Vinatorul.ro
Jurnal de vânătoare
Acum este 16 Iun 2024, 10:42

Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Forum dedicat discutiilor de interes general , cu specific vanatoresc , deschis tuturor iubitorilor si practicantilor acestei nobile arte . Va stam la dispozitie 24/24 ore !

Moderatori: adrian_ppp, biriuck, Sly_Fox, CCM, von BRAUN, Mircea-B

Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde Florin Coardă pe 08 Ian 2016, 01:20

Bună ziua. Sunt nou aici pe forum și vă rog să nu mă luați în nume de rău dacă nu știu unele lucruri . Sunt cetățean român rezident în italia și nu de mult am decis sa mă restabilesc în românia. Sunt un vânător cu acte în regula și practic acest, să numim sport/pasiune de ceva timp. Problema mea este în felul următor: Peste tot pe unde am umblat am întrebat cu privire la aderarea mea la o grupă de vanatoare sau asociație întâmpin mai multe situați puțin aberante. Mi se zice Ca datorita faptului ca am permis de port armă și licență de vanatoare, tarifele pt mine sunt aceleași ca pt cetățeni străini. Am permis port armă și european. Control sensul este ca eu sunt cetățean român și nu străin. Are cineva un sfat pt mine, cum sau ce ar trebui sa fac.
Florin Coardă
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2016, 01:06

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2016, 08:34

Florin Coardă scrie:Bună ziua. Sunt nou aici pe forum și vă rog să nu mă luați în nume de rău dacă nu știu unele lucruri . Sunt cetățean român rezident în italia și nu de mult am decis sa mă restabilesc în românia. Sunt un vânător cu acte în regula și practic acest, să numim sport/pasiune de ceva timp. Problema mea este în felul următor: Peste tot pe unde am umblat am întrebat cu privire la aderarea mea la o grupă de vanatoare sau asociație întâmpin mai multe situați puțin aberante. Mi se zice Ca datorita faptului ca am permis de port armă și licență de vanatoare, tarifele pt mine sunt aceleași ca pt cetățeni străini. Am permis port armă și european. Control sensul este ca eu sunt cetățean român și nu străin. Are cineva un sfat pt mine, cum sau ce ar trebui sa fac.

cauta alta asociatie, sunt sufficient de multe asociatii sanatoase la cap in sensul bun - cel mentionat de tine.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 09:33

Este interpretabila situatia ta . Tu esti cetatean roman dar ai obtinut permisul de vanatoare in urma unui examen dat in Italia , dupa legislatia italiana . In aceasta situatie cred ca are mai putina importanta cetatenia si mai important este unde ai obtinut permisul de vanatoare .
Aceeasi problema a intampinat colegul nostri @aghiuta , atunci cand s-a mutat in Suedia . A fost nevoit sa sustina un alt axamen pentru permisul de vanator , pentru ca permisul romanesc nu era recunoscut in Suedia .

Cred ca la fel se intampla si cu cetatentii romani , cu rezidenta in Italia si permis de vanatoare romanesc .

Cunosc cetateni italieni , stabiliti in Romania , cu permis de vanatoare din Italia si au fost nevoiti sa sustina examenul de vanatoare pentru obtinerea permisului de vanatoare romanesc .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2016, 09:47

@john: cum si eu cunosc cetateni ITALIENI stabiliti in Romania cu rezidenta care au fost acceptati de asociatii din Romania cu aceleasi drepturi depline ca si vanatorii romani membri, fara taxe suplimentare.
tocmai de aceea spuneam mai sus ca poate nu ar strica sa caute/intrebe si la alte asociatii.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 10:06

Mavule , eu nu sunt jurist dar exista o lege in care spune ceva de genul asta :

Art. 27. - Vânătoarea se exercită numai de către vânători, dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) posedă permis de vânătoare eliberat în România, în cazul membrilor organizaţiilor vânătoreşti din ţară, sau
permis ori licenţă valabilă în ţara lor, în cazul vânătorilor cetăţeni străini;
b) posedă autorizaţie individuală de vânătoare, eliberată pe numele său de gestionar, sau este înscris nominal de
organizator în autorizaţiile colective de vânătoare;
c) posedă permis de armă pentru folosirea armelor de vânătoare în România, în Europa sau în ţara de origine,
după caz, dacă practică vânătoarea cu armă;
d) posedă talon de asigurare pentru accidente şi răspundere civilă, în legătură cu activitatea sa de vânător


Din acest motiv , eu cred ca persoana in cauza se incadreaza la categoria cetatenilor straini .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2016, 10:24

Cetatenia persoanei e clara: romana. Rezidenta de asemena: tot Romania.
Locul de eliberare al permisului la fel de clar: italia, cu legislatia si institutiile ei.
Cum permisul Italian este clar acceptat de statul roman, chiar nu vad un impediment sa exercite vanatoarea la noi.

cred ca autorul are alta problema, mai direct: jumulirea de catre asociatia romaneasca a banilor, pe motivul permisului strain, desi e cetatean roman.

Ca actuala lege nu acopera direct (ci indirect) speta in cauza (permis strain eliberat pentru un roman), asta e alta discutie.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 10:41

Nu cred ca este vorba de jumulire . La ce "foame" de membri au multe dintre asociatii , nu cred ca ar rata sansa de a atrage un nou membru .
Problema este acel articol din lege , unde spune clar ca pentru a fi considerat membru intr-o asociatie , trebuie sa ai un permis de vanatoare eliberat de autoritatile din Romania .

De cand cu ciobaniada vad ca o dam intr-o contestare a tuturor legilor si incercam sa le adaptam dupa propriul interes .
Oare ne transformam cu totii in ciobani ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde alinboboc pe 08 Ian 2016, 12:52

Art 27, lasa loc de interpretari. Eu, il interpretez in favoarea mea, ca-s roman, nu strain.
Punct!
Permis de vanatoare obtinut in strainatate in cazul cetatenilor straini. Colegul nostru este cetatean roman, domiciliat in Romania, a spus ca este rezident in Italia, nu cu domiciliul in Italia( poti avea mai multe resedinte dar un singur domiciliu).
alinboboc
Veteran
 
Mesaje: 392
Membru din: 05 Apr 2008, 15:26
Locaţie: bucuresti

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde vinatorul iscusit pe 08 Ian 2016, 12:55

salut Florin.
nu poti vana ca un roman cu permis italian.
poti vana DOAR ca cetatean strain,nu ai nici o interdictie,pe langa ce a scris Jhon mai sus,ai nevoie de invitatie de la gestionarul de vanatoare unde vanezi si de un permis de vanatoare temporar,pe care gestionarul le ia in carnet, de la o tipografie agreata in baza unor nr -serii date de minister gestionarului.este obligatoriu acest lucru,vanatoarea fara acest temporar este ilegala(asta inseamna sa ai permis romanesc in lege)AVIZ GESTIONARILOR CARE VANEAZA CU VANATORI STRAINI FARA ACEST "TEMPORAR"!

cat platesti si cum te intelegi cu acesti gestionari este alta poveste !succes !
vinatorul iscusit
Veteran
 
Mesaje: 421
Membru din: 02 Mar 2008, 17:18
Locaţie: bucuresti

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 12:55

alinboboc scrie:Art 27, lasa loc de interpretari. Eu, il interpretez in favoarea mea, ca-s roman, nu strain.
Punct!
Permis de vanatoare obtinut in strainatate in cazul cetatenilor straini. Colegul nostru este cetatean roman, domiciliat in Romania, a spus ca este rezident in Italia, nu cu domiciliul in Italia( poti avea mai multe resedinte dar un singur domiciliu).


Ce conditie indeplineste dintre cele enumerate in art.27 ?
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 13:01

the_mav scrie:Cum permisul Italian este clar acceptat de statul roman, chiar nu vad un impediment sa exercite vanatoarea la noi.

.


Prin acest permis este recunoscuta calitatea de vanator , nu de membru al unei asociatii din Romania . Pentru a vana legal , are nevoie de permisul temporar .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde the_mav pe 08 Ian 2016, 13:06

da, evident, care se elibereaza pe baza celui strain.
de aia am spus ca cele straine sunt acceptate de Romania.
-------------------------------------
Holland and Holland - pure art...
Avatar utilizator
the_mav
Veteran
 
Mesaje: 3349
Membru din: 27 Sep 2005, 10:19
Locaţie: Oltenia, Muntenia si partial Moldova

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 13:12

the_mav scrie:da, evident, care se elibereaza pe baza celui strain.
de aia am spus ca cele straine sunt acceptate de Romania.


