Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 15:22

director asociatie de vanatoare

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

director asociatie de vanatoare

Mesajde johnyh pe 23 Noi 2015, 12:02

salutare, vreau sa aflu ce studii trebuie sa aiba un director de asociatie de vanatoare - particulara. (in ce lege sa caut?)
Va multumesc!
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde Gheorghe.Rectrice pe 23 Noi 2015, 14:28

Directorul de asociatie trebuie sa aiba maxim studii primare!
Dupa cum se stie, secretarii sunt cei ce "duc greul" si implementeaza planul cincinal in 2 ani :wink:

Si la noi se schimba vataful in curand si eu fac tot ce pot sa ajunga director un om cu care sa pot lucra, sa ma pot intelege acolo cu una [si mai ales] alta. Am in plan un om pe care se poate bune baza (chiar si acid la nevoie), un adevarat stalp pentru asociatie se poate spune!
Viitorul director [stalpul] nu trebuie, domne, neaparat sa stie vanatoare, trebuie sa fie doar acolo un bun manager cu secretarii. Ii explica ei cum e mai bine :twisted: ... Pana la urma si asociatia e tot o firma, cauta profit!

Daca stau si ma gandesc mai bine, nici paznicii nu trebuie sa stie vanatoare neaparat ci doar sa faca paza si sa actioneze cum li se spune. Stiu vanatorii destula vanatoare si se descurca ei daca sunt in stare. Daca nu sunt in stare, nu'i problema ca oricum banii se dau inainte ca in orice domeniu civilizat :D
Gheorghe.Rectrice
Nou membru
 
Mesaje: 49
Membru din: 28 Aug 2015, 10:11

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde Anndrei pe 23 Noi 2015, 15:48

Dl Gheorghe, e mai complicat... :))
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde laurul pe 23 Noi 2015, 16:42

Va voi unde, Nea Gheorghita?!
La Paris???
:-w :-w :-w
cal 12 /cal 16/ 223 / 30-06 / 9,3x62
laurul
Veteran
 
Mesaje: 3087
Membru din: 27 Ian 2011, 12:05
Locaţie: Dupa vanat, oriunde!

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde biriuck pe 23 Noi 2015, 17:11

@Nea Rectrice am cateva obiectii:
1) Gresesti cu faza cu nestiutul vanatoare. Eu sunt patit si iti zic ca in cazurile stiute de mine s-a ales praful de cate ori am avut manageri la nivel inalt care au fost necoplanari cu domeniul. (fosti manageri din aeronautica, aparare, PR, sau vanazari si-au rupt gatul cand au venit sa dea ei indicatii la R&D (research and development))

2) De faza cu vanatorul ce da banii inainte iti zic tot ca om patit: "O data vede nasu' pu*& finului!" Daca o vede si a doua oara inseamna ca e ca in bancul cu ursul ala ("Eu cred ca nu vii aici pentru vanatoare, nu-i asa?"

3)Esti sigur ca "stalpul" la care faci referire (sa-i zicem Stalpescu, Stalpulescu sau Stalpeanu ca sa ii dam o personalitate fictiva) o sa faca ceea ce doresti matale dupa ce isi vede treaba gata? :twisted:

4) Te rog sa iti deschizi topicul tau daca ai ceva de zis legat de iminentele numiri/alegeri din zona in care te doare pe tine si sa nu poluezi topicul omului pentru ca fac curatenie fara prea multe menajamente... :!:
Corruptissima re publica plurimae leges
Avatar utilizator
biriuck
Veteran
 
Mesaje: 2703
Membru din: 05 Oct 2013, 17:49
Locaţie: Brasov/Ploiesti

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde proteam pe 24 Noi 2015, 12:05

Se spune ceva in ORDIN nr. 1115/16 iulie 2015 pt aprobarea Criteriilor de acordare a licentei pt gestionarii fondurilor cinegetice, ANEXA nr. 1: CRITERIILE de acordare a licenţei pentru gestionarii fondurilor cinegetice:
"Art. 2.
Licenţa se acordă solicitanţilor care îndeplinesc următoarele criterii:
[...]
d)asigură coordonarea şi conducerea tehnică a activităţii de gestionare a faunei cinegetice cu personal pregătit corespunzător pentru îndeplinirea acestor atribuţii.
Art. 3...
[...]
e)au o persoană angajată, cu contract individual de muncă pe perioadă nedeterminată pentru coordonarea şi conducerea pe linie tehnică a activităţii de gestionare a faunei cinegetice, cu normă de 8 ore/zi, care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii de specialitate:
1.(i)este absolventă a unei instituţii de învăţământ superior în care a studiat fauna de interes cinegetic şi managementul acesteia şi deţine permis de vânătoare permanent; sau
2.(ii)este absolventă a unei unităţi de învăţământ de nivel mediu sau postliceal în care a studiat fauna de interes cinegetic şi managementul acesteia ori absolventă a unei instituţii de învăţământ superior, dar de altă specialitate decât cea prevăzută la pct. (i), deţine permis de vânătoare permanent şi a desfăşurat activităţi în domeniul cinegetic pe o perioadă de minimum 5 ani."

Daca nu este altcineva incadrat cu norma intreaga care sa aiba studiile necesare, macar directorul trebuie sa le aiba pentru ca Asociatia sa poata sa fie licentiata. In rest nu stiu sa fie legiferat nicaieri.
proteam
Membru activ
 
Mesaje: 99
Membru din: 20 Iul 2015, 11:43

Re: director asociatie de vanatoare

Mesajde johnyh pe 27 Noi 2015, 23:27

multumesc tare mult dragi colegi!
johnyh
Nou membru
 
Mesaje: 23
Membru din: 16 Iul 2009, 09:48
Locaţie: Bucovina


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori

Publicitate