Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 13:34

Din nou!

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Din nou!

Mesajde pipabh pe 09 Ian 2016, 15:15

pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Din nou!

Mesajde blackcrotal pe 09 Ian 2016, 16:23

pipabh scrie:http://www.mediafax.ro/social/un-primar-din-judetul-olt-a-fost-impuscat-mortal-la-vanatoare-14959998

VA ROG SA CITITI SI COMENTARIILE

Din cele citite am inteles ca primarul unei comune din jud. Olt a fost impuscat mortal de un coleg de vanatoare din eroare . Faptuitorul a fost cel care a anuntat la telefon politia.
Deci 2 persoane, primarul si inca o persoana s-au dus la vanatoare si s-a intamplat ce s-a intamplat .
- Este regretabil ca a murit un om !
- Este regretabil ca datorita unei greseli copilaresti se v-a arunca din nou cu rahat pe vanatori la modul general !
- Este regretabil ca au sa apara iar discutii de genul ca "cine i-a invatat pe cei doi sa manipuleze arma "
Acest caz mi-a readus aminte de cazul cu primsecretarul de la Craiova ( parca) impuscat prin anii '76-'78 . Acel primsecretar plecase cu niste tovarasi pt o vanatoare la mistreti dar seara la cabana s-au imbatat ca porcii iar noaptea tov. primsecretar s-a gandit sa faca o gluma asa ca a iesit din cabana afara s-a dus sub fereastra camerei unde dormeau colegii lui si a inceput sa guite ca porcul . Unul dintre colegi s-a trezit , a fost convins ca a dat norocul peste el asa ca a luat pusca si a tras cu urmarile mai sus pomenite.
Arma nu permite sa te joci cu ea ! Trebuie tratata cu seriozitate si responsabilitate . Sa nu uitam ca bautura este buna acasa . Sa bei cand esti pe camp inainte de vanatoare sau in timpul vanatorii este o dovada de inconstienta . Este adevarat ca legea prevede ca si dupa vanatoare este interzisa bautura. Nu inteleg motivul dar LEGEA este LEGE ca sa fie RESPECTATA nu ca sa fie INTERPRETATA. Partea proasta este ca orice actiune de genul acesta se lasa cu "sanctiuni" indirecte pentru o gramada de oameni nevinovati .
Dumnezeu Sa-i ierte atat pe rapaosat cat si pe criminal !
Razvan
blackcrotal
Veteran
 
Mesaje: 740
Membru din: 30 Dec 2013, 07:55
Locaţie: Bucuresti

Re: Din nou!

Mesajde bogus pe 09 Ian 2016, 17:21

Din ce spun unii colegi pe facebook, omul statea jos si isi facea nevoile intr-un tufis iar cand sa ridicat un cretin ca nu-i pot spune altfel a tras la miscare.
Si tot din relatarile acelorasi persoane sa pare ca cretinul e la a doilea deces cu arma de vanatoare, acum caitiva ani arma lui a ajus in posesia fiiului care din greseala a impuscat mortal un prieten de joaca in varsta de 12 ani. Acum daca toata povestea asta se dovedeste a fi adevarata si inclin sa cred ca da atunci nu pot sa-mi dau seama cum ratatul ala a mai pus mana o data pe permis de port arma sau si mai grav de ce nu a ramas fara el?
Da poate stiu colegi de aici mai multe amanunte
Dumnezeul sa-l odineasca in pace
Blaser R93 Professional 8x68S / .223 Remington
Beretta ES 100 12/76/76
Nissan Terrano R20 ZD30
Avatar utilizator
bogus
Veteran
 
Mesaje: 1201
Membru din: 01 Oct 2013, 09:31
Locaţie: Cluj Napoca

Re: Din nou!

Mesajde vinatorul iscusit pe 09 Ian 2016, 19:23

Primarul împușcat nu era vânător,nu avea vestă Orange,era pe post de gonac,și erau la vânătoare de fazani și iepuri! 7 vanatori si 5 gonaci!ceva este "cusut" aici ! Primar gonac.....!!!!!......
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Din nou!

Mesajde pipabh pe 09 Ian 2016, 22:38

Cel mai mare pacat e ca a murit un om. Dupa asta "rahatul" care vine tot asupra noastra a vanatorilor din nou si din nou din cauza unor idiotenii cumplite, din cauza ca nu se respecta regulile elementare!!!
pipabh
Veteran
 
Mesaje: 1660
Membru din: 27 Oct 2012, 07:49

Re: Din nou!

Mesajde alexbanulescu pe 11 Ian 2016, 08:48

Tare ma tem ca "alicele" cu care a fost ranit tovarasul primar erau "trei la fund", si ca iepurele lor cam guita de frica.......
Daca ma insel, mea culpa si imi cer scuze anticipat!
alexbanulescu
Membru activ
 
Mesaje: 78
Membru din: 26 Iun 2012, 08:51
Locaţie: Popesti-Leordeni, Ilfov


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 63 vizitatori

Publicitate