Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 14:17

redevenire membru vanator

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

redevenire membru vanator

Mesajde bicriss pe 25 Dec 2015, 11:50

am fost membru vanator pana in anul 2000, cand pe cale amiabila, in urma depunerii unei cereri m-am retras din asociatie. Acum vreau sa redevin membru si intrebarea mea este de ce trebuie sa mai efectuez stagiul de practica, in coditiile in care am fost vanator din anul 1993 pana in 2000. OK sustin examenul, efectuez pregatire in poligon (???!!!!), dar stagiul de practica mi se pare o aberatie.
Daca cineva ma poate lamuri, multumesc anticipat. Craciun fericit
bicriss
 
Mesaje: 1
Membru din: 25 Dec 2015, 11:13

Re: redevenire membru vanator

Mesajde Anndrei pe 25 Dec 2015, 15:28

Din cite stiu eu vinator esti pe viata, nu cit timp esti membru la o asociatie.
Esti inteligent daca crezi doar jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care e jumatatea.
Anndrei
Veteran
 
Mesaje: 335
Membru din: 07 Dec 2008, 20:03
Locaţie: Bucuresti

Re: redevenire membru vanator

Mesajde violiv pe 25 Dec 2015, 16:18

In 2000, cand s-a lasat, nu se inventase permisul de vanatoare permanent ... asa ca banuiesc ca nu are unul.
Cum legea nu zice decat cum sa-l obtii nu si cum sa-l redobandesti .... o ia de la capat.
violiv
Veteran
 
Mesaje: 8557
Membru din: 18 Iul 2006, 10:11
Locaţie: Constanta

Re: redevenire membru vanator

Mesajde OVI762 pe 25 Dec 2015, 16:27

Am avut un prieten in situatia ta si a trebuit sa o ia de la capat-stagiatura,examen,cheltuieli,botez :mrgreen: ,tot tacamul;despre redobandit nu poate fi vorba caci tu nu ai dobandit permisul permanent de vanatoare pt simplul motiv ca in 2000 nu exista documentul cu pricina.
este in noi
OVI762
Veteran
 
Mesaje: 2524
Membru din: 10 Noi 2009, 09:11

Re: redevenire membru vanator

Mesajde Clujeanul pe 25 Dec 2015, 16:57

Este specificat undeva in lege ca stagiatura se face chiar inainte de examen? La art. 28 nu am vazut sa fie vreo constrangere de genul asta...

Daca ai fost vanator si nu ti-ai pierdut calitatea prin incalcarea legii, care-i problema sa ti se elibereze permisul permanent in baza unui examen promovat mai demult? Dupa 2000 desi eram vanatori am facut un curs de arme si legislatie si am obtinut un certificat prin examen. Daca cursul ( :oops: ) mai trebuie facut si acuma cred ca cu ( :oops: ) asta ar trebui sa incepi.

@bicriss, mai exista asociatia la care ai dat examenul si/sau la care ai activat?
Clujeanul
Veteran
 
Mesaje: 807
Membru din: 19 Iul 2009, 07:22
Locaţie: Cluj-Napoca

Re: redevenire membru vanator

Mesajde Sly_Fox pe 25 Dec 2015, 19:17

Clujeanul scrie:Daca ai fost vanator si nu ti-ai pierdut calitatea prin incalcarea legii, care-i problema sa ti se elibereze permisul permanent in baza unui examen promovat mai demult?

Este problema,pentru ca in lege s-a specificat un termen in care vanatorii isi puteau schimba permisele de vanatoare. Acel termen a expirat de multi ani,asa ca nu cred ca se mai poate face ceva.
Daca atunci cand a aparut legea,intr-un termen de un an, se ducea si isi schimba permisul,acum nu mai trebuia sa ia totul de la inceput. Apare si a doua problema, in momentul schimbarii permiselor el nu mai era membru in vreo asociatie,deci nu avea permis,nu avea ce sa preschimbe,existand un singur permis ce tinea loc si de carnet de membru pana in 2006,apoi permis de vanatoare si carnet de membru separate pana in 2009 si preschimbare permis de vanatoare dupa anul 2009. La retragerea din asociatie acel permis se preda,asa ca...
Eu de exemplu am prins examenul si metodologia in conformitate cu prevederile legii 103/1996 si a Ordinului vechi care reglementa regimul dobandirii permiselor de vanatoare,cand se elibera un singur document ce tinea loc atat de permis de vanatoare cat si de carnet de membru. Apoi a aparut Legea 407 cu schimbarile ei si dupa cativa ani Ordinul 539/2009 prin care au fost schimbate vechile permise cu cele actuale. Stiu ca am depus o cerere de preschimbare,o fotografie,copie act identitate si vreo 20 de lei la asociatia de vanatoare. Nu a fost mare lucru,in doua saptamani mi-a venit noul permis,returnand totodata pe cel vechi.
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: redevenire membru vanator

Mesajde Sly_Fox pe 25 Dec 2015, 19:48

Anndrei scrie:Din cite stiu eu vinator esti pe viata, nu cit timp esti membru la o asociatie.

Hai sa o luam incet,ca sa iti dai seama cum sta treaba.
Pana in anul 2006,vanatorii aveau un singur document care tinea loc atat de permis de vanatoare cat si de carnet de membru vanator intr-o asociatie de vanatoare. Apoi s-a schimbat legea,iar vanatorii au fost nevoiti sa predea vechile carnete,capatand in schimb alte doua,unul care era de fapt permisul de vanatoare si altul carnetul de membru. Prin aceasta mutare practic s-a facut distinctie intre calitatea de vanator si cea de membru al unei asociatii. Permis de vanatoare aveai unul,care atesta calitatea de vanator,carnete de membru puteai avea cate unul pentru fiecare asociatie la care erai inscris.
A venit anul 2009 si din nou s-a schimbat legea,astfel ca au aparut alte permise de vanatoare,cele tip card,valabile si cunoscute de catre vanatorii de astazi. Totodata vechile permise au fost predate,pentru a doua oara in decurs de doar cativa ani.
Colegul care a initiat topicul a ratat nu doar o schimbare ci doua,asa ca niciodata nu esti sigur ca ai calitatea de vanator pe viata. :roll:
Dacii aveau cultul morților, comuniștii au avut moartea culților, iar astăzi avem cultul hoților.
Avatar utilizator
Sly_Fox
Veteran
 
Mesaje: 5690
Membru din: 06 Sep 2008, 19:59
Locaţie: Terra, Sistemul Sol, Brațul Orion, Calea Lactee, Grupul Local, Super-roiul Virgo, Laniakea

Re: redevenire membru vanator

Mesajde yoghi pe 26 Dec 2015, 00:47

Din 2009 vanatorul beneficiaza de permisul permanent - de plastic , valabil pina la batranete deoarece examenul Nu mai este organizat de AGV.ci de Minister(autoritatea....).AGv nu a fost de acord cu valabilitatea permanenta .Acum la examen Agv este doar obsevator.
Tu in 2000 aveai un singur carnet pe care l-ai predat. Nu mai exista fizic.NU ai ce preschimba.
Cei care mai au doua permise le pot schimba cu cel de plastic.Legea nu lea anulat ci doar nu a mai permis propietarului sa le foloseasca pe camp.

vezi ca ai nevoie si de cursul de arme , inainte de examenul de vanator.
Benelli,Krico,Marlin,Deringer,Steyr,Kettner,Winchester,Merkel,
Mauser,FN,Ruger,Liege,Sauer,S&W
Avatar utilizator
yoghi
Veteran
 
Mesaje: 3765
Membru din: 08 Noi 2006, 21:25
Locaţie: Romania


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate