Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:32

Situatie complicata.

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Situatie complicata.

Mesajde greenhorn01 pe 08 Noi 2015, 07:42

Buna ziua,
Sunt vanator in Romania, cu permis si taxa la zi. Sunt vanator in Franta, cu permis francez si taxa la zi. In Romania am arme trecute pe permisul de port arma. In Franta am arme pentru care am solicitat pasaportul european(sper sa il primesc saptamana urmatoare). Pana acum toate bune si frumoase. Intrebare: Pot sa vin sa vanez in Romania cu armele din Franta? Repet. O sa am pasaportul european. La introducerea in Romania trebuie anuntat la frontiera si ulterior la politie? Nu vreau sa fac vreo prostie. Multumesc!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Situatie complicata.

Mesajde reyes pe 08 Noi 2015, 09:44

vezi art.113 - 117 din legea 295/2004 R si te lamuresti...
reyes
Membru important
 
Mesaje: 150
Membru din: 28 Dec 2013, 12:41

Re: Situatie complicata.

Mesajde vinatorul iscusit pe 08 Noi 2015, 17:06

Poti vana in Ro cu armele din Franta.trebuie sa ai invitatie de la asociatia unde vii la vanatoare, trebuie sa declari armele si munitia la intrare in Ro, la frontiera.trebuie sa declari la iesirea din tara ca pleci cu armele.asigurare, permis de vanator, roman sau francez, si musai cei care te invita, sa anunte serviciul arme copiile de pe actele tale, nr de autorizatie etc (asta este de curand).nu i nimic complicat, eu am facut la fel ani de zile, in aceeasi situatie.succes !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Situatie complicata.

Mesajde yoghi pe 08 Noi 2015, 19:30

Organizatorul nu anunta serviciul arme ci poltia de frontiera cu puntul de trecere ales.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Situatie complicata.

Mesajde vinatorul iscusit pe 09 Noi 2015, 08:55

eu am adresa ,circulara ,de la serviciul arme si munitii,in care se precizeaza CLAR ca inainte de inceperea vanatorii,esti obligat in calitate de organizator de vanatoare cu "vanator strain"sa trimiti copii dupa invitatie nr autorizatie vanatoare ,carte de identitate,permis de arma strain,permis de vanatoare strain,asigurare.EU AM CONVENIT CA POT SA LE TRIMIT PE FAX SAU E MAIL !cu stima !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Situatie complicata.

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2015, 10:54

Sunt doua chestii diferite care se cam amesteca
- In lege scrie ca Asociatia care inviita un strain anunta politia de frontiera
si
-in acordul stabilit de AGV cu politia de cativa ani se recomanda ca tot asociatia sa anunte serviciul arme despre toate autorizatiile eliberate ,cu numarul de vanatori din fiecare locatie.

sunt curios daca in hartia ta ai si un articol din lege invocat.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Situatie complicata.

Mesajde aghiuta pe 10 Noi 2015, 11:16

Mie situatia nu mi se pare chiar asa complicata.
Colegul nu este "vanator strain" ci vanator roman, cu permis permanent de vanator,permis de port si folosinta pentru armele inscrise acolo si carnet de membru vanator intr-o asociatie romaneasca (eu asa am inteles din ce scrie colegul: "Sunt vanator in Romania, cu permis si taxa la zi.").Daca avea si pasaport romanesc pentru armele din permisul romanesc,nu-l impiedica nimic sa vina cu acele arme in Romania si sa vaneze la asociatia unde este cotizant sau la o alta asociatie romaneasca, platind ziua de vanatoare.
La frontiera nu trebuie sa anunti nimic.Nici nu intereseaza pe nimeni cu ce intri in tara.
In caz ca dai peste un frontierist curios,ai pasaportul la tine si totul este ok.
Problema colegului este ca vrea sa vina in Romania si sa vaneze cu armele din permisul francez.
In situatia asta trebuie invitatie de la asociatia unde vrea sa vaneze,cu specificarea armelor cu care vine.Nu cunosc traseul hartiilor mai departe.
Cred ca problema ar putea sa fie rezolvata si daca colegul isi trece armele frantuzesti in permisul romanesc(la fel cum poate sa-si treaca armele romanesti in permisul frantuzesc).
In situatia asta,nu mai are importanta cine elibereaza pasaportul european pentru arme(romanii sau francezii),toate armele figurand atat in permisul romanesc cat si in cel frantuzesc.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Situatie complicata.

Mesajde greenhorn01 pe 10 Noi 2015, 13:25

Multumesc pentru raspunsuri, Sa inteleg ca pot veni in tara cu armele din Franta in baza pasaportului european, fara sa declar la politia de frontiera? Un cetatean strain este obligat sa prezinte la frontiera pasaportul si invitatia. Eu nefiind cetatean francez ci roman si avand calitatea de vanator si membru al unei asociatii de vanatoare in Romania, nu am nevoie de invitatie? In cazul unui control pot prezenta carnetul de membru vanator cu viza pe tot sezonul 2015-2016? Inca o data: multumesc si astept lamuriri. Inca :)Respect
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Situatie complicata.

Mesajde aghiuta pe 10 Noi 2015, 13:36

greenhorn01 scrie:Multumesc pentru raspunsuri, Sa inteleg ca pot veni in tara cu armele din Franta in baza pasaportului european, fara sa declar la politia de frontiera?

Ai inteles gresit.
Poti veni in tara cu armele inscrise in permisul romanesc si cu pasaportul european cu acele arme,nu cu cele care nu sunt inscrise.Daca vii cu cele inscrise in permisul francez iti trebuie invitatie de la asociatie.
greenhorn01 scrie:Eu nefiind cetatean francez ci roman si avand calitatea de vanator si membru al unei asociatii de vanatoare in Romania, nu am nevoie de invitatie?

