Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 28 Apr 2024, 16:34

Arme cu aer comprimat

Discutii despre arme lise, munitii, calibre, etc . Multiple compartii intre arme, munitii pentru arme, tipuri de vanat, balistica, samd.

Moderator: liviur

Arme cu aer comprimat

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 10:07

Stiu ca exista un club care s eocupa cu AER , Am gasit si eu pe unii care se ocupa tot cu AER dar sint ceva mai seriosi , chiar vineaza cu ele, big GAME .... O noua comepetutie in padure :wink:
E un site interesant , baiatu le face de la zero.
http://www.glbarnes.com/catalog.html
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 10:09

Tu ai avea curajul sa mergi cu AER la mistret de exemplu?
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 10:19

Hunter scrie:Tu ai avea curajul sa mergi cu AER la mistret de exemplu?

DA cu arma asta a lui asta la orice ora



Colegu o arde la vinatoare de bizoni cu AER :wink:
http://www.glbarnes.com/boar04.html

si mortaciunile sint aici
http://www.glbarnes.com/Your_choice_huntpics.html

Imagine
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 10:35

Imi cer scuze pentru intrebare........m-am uitat la poze.:shock:
Si eu as avea curaj...........sa merg cu tunul la mistret! :wink:
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 10:41

Baiatu e tare isi incarca arma la 3000 de PSI si scuza-ma cind ii da drumu are recul la fel ca si un shotgun , cred ca are si o butelie cu el sau asa am vazut in pozele alea . Am sa il sun sa stau cu el de vorba mi se pare un tip interesant . iti spun ce mi-a spus .........bla bla !!!!
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 10:42

Sa-mi spui sunt tare tare curios.
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde Cristi pe 09 Ian 2006, 10:58

Foarte interesante arme! In Romania subiectul este la inceputuri, dar armele cu precompresie au inceput sa apara si aici, Pasionatii AC au inceput sa tuneze si ei arme, si pana la a face si ei unele tot asa de tari e o chestie de timp. Pacat doar ca autoritatile ,dar si multi vanatori, nu ii inteleg pe acesti pasionati...
http://forum.airguns.ro/viewtopic.php?t=574
Avatar utilizator
Cristi
Veteran
 
Mesaje: 2689
Membru din: 09 Mar 2004, 11:03

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 11:18

Eu ii inteleg ... sint la inceput de drum :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 11:23

Hunter scrie:Sa-mi spui sunt tare tare curios.
te tin la curent
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 14:52

Multumesc razvy !!
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 18:00

Hey Hunter
Am vorbit cu Gary omu care le face si mi se pare un tip deosebit .. Lam intrebat destu de multe amanunte .
Mi-a spus ca armele sit facut 100% de mina si sint de o constructie fara moarte , totul e prelucrat din cele mai bune oteluri .
L-am intrebat de vinatoare si mi-a spus ca glontul are asa de mare putere ca trece printr-un animal de marimea unui porc fara probleme , Mi-a spus ca pot compara arma asta cu un pistol de cal 44 Mag .
Sa referit la modelele mai tari cum sint 45 Nitro Expresul , Yukonul sau Tundra . Partea nasoala e ca la ora asta lista de asteptare este de 2 ani . pina atunci cine stie ce modele mai ies ,
A! mi-a spus ca a tras cu arma cind era ger afara si din cauza presiuni mari in fata tevi se formeaza particole de gheaza zice ca e un nor de zapada .... interesant . :lol: :lol:
Cind merge la vinatoare are cu el o butelie si e capabila sa incarce arma de cel putin 50 de ori . El isi face priectilele deci nu il costa decit plumbul si incarcatul buteliei .
Intre focuri incarcarea dureaza 10 secunde daca linia este conevtata daca nu trebuie sa conectezi furtunul la arma care are un sistem de conectare rapida fara scule necesare .
cam asta e ,,,,,,,,
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 20:24

