superioara; pentru Anglia, unde nu sunt permise clonele militare semi-auto, exista si varianta straight-pull, cu repetitie). Si la noi s-au vandut cu destul succes (circa 1500 buc.) mai ales ca pretul era foarte competitiv (cam 300 $)
- intr-o neagra zi, un ziarist "destept" a vazut una intr-un magazin la Iasi si a facut un reportaj "bomba" - cum putem cumpara mitraliera pentru acasa! De aici a inceput balamucul si alti "destepti" parlamentari au dat repede un ordinulet cretin complet prin care le-au interzis. printre motive: energia prea MARE! dezvoltata de cartus, posibilitatea (quasi imposibil) de a fi transformate in arme automate si citatul ramas pana in ziua de azi in clasificarea armelor (vezi lege si permisul de arma la final) cu armele care pot contine mai mult de trei cartuse in magazie sau camera!!!.
- ca urmare, MI-ul a dat un ordin de confiscare si posesorii au ramas cu buza umflata.
- la vremea respectiva, ANDA a facut ceva valuri dar fara nici un rezultat.
- astazi, categoria sus amintita este la arme permise, se pot importa clone AK din Russia, Bulgaria, Ungaria, Finlanda, etc., fara probleme.
- arma de la Cugir nu este omologata pentru vanatoare iar Cugir-ul nu face demersurile pentru ca liniile de fabricatie sunt ocupate cu exportul
- 7,62x39 nu mai este intre calibrele permise la vanatoare dar exista si variante in 308-W, 7,62x54 Russian, 9x53, 9x64.
Cam asta a fost si tare mi-e ca se poate repeta oricand si tot noi o s-o tragem, chiar daca criminalitatea sau accidentele prin arme de foc sunt, in Romania, ca numar de cazuri, aproape nesemnificative in statistica. doar mediatizarea e foarte mare.
Iar dac-o fi sa ne oblige sa renuntam la ceva din arme, acum avem varianta "colectionar", foarte simpla odata ce ai permis de arma si vanatoare si la colectie poti tine cate si ce arme vrei.
S-auzim de bine, Vio

Usor eronat, Nastase a primit una cadou si a fost mirat ca populatia poate sa ia ,,arme militare,, drept urmare a ordonat sa se faca ceva...chestorul Berechet, s-a conformat...ordinul de ridicare era trimis AESP-urilor, semnat de Berechet...DAR, avea temei legal pt ca Sadu a vandut fara sa aiba omologare la vanatoare..adica ne-a inselat pe noi cumparatorii, vanzand ceva neomologat cf legii romanesti...acum de ce imbecilii de la paduri si ape care trebuiau sa omologheze arma, au refuzat si motivele puerile si hilare pt care au refuzat, citez,, calibrul are o forta prea mare/arma prezinta o precizie deosebita,,...nu mai prezinta interes la ora asta...cam asta a fost povestea, dar, au fost oameni care nu le-au predat si presa a titrat, la Oradea de ex, vis-a-vis de un sofer care nu a dat-o, ,,Un oradean ridica mitraliera impotriva Ministerului de Interne,,... :D ...misto
vikkktor
Membru important
 
Mesaje: 166
Membru din: 27 Ian 2010, 11:49

Re: Daca maine v-ar lua pusca?

Mesajde Cristi pe 10 Ian 2013, 07:22

“The golden rule of history is those with the weapons make the rules.”
www.anda.com.ro
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 182 vizitatori

Publicitate