N-ai nevoie de invitatie daca vii cu armele inscrise in permisul romanesc.
greenhorn01 scrie:In cazul unui control pot prezenta carnetul de membru vanator cu viza pe tot sezonul 2015-2016? Inca o data: multumesc si astept lamuriri. Inca :)Respect

In cazul unui control cand esti la vanatoare in Romania trebuie sa prezinti Permisul de port si folosinta,permisul permanent de vanator si asigurarea impotriva accidentelor.Chestia cu carnetul de membru este in functie de unde vanezi.Nu cred ca cineva de la alta asociatie decat a ta,este interesat daca ai platit cotizatia.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Situatie complicata.

Mesajde greenhorn01 pe 10 Noi 2015, 14:03

Detalii:
Romania:
Vanator roman cu carnet de mambru AJVPS, taxa la zi.
Permis de port arma, lisa si carabina(fara pasaport european)-armele sunt in Romania
Franta:
Vanator cu permis francez cu validarea pe 2015
Pasaport european(lisa si carabina)pentru armele din Franta eliberat de autoritatile franceze.
Acum vreau sa vin in Romania cu armele din Franta. Vin pentru o perioada de 6 luni minim si nu as vrea sa las armele la armurier sau sa le vand. As vrea sa le aduc in Romania, eventual sa fac un pasaport european eliberat de autoritatile din Romania in care sa trec si armele din Romania si pe cele din Franta. Am zis ca este complicat. Este solutie? Sau le vand aici si am terminat? Inca o data multumesc.
Cu stima
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Situatie complicata.

Mesajde yoghi pe 10 Noi 2015, 14:14

@aghiuta
nu pot da cu citat ca scriu pe tel.
Pasaportul romanesc se elibereaza numai cu arme inscrise in Ro.sau macar prezente in Ro.
Pt ca armele frantuzesti sa ajunga aici are nevoie de pasaport arme frantuzesc.
si invitatie de vanatoare.

La frontiera esti obligat sa declari armele din doua motive
-daca nu declari din propie initiativa si astepti controlul fizic te acuza de trafic de arme
-sa zicem ca treci siapoi te intreba serviciul arme cum au ajuns armele in tara -dovada introducerii legale in tara.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania

Re: Situatie complicata.

Mesajde aghiuta pe 10 Noi 2015, 14:22

yoghi scrie:@aghiuta
nu pot da cu citat ca scriu pe tel.
Pasaportul romanesc se elibereaza numai cu arme inscrise in Ro.sau macar prezente in Ro.
Pt ca armele frantuzesti sa ajunga aici are nevoie de pasaport arme frantuzesc.
si invitatie de vanatoare.

Pai eu ce am zis ??
yoghi scrie:La frontiera esti obligat sa declari armele din doua motive
-daca nu declari din propie initiativa si astepti controlul fizic te acuza de trafic de arme.

Nu te acuza de nimic.
Reintri cu armele tale (alea care sunt trecute in Permisul romanesc si Pasaport) in tara dupa ce ai fost la vanatoare in.....wherever.
yoghi scrie:-sa zicem ca treci si apoi te intreba serviciul arme cum au ajuns armele in tara -dovada introducerii legale in tara.

Si care este dovada ca armele au fost plecate din tara ??
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Situatie complicata.

Mesajde aghiuta pe 10 Noi 2015, 14:33

greenhorn01 scrie:Detalii:
Acum vreau sa vin in Romania cu armele din Franta. Vin pentru o perioada de 6 luni minim si nu as vrea sa las armele la armurier sau sa le vand. As vrea sa le aduc in Romania, eventual sa fac un pasaport european eliberat de autoritatile din Romania in care sa trec si armele din Romania si pe cele din Franta. Am zis ca este complicat. Este solutie? Sau le vand aici si am terminat? Inca o data multumesc.
Cu stima

Este pentru a treia oara si ultima cand scriu raspuns,zic eu destul de clar in romaneste.
Ca sa vii cu armele pe care le ai pe permisul francez in Romania iti trebuie invitatie de la asociatie cu precizarea armelor cu care vii,pasaportul eliberat de francezi si declararea armelor la frontiera Romaniei.
Dupa ce esti aici ia legatura cu biroul arme si trece-le si pe acelea frantuzesti in permisul romanesc,apoi ceri si pasaport romanesc pentru toate armele tale (romanesti,care deja sunt in tara si frantuzesti, nou introduse).
End of story.
P.S.
Da un telefon si la biroul arme din Romania sa nu cumva sa-ti trebuiasca si a hartie de la ei prealabila intrarii cu armele in tara si pe care s-o prezinti la frontiera.
Ultima oară modificat de aghiuta pe 10 Noi 2015, 14:38, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia

Re: Situatie complicata.

Mesajde greenhorn01 pe 10 Noi 2015, 14:38

Foarte clar. MULTUMESC MARE OM!
Avatar utilizator
greenhorn01
Nou membru
 
Mesaje: 43
Membru din: 25 Noi 2010, 10:32
Locaţie: Arges

Re: Situatie complicata.

Mesajde aghiuta pe 10 Noi 2015, 14:41

Vezi ca am adaugat un post scriptum.
Da si telefonul acela, ca nu e mare scofala.
Avatar utilizator
aghiuta
Veteran
 
Mesaje: 1815
Membru din: 06 Ian 2009, 17:13
Locaţie: Suedia


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 79 vizitatori

Publicitate