Multumesc pentru amanunte.
Foarte interesant, ai vazut ce gauri facea in pom?
Cum e in America cu o astfel de arma ? Iti trebuie ceva autorizatii speciale?
Cam cat costa un astfel de tun?
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 20:26

Nu cred ca trebuie sutorizatie speciala .
preturile sint pe site la fiecare arma de la 2000 in sus pina la 4500
eu nu prea stiu care e treaba ca nu am dar mi-ar place sa am una :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 20:31

Cui nu i-ar placea?
Dar zgomot face?
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 20:37

nu ... e ca o arma cu amortizor
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 09 Ian 2006, 20:43

Iti dai seama ce ar face braconierii cu o astfel de arma?
Mai bine ca la noi nu sunt..............
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 20:50

o yeaaa jale
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde ave25 pe 09 Ian 2006, 23:20

salutare tuturor,

nu sunt un vanator dar sunt un participant activ pe forumul airguns.ro si ma gandeam ca poate reusesc sa va dau si alte detalii interesante.

Referitor la armele AC LEGALE in romania: legea permite o viteza a proiectilului la gura tevii de max. 220m/s, fara a face discriminari de calibru. Acest lucru face ca o pusca de calibrul .50 care dezvolta o energie de cca. 650J sa fie legala in Romania.
Am deschis un topic pe aceasta tema, doritorii pot sa-l vizioneze la:
http://forum.airguns.ro/viewtopic.php?t=570

Armele de pe site-ul prezentat la inceputul acestui topic sunt arme foarte scumpe, unele depasind 4.000 USD. Cine doreste o arma legala in Romania, cu care se poate vana ipotetic vorbind vanat mare, gaseste modele incepand cu 600 USD la adresa de web postata pe threadul de pe airguns. Am spus "ipotetic" deoarece legal vanatoare cu AC este ilegala in Romania. Pacat, deoarece la unele activitati cum ar fi pest control este metoda ideala. In Anglia se vaneaza cu succes iepuri cu o pusca de 4,5mm in 12fpe, adica vreo 16J. In cazul unor arme AC mai serioase energia dezvoltata este suficienta si pentru vanatul mare.

Zgomotul pe care-l fac armele AC PCP - precharged pneumatics este destul de mare. Din acest motiv exista multe modele cu amortizor incorporat sau prevazute cu filet pt. montarea unui amortizor. Daca se foloseste un sistem de amortizare performant, zgomotul scos este redus pana la nivelul la care nu se mai aude aproape nimic decat zgomotul facut de ciocanelul care este actionat de tragaci. Vestile bune insa se opresc din nou aici, pentru ca amortizoarele sunt interzise in Romania.

Reculul la armele AC, in cazul PCP este ca si inexistent.

Sunt de asemenea curios sa aflu si care este parerea voastra: este braconajul un motiv plauzibil pentru interzicerea vanatorii cu AC in Romania?
Ultima oară modificat de ave25 pe 09 Ian 2006, 23:27, modificat 1 dată în total.
ave25
Membru important
 
Mesaje: 191
Membru din: 09 Ian 2006, 22:59
Locaţie: Bucuresti

Mesajde razvy pe 09 Ian 2006, 23:26

Bine ai venit pe forumul ...real guns ,,, Nu ca cele cu aer nu ar fi asa cum vezi in articol poti da jos si un Bizon cu astfel de arme . Ma refeream la armele care fac Bummmmm ,,, :wink:
Cit despre legea din Rominia nu stiu ce sa sa-ti spun parerea mea este ca o astfel de arm ar fi mai greu de controlat in unele cazuri de catre cei in putere , Pacat ca nu este legala la vinatoare , era chiar interesant pentru copii sau incepatori , ar fi fost o modalitate de a atrage tinere sperante ale sportului .
Cit despre Braconaj .... au ei alte metode .. de la sirma pina la sticla pisata
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Eugen pe 10 Ian 2006, 00:30

Salut! Si eu tot de pe forum de la Airguns sunt venit aici si incerc sa fac ceva lamuriri in legatura cu armele AC.
Pe langa Barnes Pneumatics mai sunt cei de la http://www.quackenbushairguns.com/index.html care o fac ceva asemanator si cu aceeasi eficacitate.
Aerul comprimat e o treaba seriosa :D Aceste arme, care sigur v-au imperionat, sunt mai simple ca constructie fata de cele de competitie si au acelasi principiu de functionare. Singura diferenta este volumul de aer comprimat pe care-l elibereaza pe teava la o apasare de tragaci.
Mai zicea cineva ca nu fac zgomot ... orice necunoscator in ale armelor care sta langa cineva care trage cu astfel de arme baga mana in foc ca sa tras cu o arma de foc! Doar daca ii pui amortizor nu mai face zgomot asa mare.
Mai spunea cineva ce-ar face braconierii cu asemenea arme! Ma indoiec ca numarul braconierilor care au posibilitatea de a intra in posesia unor astfel de arme (aici la noi) este de luat in seama. Cine are bani si relatii sa aduca asa ceva ... se duce tot cu arma de foc la vanatoare cinstita! Arme cu aer comprimat isi cumpara decat pasionatii de acest domeniu si nu necunoscatorii care sigur nici macar n-ar sti ce sa-si cumpere!

Pe cei care nu cred ca poti face ceva serios la vanatoare cu astfel de arme ii rog sa viziteze:
http://www.bigboreairguns.com/BAA/BAApicture_gallery.htm
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde Hunter pe 10 Ian 2006, 00:39

Poate ai dreptate Eugen. Dar vreau sa-ti spun ca ar fi destui cei care ar avea posibilitatea sa-si aduca asemenea "Tunuri".

Bine ai venit!
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 10 Ian 2006, 00:51

Reculul la armele AC, in cazul PCP este ca si inexistent. zici tu ave25

Ia vezi aici .. au sau nu recul ? :wink:
http://www.bigboreairguns.com/20mmshort.wmv
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde razvy pe 10 Ian 2006, 00:56

Eugen scrie:Salut! Si eu tot de pe forum de la Airguns sunt venit aici si incerc sa fac ceva lamuriri in legatura cu armele AC.
Pe langa Barnes Pneumatics mai sunt cei de la http://www.quackenbushairguns.com/index.html care o fac ceva asemanator si cu aceeasi eficacitate.
Aerul comprimat e o treaba seriosa :D Aceste arme, care sigur v-au imperionat, sunt mai simple ca constructie fata de cele de competitie si au acelasi principiu de functionare. Singura diferenta este volumul de aer comprimat pe care-l elibereaza pe teava la o apasare de tragaci.
Mai zicea cineva ca nu fac zgomot ... orice necunoscator in ale armelor care sta langa cineva care trage cu astfel de arme baga mana in foc ca sa tras cu o arma de foc! Doar daca ii pui amortizor nu mai face zgomot asa mare.
Mai spunea cineva ce-ar face braconierii cu asemenea arme! Ma indoiec ca numarul braconierilor care au posibilitatea de a intra in posesia unor astfel de arme (aici la noi) este de luat in seama. Cine are bani si relatii sa aduca asa ceva ... se duce tot cu arma de foc la vanatoare cinstita! Arme cu aer comprimat isi cumpara decat pasionatii de acest domeniu si nu necunoscatorii care sigur nici macar n-ar sti ce sa-si cumpere!

Pe cei care nu cred ca poti face ceva serios la vanatoare cu astfel de arme ii rog sa viziteze:
http://www.bigboreairguns.com/BAA/BAApicture_gallery.htm

Bine ai venit Eugene pe astia de la Quackenbush nu ii stiam .. Interesant cred ca va deveni popular , poate imi iau si eu una ........ Ce zici merita ?
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 10 Ian 2006, 08:51

Cum sa nu merite razvy ?
Poate aici nu trebuie sa stepti 2 ani.
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 10 Ian 2006, 08:52

Si aici e la fel de multa asteptarea , sint decit citiva oameni care fac arme de genul asta
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Hunter pe 10 Ian 2006, 08:56

Nasol cu asteptarea asta.
Pe mine asteptarea ma scoate din minti..........mai ales daca ar trebui sa astept atata dupa o arma.
Shit pe tzevi !!!
Hunter
Membru activ
 
Mesaje: 105
Membru din: 03 Ian 2006, 13:19
Locaţie: Arad

Mesajde razvy pe 10 Ian 2006, 09:04

@ Eugen & ave25
Imi pare bine ca vati alaturat si voi acestui grup , Intrebarea mea ?
Ati stat pina acuma in umbra pina ati vazut o discutie cu AC? nu trebuia si chiar insist sa va aduceti prieteni de la AC aici pe site . nou ne place sa avem prieteni mai ales ca tot C pe teava avem :wink:
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Mesajde Eugen pe 10 Ian 2006, 13:22

Salut! Eu unul nu am stat in umbra! Stiam de forumul acesta dar am considerat (si din cauza timpului liber - pe care mai mult nu-l am) ca trebuie sa-mi vad de pasiunile mele si sa nu ma intind unde nu-mi fierbe oala. Am ajuns aici din cauza unui link postat pe forum la Airguns.ro de ... o vulpe batrana (sper sa nu se supere!).
Vreau sa va raspund la intrebarea "merita sa cumperi o astfel de arma?"
In primul rand trebuie sa va ganditi ca e un pic mai complicat la Aer Comprimat (AC) decat la armele de foc. Motivul este intretinera si preagatirea! La armele de foc e mult mai simplu: o cumperi si gata ... nu-ti mai trebuie decat munitie ca sa tragi ... si bineinteles ceva uleiuri pt intretinere dar sunt minore chestiile astea!
La armele AC PCP (precharged pneumatics) e mai complicat. Ca sa tragi cu o astfel de arma mai intai trebuie sa bagi in cilindrul rezervor (cel mai gros situat sub teava pe toata lungimea armei aproape) aer la presiunea de 200 atm. Asta o poti face in 2 feluri:
1. ori iti cumperi o pompa speciala care poate baga 200 atm si care seamana la exterior cu pompa de la masina dar costa in jur de 200 EURO (ea costa mai putin dar daca adaugi drumul si vama, etc.). Acum vine partea cea mai serioasa :D fiindca trebuie sa "dai" vreo 300-400 de pompe ca sa ajungi la presiune de 200 atm in cilindru!!! Iar un "plin" te tine decat vreo 10-20 de focuri dupa care ... stiti voi melodia aia "dau la pompa daca fata a mai slabit ... " :)

2 ori iti cumperi un compresor care poate baga 200 atm intr-o butelie mai mare (de scafandru care trebuie cumparata si ea). Din butelia mai mare se umple cilindrul armei printr-o reductie. Este mai usoara si mai rapida metoda asta dar si mai costisitoare! Un astfel de compresor costa pe afara peste 1000 EURO! Cred ca totusi pe aici pe la noi se gaseste pe unde sa umpli o butelie de oxygen cu aer la 200 atm care te va costa cu indulgenta 300 mii lei vechi!