Corect :D

Omul ( subiectul topicului) are dreptul sa vaneze in Romania dar pentru a fi membru la o asociatie trebuie sa detina permis romanesc . Cred ca aceleasi conditii se cer in toate tarile . Poate rezidentii din europa ne pot lamuri legat de acest aspect .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde adiser pe 08 Ian 2016, 15:42

Buna, in Spania de exemplu , nu e nevoie sa fi membru in nici o asociatie de vanatori, sau vreo federatie de vanatoate desi exista.E nevoie doar de o licenta de vanatoare pt Comunitatea ( judetul) in care doresti sa vanezi, iar pt a obtine licenta, e nevoie doar sa o platesti la o agentie sau sucursala a Munisterului Mediului si Agriculturii din Spania, care variaza intre 20 - 50€/an in functie de Comunitate si prezentarii unei asigurari de raspundere civila (aprox 12-20€/an).Exista si aici contradictii ale legii, deoarece in Comunitatile Andalicia, Extremadura, Navarra, pt obtinera licentei e nevoie de un examen de vanatoare tip test , in schimb in restul celorlalte Comunitati nu e nevoie de examen.
Deci pt a putea vana in Spania un cetatean roman , are nevoie de licenta pt comunitatea respectiva , permis european de arma si achitarea pretului vanatorii ,spre ex: Goana care variaza intre 60 si 2500€ (goana in zona deschisa sau imprejmuita) nu e nevoie sa fie membru in asociatia care organizeaza goana, prin simplul fapt ca plateste vanatoarea se considera ca e membru.
adiser
Nou membru
 
Mesaje: 35
Membru din: 31 Aug 2010, 17:12
Locaţie: Madrid

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 16:15

@adiser

Si in Romania se poate vana in baza permisului italian , spaniol etc , la preturile pentru straini stabilite de minister pentru romsilva si negociate pentru asociatii .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde jon2004 pe 08 Ian 2016, 16:35

Raspunsul la intrebare era cu un articol mai jos :D

Art. 29. - Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care au calitatea de vânător în ţara de domiciliu, atestată prin document specific ţării respective, au dreptul de a practica vânătoarea în România dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 27 alin. (1) lit. b), c) şi d) .


In aceste conditii cred ca nu mai are nevoie de permis temporar .
20
16
12
22LR
222RemMag
6,5x57
6,5x65
8x57
9,3x62
jon2004
Veteran
 
Mesaje: 1743
Membru din: 19 Aug 2004, 12:04
Locaţie: BARLAD,VASLUI

Re: Cetățean român cu permis de vanatoare italian

Mesajde Florin Coardă pe 11 Ian 2016, 10:44

Bună ziua tuturor. Va mulțumesc pt răspunsurile și părerile voastre. Oarecum îmi sunt de folos. Ar trebui sa clarific două aspecte ca să nu creez confuzie. 1) Sunt roman cu domiciliul în românia dar rezident în italia unde am obținut licența de vânător în baza unor examene și permis de port armă. 2) Nimeni nu mia interzis dreptul la vânătoare în românia, doar că la AJVPS din județul meu, domni de acolo au zis că dacă vreau să merg cu ei la vânătoare taxele percepute sunt ca și celor străini. Adică, ex: Mistreț peste 80 kg femela 400 euro și mascul 450 euro zic EURO!! (In italia platesc 680 ero pe un sezon intreg fără vreo limită. Ex: la grupa unde sunt in sezonul 2014-2015 58 mistreți din care 7 inpusati de mine) La o asociație cu fond privat domnul director a tot dat "coteala" că nu am asigurare (cu toate ca asig mea este europeana), că să vedem, că etc etc. Practic ca sa devin membru vânător trebuie sa reiau de la capăt toată practica. Acte, examene, un an de stagiatura etc, cu toate că actele sunt în ordine, asig, port armă european sm. Dacă cineva este din zona Bacău sau Neamț și mă poate îndruma îi voi fi recunoscător. Vanatoare pe care o practic este goană mistreț și selecție mistreț căprior. Aș dori sa găsesc o asociație sau un fond privat unde să ies în natură la recreație căci vânătoarea nu este doar un mod de distracție. Pt mine este vb de natură și colectiv și nu în ultimul rand, respect pt animale!
Florin Coardă
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Ian 2016, 01:06


Înapoi la Vanatoare discutii generale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori

Publicitate