Totusi! 10-20 de focuri cred ca ar fi suficiente pt o vanatoare scurta! Banuiesc ca nu ma pricep!
Dar tot mai ramane o problema de rezolvat! Munitia, care la noi in tara nu gasesti asa ceva! Stam ff prost la capitolul asta! In general, cu cat creste calibrul cu atat scad si optiunile de pe piata! La calibru 4,5mm gasesti un sortiment satisfacator de alice, la 5,5mm deja se ingusteaza rau piata, la 6,35mm deja nu cred ca gasesti decat un singur tip de alica (sau doua, mai fac si cei de la Air Alic din Arad asa ceva), iar peste 6,35mm nu exista munitie la noi in Romania!!! :?
Proiectile de 12 mm care se folosesc in astfel de arme sigur nu gasiti in Romania nici cu ordinul parchetului! Se pot face local ca nu cred ca ii da mana cuiva sa importe din state plumb :D Ca sa-ti faci singur trebuie sa faci ... ceva de facut proiectile, care, la randul ei (matritei) trebuie sa fie destul de bine realizata (banuiesc ca nu vrea nimeni sa aiba un grupaj cat imprastierea la arma de vanatoare cu teava lisa :) ). Sau importi o scula gata facuta care costa 50$ + drumul care banuiesc ca din state te costa vreo 150$ :)
http://www.leeprecision.com/cgi/catalog/browse.cgi?1132980602.596=/html/catalog/bullmol1.html

Ei? Ce ziceti? Fata de simplitatea unei arme de foc, adica basculezi teava, bagi cartusul pe teava, inchizi si pui pusca la ochi?!

Concluzia mea este ca armele AC, indiferent de putere, sunt bune numai pentru pasionatii de AC.
In state cred ca armele AC nu sunt considerate arme si nu iti trebuie nici un permis. Nu sunt sigur de chestia asta si de aceea este doar o parere pe care nu am verificat-o.

Va astept cu comentarii :)
Eugen
Nou membru
 
Mesaje: 22
Membru din: 09 Ian 2006, 23:12
Locaţie: Ploiesti

Mesajde florin.t pe 10 Ian 2006, 14:21

Interesanta expunerea ta Eugen. Daca tot e atat de incomod cu AC la vanatoare, de ce crezi tu ca ar avea adepti si ar trebui legalizat ? Mie mi se pare grea arma mea de 3kg da' sa car o butelie de oxigen (care incarcata are vre-o suta de kile) toata ziua in spate ... ca sa umplu butelia de la pusca, basca garniturile uzate care mai scapa si tre' sa o umplu si daca n-am tras ..., apoi urmeaza corectia care trebuie sa o fac in functie de nr. de alice trase de la ultima incarcare ... Daca se braconeaza cu AC ... se barconeaza frate, asa cum se braconeaza si cu 22lr pe care o au multi (si isi tot cumpara cartuse pe care le trag in poligonul situat aci la 200 km distanta :?) . Am fost odata intr-un magazin de arme si un pescar voia sa-si cumpere o pusca cu AC si era foarte interesat de balistica acesteia. Mie mi s-a parut ciudat. Dupa ce a plecat am aflat ca a vazut de mai multe ori o rata cu pui acolo unde pescuia, ala era motivul informarii.
florin.t
Veteran
 
Mesaje: 1227
Membru din: 10 Oct 2005, 09:06
Locaţie: malu' Crisului

Mesajde razvy pe 10 Ian 2006, 15:34

Eugene ...
Buna descrierea ,,, Noua ne-ai facut o lectie complta ca "noi" mai incet cu aerul ,,, zi de praf de pusca si sare tot forumu :wink:
Interesanta repet ...
Pe mine m-ar interesa , mai putin de curata , tragi de citeva ori cu o incarcatura nu e rau , o butelie de scafandru iarasi nu e nasol ... da vad ca $85 se rezolva si asta: http://cgi.ebay.com/SCUBA-DIVING-TANK-P ... dZViewItem cit de munitie nu cred ca e o problema , chit ca le torn sau le iau gata facute, cite tragi pe an ?
inca nu sint familiar cu intretinerea ei dar nu poate fi mai complicata decit o flinta .
Daca esti familiar cu ele explica-mi te roog cum sint ele asade exacte ???????? mai ales ca au teava lisa????/
aici am eu probleme ::)))))))))))
Hunt Safe
razvy
Veteran
 
Mesaje: 1064
Membru din: 09 Ian 2006, 08:59

Următorul

Înapoi la Arme de vanatoare lise

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 25 vizitatori

Publicitate